Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.05.2012, 15:53:04
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Pai si fara sa stii , ?
esti ortodox?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.05.2012, 15:53:16
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
ai dreptate iustin...................
Patricia draga , eu doar m-am pus in locul tau,ca si cum as fi fost eu bolnav.
Si ma gandesc cum sa faci sa iesi din aceasta situatie dramatica.
Trebuie un pic umblat la moralul tau ,sa intri in dialog cu noi asa cum si incerci sa o faci, dar sa stii ca tot de rugaciunea ta depinde linistea ta.
O sa ne rugam pentru tine si eu si Adriana asa ca nu esti singura.
Tu trebuie sa iti gasesti mai repede linistea si echilibrul ,caci starea asta de incertitudine te macina mai rau decat boala insasi.
Alege-ti un sfant,sa zicem sfantul Nectarie,bineinteles alaturi si de Maica Domnului ,du te la maslu , si incepe sa lupti.Asta conteaza,incepe lupta.Nu mai ezita cu care arma sa incepi,ci incepe cu toate odata. Suntem linga tine!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 20.05.2012, 16:14:00
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Patricia, daca acesta este numele tau de botez (spune-ne) te voi trece pe pomelnicul meu pe care-l dau la Sfanta Liturghie si la Slujba Sfantului Maslu (e miercurea la biserica mea si nu ajung totdeauna........servici, etc, dar cand ajung vei fi scrisa acolo).
Sunt multe problemele tale, inclusiv cele ce mi le-ai spus pe mp, dar cu ajutorul Domnului Iisus Hristos, cu mijlocirea atat de bunei Maicute, cu rugaciunile sfintilor (care se roaga pentru noi chiar si atunci cand nu le cerem ajutorul) toate se vor randui.
Astept sa ne spui numele de botez.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 20.05.2012, 18:17:19
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
intre timp am citit pe net ca este foarte bine sa citeasca acatistul SF NICOLAE fetele care vor sa se cunune care vor sa se casatoreasca,,,voi ce spuneti?ati avut parte de ajutorul Safantului?
Sfintul Nicolae este sfintul darurilor,ce daruieste o lume intreaga, de ce nu ai fi si tu daruita?.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.05.2012, 06:59:23
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

numele meu de botez este steliana..........fratilor nu mai supost viata asta...aseara iar am avut un episod de cearta cu sotul meu...ma injurat rau de tot ma jignit,si cred ca acum chiar am ajuns la despartire...nu mai pot,nu am dormit toata noaptea,,oare de ce nu am parte si eu de liniste si intelegere?oare de ce nu ma ajuta si pe mine nici un sfant nici DUMNEZEU?de ce?nu mai suport.am ajuns la disperare..........
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.05.2012, 08:55:15
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Draga Steliana,
Imi dau seama ca esti intr-un punct decisiv in viata si credinta ta. Si eu am fost ca tine, ba chiar mai mult, eu m-am rugat Domnului ori sa ma ia ori sa ma mantuiasca. Iadul in care te afli, aceasta deznadejde draceasca te poate ajuta, cum si pe mine m-a ajutat! Nu vei gasi alinare in oameni si nici macar in izbavirea de boala sau de cearta, dar acum cand esti in deznadejde lasa-te in mana Domnului! Nu exista fericire sau pace mai mare decat a te ruga cu inima deschisa pentru voia Sa si a cere din Mana Lui Preasfanta mantuire. Acum, asa cum esti, in aceasta deznadejde, spune ce a spus Sfantul Ghenadie in rugaciunea sa la caderea Constantinopolului, ca orice s-ar intampla, orice ar fi cu tine, daca esti cu Mirele tau nimic nu e pierdut, ci totul dobandit! Spune ca Iov, Domnul a dat, Domnul a luat, fie Numele Domnului binecuvantat! Stiu ca e greu, e imposibil fara Harul Sau, dar tocmai in iadul in care esti Domnul isi va revarsa dragostea Sa. Ce ne spune Psalmistul? Pentru fagaduintele buzelor Tale am pazit eu cai aspre! Care sunt fagaduintele Domnului? Imparatia Sa, pace si bucurie necurmata, nepamanteasca! Roaga-te Maicii Domnului caci ea e ajutor grabnic si orice ar fi, fii cu Hristos Mirele tau si al tuturor!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.05.2012, 09:27:16
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
numele meu de botez este steliana..........fratilor nu mai supost viata asta...aseara iar am avut un episod de cearta cu sotul meu...ma injurat rau de tot ma jignit,si cred ca acum chiar am ajuns la despartire...nu mai pot,nu am dormit toata noaptea,,oare de ce nu am parte si eu de liniste si intelegere?oare de ce nu ma ajuta si pe mine nici un sfant nici DUMNEZEU?de ce?nu mai suport.am ajuns la disperare..........
Poate pentru ca nu asteptand o salvare ori un salvator din exterior lucrurile se vor rezolva,poate Dumnezeu nu te ajuta pentru ca stie ca TE POTI AJUTA SINGURA,totul este sa vrei sa o faci si sa fii deschisa pentru asta.Sau poate ca ajutorul Lui se petrece la un nivel mai subtil,poate sunt lucruri pe care ti le arata prin diversi oameni sau situatii de viata,pe care nu le iei in seama.Dumnezeu ne-a lasat liberul arbitru,ceea ce inseamna ca,intr-un final,tot noi suntem cei care este nevoie sa facem schimbarile.
Poate ca Dumnezeu este intocmai unui profesor care tine la elevul sau,il ajuta sa invete lectiile,insa,in acelasi timp il lasa pe elev sa isi rezolve singur extemporalele!
Oricum,eu ti-am mai scris,am vazut ca ai ignorat mesajul meu,nu stiu datorita carui motiv,chiar nu are importanta,dar sunt convinsa ca daca vei vrea cu adevarat,vei gasi resursele in tine sa depasesti momentele dificile prin care treci pentru ca se spune ca Dumnezeu nu ne da niste incercari,daca El nu stie ca avem si forta sa le depasim.Doamne ajuta!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.05.2012, 09:40:55
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

heaven nu ti-am ignorat mesajul......pur si simplu sunt derutata,zapacita nu mai stiu ce citesc,uit,sunt tare dezamagita de viata,,,,sa sti ca mai bine imi bine ma ia DOMNUL decat o viata asa......NU MAI SUPORT,NU VAD NICI O SCAPARE.....
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.05.2012, 11:18:15
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
heaven nu ti-am ignorat mesajul......pur si simplu sunt derutata,zapacita nu mai stiu ce citesc,uit,sunt tare dezamagita de viata,,,,sa sti ca mai bine imi bine ma ia DOMNUL decat o viata asa......NU MAI SUPORT,NU VAD NICI O SCAPARE.....
Draga mea ,eu nu ti-am spus ca nu m-ai raspuns ca pe un repros,ci doar ca o remarca.
Din ceea ce spui tu si mediul familial este unul cam toxic,iar asta nu iti permite sa incerci sa te linistesti putin,sa te detasezi si sa incerci sa privesti putin obiectiv ce ti se intampla si sa cauti solutii.Ele exista,insa in starile care te incearca acum e mai greu sa le vezi.
Impropriu spus ca esti dezamagita de intreaga viata,ci de anumite aspecte ale ei,care,probabil nu sunt asa cum tu ti le doresti sau conform asteptarilor pe care le-ai avut.
Daca ai avea posibilitatea,ar fi minunat sa o poti lasa pe cea mica la cineva,vreun bunic,bunica sau chiar cu tatal ei si sa mergi o saptamana,doua sa te linistesti undeva: o manastire sau un loc unde sa poti avea si sprijinul unui duhovnic,al unor prieteni si chiar consiliere psihologica,te-ar ajuta mult.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.05.2012, 11:56:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
pur si simplu sunt derutata,zapacita nu mai stiu ce citesc,uit,sunt tare dezamagita de viata,,,,sa sti ca mai bine imi bine ma ia DOMNUL decat o viata asa.....
Să nu mai spui și să nu mai gândești așa ceva nici măcar în glumă!!!
Dumnezeu nu ți-a dat viață ca tu să spui că n-o suporți?
Ai auzit de Iov și de câte a îndurat el cu dragoste și cu speranță de Dumnezeu?
D'apăi noi care beneficiem de atâtea exemple și învățături ale sfinților!
NICIODATA Dumnezeu nu-ți va da mai mult decât poți duce, așa că pune-ți speranța în El, du-ți crucea și fă-ți ordine-n viață! Ai să vezi că o să răsară soarele și pe ulița ta!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Un raspuns va rog ! cristian98 Botezul 10 08.01.2013 01:11:14
Pentru sufletul unui sinucigas! mariusv90 Intrebari utilizatori 7 03.02.2012 15:03:09
Raspuns la non-raspuns! alecsandru Generalitati 1 05.05.2011 23:19:01
Poze pentru sufletul nostru cozia Pictura si Sculptura Bisericeasca 3 08.01.2010 06:35:38
Un loc pentru sufletul tau dumitruortodox Stiri, actualitati, anunturi 2 10.12.2008 23:48:36