Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.08.2007, 16:57:12
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicola06
Nu eu sunt cea.. afectata :)... ci prietenul meu .. mai exacr fostul :).. am fost pecata o perioada de vreme.. cand m`am intors el era cu altcineva .,.si are un comportament total diferit.. sesizat de cei din jur ,, deci nu e nefondata.. plus alte motive care nu le mentionez...
Scuze ca nu am fost destul de clara...

Doamne ajuta!
Si-o fi inceput viata sexuala. De obicei barbatii isi schimba atitudinea dupa astfel de experiente....:) Pe bune!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.09.2007, 19:31:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicola06
Nu eu sunt cea.. afectata :)... ci prietenul meu .. mai exacr fostul :).. am fost pecata o perioada de vreme.. cand m`am intors el era cu altcineva .,.si are un comportament total diferit.. sesizat de cei din jur ,, deci nu e nefondata.. plus alte motive care nu le mentionez...
Scuze ca nu am fost destul de clara...

Doamne ajuta!
Plecarea ta, a lasat in urma un fecior si cand te-ai intors, ai gasit un barbat. Cei din jur care clevetesc pot fi rau voitori care pun "gaz pe foc", e un procedeu des intalnit la noi romanii. Pace si mergi mai departe, viata nu se opreste aici.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.09.2007, 01:51:25
drosida drosida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Mesaje: 28
Implicit

se zice ca daca ai ceva cu din astea esti agitat,iti schimbi comportamentul...dar tu de" ochii care nu se vad se uita "ai auzit?deci ar trebui sa te gindesti mai bine.E mai convenabil sa gasim tot felul de scuze.Cei cu cununii legate nu stau prea mult cu nimeni...sunt mai mult singuri sau umbla din individ in individ(a),sau stau singuri cu anii.Singuri cuc.
:)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.10.2007, 14:16:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Ce sunt farmecele sau descantecele?

Farmecele sau descantecele sunt lucrari ce se savarsesc de catre oameni rauvoitori care se vand diavolului si fortelor intunericului pentru ca prin intermediul acestora sa faca rau semenilor lor. Nu exista nici o indoiala ca farmecele, descantecele, vrajile si toate cele asemenea se fac cu puterea diavolului.
Ele nu au putere asupra omului care stie de Dumnezeu, care se roaga, isi face semnul sfintei cruci si se fereste de pacate grele. Omul care primeste binecuvantarea si puterea sfintitoare a lui Dumnezeu nu poate fi biruit de puterea diavolului, chiar daca se fac asupra lui farmece sau vraji. Sunt afectati cei care stau departe de Dumnezeu si de biserica, cei care se afunda in fel de fel de pacate grele si care nu se ingrijesc sa se spovedeasca si sa primeasca binecuvantarea ocrotitoare a lui Dumnezeu, cei care nu fac sfintirea caselor, cei care traiesc necununati sau in oricare alta faradelege, cei care se incred prea mult in propriile puteri si nu-L mai cauta pe Dumnezeu, nu se mai inchina, nu mai stiu de nimic sfant.
Nu trebuie sa ne indoim deloc de existenta si de posibilitatea acestor lucrari diavolesti prin intermediul oamenilor rai. Sunt prea multe marturii in jurul nostru pe care nu le putem ignora. De altfel, daca n-ar fi fost posibile, Biserica n-ar fi randuit slujbe impotriva lor.
Inca odata, credinciosul care participa la viata Bisericii, care stie de Sfanta Liturghie, de spovedanie si impartasenie, care se insemneaza cu semnul crucii, acela nu trebuie sa se teama de farmece si de oricare alt fel de lucrare diavoleasca. (GHIDUL PRACTIC AL CRESTINULUI)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.10.2007, 16:37:06
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca imi este permis voi posta cateva sfaturi pe care si eu le-am primit la randul meu:)
Fiecare dintre voi sa aveti sfanta Anafora si Aghiazma in casa si Nu numai sa o aveti ci sa si gustati zilnic din ea ( toti ai casei, mai putin in zilele oprite)
Ungeti-va cu mir in fiecare dimineata cand iesiti din casa, facand semnul sfintei cruci pe frunte cu betisorul cu Mir (Toti ai casei, mai putin in zilele oprite)
Cand primit ceva in dar ORICE ( de mancare sau obiect) inainte de a atinge faceti (discret) sfanta cruce pe el ( pe obiect, mar, farfurie orice veti primi)
Cand treceti prin fata unei biserici uitati-va la icoana de desupra usii si vedeti sfantul ocrotitor al locasului si spuneti Sfinte...(numele sfantului respectiv) roaga-te pentru mine.
In fiecare inceput de saptamana (daca nu zilnic) stropiti cu sfanta Aghiazma in casa si tamaiati.
Purtati asupra voastra cruce de LEMN, daca nu la gat macar la metanie.
Si cel mai important tineti legatura cu Duhovnicul, daca sunteti sub ascultare va, va fi bine!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.10.2007, 22:29:10
marilena12 marilena12 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Mesaje: 174
Implicit

Doamne ajuta! Sa stiti ca se fac vraji pentru casatorie! Asa numitul citit in stele nu este folclor, ci un ritual satanic care inca se practica in nu stiu ce nopti anume prin satele noastre de catre batrane care nu mai au apropiere de barbat, sau fecioare. Stiu o persoana care practica asa ceva, si ma feresc de ani de zile sa o mai vad, desi imi plange uneori sufletul...Din pacate se spune ca inafara celor care fac ascultare de duhovnic, se spovedesc si se impartasesc ferindu-se de ispite, cam toti ceilalti pot fi "prinsi", daca Dumnezeu permite ca ei sa fie ispititi.
Efectul descantecelor este considerat a dura timp de 6 saptamani, dupa care pacatul va fi repetat. O casatorie savarsita cu un asemenea mijloc nu are binecuvantarea lui Dumnezeu si nu va dura, insa daca cei doi nu cunosc nimic despre ce li s-a facut, este si mai rau, pt ca sufera niste nevinovati.
Orice om trebuie sa se fereasca de a cadea in ispita diavolului din cauza rautatii altora, si Jenica a spus mai sus cum anume trebuie sa ne ferim! Diavolul umbla urland ca un leu, gata sa inghita pe oricine il va gasi slab si fara aparare...
Doamne iarta-ma pe mine nevrednica!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.10.2007, 19:30:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Tocmai de aceea sa ne intarim neancetat prin rugaciune si post. Vrajmasul nu are spor la cei tari in credinta si in smerenie. Sa nu ne fie teama. Teama, frica, deznadejdia, intristarea sunt trimise de vrajmas pentru slabirea noastra in credinta, in dragostea noastra de Dumnezeu. Sa nu ne lasam doborati si inselati de negura vrajmasului ! Sa ne intarim si sa ne rugam unul pentru altul. Impreuna vom reusi , vom fi mai tari si Bunul DUMNEZEU ne va fi alaturi .
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.11.2007, 12:11:45
jeny11 jeny11 is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.11.2007
Mesaje: 61
Implicit

Nu cred ca asta sa fie motivul ci mai degraba lipsa sentimentelor de iubire adevarate si eu am tecut printr-o situatie asemanatoare si am cautat explicatii si am primit raspunsul ca am vraji facute pentru casatorie si am crezut ,acea relatie nu a mers dar am gasit omul potrivit si suntem fericiti si ne iubim de 20 de ani .:):)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.04.2010, 08:21:46
azucena azucena is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Mesaje: 8
Implicit despre legarea cununiilor

Desi ultima postare la acest subiect a fost facuta acum 2 ani si jumatate, am sa adaug si eu un comentariu, chiar daca sansele sa fie citit sunt minime ... :)
Sunt de acord cu majoritatea celor afirmate de cei care si-au spus parerea despre subiect. Am totusi o nelamurire. De ce majoritatea persoanelor care au cununiile legate sunt femei? Au barbatii o "imunitate" speciala? Pur si simplu nu gasesc o explicatie logica la acest fenomen. Persoanele care au facute astfel de vraji de legare a cununiilor sunt singure cuc toata viata, si nu se pot casatori orice ar face, si nu e vorba de pretentii exagerate, asa cum spunea altcineva, si aceste persoane singure cuc, din cate cunosc eu, sunt in marea lor majoritate femei si nu barbati ...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.04.2010, 10:55:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Este mai usor sa pui esecurile din viata personala pe seama unor cauze exterioare, de genul soarta, vraji, celalalt partener etc., decat sa incerci sa-ti vezi propriile neputinte si sa purcezi la propria schimbare.

Nu exista vraja sau blestem care sa nu poata fi desfiintate de Hristos, precum nu exista neputinte omenesti ce nu pot fi plinite de El. Cu aceaste certitudini trebuie sa ne insotim si sa calatorim in viata.

Cum sa nu asistam la atatea neipliniri de ordin personal de vreme ce am saracit spiritual? Trebuie sa ne punem ordine in ganduri, rostuindu-ne viata pe piatra, nu pe nisip. Altfel, in orice adiere de vant, vom vedea un potential pericol.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru casatorie kty1980 Intrebari utilizatori 12 03.11.2012 11:16:55
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
Necesar pentru o casatorie sfanta - sfaturi freehugs Generalitati 5 28.02.2012 20:01:13
Sfat pentru casatorie Rodica50 Intrebari utilizatori 17 11.10.2010 20:33:12
Binecuvantarea parintilor pentru casatorie Elena78 Generalitati 34 17.08.2008 03:17:05