Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.11.2010, 23:36:16
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Blasfemie la o liturghie catolica

Citez din http://acvila30.wordpress.com/2010/1...ere-liturgica/, cuvintele sunt de prisos...

POLONIA - Un mic exemplu catolic de renaștere catolică:









__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.11.2010, 23:36:59
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit Poze





__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2010, 23:42:36
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

doar pt ca ai adus vorba:
http://vigilantcitizen.com/?p=241
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.11.2010, 23:45:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Eu nu vad niciun fel de blasfemie.
Mie mi se pare ca acela s-a imbracat intr-un costum de ceva crocodil sau ce o fi ala pentru a fi mai atractiv pentru copii.
Care porunca a lui Dumnezeu Iisus Hristos s-a incalcat aci de acel om de s-a imbracat in acel costum?
Sau zice vreun canon de la cele sapte Sfinte Sinoade ecumenice ceva referitor la aceasta?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 12.11.2010 at 23:52:33.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2010, 00:07:09
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

care este legatura intre o biserica, de preferinta o biserica mica maramureseana ...

... si muzeul din poza?

hala aceea este biserica? brrr ...


Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul




Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2010, 00:10:20
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Eu nu vad niciun fel de blasfemie.
Mie mi se pare ca acela s-a imbracat intr-un costum de ceva crocodil sau ce o fi ala pentru a fi mai atractiv pentru copii.
...
dar ce acolo ... balci? circ?



propun pentru voi ca si preotul sa fie imbracat in clovn ... "ca sa fie mai atractiv pentru copii"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2010, 00:18:56
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Mie mi se pare deosebit de urat crucifixul. Orice efect de atractie ar avea mutunache ala roz asupra copiilor, e anulat de corpusul care arata ca un bau-bau.

Arhitectura post-conciliara a produs multe exemple nefericite; acestea fiind zise, arhitectura eclesiala moderna nu e neaparat necesar sa fie urata; iata un bun exemplu:

http://www.holytrinityparish.net/Sli...or/default.htm

http://www.holytrinityparish.net/Sli...or/default.htm

In special interiorul bisericii mi se pare o foarte reusita imbinare de clasic si modern.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2010, 00:49:31
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

ce simbol este acesta care se repeta ca un leitmotiv, inclusiv pe frontispiciul bisericii?

mie imi aduce aminte de Baphomet ...














dar poate este o cruce si nu mi-am dat eu seama
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.11.2010, 01:05:28
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

daniil96: Ba da, v-ati dat seama perfect, tocmai de aceea ati taiat imaginea chiar sub crucea de pe biserica.

In ce priveste simbolul care va deranjeaza:

Nu stiu daca e neaparat un simbol, sau un simplu motiv decorativ; ar trebui sa-i intrebati pe arhitecti; dar daca e un simbol, mie mi se pare ca trei forme geometrice perfect intrepatrunse, pe un lacas de cult crestin, nu pot simboliza decat Treimea.

In ce priveste interpretarea dumneavoastra cu Baphomet, imi aduce aminte de un banc:

"Invatatoarea, la scoala, spune elevilor:
- Azi vom face un exercitiu de imaginatie si creativitate; eu o sa fac un gest, apoi fiecare elev o sa-mi spuna la ce il duce cu gandul gestul meu.

Dupa care invatatoarea scoate din buzunar o batista si o flutura; apoi incepe sa-i intrebe pe elevi la ce i-a dus cu gandul gestul ei.

Elevul Ionescu - "Batista alba m-a dus cu gandul la despartire, la un gest de adio..." - Bine, zice invatatoarea;

Elevul Popescu - "Batista alba m-a dus cu gandul la nostalgie, la amintiri" - Frumos, spune invatatoarea;

Elevul Bula: "Pe mine m-a facut sa ma gandesc la sex". Invatatoarea: "Nesimtitule, prost-crescutule, incultule, obsedatule, iesi afara !!!!"

La care Bula, inocent: "Doamna invatatoare, degeaba va suparati, mie puteti sa-mi fluturati si un tramvai, ca tot la sex ma gandesc..."

Asa si dumneavoastra cu Baphomet. Poate omul sa va arate si o biserica......

Last edited by Erethorn; 13.11.2010 at 01:26:39.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.11.2010, 02:24:45
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
daniil96: Ba da, v-ati dat seama perfect, tocmai de aceea ati taiat imaginea chiar sub crucea de pe biserica.
......
nu am taiat nimic ... am dat link catre poza pe chiar d-voastra ati dat-o pe forum ... daca e taiat e taiat de d-voastra

cum as putea ceva dintr-o poza dintr-un link al d-voastra?

simbolul respectiv se repeta in multe imagini postate de d-voastra ... nu de mine
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O noua blasfemie pregatita de presa , inainte de intrarea in Postul Mare ! cristiboss56 Generalitati 60 06.03.2012 21:09:11
O cantare ortodoxa - o blasfemie de fapt! mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 99 10.02.2011 13:23:22
Blasfemie redandrei90 Generalitati 35 26.01.2011 21:24:09
Liturghie pentru mine ,Liturghie pentru toti! strajeru Rugaciuni 32 23.06.2010 23:01:22
Sf Liturghie Annamarria Sfanta Liturghie 8 07.01.2007 15:09:59