Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.03.2012, 13:47:10
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Perfect de acord, si eu, insa pana la un punct :
-Cum ramane cu gravele acuze care i se aduc(reprecizez, deosebit de grave) ???

Nu trebuie ,oare ca un sfant,asa cum zici dumnea ta,sa fi avut si o viata puternic apropiata de cea a ingerilor ???

De unde stim,ca minunile care i s-au atribuit,si care i se atribuie in continuare,vin de la Cel De Sus ??? Daca resursa lor e alta ???
.................................................. .....

Last edited by TunsDiana; 25.03.2012 at 14:09:45.
  #22  
Vechi 25.03.2012, 13:52:34
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dar fiindcă a venit Iisus și a pus cu adevărat problema măntuirii omului, reîncarnarea, deci mântuirea automată, nu are nici o bază în Revelație. O mai spune și Sfântul Pavel: „Este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecați” (Evrei 9, 27). Deci nu este rânduit să fie vieți și morți succesive."
Reincarnarea a negat-o si Domnul nostru Iisus Hristos in pilda cu vindecarea orbului din nastere! Deci in mod clar nu exista asa ceva. Insa nu am auzit nici eu ca pr. Arsenie sa fi facut aceasta afirmatie.
  #23  
Vechi 25.03.2012, 13:52:39
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Orice discutie pe aceasta tema este o intinare a memoriei si vietii tuturor vrednicilor nostri parinti, despre care se vorbeste aici.
Dumnezeu sa-i odihneasca in ceruri si sa-i aseze in randul Sfintilor Sai!
Eu solicit admin sa inchida astfel de subiecte.

Nu va smintiti! Nu va lasati smintiti

Nu judecati pe cei care au avut o asemenea viata!
Nu aveti de unde sti cum au stat lucrurile cu adevarat!
Cine suntem noi fata de ei?
Orice vorba in plus murdareste!
Aveti dreptate, si eu mi-am dat seama prea tarziu, dupa ce am postat. Ma bine ar fi fost sa nu se deschida de la inceput acest topic, nu are nici un sens si nu duce decat la barfe si speculatii fara rost.
  #24  
Vechi 25.03.2012, 14:05:12
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Perfect de acord, si eu, insa pana la un punct :
-Cum ramane cu gravele acuze care i se aduc(reprecizez, deosebit de grave) ???
Se pare că nu vrei să înțelegi. Părintele Arsenie este un Sfânt a lui Dumnezeu...a fost Sfânt încă de pe pământ. Uiți că majotitatea marilor Sfinți au fost prigoniți? El a înfrutat direct "opoziția" nu a fugit și nu s-a ascuns de securitate sau de cei care nu-l doreau...însă alți mari duhovnici au fost chiar și prin pustie fugind de securitate - hai să vedem putem noi stabili sfințenia ficăruia dintre ei? Eu socot că nu suntem noi în măsură să stabilim noi sfintenia părinților.

Cât despre sfințenia sa nici nu mai intră la îndoială...se aud multe "vorbe" despre dânsul. Te întreb: a critcat părintele Arsenie pe alți mari duhovnici? Unde este oare smerenia? El nu s-a plâns niciodată de câte acuze pe nedrept i-au fost aduse, nu s-a plâns când a fost închis, bătut și persecutat. Și-a dus crucea până la moarte cu credință și demnitate ca un adevărat creștin, ca un adevărat ucenic al lui Iisus Hristos ... a fost și este un model de urmat.

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
Nu trebuie ,oare ca un sfant,asa cum zici dumnea ta,sa fi avut si o viata puternic apropiata de cea a ingerilor ???
În afară de vorbe și cârteli, nu avem nici o dovadă clară că părintele ar fi fost altfel ... deci am certitudinea că a avut o viață de Sfânt ... și când spun asta nu o spun eu, ci sute și mii de oameni care l-au cunoscut sau care au ajuns să-l cunoască după moartea sa, prin învățătuirle pe care ni le-a lăsat dânsul, prin minunile sărviște de dânsul.

Este suficient să mergi o dată la Prislop la mormântul părintelui și să te convingi că nicăieri în țara asta nu vezi un asemnea perelinaj, un perelinaj permanent (fie că e iarnă și frig, fie că e vară și cald), nu contează de ziua în care mergi, că e Luni, că e Marți ... Eu unul de fiecarea dată când am fost (și am fost în zile normale ale săptîmânii, nu în zi de sărbătoare sau Duminica) am constat acest lucru - mereu sunt perelini care pleacă, mereu sunt pelerini care vin - la mormântul părintelui. Oare nu faptele vorbesc ... sau mai presus sunt cârtelile?

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
De unde stim,ca minunile care i s-au atribuit,si care i se atribuie in continuare,vin de la Cel De Sus ??? Daca resursa lor e alta ???
Părintele nu făcea numai ce îi spunea de SUS ... se pare că nu știi mai nimic de părintele ... singur îți poți răspunde la întrebările aduse de tine încercând să-l cunoști mai bine pe părintele...cintindu-i învâțăturile.

Last edited by ovidiu b.; 25.03.2012 at 14:09:25.
  #25  
Vechi 25.03.2012, 14:13:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de acvilla77 Vezi mesajul
pentru cum am mai mentionat si in alte parti ,nu indeplineste cele randuite de Sfintii Parinti pentru Canonizare (trecerea oficiala in randul Sfintilor),sa fie cinstit si proclamat ca Sfant,ceea ce multi care au evlavie la el il descrie astfel;poate fi respectat,dar nu cinstit ca Sfant,nu trebuie sa dam titlul de Sfant oricui la nimereala,nu este de joaca cu lucrurile Sfinte(au ajuns oile sa pastoreasca pastorul)lipsa SMERENIEI exclude Sfintenia;sa ne ferim de erezie ca desparte de Dumnezeu in loc sa uneasca;
Vino cu ceva concret nu doar cu vorbe...sincer de vorbe așa aruncate în vânt sunt sătul...
  #26  
Vechi 25.03.2012, 14:20:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de guardian knight Vezi mesajul
insa in perioada,cand au venit comunistii si au inceput sa-i persecute pe legionari,mai ales in zona fagarasului, se pare ca parintele a intretinut legaturi cu aceste grupuri de partizani !
din pricina asta a si fost anchetat de securitate !
Autobiografia Părintelui Arsenie Boca – “o viață închinată schimbării vieții noastre”

Vremea în București

Am petrecut-o nelipsind de la școală niciodată. Bolnav încă n-am fost, ca să lipsesc pe pricina asta. Lucram la atelier foarte mult. Primăvara mergeam de la 5 dimineața și mă întorceam la internatul Radu Vodă unde locuiam, seara la cină. Trei ani am stat la internat, ca să fie o garanție pentru mine că nu mă ocup cu nici o pierdere de vreme. Pe-acolo mai veneau și studenți legionari care ne chemau cu ei. Nu m-am dus niciodată. Școala mă absorbea total și n-aveam vreme de pierdut. (Bătaia din copilărie pentru a nu pierde vremea mă urmărea ca un înger păzitor.)
  #27  
Vechi 25.03.2012, 14:21:54
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Finalul autobiografiei Părintelui Arsenie Boca:

Într-o iarnă, probabil prin 1941, ne trezim cu o avalanșă de oameni de toate vârstele și treptele, năpădindu-mă să stau de vorbă cu ei despre necazurile lor. Aci m-am trezit să fac duhovnicie cu oamenii, deși nu eram preot. Știam că tot ce pățesc oamenii, li se trage de pe urma greșelilor sau păcatelor. Așa m-am văzut silit să primesc preoția și misiunea majoră a propovăduirii lui Hristos-Dumnezeu adevărat și Om adevărat, precum și a sfințirii omului, ca să aibă pacea lui Dumnezeu în sine, absolut în orice împrejurări s-ar afla în viață. I-am învățat să fie curați față de oameni și față de Dumnezeu; să dea Cezarului ce e al Cezarului (ascultare cetățenească, dajdie etc.) și lui Dumnezeu ce e al lui Dumnezeu (cuget curat, suflet purificat și trup curățit de patimi).

Despre această învățătură, martori îmi sunt toți cei ce-au ascultat povețele cele după Dumnezeu pe care li le-am dat: iubirea de Dumnezeu, iubirea de toți oamenii, fără deosebire, și viața curată, care fac cu putință reîntoarcerea noastră, a împlinitorilor, iarăși în Împărăția de obârșie, de unde ne-a trimis Dumnezeu spre scurtă cercare a cumințeniei și a iubirii noastre, pe pământ, în stadia și arena vieții.

Asta îmi este toată misiunea și rostul pe pământ, pentru care m-a înzestrat cu daruri – deși eu sunt nevrednic. Pentru asta sunt solicitat în toate părțile, ca să propovăduiesc iubirea lui Dumnezeu și sfințirea oamenilor prin iubire.

De alte gânduri și rosturi sunt străin.
  #28  
Vechi 25.03.2012, 14:22:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

am si eu o intrebare: aceste discutii aprinse oare cui folosesc? In loc sa ne bucuram de acesta mare sarbatoare (la mine azi e hramul Bisericii), unii stau si se ciondanesc pe forum. Stiti cum zice Biblia: cel fara de pacat sa arunce PRIMUL piatra. Daca parintele Boca a gresit unde e problema? Era si el un om supus greselii. Si Apostolul Petru s-a lepadat de 3 ori de Hristos. Insusi marele Pavel se considera un om pacatos. Si regele David a cazut in desfranare. Singurul fara de pacat e Dumnezeu. Iar daca parintele Boca a gresit sunt sigur ca in smerenia care il caracteriza, s-a cait sincer de pacatul savarsit. Dar acest lucru trebuie sa fie o piatra de poticneala pentru noi? Din cate stiu la Dreapta Judecata Dumnezeu ne v-a intreba NUMAI de pacatele noastre personale si NU despre pacatele altora (sau ale parintelui Boca). Cum am mai spus :CEL FARA DE PACAT SA ARUNCE PRIMUL PIATRA...in parintele Boca.Doamne ajuta!
  #29  
Vechi 25.03.2012, 14:23:52
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Discutia se purta intre parintele Arsenie Papacioc si Ioanichie Balan , in Min. Sihastria.
Este pt. prima data cind aud o voce autorizata, demna de incredere totala , precum este parintele Arsenie Papacioc ca spune despre credinta in metempsihoza a parintelui Arsenie Boca. Alte clevetiri legate despre subiect am mai auzit dar nimic fondat si demn de incredere.
Daca se va adeveri in mod oficial aceasta cadere de la credinta vom mai vedea . Greseli au facut si sfintii.
Chiar parintele Arsenie Papacioc , intr-un interviu video si tot pe youtube, a fost intrebat daca atunci cind este programata cununia religioasa a unui cuplu mireasa este in perioada de necuratie, ce se face ? Iar el a raspuns : pai ce sa-i faci , a facut atita cheltuiala, a mobilizat atita lume , este ditamai evenimentul, de , o cununi si gata ! Desi cununia este sfinta taina ca si sfinta Liturghie !

Deci greseli facem toti . Conteaza sa raminem in Biserica , sa nu parasim noi biserica sau sa fim excomunicati .
,................................................. ...........................
  #30  
Vechi 25.03.2012, 14:49:23
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Aveti dreptate, si eu mi-am dat seama prea tarziu, dupa ce am postat. Ma bine ar fi fost sa nu se deschida de la inceput acest topic, nu are nici un sens si nu duce decat la barfe si speculatii fara rost.
Nu sunt de acord cu aceasta atitudine,de a pune obrocul peste ceea ce venerabili si cinstiti parinti ai bisericii,au crezut de cuviinta sa vorbeasca la un momentdat !
Mantuitorul insusi,ne indica in sfanta evanghelie,calea de a cauta adevarul,singurul care ne poate face liberi !

De ce sa astupam si sa blocam drumul pe care putem merge inspre cautarea adevarului ?
Nu este oare aceasta vointa celui atoate-inselator ???

Deci sa fim atenti,si sa nu cadem in capcana de a ne face fetisuri din oameni,mai mult decat e sanatos pentru spirit !!!
In definitiv, inafara de Insusi Mantuitorul(care a avut si o parte umana!) ,care alt om traitor
al istoriei trebuie considerat tabu ???
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciunea Parintelui Arsenie Boca clujeanul33 Rugaciuni 3 30.11.2010 16:57:10
mari duhovnici romani de ieri si de azi monicutza Mari Duhovnici si predicile lor 27 02.10.2010 21:40:29
100 de ani de la nasterea Parintelui Arsenie Boca cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 20.09.2010 22:22:55
Mari duhovnici si sfaturile lor Iubirea Mari Duhovnici si predicile lor 2 26.07.2010 22:42:27