Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.10.2005, 16:37:28
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

[color=red]7. Si mergand, propovaduiti, zicand: S-a apropiat imparatia cerurilor.
8. Tamaduiti pe cei neputinciosi, inviati pe cei morti, curatiti pe cei leprosi, pe demoni scoateti-i; in dar ati luat, in dar sa dati. Matei 10:7-8[/color]
Exorcismul sau daca vreti scoaterea de draci e o practica a bisericii primare. Pana la Iisus Hristos nimeni niciodata nu a mai vazut asa ceva. Aceasta putere a insotit pe primii crestini in umblarea lor si in felul acesta Dumnezeu intarea (certifica)cuvintele evangheliei rostite de ei. Cuvantul Lui Dumnezeu inseama putere nu vorbe.De asemenea evanghelia dupa Marcu ne spune:17-18: Iar celor ce vor crede, le vor urma aceste semne: în numele Meu, demoni vor izgoni, în limbi noi vor grăi,. Şerpi vor lua în mână şi chiar ceva dătător de moarte de vor bea nu-i va vătăma, peste cei bolnavi îşi vor pune mâinile şi se vor face sănătoşi.
Ce vreau sa spun cu aceasta e ca scoaterea de draci nu e o meserie, ci ca o minune savarsita de Dumnezeu ca sa intareasca evanghelia Sa. Asta bineinteles ca nu exclude si falsitatea unora care care pretind ca scot draci si Dumnezeu nu este acolo. Si Domnul ne-a avertizat cu privire la ei Matei 7:21-23 Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împărăţia cerurilor, ci cel ce face voia Tatălui Meu Celui din ceruri. Mulţi Îmi vor zice în ziua aceea: Doamne, Doamne, au nu în numele Tău am proorocit şi nu în numele Tău am scos demoni şi nu în numele Tău minuni multe am făcut? Şi atunci voi mărturisi lor: Niciodată nu v-am cunoscut pe voi. Depărtaţi-vă de la Mine cei ce lucraţi fărădelegea.
Daca aceasta putere vine de la Dumnezeu si intareste Evanghelia Lui nu poate fi pacat!
Dar daca nu......[color=red]Niciodată nu v-am cunoscut pe voi[/color]spune Iisus Hristos

Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.10.2005, 16:58:43
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Exista explicatia chiar in topicul meu dinainte, daca totusi ceva iti scapa, revino cu o intrebare pentru precizari!
Si mai este ceva, gandeste si din punct de vedere istoric, dar si istoria ca timp liturgic, adica istoria sfintilor si a Bisericii triumfatoare, care continua in Biserica luptatoare, caci Domnul Nostru Iisus Hristos este Adevarat si Credincios, Care vede si Judeca si se razboieste intru Dreptate, al carui nume este in Treimea Cea de o Fiinta inchinat si marit, Tatal, Fiul si Sfantul Duh!
Nelamurirea mea apare pentru ca Iisus Hristos, Cel fara de pacat, a scos, ca Om, diavoli din oameni. A exorcizat. De aceea imi este greu sa inteleg de ce ar fi exorcismul un pacat. Inteleg ca Hristos este Dumnezeu, dar chiar si asa, tot ce a facut in timpul vietii Sale de om, a fost bine si nu a fost pacat...
Cat despre istorie, faptul ca exorcismul a fost inteles gresit in evul mediu si nu numai, nu schimba esenta acestuia...Pacatul de a arde pe cineva pe rug (sa zicem) este pacatul uciderii, nu pacatul exorcizarii...La fel si in celalalte cazuri...

Si mai este si contradictia dintre teoria ca exorcismul ar fi pacat si invatatura Bisericii...

Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.10.2005, 15:10:45
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael
Nelamurirea mea apare pentru ca Iisus Hristos, Cel fara de pacat, a scos, ca Om, diavoli din oameni. A exorcizat.
Mikhael, desi intrebarea ai dresat-o lui alecsandru sper ca te va supara faptul ca voi raspunde eu ...
In toata trairea Sa pamanteasca, Domnul Iisus Hristos a acctionat ca Om fara sa faca apel la Dumnezeirea Lui si ca Om a scos demoni si de asemenea acesta putere ia insotit si pe ucenicii Lui. Stim ca in Iisus nu sa gasit pacat si nu a savarsit niciodata pacat deci nici aceasta practica nu o putem numi pacatoasa. Asa cum am scris si mai sus acesta putere a fost data ca sa intareasca cuvintele spuse de ucenici "Pentru ca Imparatia Lui Dumnezeu inseamna putere nu vorbe" Apoi sa nu omitem Marcu 17-18 Semnele ce vor insoti pe cei ce cred si exista si acolo scoaterea de draci.
Personal cred ca si astazi sunt scosi draci si Dumnezeu da acesta putere ca sa intareasca propovaduirea Evangheliei sale cu semne si minuni. Daca am da la o parte minuninile credinta noastra ar fi doar vorbe. Dar Dumnezeul Nostru e un Dumnezeu al Puterii si Acelasi Ieri Azi si in Veci.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.10.2005, 23:39:01
yawn_life yawn_life is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

alecsandru: "Oamenii bolnavi se pot trata in primul rand la Biserica la Sfanta Liturghie, si la Sfantul Maslu, si cu Moliftele Sfantului Vasile cel Mare..."
Nu te contrazic, dar vindecarea nu merge mai repede la spital? Vezi tu, la biserica se face discriminare, daca esti prea pacatos nu te vindeci... (nu, nu este erezie asta, este adevarat) la spita nu,(in general :rolleyes: ) si de obicei acolo merge de cele mai multe ori, desi vindecarile nu sunt miraculoase.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.11.2005, 09:40:50
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life
Vezi tu, la biserica se face discriminare, daca esti prea pacatos nu te vindeci... (nu, nu este erezie asta, este adevarat) la spita nu,(in general ) si de obicei acolo merge de cele mai multe ori, desi vindecarile nu sunt miraculoase.
Spitalul si biserica nu se exclud una pe cealalta. Dupa cum bine stii puterea doctorilor este limitata. Scot un organ de undeva taie in altaparte dar ... reusita apartine tot Lui Dumnnezeu care este intotdeauna in control.
Un medic nu are nici o putere si nu vindeca nimic daca Dumnezeu nu i-ar ingadui asta.
Vindecarile miraculoase au ca scop intarirea evangheliei propovaduite.(citeste comentariul meu de mai sus)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.11.2005, 13:12:21
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life
alecsandru: "Oamenii bolnavi se pot trata in primul rand la Biserica la Sfanta Liturghie, si la Sfantul Maslu, si cu Moliftele Sfantului Vasile cel Mare..."
Nu te contrazic, dar vindecarea nu merge mai repede la spital? Vezi tu, la biserica se face discriminare, daca esti prea pacatos nu te vindeci... (nu, nu este erezie asta, este adevarat) la spita nu,(in general :rolleyes: ) si de obicei acolo merge de cele mai multe ori, desi vindecarile nu sunt miraculoase.
[color=red]......si vindecarile sa dau dupa masura credintei![/color]:)
Cereti si vi se va da, bateti si vi se va deschide.............................:)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.12.2005, 13:01:44
ANDREEA1987 ANDREEA1987 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.12.2005
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Este exorcismul un pacat? Ce parere aveti?
de ce crezi tu ca e o boala?Si de ce crezi tu ca un om care poate nu merge la biserica decat o data pe an poate sa vindece un om "bolnav" de (numele bolii)POSEDAT DE DIAVOL,cand de fapt si din numele bolii se intelege ca e legat de BISERICA!!!Crede-ma ca numai un om cu mare credinta in DUMNEZEU pote sa vindece un astfel de om,nu unul care nu are nici o legatura cu Biserica(CUM INTALNIM FOARTE MULTII MEDICI):)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.12.2005, 13:09:22
ANDREEA1987 ANDREEA1987 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.12.2005
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ANDREEA1987
Citat:
În prealabil postat de admin
Este exorcismul un pacat? Ce parere aveti?
de ce crezi tu ca e o boala?Si de ce crezi tu ca un om care poate nu merge la biserica decat o data pe an poate sa vindece un om "bolnav" de (numele bolii)POSEDAT DE DIAVOL,cand de fapt si din numele bolii se intelege ca e legat de BISERICA!!!Crede-ma ca numai un om cu mare credinta in DUMNEZEU pote sa vindece un astfel de om,nu unul care nu are nici o legatura cu Biserica(CUM INTALNIM FOARTE MULTII MEDICI):) MESAJ PT ALECSANDRU
MESAJ PE ALECSANDU REFERITOR LA UN MES ANTERIOR CA OAMENI BOLNAVI TREBUIE DUSI LA PSIHIATRU
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.07.2006, 16:07:11
floaredecolt floaredecolt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de admin
Este exorcismul un pacat? Ce parere aveti?
Singurul exorcist adevarat este Mantuitorul Iisus Hristos, El singur Dumnezeu adevarat, si om adevarat, in chip neschimbat si neamestecat, este fara de pacat, El, creatorul si vindecatorul, marele taumaturg al lumii, a dat si redat firii umane cazute sub puterea demonilor, dimensiunea transcendenta! Cazuri de exorcism ca o harisma speciala, a timpurilor de inceput de "plinnire" ale Bisericii, Una Sfanta, Soborniceasca si Apostolica, au existat in primele secole ale erei crestine, despre apostoli se stie ca "au scos" demoni, cu puterea Duhului Sfant, si cateva cazuri putine consemnate de Sfanta Traditie.De asemenea se stie ca in Biserica Crestina Universala, Biserica Primara, exorcistii, faceau parte din Biserica vie lucratoare. Vreau sa amintesc aici treptele ierarhiei harice (sacramentale): arhiereu, preot, diacon, la care se adauga, citetul, cantorul si (in Biserica primelor veacuri si exorcistul)! De atunci insa au trecut aproape doua milenii, si lucrarea Sfantului Duh in lume, aduce mereu pe oameni la credinta cea adevarata. Practic de multe secole aceasta harisma speciala cu care erau inzestrate unele presoane in primele secole, pare a fi incetat, exorcistul, astazi nu mai apare intre lucratorii din Biserica, precum in Biserica primelor veacuri! Acasta trebuie privita ca un semn al lucrarii Proniei Divine in lume!
Cu riscul de a ma repeta, singurul exorcist este Mantuitorul Iisus Hristos, Om Adevarat si Dumnezeu Adevarat fara de pacat!
Nu e adevarat Iisus a spus celor ca cred in El si fac ceea ce ne-a lasat ca mostenire de incatatura , vor putea face ceea ce facea El si , si mai mult de atat !...Sfantul Apostol Pavel a facut ca un magician sa se sparga in bucati, numai facand cu credinta si har, semnul crucii in dreptul lui !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.07.2006, 16:09:47
floaredecolt floaredecolt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floaredecolt
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de admin
Este exorcismul un pacat? Ce parere aveti?
Singurul exorcist adevarat este Mantuitorul Iisus Hristos, El singur Dumnezeu adevarat, si om adevarat, in chip neschimbat si neamestecat, este fara de pacat, El, creatorul si vindecatorul, marele taumaturg al lumii, a dat si redat firii umane cazute sub puterea demonilor, dimensiunea transcendenta! Cazuri de exorcism ca o harisma speciala, a timpurilor de inceput de "plinnire" ale Bisericii, Una Sfanta, Soborniceasca si Apostolica, au existat in primele secole ale erei crestine, despre apostoli se stie ca "au scos" demoni, cu puterea Duhului Sfant, si cateva cazuri putine consemnate de Sfanta Traditie.De asemenea se stie ca in Biserica Crestina Universala, Biserica Primara, exorcistii, faceau parte din Biserica vie lucratoare. Vreau sa amintesc aici treptele ierarhiei harice (sacramentale): arhiereu, preot, diacon, la care se adauga, citetul, cantorul si (in Biserica primelor veacuri si exorcistul)! De atunci insa au trecut aproape doua milenii, si lucrarea Sfantului Duh in lume, aduce mereu pe oameni la credinta cea adevarata. Practic de multe secole aceasta harisma speciala cu care erau inzestrate unele presoane in primele secole, pare a fi incetat, exorcistul, astazi nu mai apare intre lucratorii din Biserica, precum in Biserica primelor veacuri! Acasta trebuie privita ca un semn al lucrarii Proniei Divine in lume!
Cu riscul de a ma repeta, singurul exorcist este Mantuitorul Iisus Hristos, Om Adevarat si Dumnezeu Adevarat fara de pacat!
Nu e adevarat Iisus a spus celor ca cred in El si fac ceea ce ne-a lasat ca mostenire de incatatura , vor putea face ceea ce facea El si , si mai mult de atat !...Sfantul Apostol Pavel a facut ca un magician sa se sparga in bucati, numai facand cu credinta si har, semnul crucii in dreptul lui !
ma scuzati pentru greseli...vroiam sa scriu :
Nu e adevarat, Iisus a promis celor ce cred in El si fac ceea ce ne-a lasat ca mostenire de invatatura , vor putea face ceea ce facea El si , si mai mult de atat !...Sfantul Apostol Pavel a facut ca un magician sa se sparga in bucati, numai facand cu credinta si har, semnul crucii in dreptul lui !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exorcismul se mai practica? indiranikos Exorcismul 19 27.10.2010 22:29:23
exorcismul pacat sau nu? ANDREEA1987 Exorcismul 45 23.08.2009 15:15:18