Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.12.2006, 09:14:44
dmb dmb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2006
Mesaje: 277
Implicit

nu tu il vei gasii pe pusnic ci el te va gasii pe tine daca-i necesar si o sa vrea Dumnezeu. Stai linistit , imbogateste-te duhovniceste si asteapta ca daca chiar este nevoie de un pusnic in procesul tau de mintuire...vine singur! Pardon, vine ca-i trimis si nu se poate impotrivii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.12.2006, 20:37:48
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

da, dmb a inteles intrebarea lui cornel, el cauta un duhovnic si voi ii tineti teorii despre pustnicie.
cornel, un duhovnic nu trebuie neaparat sa fie pustnic. du-te pe la manastiri, nu stiu
Eu nu stiu sa te ajut dar.."Cauta (in continuare) si vei afla"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.03.2007, 21:22:11
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

nu stiu daca te ajuta cu cev a rasp meu, dar sa stii ca sigur vei gasii unul in muntele athos! la schitu romanesc ar trebui sa gasesti pe cineva... ntreaba si tu mai departe...poate chiar un preot si el sigur va stii sa te indrume mai repede si mult mai bine ca noi....
Maica Domnului sa fie cu tine!!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.04.2007, 12:30:53
antora antora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cornelpr
Am o intrebare, am mai scris-o si la generalitati dar poate aici o vad mai multi.
Unde as putea gasi un pustnic. Da, da un pustnic, ieroschimonah sau doar schimonah, nu conteaza gradul. De ce intreb? pai... e ceva personal
Sper ca imi veti raspunde.
Cornel
[i]Daca-mi permiti o opinie: un pusnic ,in opinia mea,este pustnic si atit.Ca ,"mai-marii" lui au hotarit ,luind in considerare anumite "merite" -ceea ce este un lucru lumesc,si nu stiu cit de placut este inaintea lui Dumnezeu,dar...nu dezvolt-,sa-l puna ceste"coronite" ,de care ,un schimnic,nu cred ca are nevoie,e un lucru,oarecum bun.Dar...eu cred ca,un schimnic ,trebuie si este un om simplu-simplu,plin de bunatate si blindete,de la care ,noi oamenii putem lua cite ceva.Simpla lui prezenta ,intr-un loc este o adevarata binecuvintare,pentru noi,mirenii,limitati.Limitati in credinta in Dumnezeu si in mai toate .
Am fost in Rusia si Ukraina,anul trecut si ,am avut bucuria de a sta ,pentru citeva clipe, linga un pustnic ,care aparuse in biserica ,nu stiu de unde.Venise sa asculte slujba.Noi,netrebnicii ,insa,l-am asaltat ,imediat, cu rugaminti de binecuvintare si cu tot felul de intrebari ,legate de problemele noastre lumesti.
Probabil ,tot in acest scop vrei ,si tu,sa cunosti unul.Ei ,bine! Eu nu cred ca un schimnic ti-ar putea da raspunsurile la problemele care te framinta.Ei au alta gindire decit a noastra,a mirenilor,si chiar a preotilor de mir.stiu ce vorbesc.Tot un duhovnic bun trebuie sa cauti.Daca acesta este un schimnic ,cu atit mai bine. Eu cunosc unul:Parintele Nicodim Bujor,cel care a scris Acatistul Sf.Calinic de la Cernica,dupa care se face Acatistul in Sf.Biserica de la Cernica.nu locuieste in pustie ci la o familie de crestini din Ploiesti.De la el am luat si sper sa mai iau "cuvint de folos" si multe ,multe binecuvintari.Dumnezeu a vrut ca eu sa ajung sa-l cunosc,si-I multumesc!Are 95 de ani.E de o blindete si o bunatate ,rar intilnite.Este protos.Dar nu rangul conteaza,ci trairea. Nicaieri nu am trait momente de reala bucurie decit in prezenta acestui om induhovnicit.
Din pacate nu-ti pot face o promisiune ca-l poti vedea.Nu l-am vizitat de un an.Nu mai stiu in ce stare se afla.ultima oara,anul trecut de Izvorul Tamaduirii,nu era prea bine cu sanatatea.Abia am putut schimba citeva cuvinte cu el.Ne-am multumit ca l-am vazut si ca am putut lua de la el binecuvintarea aceea minunata ,pe care o revarsa cu toata dragostea asupra oricui i-ar trece pragul,si am plecat.Nadajduiesc ca Dumnezeu sa-l mai tina ,in viata,si sa ne putem bucura cit mai mult de cuvintele lui de folos.
Poate ca voi reveni pe aici cu vreo veste buna.Nu stiu.dumnezeu stie.
Bucurie Sfinta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.04.2007, 21:42:35
Colors Colors is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2007
Mesaje: 160
Implicit

Am eu cartea de vizita si mobilul unuia
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.04.2007, 13:32:01
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Pustnic cu carte de vizita?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.04.2007, 13:58:06
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Colors
Am eu cartea de vizita si mobilul unuia
:)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.04.2007, 13:58:55
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
Citat:
În prealabil postat de Colors
Am eu cartea de vizita si mobilul unuia
:)
:)Faza asta chiar e tare!!!:):):):):):):):)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.04.2007, 15:38:10
Cristalin Cristalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2007
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de quasar
:)Faza asta chiar e tare!!!:):):):):):):):)
Tare cum?
Eu as zice tare dureroasa :( :( :(
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.04.2007, 18:16:27
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cornelpr
Unde as putea gasi un pustnic?
I-ati rucsacul in spinare, roaga-te la Dumnezeu sa-ti dea ce ti-ai propus si du-te pe la minastiri, asa mai cu modestie , fara sa astepti nimic si cu ajutorul lui Dumnezeu ti se va raspune intr-un fel.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce vizitarea unui pustnic este o aberatie? andreicozia Calugarul 52 24.10.2011 15:43:27
Unde pot gasi cantarile cununiei (audio sau .mp3)? sophia Muzica Bisericeasca 4 26.06.2010 00:41:44
filmul tzarul-unde il pot gasi? lore86 Generalitati 13 18.04.2010 22:21:37
stie cineva unde il pot gasi pe parintele savatie bastovoi? bogdan_222 Calugarul 3 30.07.2009 18:27:15
Vedenia unui pustnic anonim C.tin Intamplari adevarate 2 31.05.2009 04:04:41