Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.05.2009, 00:02:16
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Fani, fa te rog si trimiteri la Sfinti, da citate, nu afirmatii fara acoperire, daca vrei sa fii convingatoare.
Ok, o sa le caut, dar nu acum, bine?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.05.2009, 00:03:29
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Am uitat sa amintesc si de abuzuri, seductii, hartuieli, manipulari fizice si psihice....cand esti tanar lupti cu toate acestea in societate, chiar si in biserica, cand esti batran, nu prea.
Si atunci, de ce sunteti subiectivi ?
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.05.2009, 00:05:12
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Persoanele de varsta a treia sa se abtina, .
Eu am intrebat de studii...
Omul la 60 ani e inca in putere, si nu a ajuns inca la varsta a treia, desi, ai dreptate, de unele pacate a scapat...
Astept un raspuns la obiect.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.05.2009, 00:06:59
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E bine, Fani. Dar in general cand afirmam ceva, sa dovedim ca ne bazam pe ceva citit, de preferinta autori ortodocsi recunoscuti. Suntem si asa invadati e afirmatii fara acoperire si care mai de care ma subiective.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.05.2009, 00:10:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Scuze, am vrut sa spun doar "oamenii mai in varsta"....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.05.2009, 00:13:48
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
E bine, Fani. Dar in general cand afirmam ceva, sa dovedim ca ne bazam pe ceva citit, de preferinta autori ortodocsi recunoscuti. Suntem si asa invadati e afirmatii fara acoperire si care mai de care ma subiective.
Este adevarat. Am citit mai multe in directia asta, si de asta nu le pot scoate asa repede. Din pacate multe din cartile mele de teologie sunt si in franceza.
Ai vazut ca pana la urma citatele despre asazisa necuratie a femeii le-am gasit (sa le recopiez aici?). Uite, asta ar fi si el un exemplu bun de cum vedeau marii sfinti lucrurile astea, insa parintele Cleopa le indeamna cu asprime pe femeile la ciclu nu numai sa nu se impartaseasca, dar nici sa nu intre in biserica, ba chiar sa iasa daca le vine ciclul in timp ce stau la slujba! (parintele Cleopa a avut calitati multe, ma depaseste cu mult, si nu o sa-l judec eu; insa il consider prea aspru la multe; Poate pentru unii merge, nu zic, dar nu pentru tanarul orasean din zilele noastre; ori si el il cauta pe Dumnezeu de acolo de unde este).
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.05.2009, 00:20:44
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Am uitat sa amintesc si de abuzuri, seductii, hartuieli, manipulari fizice si psihice....cand esti tanar lupti cu toate acestea in societate, chiar si in biserica, cand esti batran, nu prea.
Si atunci, de ce sunteti subiectivi ?
Nu e cazul sa ne legam de varsta, caci nu varsta singura iti aduce mantuirea. Mai trebuie sa lupti cu pacatele; iar la varsta mea se dau lupte, nu gluma. Vei vedea...
Suntem subiectivi, pentru ca ne bazam doar pe gandirea proprie, fara o baza teoretica. Ar trebui sa ne fie teama ca-i smintim si pe altii cu afirmatiile si judecatile noastre. Nu noi am facut lumea; ea ne-a fost data cu un set de legi, pe care trebuie sa le respectam.
La judecata nu vom fi judecati ca nu am trait in lux, sau la zi cu toate inventiile tehnicii, ci vom fi judecati in ce masura L-am nesocotit pe Dumnezeu, incalcand Legile Sale.
Trebuie sa intelegem ca in rai nu va intra nici un pacatos. Daca spunem ca ne iubim pe noi insine, sa ne indepartam de pacate si sa ne smerim. Noi, cei din vremurile cele de pe urma nu mai avem acelasi har ca primii crestini, care dupa botez erau in stare sa isi dea viata pentru Hristos. Noi nu mai vrem sa sacrificam nimic pentru Hristos. Atunci sa fim macar smeriti.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.05.2009, 00:26:54
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Da, ai dreptate...va rog sa ma iertati pentru lipsa de smerenie, in rest, NUMAI DUMNEZEU LE STIE PE-A FIECARUIA.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.05.2009, 00:43:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Este adevarat. Am citit mai multe in directia asta, si de asta nu le pot scoate asa repede. Din pacate multe din cartile mele de teologie sunt si in franceza.
Ai vazut ca pana la urma citatele despre asazisa necuratie a femeii le-am gasit (sa le recopiez aici?). Uite, asta ar fi si el un exemplu bun de cum vedeau marii sfinti lucrurile astea, insa parintele Cleopa le indeamna cu asprime pe femeile la ciclu nu numai sa nu se impartaseasca, dar nici sa nu intre in biserica, ba chiar sa iasa daca le vine ciclul in timp ce stau la slujba! (parintele Cleopa a avut calitati multe, ma depaseste cu mult, si nu o sa-l judec eu; insa il consider prea aspru la multe; Poate pentru unii merge, nu zic, dar nu pentru tanarul orasean din zilele noastre; ori si el il cauta pe Dumnezeu de acolo de unde este).
Da, Fani, noi poate nu-l putem intelege pe Pr. Cleopa, om cu vedere inainte; de aceea ni se pare aspru, cand de fapt este doar just. A si spus, ca dupa moartea lui vor fi numai "ziduri varuite"; deci harul e in scadere din cauza pacatelor noastre, dar si in crestere la cei cu smerenie.
Despre necuratia femeii nu mai putem scrie, caci s-a inchis topicul, cred. Personal nu am probleme a intelege motivul pentru care trebuie respectate asemenea lucruri. Daca mi se zice NU, atunci e NU. De ce sa-L supar pe Dumnezeu?!?
Dar oare daca iti vine ciclul in timpul slujbei, nu-ti vine sa iesi si sa te duci acasa? Mi se pare normal; nici nu trebuie sa vina Pr. Cleopa sa-mi spuna acest lucru.
Personal nu cred ca necuratia tine de igiena, ci de emanatia corpului. Cel putin asa inteleg eu problema.
Poate ca asprimea e necesara, avand in vedere ca noi nu prea ascutam si facem numai voia noastra. Parintele a spus cuvant raspicat, doar, doar,facem si noi ce trebuie. Ne vine greu sa facem ascultare, caci inca nu ne-am imblanzit; avem inca tendinta de a ne impotrivi, invocand un motiv f puternic : Ca asa vreau eu!
Dar in final trebuie sa ne smerim, daca nu vrem sa suferim durerile iadului.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.05.2009, 00:48:23
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ar trebui sa ne fie teama doar ca ne-am pierdut oamenia si conduita moral-crestina, ca invocam o credinta pe care nu suntem capabili sa o simtim...o revolta poate constitui, in cele din urma simtire,o nepasare nu va insemna niciodata smerenie.
Si eu am simtit si am crezut ca tine Ancah, am predicat si am judecat asa ca tine, si stii de ce...pentru ca eram copil, pe cat de imatur pe atat de fragil, pe cat de departajata de pacate si instincte, pe-atat de sigura pe vorbe, pe scrieri si simtiri. Asa esti si tu ! Asa imatura si pacatoasa cum ma crezi, sa stii ca eu iti cunosc trasaturile credintei proprii, am trecut prin ele, copilaria si batranetea ajung la un moment dat sa semene , tu, insa, nu vei trece niciodata prin ce am trecut eu(chiar daca ma consideri strict raspunzatoare), asa cum eu nu voi trece prin ceea ce ai trecut tu dpdv social...lumesc.
Acum, am picat cu picioarele pe pamant, nu am vrut eu, dar am fost fortata si este dreptul meu sa fiu ceea ce sunt. Cred cu tarie ca Dumnezeu judeca dupa particularitatea vietii fiecaruia, dar si a personalitati acestuia, de aceia mi se pare atat de inutil sa ne contrazicem si sa ne luptam in doctrine, cand totul este atat de vast si de sugestiv, mai degraba dincolo de noi.
Teoria nu va evidentia niciodata credinta unui om.....
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este condusa BOR de calugari idealist Biserica Ortodoxa Romana 296 07.12.2017 20:53:05
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Lasata secului pentru Postul Sfintei Marii mena2376 Intrebari utilizatori 0 01.08.2011 15:08:15
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20