Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.05.2009, 00:49:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit mai postez odata...

.. citatele din sfintii parinti care vorbesc impotriva iondepartarii femeii de labiserica si de la impartasanie cand are ciclu. Ei gandeau altfel aici ca parintele Cleopa... Daca tie, Anca, ti se pare firesc sa iesi din biserica cand ai ciclu, mie personal mi se pare de-a dreptul revoltator, pur si simplu. Adica eu vin la liturghie, ma rg, sunt in mijlocul ei si trebuie sa ies, de parca as fi catehumen din vechime?

1) Sf Ioan Gura de Aur , comentariu la Tit 1:15

"All things are pure. God made nothing unclean, for nothing is unclean except for sin only. For [sin] reaches the soul and defiles it... (And) when the soul is unclean, it thinks all things unclean. Therefore, scroupulous observances are no mark of purity, but it is the part of purity to be bold in all things ... moral. What is unclean? Sin, malice, convetousness, wikedness."

si mai jos dupa ce discuta si de altele:

"You see how many forms of uncleaanliness there are. The woman in childbed is unclean. Yet God made childbirth and the seed of copulation. Why then is the woman unclean, unless something further is intimated? He [Moses] intended to produce piety in the soul, and to deter it from fornication... But these things now are not required of us. But all [attention] is transferred to the soul.

A se vedea Matei 15, 18-20 la care probabil face aluzie.

2) Sf. Grigore cel Mare,intr-o scrisoare catre sf. Augustin de Canterbury care il intreba despre unele practici din VT, e si mai direct:

"A woman should not be forbidden to enter Church during these times, for the workings of nature cannot be considered culpable, and it is not just that she should be refused admittance, since her condition is beyound her control. We know that the woman who suffered an issue of blood, humbly approaching behind our Lord, touched the hem of his robe, and was at once healrd of her sickness. If, therefore, this woman was right to touch our Lord's robe, why may not one who sufferes nature's courses be permitted to enter the Church of God?"

NB A intra in Biserica era echivalent pe vremea aceea si cu a te impartasi.
Dar mai jos e si mai explicit:

And if it is objected that the woman in the Gospels was compelled by disease while the latter are bound by custom, then remember, my brother, that everything that we suffer in this mortal body trough the infirmity of its nature is justly ordained by God since the Fall of man. For hunger, thirst, heat, cold, and weariness originate in this infirmity of our nature; and our search for food against hunger, drink agannst thirst, coolness against heat, clothing against cold, and rest against weariness is only our attempt to obtain some remedy to our weakness. So if it was a laudable presumption in the woman who, in her disease, touched our Lord's robe, why may not the same concession be granted to all women who endure the weakness of nature?"

Tot din sf. Grigore cel mare, un citat mai pedagogic sau cu sens pastoral:

"A woman, therefore, should not be forbidden to recieve the mistery of Communion at these times. If any (women) out of deep sense of reverence do not presume to do so, this is commendable; but if they do so, they do nothing wrong. Sincere people often acknoledge their faults even when there is no actual fault, because a blameless action may often spring from a fault. For instance, eating is no fault, but being hungry originates in Adam's sin; similarly, the monthly courses of women are no fault [asta-i pt prietenul Emanuel ;-)], because nature causes them. But the corruption of our nature is apparent even when we have no deliberate intention to de evil, and this corruption springs from sin; so may we recognize the judgment that our sin has brought on us. But let the man who deliberately commits sin bear the unwellcome punishment of his wrongdoings. So, when women after due consideration do not presume to approach the sacraments of the Body and Blood of the Lord during their courses, they are to be commended. But if they are moved by devout love of the holly mystery to receive it as pious custom requires, they are not to be discouraged."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.05.2009, 01:18:27
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Fani pentru citate.
Fiind in englez, parca nu recunosc stilul de adresare al Sf. Ioan Gura de Aur, care parca ti se adreseaza chiar tie, cand citesti cele scrise de el; ori in textul respectiv se vorbeste foarte in general. dar aceasta e numai impresia mea. Voi cauta si in romana citatele respective.
Cele citate de tine au mai degraba un stil vestic, nu ortodox. Iarasi, parerea mea; poate ma insel.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.05.2009, 01:23:57
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Eu cred ca, mai degraba ne definesc pe fiecare citatele pe care le aducem in vedere, pana la urma credinta proprie cu cea universala ne da dreptate fiecaruia in parte,fiindca, daca vrem gasim ceea ce cautam,si cautam ceea ce ne caracterizeaza.
Ce minunat !!! Toata lumea multumita, pana la urma.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #24  
Vechi 25.05.2009, 01:25:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Multumesc, Fani pentru citate.
Fiind in englez, parca nu recunosc stilul de adresare al Sf. Ioan Gura de Aur, care parca ti se adreseaza chiar tie, cand citesti cele scrise de el; ori in textul respectiv se vorbeste foarte in general. dar aceasta e numai impresia mea. Voi cauta si in romana citatele respective.
Cele citate de tine au mai degraba un stil vestic, nu ortodox. Iarasi, parerea mea; poate ma insel.
Imi pare rau ca nu le am pe romaneste.
Poate ti se par vestice pt ca spun ceva ce nu se mai spune acum ;-)

Sfantul Grigorie cel Mare a fost papa al Romei in secolul - na, ca nu mai stiu acum, 5 sau 6. Este deci occindental, de pe vremea insa cand nu erau despartiti de noi, mult ininte de filioque si alte probleme, si este un mare aparator al ortodoxiei. Este cinstit si la noi mult, este in calendar. O sa caut daca vrei datele exacte, dar acum ma duc sa ma culc ca iar am depasit mult ora...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 25.05.2009, 01:40:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Da, Fani, noi poate nu-l putem intelege pe Pr. Cleopa, om cu vedere inainte; de aceea ni se pare aspru, cand de fapt este doar just. A si spus, ca dupa moartea lui vor fi numai "ziduri varuite"; deci harul e in scadere din cauza pacatelor noastre, dar si in crestere la cei cu smerenie.
Oare chiar asa a spus? A fost inregistrat?

Citat:
Despre necuratia femeii nu mai putem scrie, caci s-a inchis topicul, cred. Personal nu am probleme a intelege motivul pentru care trebuie respectate asemenea lucruri. Daca mi se zice NU, atunci e NU. De ce sa-L supar pe Dumnezeu?!?
Dar oare daca iti vine ciclul in timpul slujbei, nu-ti vine sa iesi si sa te duci acasa? Mi se pare normal; nici nu trebuie sa vina Pr. Cleopa sa-mi spuna acest lucru.
Personal nu cred ca necuratia tine de igiena, ci de emanatia corpului. Cel putin asa inteleg eu problema.
Si daca lucrurile stau ceva mai diferit?
Daca este o traditie care nu are ceva spiritual in ea ci doar e o norma de igiena care pana acum 100 ani putea sa fie respectata doar in felul asta iar acum nu mai este o adevarata problema?

Discernamantul este un efort care ni se cere in fiecare zi, in toate chestiunile si mai nou si in cele duhovnicesti.
Nu pentru ca vrem noi ci pentru ca altii ne socilita sa interpretam si sa reinterpretam sa luptam, sa facem, sa dregem, etc.

Asa ca vrand nevrand trebuie sa cautam, sa studiem, sa ne interesam..
Altfel nu se poate.

Citat:
Poate ca asprimea e necesara, avand in vedere ca noi nu prea ascutam si facem numai voia noastra. Parintele a spus cuvant raspicat, doar, doar,facem si noi ce trebuie. Ne vine greu sa facem ascultare, caci inca nu ne-am imblanzit; avem inca tendinta de a ne impotrivi, invocand un motiv f puternic : Ca asa vreau eu!
Dar in final trebuie sa ne smerim, daca nu vrem sa suferim durerile iadului.
Si daca nu e cu "asa cum vreau eu"?
Poate o femeie acum 100 ani intelegea perfect aceasta restrictie pentru ca isi dadea seama si ea ca nu putea lasa sange peste tot prin biserica, dar acum cand totusi s-au inventat atatea chestii, pana si in domeniul asta lucrurile stau foarte bine, cum mai justifici aceste restrictii, stiind si afirmand ca si crestin ca Legea Veche a fost anulata?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 25.05.2009, 01:42:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Uite cineva mai sus care chiar cauta, se intereseaza, etc. :)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.05.2009, 01:48:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oare chiar asa a spus? A fost inregistrat?
Da, exista inregistrare.





Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si daca lucrurile stau ceva mai diferit?
Daca este o traditie care nu are ceva spiritual in ea ci doar e o norma de igiena care pana acum 100 ani putea sa fie respectata doar in felul asta iar acum nu mai este o adevarata problema?

Discernamantul este un efort care ni se cere in fiecare zi, in toate chestiunile si mai nou si in cele duhovnicesti.
Nu pentru ca vrem noi ci pentru ca altii ne socilita sa interpretam si sa reinterpretam sa luptam, sa facem, sa dregem, etc.

Asa ca vrand nevrand trebuie sa cautam, sa studiem, sa ne interesam..
Altfel nu se poate.



Si daca nu e cu "asa cum vreau eu"?
Poate o femeie acum 100 ani intelegea perfect aceasta restrictie pentru ca isi dadea seama si ea ca nu putea lasa sange peste tot prin biserica, dar acum cand totusi s-au inventat atatea chestii, pana si in domeniul asta lucrurile stau foarte bine, cum mai justifici aceste restrictii, stiind si afirmand ca si crestin ca Legea Veche a fost anulata?
Pana acum s-au dat citate pro si contra din primele secole; deci nu e vorba de atitudinea noastra actuala, ci e vorba de o problema care a existat de cand lumea, dovada ca avem citate din Sf. Ioan Gura de Aur si Sf. Grigore. Cine are nevoie de actualizari, pe diferite motive, nu are decat...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.05.2009, 02:10:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

As fi curios sa ascult inregistrarea aceea, contextul mai ales, pentru ca eu totusi inclin sa cred ca lucrurile nu sunt atat de tragice cat vor unii.

Si tocmai citatele astea arata (daca intelegi engleza) ca problema este pusa gresit la ora actuala.

Si daca in sec. IV exista o intelegerea care acum lipseste este clar ca ne-am ratacit undeva pe drum in chestiunea asta.

Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.05.2009, 02:35:51
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Multumesc, Fani pentru citate.
Fiind in englez, parca nu recunosc stilul de adresare al Sf. Ioan Gura de Aur, care parca ti se adreseaza chiar tie, cand citesti cele scrise de el; ori in textul respectiv se vorbeste foarte in general. dar aceasta e numai impresia mea. Voi cauta si in romana citatele respective.
Cele citate de tine au mai degraba un stil vestic, nu ortodox. Iarasi, parerea mea; poate ma insel.

Probabil n-ai citit nici o lucrare Patristica in engleza..de asta nu intelegi diferenta :))
Nu intamplator traducerile necesita mai mult decat "google translate" ele sunt si adaptari.

Roaga pe Fani sa-ti dea sursa exacta a traduceriilor (banuiesc care este) si ai sa gasesti acolo si lucrari ale Sf. Ioan Gura de Aur traduse in engleza si care le avem traduse si in romana.
Fa o comparatie.

Sau, si mai simplu (gasesti si singura) o Biblie in engleza cu cea in romana..

Sau e de a ajuns sa compari Biblia Sinodala cu traducerea IPS. Anania si ai sa vezi de ce traducerea estea pana la urma o arta..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.05.2009, 06:29:04
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Persoanele de varsta a treia sa se abtina, fiindca pentru ei este foarte convenabil sa creada, mai ales acum, pentru ca ei nu trebuie sa fie ancorati in familie, sexualitate, materialism-dorinta, forta de munca intensa, distractie-muzica tinereasca, afrodisiace, moda vestimentara, accesorii-bijuterii, machiaj, avorturi-anticonceptionale, iubiri fulgeratoare....Lor le este usor sa judece si sa se inarmeze cu scrierile Duhovnicilor, fiindca, oricum nu prea au mare lucru de pierdut sau de castigat si nici prea intense simtiri despre prezent.
Asta nu inteleg eu, de ce sar oamenii mai in varsta in gatul celor tineri ???!!! Se simt mai vrednici, sau cum ? Au uitat cum este sa fii tanar ? Au uitat trasaturile tineretii si-a imaturitatii ,aproape ca nu este vina lor ca mintea le este limitata.???
NU INTELEG, DACA SUNTETI INTELEPTI, DE CE NU INCERCATI SA PRIVITI LUCRURILE CU EMPATIE, INAINTE DE A LE JUDECA ATAT DE ASPRU ???
AR TREBUI SA VORBEASCA TINERII CU TINERII, CASATORITII CU CASATORITII, ADOLESCENTII CU ADOLESCENTII, OAMENII SINGURI CU OAMENII SINGURI...NOVICII IN CREDINTA CU NOVICII. SI ATUNCI VETI VEDEA CE BINE NE-AM INTELEGE PE-AICI .Si asta, fiindca nu are nimeni INTELEPCIUNE.
Ceea ce sppui tu aici in legatura cu "oamenii in varsta" este o discriminare.
daca tu ai o amunita varsta, te consideri ce stiu eu cum in prezenta persoanele"mai in varsta" atunci trebuie sa-ti creezi un grup de prieteni, asa cum doresti tu sa-ti fie anturajul.

In primul rand oamenii in varsta, au o experienta de viata mai multa decit a ta, si paote ai avea ceva de invatat de la ei.

Insa repet: nu-ti plac, stai deoparte de ei.
E asa de simplu!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este condusa BOR de calugari idealist Biserica Ortodoxa Romana 296 07.12.2017 20:53:05
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46
Lasata secului pentru Postul Sfintei Marii mena2376 Intrebari utilizatori 0 01.08.2011 15:08:15
imbracamintea la calugari gheorghie Generalitati 12 09.09.2010 14:30:20