Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.06.2009, 16:42:22
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul
Romeo, spuneai de mitropolitul Bartolomeu Anania. se impotriveste cipurilor, insa pt mine pare dubios ceea ce spune din simplul motiv ca este mason...

fara a face referire la mitropolit fiindca am scris mai devreme de el, totusi e limpede faptul ca masonii se asteptau ca o parte din crestini sa opuna rezistenta... prin urmare e de asteptat ca acestia sa pregateasca un plan si pt crestinii 'anti-cip'.
De fapt, Delia, nu ma mai intereseaza cine stie ce cat si ce anume se mai intampla in BOR referitor la orice subiect. Dupa "defectiunile" lui Corneanu si Drincec din mai si ianuarie anul trecut am oscilat suficient de mult pana sa inclin spre BOSV. Ceea ce am spus pe acest thread, am spus numai din amintiri - nici macar nu eram la curent cu faptul ca Valeriu Anania - numele civil al mitropolitului - face parte din vreo organizatie masonica, insa nici nu ma surprinde in mare masura informatia. E de asteptat ca oricare ierarh de rang inalt din oricare Biserica Autocefala sa fie membru al masoneriei, indiferent de gradul detinut.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.06.2009, 17:11:51
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iar Bisericile oficiale sunt in mare parte cazute din dreapta credinta, mai ales de cand intrate in C.M.B. [Consiliul Mondial al Bisericilor, mai curand Consiliul Mondial al Sinagogilor Satanei] sustin faptul ca nu numai in Ortodoxie exista validitatea Celor 7 Sfinte Taine, ci si in alte denominatiuni asa-zis crestine: bisericile catolica, [neo-]protestanta, anglicana.
Celor carora nu le vine sa creada, le dau un link catre o lucrare "Ecumenismul - Asteptari, Geneza, Dezmintiri", care prezinta concluziile Conferintei Ortodoxe de la Thesalonic din 20-24 septembrie 2004, la care s-au intrunit ierarhi din Bisericile neo-calendariste [oficiale] pentru a analiza fenomenul ecumenismului sub toate aspectele sale.
Concluzia acestei conferinte poate fi rezumata astfel: "Ecumenismul este o creatie a catolicismului si protestantismului, in spatele careia se ascunde lupta impotriva Sfintei Biserici a lui Hristos". Daca ierarhii neo-calendaristi au ajuns la astfel de concluzii asupra fenomenului ecumenismului, nu inteleg de ce se mai agata cu disperare unii credinciosi de stil nou ca inecatul de trestia de la mal de aceasta doctrina insipida si vatamatoare de suflet, nestiind nici ei prea bine ce anume ar putea astepta de la ea.

Sursa: http://www.mirem.ro/pdfuri/conftesalonic.pdf
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.06.2009, 17:50:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
De fapt, Delia, nu ma mai intereseaza cine stie ce cat si ce anume se mai intampla in BOR referitor la orice subiect. Dupa "defectiunile" lui Corneanu si Drincec din mai si ianuarie anul trecut am oscilat suficient de mult pana sa inclin spre BOSV. Ceea ce am spus pe acest thread, am spus numai din amintiri - nici macar nu eram la curent cu faptul ca Valeriu Anania - numele civil al mitropolitului - face parte din vreo organizatie masonica, insa nici nu ma surprinde in mare masura informatia. E de asteptat ca oricare ierarh de rang inalt din oricare Biserica Autocefala sa fie membru al masoneriei, indiferent de gradul detinut.
Sa te surprinda? De ce? Numai ce ti-a trecut pe langa urechi si deja esti (aproape) convins de veridicitatea ei?

"E de asteptat?" De ce? Conform carei logici?
Aveam impresia ca ai o judecata mai de bun simt cand i-ai raspuns mai inainte Ancai.

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Iar Bisericile oficiale sunt in mare parte cazute din dreapta credinta, mai ales de cand intrate in C.M.B. [Consiliul Mondial al Bisericilor, mai curand Consiliul Mondial al Sinagogilor Satanei] sustin faptul ca nu numai in Ortodoxie exista validitatea Celor 7 Sfinte Taine, ci si in alte denominatiuni asa-zis crestine: bisericile catolica, [neo-]protestanta, anglicana.
Serios? La ce te referi mai exact? Ce decizie oficiala in acest sens?

Citat:
Celor carora nu le vine sa creada, le dau un link catre o lucrare "Ecumenismul - Asteptari, Geneza, Dezmintiri", care prezinta concluziile Conferintei Ortodoxe de la Thesalonic din 20-24 septembrie 2004, la care s-au intrunit ierarhi din Bisericile neo-calendariste [oficiale] pentru a analiza fenomenul ecumenismului sub toate aspectele sale.
De dragul credibilitatii, as vrea si eu sa vad o lista cu cei care au subscris prin semnaturla la concluziile resoectivei conferinte. Nume, functie, Biserica din care fac parte.
Pentru ca la ora actuala nu prea stiu Biserici care sa fi rupt comuniunea cu Patriarhia Ecumenica.
Dar poate gresesc si ma corectezi tu.

Cine este "Ieromonah Visarion Moldovanu"? O scurta biografie n-ar strica, tot asa de dragul credibilitatii.



Concluzia acestei conferinte poate fi rezumata astfel: "Ecumenismul este o creatie a catolicismului si protestantismului, in spatele careia se ascunde lupta impotriva Sfintei Biserici a lui Hristos". Daca ierarhii neo-calendaristi au ajuns la astfel de concluzii asupra fenomenului ecumenismului, nu inteleg de ce se mai agata cu disperare unii credinciosi de stil nou ca inecatul de trestia de la mal de aceasta doctrina insipida si vatamatoare de suflet, nestiind nici ei prea bine ce anume ar putea astepta de la ea.

Sursa: http://www.mirem.ro/pdfuri/conftesalonic.pdf[/quote]
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.06.2009, 19:15:39
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De obiciei, cei care acuza trebuie sa demonstreze. Nu cel acuzat sau cel care il sprijina.
Dar nu suntem la tribunal aici; daca stii raspunzi, daca nu taci si nu scrii. Aici avem un dialog...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 01.06.2009, 19:27:05
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa te surprinda? De ce? Numai ce ti-a trecut pe langa urechi si deja esti (aproape) convins de veridicitatea ei?

"E de asteptat?" De ce? Conform carei logici?
Aveam impresia ca ai o judecata mai de bun simt cand i-ai raspuns mai inainte Ancai.



Serios? La ce te referi mai exact? Ce decizie oficiala in acest sens?



De dragul credibilitatii, as vrea si eu sa vad o lista cu cei care au subscris prin semnaturla la concluziile resoectivei conferinte. Nume, functie, Biserica din care fac parte.
Pentru ca la ora actuala nu prea stiu Biserici care sa fi rupt comuniunea cu Patriarhia Ecumenica.
Dar poate gresesc si ma corectezi tu.

Cine este "Ieromonah Visarion Moldovanu"? O scurta biografie n-ar strica, tot asa de dragul credibilitatii.



Concluzia acestei conferinte poate fi rezumata astfel: "Ecumenismul este o creatie a catolicismului si protestantismului, in spatele careia se ascunde lupta impotriva Sfintei Biserici a lui Hristos". Daca ierarhii neo-calendaristi au ajuns la astfel de concluzii asupra fenomenului ecumenismului, nu inteleg de ce se mai agata cu disperare unii credinciosi de stil nou ca inecatul de trestia de la mal de aceasta doctrina insipida si vatamatoare de suflet, nestiind nici ei prea bine ce anume ar putea astepta de la ea.

Sursa: http://www.mirem.ro/pdfuri/conftesalonic.pdf
[/quote]

AlinB, tu o faci mereu pe Gica Contra ???
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.06.2009, 21:42:06
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Razvan de unde pana unde face parte IPS Anania dintr-o organizatie masonica?
:))
Reply With Quote
  #27  
Vechi 01.06.2009, 21:47:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate Razvan de unde pana unde face parte IPS Anania dintr-o organizatie masonica?
:))
Daca nu se citesc toate postarile, dam intrebam pe cine nu trebuie:

Citat:
În prealabil postat de moro.d Vezi mesajul
Romeo, spuneai de mitropolitul Bartolomeu Anania. se impotriveste cipurilor, insa pt mine pare dubios ceea ce spune din simplul motiv ca este mason...
Ispita tot ispita...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 01.06.2009, 21:51:18
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Bine mai frate Razvan da de unde pana unde s-a ajuns ca IPS Anania e mason?
Care e sursa fratiei tale?

:))
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.06.2009, 22:02:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Razvan,

Era suficient sa raspunzi la probleme care le-am ridicat.
Te deranjeaza ca le-am scos in evidenta?

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Dar nu suntem la tribunal aici; daca stii raspunzi, daca nu taci si nu scrii. Aici avem un dialog...
Numai a dialog nu seamana. Stii zicala aia cu "un nebun arunca o piatra si pe urma invita 10 intelepti sa o scoata"?
Ma rog, nu era chiar asa, am adaptat-o putin.

Cam asa e situatia..apropo de ce a zis Fani (nu Razvan, scuze) cum trebuie NORMAL sa decurga lucrurile.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.06.2009, 22:11:30
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ar fi dialog, daca nu ar fi atatea off-topicuri din partea unora, care nu stiu sa dialogheze; sau stiu si nu vor. Daca ar disparea intrebarile fara rost si ironiile, si nu s-ar mai da raspuns tuturor remarcilor gen "nebunul care arunca piatra", am avea o sansa de dialog.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am revenit cu un nou subiect patricia2006 Rugaciuni 15 12.06.2012 16:41:20
Gandire intunecata aldea-daniela Generalitati 34 28.07.2011 12:42:32
Va rog sa-mi recomandati filme cu subiect religios pacatoasa Generalitati 20 26.09.2008 15:23:59
Noul subiect OTV mihai07 Generalitati 20 28.08.2008 13:04:45
O provocare la gandire... Alexandr_Bazil Generalitati 149 23.05.2007 13:45:58