Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2006, 09:57:19
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Dragii mei,

stiti voi cit de drag ,de sfint si scump este NUMELE LUI ?!!!
Probabil ca stiti dar nu toti . Am sa va scriu citeva rinduri ,sper sa va fie de folos.
Trecem uneori in viata prin incercari grele:
Se itimpla sa fim posedati ,sa ni se para ca vedem ceva anormal (fulger globular sau alte minuni), ne sculam din somn speriati pentru ca am avut un cosmar ,a murit cineva drag si un timp dupa aceea ne striga pe nume noaptea ( ne gindim ca e cel plecat...nici vorba , e ucigasul care-si bate joc de noi),sintem singuri acasa si nu stim cum sa facem sa treaca noaptea mai repede pentru ca ni se stringe inima de frica ,
auzim zgomote cu toate ca nu e nimeni in casa,.......si cite si mai cite.
Stim toti ,sa ne inchinam si sa zicem rugaciunea inimii.
Dar cind omul e speriat i se pare rugaciunea prea lunga sau a uitat-o sau pur si simplu e ca si paralizat .
Strigati atunci numele Lui ,numai numele si va fugi toata vrajba de la voi!
Simplu "Iisus,Iisus ,Iisus" sau "Iisus Hristos" ,sau "Fiul lui Dumnezeu".Nu cautati formule de adresare pentru ca va incurcati , pierdeti vremea va trebuie ajutor imediat.
Iisus,Isisus ,Iisus !!!!!! dracul fuge de numele Lui.O sa va convingeti singuri.
Unii zic :"da ,dar eu sint credincios dar de multa vreme nu m-am mai rugat" Nu exista nici un "dar"care sa impiedice lucrarea lui Dumnezeu.
Eu am strigat cind eram in groapa cea mai adinca si m-a auzit Domnul . Am crezut ca m-a uitat sau e suparat pe mine ,nu , abia asteapta sa-i deschidem usa .
Aceasta bucurie n-am vrut s-o tin pentru mine, am vrut s-o dau mai departe,sa nu ingrop talantul.
Deci nu uitati "NUMELE LUI, MUNELE LUI, NUMELE LUI", numai numele Lui!!!!
M-asi bucura sa aud de la voi indemnuri ,trairi asemanatoare .
Doamne binecuvinteaza !
"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2006, 10:29:34
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

poi sigur ca da... asha ar trebui macar din cand in cand... dar si daca nu e "necuratul" prin zona... parerea mea...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2006, 13:18:00
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Dragii mei,

stiti voi cit de drag ,de sfint si scump este NUMELE LUI ?!!!
Probabil ca stiti dar nu toti . Am sa va scriu citeva rinduri ,sper sa va fie de folos.
Trecem uneori in viata prin incercari grele:
Se itimpla sa fim posedati ,sa ni se para ca vedem ceva anormal (fulger globular sau alte minuni), ne sculam din somn speriati pentru ca am avut un cosmar ,a murit cineva drag si un timp dupa aceea ne striga pe nume noaptea ( ne gindim ca e cel plecat...nici vorba , e ucigasul care-si bate joc de noi),sintem singuri acasa si nu stim cum sa facem sa treaca noaptea mai repede pentru ca ni se stringe inima de frica ,
auzim zgomote cu toate ca nu e nimeni in casa,.......si cite si mai cite.
Stim toti ,sa ne inchinam si sa zicem rugaciunea inimii.
Dar cind omul e speriat i se pare rugaciunea prea lunga sau a uitat-o sau pur si simplu e ca si paralizat .
Strigati atunci numele Lui ,numai numele si va fugi toata vrajba de la voi!
Simplu "Iisus,Iisus ,Iisus" sau "Iisus Hristos" ,sau "Fiul lui Dumnezeu".Nu cautati formule de adresare pentru ca va incurcati , pierdeti vremea va trebuie ajutor imediat.
Iisus,Isisus ,Iisus !!!!!! dracul fuge de numele Lui.O sa va convingeti singuri.
Unii zic :"da ,dar eu sint credincios dar de multa vreme nu m-am mai rugat" Nu exista nici un "dar"care sa impiedice lucrarea lui Dumnezeu.
Eu am strigat cind eram in groapa cea mai adinca si m-a auzit Domnul . Am crezut ca m-a uitat sau e suparat pe mine ,nu , abia asteapta sa-i deschidem usa .
Aceasta bucurie n-am vrut s-o tin pentru mine, am vrut s-o dau mai departe,sa nu ingrop talantul.
Deci nu uitati "NUMELE LUI, MUNELE LUI, NUMELE LUI", numai numele Lui!!!!
M-asi bucura sa aud de la voi indemnuri ,trairi asemanatoare .
Doamne binecuvinteaza !
"
Da :)frumos ai zis si adevarat .Si eu am avut unele momente si stari negre,intunecate de iad cand m-am rugat chemand numele Lui si da demonii fug ,sau cel putin se indeparteaza.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.10.2006, 20:20:27
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Da, Maria, frumos spus si adevarat. Sunt momente cand avem nevoie de rugaciuni f scurte. Mai ales ca Dumnezeu sau Maicuta Sfanta vad care e problema noastra, deci n-au nevoie de explicatii.

Avantajul rugaciunii inimii e ca avem toata Sf. Treime prezenta. Prin "Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa!" Il aducem pe Dumnezeu trinitar in inima noastra. Il avem pe Fiu, prin adresarea directa catre El. Il avem pe Tata prin legatura cu Iisus. Il avem pe Duhul Sfant fiindca "nimeni nu poate sa-L recunoasca pe Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu decat numai in Duhul Sfant". Asa ca buna e aceasta rugaciune, dar in cazuri de nevoi urgente (Doamne fereste!) sunt tare bune rugaciunile de invocare a Numelui.

Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa inmultim rugaciunea si s-o simtim mai bine!
Elena
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.10.2006, 21:14:49
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Draga "va iubesc" te-asi intreba ceva , vad ca stii mai multe ..
Eu simt si traiesc cu urmatoarea convingere :Daca zicem " Treimea cea deofiinta si nedespartita" , nu cred ca ma pot ruga numai lui IIsus ,numai Tatalui ceresc sau numai Duhului Sfint . Am zis un Nume am zis automat Sfinta Treime .Eu asa simt .Daca grsesc te rog invata-ma tu.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2006, 01:43:57
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Draga "va iubesc" te-asi intreba ceva , vad ca stii mai multe ..
Eu simt si traiesc cu urmatoarea convingere :Daca zicem " Treimea cea deofiinta si nedespartita" , nu cred ca ma pot ruga numai lui IIsus ,numai Tatalui ceresc sau numai Duhului Sfint . Am zis un Nume am zis automat Sfinta Treime .Eu asa simt .Daca grsesc te rog invata-ma tu.
Doamne ajuta !
Maria draga,
Prima tentatie a fost sa nu-ti raspund, ca ma cam depasea subiectul, dar apoi mi-am luat inima-n dinti. Am creat un topic in Sfanta Scriptura si ti-am raspuns acolo... M-am gandit ca n-are sens o explicatie legata de unitatea Sfintei Treimi in 3 Persoane pe topicul de exorcism. Pace si bucurie de Sus.
Elena
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.11.2006, 10:27:18
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vreau sa povestesc si eu cum am auzit de numele lui IISUS.
Eram tinar pe atunci si nu-mi era mintea la Dumnezeu, ma interesa mai mult yoga, meditatii transcedentale si altele. Nu mergeam nici la Biserica, de rugaciuni nici nu vroiam sa aud iar viata mea era dezordonata.
Intr-o zi eram la un curs de meditatie transcedentala si persona care ne coordona meditatiile ne spune sa repetamn in gind numele "IISUS".
La inceput m-am mirat de alegerea ei si chiar m-am suparat, pentru ca nu intelegeam de ce trebuie sa repet acest nume.
Eram rupt de Biserica, intr-adevar.
Si am inceput sa repet mecanic acest NUME si am inceput sa simt ceva deosebit in mine si am inteles ca incep sa ma schimb.
Treptat am inceput sa spun tot mai des acest nume.
Dupa un timp am parasit si grupul de rugaciune transcedentala, pentru ca nu mai simteam ca ma atrage ceva acolo.
Dupa un timp am auzit si de Rugaciunea Inimii, am citit si Pelerinul rus, care trateaza acesty subiect.
Au trecut ceva ani de atunci. M-am schimbat, nu stiu cit de mult, dar Rugaciunea inimii m-a ajutat foarte mult si am inteles ca a fost lucrarea LUI DUMNEZEU.
In timp ce am scris acest mesaj am plins gindindu-ma la ce viata am dus.
Dumnezeu sa ma ierte pentru ce am facut.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2006, 14:17:32
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petrurar
Au trecut ceva ani de atunci. M-am schimbat, nu stiu cit de mult, dar Rugaciunea inimii m-a ajutat foarte mult si am inteles ca a fost lucrarea LUI DUMNEZEU.
In timp ce am scris acest mesaj am plins gindindu-ma la ce viata am dus.
Frumoasa expunere. Poate ca tu ai plans gandindu-te la ce viata ai dus, eu am plans de bucurie gandindu-ma la cat de minunat e Dumnezeu si cum te-a scos din intuneric si te-a adus la lumina. E minunat! Nu pot decat sa zic: "Mare esti Doamne si minunate sunt lucrurile Tale si nici un cuvant nu este de ajuns spre lauda minunilor Tale".

Elena
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.11.2006, 16:52:45
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ptr. petrurar ,
pai cum sa nu plingem ,frate draga , Numele Lui dezghiata ghetarii inimilor noastre ,
sa dea Dumnezeu ca tot mai multi sa se convinga de acest Adevar , parca se blochiaza toate judecatile in capul nostru ,nu mai vrem nimic ....numai pe El , pe El ,pe El !
Amin !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.11.2006, 18:34:19
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ieri la Biserica ne adunasem mai multi si ne plingeam ca astazi nu mai sint minuni ,ce bine o fi fost cind Dumnezeu vorbea cu omul etc ,etc .
Atunci unul dintre noi a zis :
" Vreti minuni , va spun eu una : Cititi acatistul Domnului nostru Iisus Hristos in fiecare seara in asa fel ca sa va auziti vocea , mai ales acum ca incepe postul.
Si dupa o vreme o sa va treziti din somn pentru ca inima voastra cinta : Iisus, Iisus ,Iisus , Iisus ,Iisus ,Iisus......" M-am mirat si eu o data de ce in fiecare rind e scris Numele Lui ? Ca sa se incarce inima . Am sa incerc si eu , dar nu pentru o minune ci ca sa ma obisnuiesc sa adorm cu Numele Lui in gind ...
Doamne ajuta !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Numele copilului casiana Botezul 184 23.11.2013 02:04:06
Numele de botez anisoara Generalitati 18 03.08.2012 11:04:28
Numele Domnului Mikhael Biserica Ortodoxa Romana 31 25.06.2010 14:08:02
In numele evreilor, Evreulcelales Iudaismul 72 05.01.2010 20:55:59
Crestini cu numele bmd Generalitati 9 22.07.2009 13:18:58