Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.09.2009, 00:44:18
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit Manastirea Colilia Constanta

Pe data de 24 septembrie am fost intr-un scurt pelerinaj in Dobrogea. Am vizitat Schitul Stejarul, Manastirea Colilia si Manastirea Sfantul Ioan Casian.

Va voi impartasi bucuria mea si impresiile mele legate de Manastirea Colilia..

Biserica a fost renovata, acum avand acoperis (maicuta cu care am vorbit isi amintea cu bucurie si tristete vremurile de la inceput, in care dormeau in biserica si aceasta nu avea acoperis, astfel incat ploua inauntru).

Pictura este extraordinar de frumoasa, fiind pictati cu predilectie sfinti dobrogeni. Mi-a bucurat sufletul sa-l vad pictat pe Sfantul Gherman al Dobrogei, un ascet al primelor veacuri, un inger in trup..

Imi doream foarte mult sa merg anul acesta pe 14 septembrie la Aiud, sa ma inchin la moastele sfintilor inchisorilor comuniste, dar nu am ajuns. Tristetea mi-a fost mangaiata de faptul ca la Colilia am gasit moastele unui martir al inchisorii de la Aiud (un femur,cred), atat de placut colorat,lucios si avand o mireasma deosebita, si cateva urme de lovituri..

Maicutele de aici au reusit in cativa ani sa renoveze biserica veche, sa construiasca o biserica mai mica, sa puna bazele unui azil pentru persoanele varstnice(si aici mai au de lucrat, din lipsa fondurilor au sistat proiectul lor atat de frumos), au construit cateva chilii, etc

Un alt motiv de enorma bucurie a fost faptul ca m-am inchinat pentru prima oara in viata la o icoana a Sfintei Xenia..imi doream tare mult sa vad icoana Sfintei..Maica insotitoare ne-a povestit minunea prin care icoana a ajuns la ele: erau la inceput, suferea frigul, ploaia, setea, foamea, toate neajunsurile..si au alfat de Sfanta Xenia..au facut rost de adresa Bisericii din cimitirul unde este ingropata Sfanta (Sankt Petersburg) si au sris parintelui de acolo cu gandul de a primi ajutor si imbarbatare. La 2-3 zile dupa ce au trimis scrisorea, au primit de la niste pelerini o icoana a Sfintei Xenia..ceea ce este cu adevarat minunat..

In biserica mai era si o Icoana a Sfantului Serafim de Sarov, cea in care Sfantul sta ingenunchiat cu mainile ridicate..m-a impresionat foarte mult chipul bland, aproape real, al Sfantului..

Si de la aceasta manastire am luat cateva cuvinte folositoare, despre patimi, despre sfarsitul omului, despre dragostea de aproapele, si ne-am folosit de smerenia si blandetea maicutei care ne-a insotit..

Maicutele au necazuri(deocamdata nu au curent electric pentru ca centrala eoliana a fost lovita de un traznet, iar firma de la care au cumparat nu ofera garantie pentru astfel de situatii), ca cei ce se lupta pentru mantuire..si aceasta manastire este in mijlocul pustiei, pe un pamant secetos care nu le permite sa cultive ceva sau sa aiba macar un copac care sa le dea umbra..

Nu ezitati sa vizitati manastirea, veti ramane impresionati, poate si pentru ca lupta tinerilor de aici, tunsi in monahism, este mai dificila si mai plina de ispite si greutati decat cea a calugarilor din manastirile in care painea de azi nu este o problema..

Site-ul manastirii este : www.manastireacolilia.ro


Sper ca mi-am putut exprima bucuria la adevarata dimensiune..

Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
preotul bataus, staretul unei manastiri din judetul Constanta Mirela0110 Generalitati 171 28.09.2010 06:08:02
Caut un DUHOVNIC IN Constanta alys77 Mari Duhovnici si predicile lor 5 12.05.2010 17:16:41
Manastirea Braditel Mara2009 Resurse ortodoxe on-line 1 03.09.2009 17:31:45
Articol - Cazinoul din Constanta Ioan_Ciobota Generalitati 1 04.07.2007 05:33:16
Procesiune azi in Constanta nicoleta34 Stiri, actualitati, anunturi 1 28.07.2006 10:04:39