Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 18.05.2010, 20:31:05
whyme80 whyme80 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Draga Dana sa stii ca si eu tanjesc dupa putin ulei sfintit de la candela Sfantului Nectarie dar pur si simplu nu stiu cum si de unde sa fac rost, eu fiind din Piatra Neamt si nu am posibilitate sa ajung la Bucuresti la Manastirea Radu - Voda. Asa ca va rog din suflet, cine ne poate ajuta, sa o faca pentru ca si Sfantul Nectarie il va ajuta la randul lui. Va rog mult!
Pot sa va trimit eu mir de la Sf. Nectarie.
Lasati-mi adresa sau un id de mess si va ajut eu
Reply With Quote
  #162  
Vechi 19.05.2010, 12:21:10
Liafreeiu Liafreeiu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Mesaje: 1
Implicit

Am descoperit de curand acest site, si doar putin inainte minunile Sf Nectarie, al carui ajutor l-am simtit deja, de cand ii citesc acatistul si ma rog lui. Mi-a ajutat si mi-a luat durerea intr-o seara, cand calmantele nu-si mai faceau efectul, mi-a ajutat scotandu-mi in cale un anunt in ziar, pentru un teren pe care nu aveam speranta sa-l gasesc curand. Ma rog lui sa ma binecuvinteze cu un copil, si sa ma intareasca in credinta si nadejde, sa redescopar puterea de a ma ruga cu credinta. Am promis in sinea mea ca voi face si altora cunoscut ajutorul Sf Nectarie si desi imi este destul de greu la inceput, eu nefiind o persoana foarte apropiata de cele sfinte, acesta e un prim pas, timid, spre indreptare.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 27.05.2010, 10:02:51
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Am revenit aici,pe acest forum, la aceasta rubrica pentru ca i-am promis Sfantului Ierarh Nectarie ca la fiecare minune savarsita de el, indiferent de marimea si importanta ei, mica sau mare, am sa o relatez pe acest forum. Prin urmare am sa povestesc cum Sfantul Nectarie mi-a sarit in ajutor si de data asta. Duminica dimineata, dupa ce m-am trezit, dintr-o data am inceput sa am niste dureri menstruale groaznice. Desi eu nu prea am probleme de acest gen, in aceasta perioada a lunii, de data aceasta atat de tare ma durea incat, efectiv mergeam prin casa indoita. Nu aveam nici o pastila sa i-au ca durerea sa se mai atenueze iar durerile si crampele cresteau in intensitate. La un moment dat, am cedat, m-am "intins" pe pat "indoita" si am inceput sa plang din cauza durerilor si nu am avut puterea sa zic in soapta, decat atat: "Sfinte Nectarie auzi-ma atunci cand te strig si alina-mi durerea de burta". Si, nu imi venea sa cred, in momentul in care am spus aceste durerea mea cedase,si simteam ca sunt cuprinsa de o liniste incat nu stiut cand m-am ridicat din pat. Ii multumesc Sfantului pentru ajutorul dat!
Reply With Quote
  #164  
Vechi 28.05.2010, 14:54:35
ankmiha ankmiha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Mesaje: 2
Implicit Iti multumesc Sfantule Nectarie !!!

Vreau si eu sa multumesc Sfantului Nectarie pt. k m-a ajutat de multe ori la necaz si la nevoie si a savarsit multe minuni pt. mine. El m-a ajutat si l-am simtit aproape de sufletul meu ori de cate ori m-am simtit rau si i-am cerut ajutorul. Tot El m-a ajutat sa-mi gasesc duhovnicul potrivit, dupa o lunga perioada in care parca nu-mi gaseam linistea sufleteasca.
In toamna anului trecut (2009) m-am hotarat sa ma inscriu la masterat, in fine m-am inscris insa am intrat pe un loc cu taxa. Pe moment am fost suparata pt ca nu reusisem sa ma angajez si nu prea aveam posibilitate sa-mi platesc taxa, insa sotul m-a incurajat si mi-a zis ca sanatosi sa fim si vom reusi noi cel putin pana ma voi angaja sa platim taxa. Am inceput anul scolar si la primul curs un domn profesor a intrebat cine nu lucreaza si e dispus sa lucreze ca voluntar pt un site, si fara sa-mi dau seama am ridicat mana si m-am oferit in ideea de a-mi ocupa timpul cu ceva. M-ai apoi am aflat de sotia d-lui profesor ca suferea de cancer, si stiind de minunile Sfantului Nectarie i l-am recomandat si avand acasa Acatistul Sf. Nectarie Tamaduitor de cancer m-am hotarat sa i-l dau lor gandindu-ma ca ei au mai multa nevoie de el decat eu (eu obijnuiam sa mai citesc Acatistul al II le al Sf. Nectarie). In aceea seara am citit pe sarite din acel acatist pe care urma sa-l dau a doua zi si in acea noapte am visat ca eram la manastirea Sfantului Nectarie in Bucuresti (unde am si fost de 2 ori) si ca ma rugam in fata raclei alaturi de mai multe persoane, si incepuse sa iasa fum asa ca de la tamaie din racla si vazand acestea am inceput sa ma rog mai intens Sfantului.
A 2 zi ca din senin prfesorul m-a pus sa fac o cerere catre rectorat ca, sa-mi faca o reducere a taxei cu 50% si surpriza rectorul a aceptat cererea si mi-a facut o reducere cu 80%. I-am dat acatistul profesorului si se roaga si el Sfantului Nectarie si a primit si el nenumarate minuni de la Sf. Nectarie si ne rugam cu totii ca sotia dumnealui sa se faca bine.
Inca o data Sfantul meu drag -cum imi place mie sa-l numesc m-a ajutata si il rog sa ma ierte ca nu am facut publica aceasta minune mai repede, si il rog in continuare sa ne ajute sa ne dea sanatate tuturor, si sa ma ajute sa-mi gasesc servici problema care ma framanta foarte mult.
Multumesc din suflet Sfantule Nectarie pentru toate minunile tale.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 28.05.2010, 16:29:17
Anytza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si eu am dat unei persoane acatistul Sfantul Nectarie. Ne-a spus o colega de o prietena care avea o boala care ii distrugea plamanii, era internata in spital, conectata la aparate, doctorii i-au spus ca mai are 2 sapt de trait(asta era prin noiembrie 2009) fiindca plamanii ei sunt mancati pe dinauntru, si ca singura solutie este sa faca operatie de transplant in strainatate.deci ii trebuiau plamani noi. eu i-am dat acatist si ulei de la Sfantul Ioan Rusul ca aveam mult, si acatistul Sf. Nectarie fiindca e izbavitor de cancer. Si dupa un timp, ian sau feb, am mai intrebat-o pe colega de femeia aceea. mi-a zis ca e mai bine, nu a facut operatie fiindca n-avea de unde sa stranga bani, (nu stiu cate zece mii de euro), dar ea e acasa si se simtea mai bine.dupa ceva tp a venit singura la mine, foarte bucuroasa, spunandu-mi ca a reusit sa stranga destui bani cat sa faca o operatie la Bucuresti(nu transplant) si se simtea mult mai bine.Amandoi Sfintii au ajutat-o si au avut grija de ea.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 29.05.2010, 16:38:41
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Va rog daca este cineva pe forum care nu sta in bucuresti si a fost la manastirea radu voda, poate sa-mi spuna si mie daca este cazare la manastire, cat costa, sau un nr de tel al manastirii. multumesc.
Reply With Quote
  #167  
Vechi 29.05.2010, 18:19:00
raraavis raraavis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: ROMANIA, CONSTANTA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1
Smile inca o minune a Sfantului Nectarie!

Buna ziua tuturor,
Eu ma numesc Liliana Radu si sunt din Constanta. descoperind cum se scrie pe forum (pana acum fiind doar cititoare, din nestiinta postarii!) va scriu si eu minunea din viata mea realizata de Sfantul Nectarie, de Maica Domnului si de Santul Stelian.
De ceva timp eu si sotul meu asteptam in viata noastra fericitul moment in care sa devenim parinti. si pentru ca greselile tineretii se platesc, a trebuit sa avem multa rabdare si nadejde pentru a le putea, poate, rascumpara, si Dumnezeu sa se indure de noi. am descoperit de aproape un an acest sfant minunat, Sfantul Nectarie, care este si ajutatorul mamelor care n pot avea copii. am cumparat acatistul, l-am citit (nu de cate ori am promis!) si am inceput sa cred ca vom avea un copil. In luna ianuarie, pe data de 14, mi-am luat sotul de la aeroport (venea acasa dupa 8 saptamani de munca!), dar am fost la Maastirea Radu-Voda "sa-l vizitez" pe Sfantul meu drag, rugandu-ma pentru dorinta noastra. A doua zi, dupa-amiaza, pe cand eram inca la serviciu m-a sunat o amica cu care nu conversez prea des sa ma roage sa merg la Clinica Medlife din Bucuresti pt ca ea este insarcinata cu gemeni si ca visul meu va deveni realitate. Eu am fost prima persoana din afara familiei pe care a anuntat-o. La indrumarea, ghiciti cui?
Am venit acasa plangand si l-am anuntat pe sotul meu ca vom avea un copil, provocandu-i o mare sperietura, caci doar el fusese plecat!!!! Mi-am facut programare, am facut toate analizele, am stabilit cu doamna doctor o schema de tratament si am asteptat iar 8 saptamani pana cand a venit sotul meu.
Am facut tratamentul si acum sunt graviduta, iar pe 1 iunie merg sa ascul inimioara (inimioarele, sotul meu spera!). Partea cea mai comica este ca doctorita cred ca nu a mai intalnit o pacienta ca mine. Faceam injectii hormonale dar ma ungeam pe burtica cu ulei de la candela Sfantului pentru ca ziua de procreere sa nu fie miercuri sau vineri! La inceput nu i-am spus, apoi cand am vazut ca era innebunita ca sfidez toate legile medicinii (caci erau ovule, dar cresteau greu! beam "apa de ploaie" spunea, nu hormoni), i-am spus ca sa nu concureze cu Dumnezeu! M-a privit lung si cred ca in ziua aceea i s-a schimbat ceva in minte!
Asa am reusit pana acum si asa vom merge in continuare! Ma simt excelent, nu am niciun simptom (zile la rand mi-am facut teste si priveam liniutele pt ca eu eram bine!) si Il avem pe Dumnezeu si pe toti sfintii cu noi!
Toate femeile ar trebui sa nadajduiasca si in ajutorul Sfantului Nectarie!
Iti multumesc, Sfinte, si asa cum am promis, voi spune tuturor minunea ta pentru noi!
Va felicit ca ati citit pana la sfarsit si va imbratisez cu gandul,
raraavis
Reply With Quote
  #168  
Vechi 29.05.2010, 21:05:40
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de raraavis Vezi mesajul
buna ziua tuturor,
eu ma numesc liliana radu si sunt din constanta. Descoperind cum se scrie pe forum (pana acum fiind doar cititoare, din nestiinta postarii!) va scriu si eu minunea din viata mea realizata de sfantul nectarie, de maica domnului si de santul stelian.
De ceva timp eu si sotul meu asteptam in viata noastra fericitul moment in care sa devenim parinti. Si pentru ca greselile tineretii se platesc, a trebuit sa avem multa rabdare si nadejde pentru a le putea, poate, rascumpara, si dumnezeu sa se indure de noi. Am descoperit de aproape un an acest sfant minunat, sfantul nectarie, care este si ajutatorul mamelor care n pot avea copii. Am cumparat acatistul, l-am citit (nu de cate ori am promis!) si am inceput sa cred ca vom avea un copil. In luna ianuarie, pe data de 14, mi-am luat sotul de la aeroport (venea acasa dupa 8 saptamani de munca!), dar am fost la maastirea radu-voda "sa-l vizitez" pe sfantul meu drag, rugandu-ma pentru dorinta noastra. A doua zi, dupa-amiaza, pe cand eram inca la serviciu m-a sunat o amica cu care nu conversez prea des sa ma roage sa merg la clinica medlife din bucuresti pt ca ea este insarcinata cu gemeni si ca visul meu va deveni realitate. Eu am fost prima persoana din afara familiei pe care a anuntat-o. La indrumarea, ghiciti cui?
Am venit acasa plangand si l-am anuntat pe sotul meu ca vom avea un copil, provocandu-i o mare sperietura, caci doar el fusese plecat!!!! Mi-am facut programare, am facut toate analizele, am stabilit cu doamna doctor o schema de tratament si am asteptat iar 8 saptamani pana cand a venit sotul meu.
Am facut tratamentul si acum sunt graviduta, iar pe 1 iunie merg sa ascul inimioara (inimioarele, sotul meu spera!). Partea cea mai comica este ca doctorita cred ca nu a mai intalnit o pacienta ca mine. Faceam injectii hormonale dar ma ungeam pe burtica cu ulei de la candela sfantului pentru ca ziua de procreere sa nu fie miercuri sau vineri! La inceput nu i-am spus, apoi cand am vazut ca era innebunita ca sfidez toate legile medicinii (caci erau ovule, dar cresteau greu! Beam "apa de ploaie" spunea, nu hormoni), i-am spus ca sa nu concureze cu dumnezeu! M-a privit lung si cred ca in ziua aceea i s-a schimbat ceva in minte!
Asa am reusit pana acum si asa vom merge in continuare! Ma simt excelent, nu am niciun simptom (zile la rand mi-am facut teste si priveam liniutele pt ca eu eram bine!) si il avem pe dumnezeu si pe toti sfintii cu noi!
Toate femeile ar trebui sa nadajduiasca si in ajutorul sfantului nectarie!
Iti multumesc, sfinte, si asa cum am promis, voi spune tuturor minunea ta pentru noi!
Va felicit ca ati citit pana la sfarsit si va imbratisez cu gandul,
raraavis
slava sfantului necatrie care se roaga ptr noi , te rog sa de acum inainte mereu sa te duci acolo si sa respecti poruncile ca si eu m-am desteptat de curand.

Pupici
Reply With Quote
  #169  
Vechi 29.05.2010, 21:07:00
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mtcrysty17 Vezi mesajul
va rog daca este cineva pe forum care nu sta in bucuresti si a fost la manastirea radu voda, poate sa-mi spuna si mie daca este cazare la manastire, cat costa, sau un nr de tel al manastirii. Multumesc.
o sa intreb eu sapt viitoare daca nu cumva ma duc chiar maine iti las mesaj in privat.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 29.05.2010, 21:53:58
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am revenit sa va povestesc o alta minune pe care a facut-o acest sfant minunat , Nectarie ptr mine. Aveam mari probleme la ficat si nu reusea niciun doctor sa imi scada transaminazele care crescusera in urma unui tratament cu antidepresive. De la 166 cat aveam, am ajuns la 64 in urma rugaciunilor la Dansul, normalul fiind 35, dar e tot e bine. Tin sa precizez ca 8 luni m-am chinuit sa le scad si nu reuseam.
Slava tie Sfinte Nectarie ca ne iubesti si mijlocesti la Domnul ptr noi.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33