Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 24.09.2010, 16:43:45
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Ai scris aici:
Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Mie deja regula "12. Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa" mi se pare destul de discriminanta. De ce, numai ortodoxia are drept la respect?
Caci au trecut pe aici musulmani si evrei care au fost banati, si scriau frumos di respectuos in categoriile lor pe forum, si au fost jigniti de catre multi ortodoxi care nu au primit nici o suspendare. Vi se pare corect?
DA!
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #72  
Vechi 24.09.2010, 16:47:07
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

simpla prezenta a non-ortodocsilor denota o dorinta de polemica.Cautati alt forum sau tineti discutii in contradictoriu in familie daca vreti.Nici un ortodox de aici de pe forum nu vrea sa auda "de ce religia voastra e adevarata".(sau ma rog, "de ce religia este o prostie")

Mesajul nu este adresat scotianului,este general.
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
  #73  
Vechi 24.09.2010, 16:50:41
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bast-et Vezi mesajul
mie deja regula "12. Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa" mi se pare destul de discriminanta. De ce, numai ortodoxia are drept la respect?
Caci au trecut pe aici musulmani si evrei care au fost banati, si scriau frumos di respectuos in categoriile lor pe forum, si au fost jigniti de catre multi ortodoxi care nu au primit nici o suspendare. Vi se pare corect?
............................
  #74  
Vechi 24.09.2010, 17:03:24
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Abia v-ați înscris pe forum (sub acest nume) și aveți în acest moment 14 mesaje. 7 dintre ele sunt pe acest topic și în toate ați găsit motiv de harță cu "iubirea". Vă mai certați în alte topicuri cu alți utilzatori. De asta v-ați înscris, ca să aveți cu cine vă certa ? Vă deranjează mesajele anumitor utilizatori ? Ignorați-le ! Protestați că utilizatorii neortodocși nu sunt tolerați ? Iată, eu sunt utilizator neortodox și sunt tolerat. Și nu m-am ferit să îmi afirm credința. Doar că m-am străduit să nu atac credința altora, deși am apărat-o mereu pe a mea. Sunteți oaspete, fiți atent la regulile casei și veți fi cinstit ca un oaspete, că nici unei gazde nu-i face plăcere să ia oaspeții de guler și să-i arunce afară.
Asta din cauza ca o cinstiti pe Maica Domnului, ca altfel...! Oricum subscriu la ce-ati scris mai sus. Eu va respect (tolerez chiar), virtual doar, ca-i pe forum (din pacate) ! Si pe toti "neortodocsii" care nu-s "certaciosi" (a se citi "fara bun simt de oaspete" - dupa cum spuneati).
  #75  
Vechi 24.09.2010, 17:03:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Corect, logic și de bun simț ! ! !

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Mie deja regula "12. Nu acceptam sa fie denigrata credinta ortodoxa" mi se pare destul de discriminanta. De ce, numai ortodoxia are drept la respect?
Caci au trecut pe aici musulmani si evrei care au fost banati, si scriau frumos di respectuos in categoriile lor pe forum, si au fost jigniti de catre multi ortodoxi care nu au primit nici o suspendare. Vi se pare corect?
Nu este corect, ci extrem de corect și foarte LOGIC ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #76  
Vechi 24.09.2010, 17:17:24
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
au fost jigniti de catre multi ortodoxi . Vi se pare corect?
Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
DA!
Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu este corect, ci extrem de corect și foarte LOGIC ! ! !

Asa o fi?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #77  
Vechi 24.09.2010, 17:21:40
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asa o fi?
o fi asa...dar nu este corect
  #78  
Vechi 24.09.2010, 17:21:40
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Asa o fi?
Întocmai așa și însutit.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
  #79  
Vechi 24.09.2010, 17:27:02
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Întocmai așa și însutit.
Pe tine te inteleg, unul e colaps pe forumul asta, dar m-am mirat de Cristi. :)
Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Mesajul nu este adresat scotianului,este general.
Dar il implica, pentru ca

Citat:
simpla prezenta a non-ortodocsilor denota o dorinta de polemica
Iar el este non-ortodox. Hai sa spunem lucrurilor pe nume, fara ascunzisuri. Cine vrea polemica o face indiferent daca este sau nu ortodox. A se vedea topicele strict "ortodoxe".

Pe de alta parte, polemica isi are rostul ei. Adevaratul caracter crestin se cunoaste si din felul cum cineva raspunde la provocari sau cum se poarta atunci cand este atacat. O suta-doua de utilizatori si vizitatori citesc din umbra si se lamuresc cata credinta are fiecare. Si nu ii va convinge paginile de citate din teologie, nici talibanismul lui colaps sau al doctorului, ci blandetea, smerenia si caracterul crestin. Nu ne place polemica? Nu intram in ea. Simplu. Pot sa se certe doua sute langa noi, ce ne priveste? Singurul lucru care ma ispiteste sa ma cert este rautatea din inima mea, care nu se poate abtine; pentru ce as da vina pe altii? Fiecare raspunde de pacatul lui. Aruncarea vinei pe vecin a fost greseala primilor oameni...si iata ca s-a transmis pana la noi...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #80  
Vechi 24.09.2010, 17:32:52
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
O suta-doua de utilizatori si vizitatori citesc din umbra si se lamuresc cata credinta are fiecare. Si nu ii va convinge paginile de citate din teologie, nici talibanismul lui colaps sau al doctorului, ci blandetea, smerenia si caracterul crestin.
Am ales acest citat doar ca sa fac legatura si nu ca sa-l "atac".

Deci: este clar ca sunt multi care citesc si se conving poate, intr-un fel sau altul! Asa s-ar explica si unele actiuni ale unor non-ortodocsi care par ca intarata doar pe unii ortodocsi spre a scoate un anumit profit din certurile lor. Asa sa fie?

Last edited by Pr.Gheorghe; 24.09.2010 at 17:47:18.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Mesaj pentru userul "moment31" sophia Generalitati 0 12.11.2009 19:06:03