Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.04.2010, 22:22:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de angel4ver Vezi mesajul
am dat un exemplu. asta mi-a venit in minte in momentele tocmai nepotrivite cand eram foarte suparata si trista ca aflasem anumite lucruri despre religie, in general. (dar mai mult despre adventism).
nu am zis ca o sa si fac asta. si chiar daca am gandul asta in minte, nu inseamna ca sunt departe de Dumnezeu.
eu cred cu tarie in Dumnezeu si stiu ca ceea ce face nu e cu rea intentie (daca ma pot exprima asa), ca El ne vrea Binele si ca e Tatal Nostru.
ca nu cred in anumite lucruri din religia ortodoxa sau oricare alta religie e partea a doua.
dar in Dumnezeu cred si am sa cred in continuare.
Depinde cu cine ai sa stai de vorba.
De la un crestin de o anumita confesiune ai sa auzi ceva, de la altul altceva.
De la un ateu ceva, de la un budhist altceva, de la un satanist alta.

Important este sa ai discernamant si sa nu devii confuza pentru ca s-ar putea sa ajungi sa iei decizii nu tocmai fericite.

A crede intr-un soi de Dumnezeu bun dar cu limite si actiuni imprecise in Istorie nu este mantuitoare.

Din pacate sunt destui oameni care cred in Dumnezeu dar pentru ca nu cred in Biserica nu se pot numi crestini, chiar daca ei au alta impresie.

La recensamant peste 80% din romani s-au declarat ortodocsi (sau botezati ortodocsi defapt?).
Cred ca daca ar fi fost intrebati cati cred in Dumnezeu, poate cel putin 60% ar fi spus ca n-au nici o indoiala ca Dumnezeu exista si este bun.
Si totusi mai putin de 5% frecventeaza biserica.

Iar din cei 5% probabil si la mai putini chiar se vede lucrul asta.

Deci sa nu ramai cu impresia ca a crede in Dumnezeu este suficient ca si Scriptura zice: "Si dracii cred! Si se cutremura!".

Ai grija ca dorinta ta de a impaca capra si varza sa nu se termine intr-o cearta cu Dumnezeu. Cel real, nu cel imaginar in care crede oricine nu vrea sa-si asume responsabilitati foarte concrete.

P.S Sunt curios si eu apropo de ce te-a intrebat lacrimi.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.04.2010, 22:23:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Important e cum ii considera Dumnezeu, nu BOR, BC, BB, AZS, BP sau altii. Nu au ajuns canoanele cuiva sa ne conduca viata.
A ta in nici un caz, desigur, vedem limpede asta, puteau sa nu te mai obosesti sa mentionezi.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 25.04.2010, 11:40:23
angel4ver angel4ver is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 115
Implicit

nu am citit paginile anterioare.
nu m-a intrebat lacrimi nimic... sau erau pentru mine intrebarea? T.t
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.04.2010, 12:33:28
kristy kristy is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Nu stiu daca mai urmaresti raspunsul ,vad ca posterea e mai veche.

Raspunsul e nu.De ce?

Trebuie sa gandim casatoria ca una din caile prin care omul ajunge la Dumnezeu,cealalte fiind calugaria si fecioria.
Deci tu prin unirea cu celalalt urmaresti ca impreuna sa va mantuiti.
Din moment ce religia lui este gresita,considerata eretica de Biserica Ortodoxa,cum vei agonisi mantuirea?
Un mar puted intr-o lada cu mere bune,va strica si pe celelalte.Insusi Solomon a uitat de Dumnezeu,dupa ce si-a luat sotii pagane,care incetul cu incetul l-au atras la religiile lor.

Dumnezeu trebuie pus inainte la toate.Daca nu vei face asa,vei avea de suferit.

Daca ai urmari efectiv cuplurile care au avut religii diferite,ai vedea ca toate au probleme.

Deci,nu,casatoria unui ortodox trebuie sa fie doar cu o femeie ortodoxa.
buna, postarea e mai veche, totusi intentia postarii era aflarea si altor opinii, asa ca din cand in cand intru ca sa citesc noile comentarii.
eu sincer sunt de acord cu tine , de aici si lupta interioara. el este o persoana minunata , totusi Il iubesc pe Dumnezeu mai mult decat pe el si cred in Biserica Ortodoxa.
Pana in acest moment nu am facut nici un plan de nunta , doar am vb despre casatorie ca un pas firesc in relatia noastra. In adancul sufletului stiu ce e de facut....
iti multumesc pt comentariu!!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.03.2011, 12:47:23
iulia cireasa iulia cireasa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Mesaje: 1
Implicit

Buna,

si eu am o intrebare. am nunta pe 24 septembrie, el este greco-catolic, eu ortodoxa, ce implica asta, el isi doreste greco catolic, trebuie sa imi schimb religia?

Last edited by iulia cireasa; 21.03.2011 at 13:03:34.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.03.2011, 13:06:01
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

in viata doua lucruri nu schimba, religia si soata sau sotul....eu merg pe ideea asta...


Citat:
În prealabil postat de iulia cireasa Vezi mesajul
Buna,

si eu am o intrebare. am nunta pe 24 septembrie, el este greco-catolic, eu ortodoxa, ce implica asta, el isi doreste greco catolic, trebuie sa imi schimb religia?
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.03.2011, 13:24:51
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia cireasa Vezi mesajul
Buna,

si eu am o intrebare. am nunta pe 24 septembrie, el este greco-catolic, eu ortodoxa, ce implica asta, el isi doreste greco catolic, trebuie sa imi schimb religia?
Daca ai nunta fixata pe data de 24 septembrie, inseamna ca ai deja fixata si biserica unde vei face cununia religioasa.Nu inteleg atunci, care-i intrebarea ta???
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.03.2011, 13:27:17
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
in viata doua lucruri nu schimba, religia si soata sau sotul....eu merg pe ideea asta...
Eu stiam ca in viata 2 lucruri nu se imprumuta: calul (sau masina) si nevasta!:-)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.03.2011, 14:17:22
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de philalex Vezi mesajul
in viata doua lucruri nu schimba, religia si soata sau sotul....eu merg pe ideea asta...
Aaaaaaaaaa deci parintii pot sa ii schimb .
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.03.2011, 14:27:40
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit copiii

Citat:
În prealabil postat de kristy Vezi mesajul
buna ziua , am si o eu o nelamurire: este posibila casatoria intre 2 persoane cu religii diferite fara ca unul dintre cei 2 sa renunte la propria religie? ( religiile in cauza sunt : crestin ortodoxa si protestanta). va multumesc anticipat!
Copii cum ii veti boteza?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, religii

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre cumnati COSMINA Generalitati 18 26.02.2019 03:13:29
Casatoria intre rude danielll Generalitati 9 03.03.2013 17:34:53
pacatul stramosesc+religii diferite la casatorie simona_fidela Nunta 10 12.03.2012 15:23:28
casatoria intre rude vlady Generalitati 5 11.02.2007 15:05:10
casatorie intre persoane de relegii diferite mikidutza Nunta 6 20.09.2006 20:54:36