Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.04.2013, 15:02:02
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Si daca putrezesc radacinile de la atata apa, ce te faci?
''Lasă-le să putrezească acolo că securea stă la rădăcina... pomilor înfiptă într-un nod simbolic așteptând să vie secerătorii ca s-o mânuie ca pe-o lopată.

Rugați-vă să ridice Dumnezeu secerători!..

Numa putregaiul putrezește așa că de ce ți-e frică așa de tare că o să putrezească putregaiul?

Au doară nu știai că io-s Moșu' Putregaiul mâncav-ar Raiul? Fii Rai tu să fii de deșteaptă!.. că te iei de omu' bătrân și cu păru' rar din serviciu' financiar...''

(Pardon, fii Rai tu să fii de deștept!)

Last edited by vsovivivi; 23.04.2013 at 15:07:40.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.04.2013, 15:39:14
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Daca taceam filozof ramaneam...N-am inteles nimic, da nu-i bai.
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.04.2013, 17:25:34
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Eu as dori un remediu impotriva parului facial, m-am saturat sa ma barbieresc la fiecare cateva zile. Cunoasteti vreun leac pentru asta?
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.04.2013, 17:42:06
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul

Deci eu n-am aplicat încă tratamentul... că mai am un smoc în mijlocul capului, cam rar ce-i drept... dar până Duminica asta n-am știut de tratamentul ăsta venit de la Dumnezeu!
Eu am un unchieș care a aplicat tratamentul ăsta. Funcționează. I-au crescut și părul și unghiile.






Post-mortem.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.04.2013, 20:39:10
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu as dori un remediu impotriva parului facial, m-am saturat sa ma barbieresc la fiecare cateva zile. Cunoasteti vreun leac pentru asta?
da ... aparatul electric. e mult mai comod.
și eu m-am chinuit cu lama vreo 25 de ani.
acum mă barbieresc în fotoliu în timp ce urmăresc știrile dimineții.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.04.2013, 20:49:17
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am trecut la următoarea fază: am renunțat și la aparatul electric. Iar știrile dimineții le pot asculta și mai liniștit decât Dumitru. :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.04.2013, 00:35:57
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Eu as dori un remediu impotriva parului facial, m-am saturat sa ma barbieresc la fiecare cateva zile. Cunoasteti vreun leac pentru asta?
Și eu! Și eu! Help...!!!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.04.2013, 00:38:41
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit Off topic

Cunoașteți cumva de ce sunt roz poneii?
Mă frământă... M-a întrebat un prieten bun... Mă tot întreabă copiii...

P.S. Cum de nu au ei chelie? - Off, off, of, măi topic!...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.04.2013, 05:46:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Căderea părului e o boală de piele. Multe boli ale pielii se tratează cu ajutorul postului cu apă sau aghiazmă, ținut periodic: o zi pe săptămînă, 7-10 zile la fiecare trei luni.

S-a observat că oamenii ce practică acest gen de post își recapătă părul în zonele lipsă. Celor în vîrstă le revine culoarea dinainte.

Vă recomand să citiți http://ro.scribd.com/doc/53696835/POSTUL-Un-Miracol .
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.04.2013, 11:29:38
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Citat:
Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron
Eu as dori un remediu impotriva parului facial, m-am saturat sa ma barbieresc la fiecare cateva zile. Cunoasteti vreun leac pentru asta?
da ... aparatul electric. e mult mai comod.
și eu m-am chinuit cu lama vreo 25 de ani.
acum mă barbieresc în fotoliu în timp ce urmăresc știrile dimineții.
Amerindienii practicau smulsul firelor de barbă și de mustață, probabil fiindcă se temeau ca nu cumva în timpul luptelor practicate să fie prinși de barbă și trași de ea... unele triburi practicau și smulsul firelor de păr de pe cap de frica scalpării dacă ar fi fost prinși căci scalpul era folosit de maiștrii păcălici pentru vrăji și incantații sau să-și acopere propria chelie și astfel să pară mai importanți și temuți.

Dumnezeu ne-a făcut pe noi bărbații cu barbă după chipul și asemănarea Sa și pe femei cu plete lungi tot după chipul și asemănarea Sa, pentru ca să ne fie spre acoperământ trupului și de aceea nu cred că e bine să practicați rasul cu lama sau cu mașina.

Puteți foarte bine să evitați incidentele în timpul rasului și să purtați o barbă mai comodă dacă vă tundeți barba nu cu mașina de ras, fie ea și electrică, ci cu aia de tuns fără depărtătoare.

Acuma nici dacă vă radeți sau vă smulgeți părul nu e o problemă gravă căci dacă nu e pentru modă adică pentru ispitele atractivității sexuale și trădătoare atunci poate fi interpretat capul ras sau barba rasă ca un semn de smerenie și umilință, căci oricum și barba cei mai mulți o poartă fie din fariseism fie ca să placă ei oamenilor după modele gLumii.

Reîntorcându-ne la tămăduirea cheliei de calviție, eu cred că tratamentul recomandat de Dumnezeu este de a ține chelia la înmuiat cât mai multă vreme, de exemplu se poate dormi cu o cârpă udă pe chelie și cu o șapcă de noapte ca să nu răcești.

Doar la început trebuie stropită cu apă sfințită batista sau cârpa în semn că pentru Dumnezeu dorești vindecarea și apoi se poate reînmuia mereu cu orice fel de apă curată până la refacerea desimii și creșterii normale a părului.

Chelirea NU ESTE O BOALĂ DE PIELE, nici mătreața sau exfolierea!

Rădăcina firelor de păr este mai adâncă decât straturile de piele superficiale, deci e nevoie ca umezeala binecuvântată să ajungă mereu pînă la carne și până la oasele capului în profunzime ca să priceapă firele de păr că nu e nevoie să stea ele ascunse ca păcatul în om ci că pot crește liniștite ca să le vadă Soarele că n-au nimic de ascuns.

Last edited by vsovivivi; 24.04.2013 at 11:43:48.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare