Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.05.2021, 20:10:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Problema e că oameni din anturajul cancelariei patriarhale alimentează presa cu scenarii împotriva lui ÎPS Teodosie :

știrea asta cine a lansat-o, cine sunt acele ”surse” bor ? :
Jocuri pentru putere la vârful Bisericii. ÎPS Teodosie ar urmări să devină patriarh, spun surse BOR
https://www.youtube.com/watch?v=Oi3e86IJ7Ws

Cum de a ajuns publică această scrisoare din 19 aprilie, care face deliciul presei progresiste g4, htnews, ziare., cine a scurs-o în presa progresistă - emitentul sau destinatarul (care iese șifonat și cu prejudicii de imagine)?

„Scrisoarea, care este un răspuns la cererea Arhiepiscopiei Tomisului de a fi ridicată la rang de Mitropolie, a fost trimisă pe 19 aprilie de la București către Constanța și a fost semnată de Episcopul vicar Varlaam Ploieșteanul și de vicarul administrativ patriarhal, Ionuț Corduneanu, „din încredințarea PF Daniel”.

Acea scrisoare nu e scrisă în duhul frățietății arhierești, cu calm, tact pastoral și ce i se reproșa lui Teodosie că nu face, ci e un veritabil act de condamnare.

În rest fiecare e liber să interpreteze cum dorește evenimentele.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.05.2021 at 20:13:39.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 20.05.2021, 23:53:36
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Eu m-am vaccinat, la fel și bunica mea care stă foarte bine în anii 70 ai ei. Bunica e creștină ca mine, dar e cea mai credincioasă din toată familia și spun sincer, vaccinul anti-Covid nu reprezintă ceva rău care te-ar scoate din starea de rugăciune, sau chipurile te sălbăticește și începi să faci păcate care nu erai în stare să faci până acum. Vaccinul NU îți atacă sufletul cum cred unii creștini. Pot exista reacții adverse doar la trup, un procent mare de oameni vaccinați nu pățesc nimic grav. Se întâmplă ca o parte din oameni să aibe reacții adverse grave, sau procent foarte mic de oameni care pot muri sau lua boala de Covid, sunt și multe știri false împotriva vaccinării, de asta știrile anti-vaxxer se folosesc de procentajul mic.

Cunosc persoane apropiate din medicină care îmi spun lucrurile astea și mă țin la curent. Da sunt și asistenți medicali/doctori care încă așteaptă o variantă de vaccin ca lumea ca să se vaccineze. Momentan acestea de acum sunt la faza de experimentare. Vaccinul mRNA se folosește de nanoparticule lipide (deci nu fetuși din ce am auzit mai sus acolo, fără supărare dl. Florin, dar cred că e fake news despre ce ai spus legat de fetuși avortați, părerea mea).
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.05.2021, 00:19:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Și asta o fi fake news ?

Eric Clapton învinovățește „propaganda” pro-vaccinare pentru reacțiile adverse „dezastruoase” pe care le-a suferit - https://www.smartradio.ro/eric-clapt...-le-a-suferit/

„Am primit prima doză a vaccinului AstraZeneca și am dezvoltat imediat reacții severe, care au durat zece zile. În cele din urmă mi-am revenit și mi s-a spus că peste 12 săptămâni voi primi a doua doză”, a scris Eric Clapton în scrisoare. Dar a doua doză i s-a oferit, de fapt, șase săptămâni mai târziu. Și a acceptat-o, ​​în ciuda reacției inițiale, deoarece era „slab informat împotriva pericolelor”.

„Nu mai are sens să spun că reacțiile au fost dezastruoase, mâinile și picioarele mele erau fie înghețate, fie amorțite sau fierbinți și cam inutile timp de două săptămâni, mă temeam că nu voi mai putea cânta vreodată”.

Clapton a adăugat că „nu ar fi trebuit să intre în contact cu vaccinul” din cauza „neuropatiei periferice” de care suferă, dar „propaganda a spus că vaccinul este sigur pentru toată lumea”.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.05.2021, 08:05:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pentru mine medicina adevărată este cea tradițională care e perfect naturală (nu naturistă).
S˜i pentru mine mine la fel.
Însă nu militez împotriva vaccinurilor pentru că nu pot să nu observ binele urias adus de ele în ultima sută de ani.
Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dacă cei mai experți dintre imunologi susțin că este o greșeală să facem acest experiment la scară globală
Curentul mainstream printre expertii imunologi este provaccin, nu?

Last edited by Penticostalul Traditional; 21.05.2021 at 08:39:18.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.05.2021, 19:12:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

„CĂLUGĂRII DE LA ATHOS nu se grăbesc să se vaccineze. Guvernatorul Sfântului Munte Athos, Athanasios Martinos: „Până acum nu există mare interes pentru vaccinare”
https://www.activenews.ro/stiri/CALU...ccinare-166106

„Cel puțin 31 de cazuri confirmate de coronavirus au fost raportate în Grecia ca provenind din Muntele Athos, iar 4 monahi primesc îngrijire în spital, fără a fi intubați, arată Romfea.gr. Cu ocazia acestei informări, a ieșit la iveală faptul că monahii nu se înghesuie la vaccinare, ceea ce infirmă lăudăroșenia oficială din ultima perioadă, conform căreia sute de doze de vaccin au fost trimise către Muntele Athos. Trimise, dar nu primite!
În plus, a început vaccinarea monahilor și muncitorilor din Sfântul Munte, însă guvernatorul Martinos recunoaște că până acum nu a fost manifestat prea mult interes pentru vaccinare, reamintind totuși că în multe cazuri imunitatea a fost obținută natural de călugării care au trecut prin boală, în timp ce multe mănăstiri au stabilit și respectă măsuri de protecție foarte stricte.”


Cine știe câte o fi personal administrativ și muncitori dintre cei care au cerut sa se vaccineze.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 21.05.2021 at 19:14:47.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.05.2021, 06:11:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Vaccinul NU îți atacă sufletul cum cred unii creștini. Pot exista reacții adverse doar la trup, un procent mare de oameni vaccinați nu pățesc nimic grav.
28. Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena.(Mt10,28)

Cine poate sa-mi piarda si sufletul si trupul in afara de mine?
Nimeni, numai eu pot.
Pot sa ma amageasca si sa ma influenteze toti cei din jurul meu, dar eu(prin alegerile mele) sunt cel care hotaraste unde merge: la dreapta sau la stanga.

33. Și va pune oile de-a dreapta Sa, iar caprele de-a stânga.(Mt25,33)

Vaccinul nu ataca sufletul daca e administrat obligatoriu, dar el tocmai de aceea nu e obligatoriu pentru a nu absolvi sufletul de raspunderea deciziei privind vaccinarea, astfel ca indiferent de efectele adverse sau de toleranta organismului, sufletul este raspunzator si trage ponoasele de pe urma hotararii luate deoarece este constrans(dar nu-i obligat) sa se vaccineze ca sa scape de restrictii. Este o alegere asumata.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.05.2021, 10:31:04
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
28. Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena.(Mt10,28)

Cine poate sa-mi piarda si sufletul si trupul in afara de mine?
Nimeni, numai eu pot.
Pot sa ma amageasca si sa ma influenteze toti cei din jurul meu, dar eu(prin alegerile mele) sunt cel care hotaraste unde merge: la dreapta sau la stanga.
Corect asa e.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.05.2021, 16:27:18
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Vaccinul nu ataca sufletul
In niciun fel!
Vaccinul are de-a face cu trupul nu cu sufletul.

Sunt acțiuni care țin de trup dar afectează și sufletul (beția, curvia, etc.), dar vaccinul nu se află printre ele. Nici Biblia, nici sfinți părinți, nici autoritățile bisericești contemporane nu au scris că vaccinul ar fi păcat.

Așadar decizia de a te vaccina sau nu o iei având în vedere avantajele sau dezavantajele exclusiv asupra trupului.

Last edited by Penticostalul Traditional; 23.05.2021 at 17:28:59.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.05.2021, 17:24:27
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
CĂLUGĂRII DE LA ATHOS nu se grăbesc să se vaccineze.

"€žCel put›in 31 de cazuri confirmate de coronavirus au fost raportate în Grecia ca provenind din Muntele Athos, iar 4 monahi primesc îngrijire în spital, fără a fi intubat›i, arată Romfea.gr."

Cine stie câte o fi personal administrativ s™i muncitori dintre cei care au cerut sa se vaccineze.
Se pare că nu numai personalul administrativ s-a vaccinat ci s™i dintre călugări.
Încă de acum doua luni:

O barcă a Gărzii de Coastă a livrat primele 400 de doze de vaccin Pfizer ieri, vineri, 19 martie, pe Muntele Athos s™™i vaccinările au început imediat. Centrul de vaccinare a fost înfiint›at la Centrul de Sănătate din Karyes sub supravegherea directorului, Konstantinos Dokouslis. Primii 36 de călugări au fost vaccinat›i ieri, precum s™i angajat›ii-colaboratori ai mănăstirilor, în timp ce vaccinările vor continua astăzi s™i mâine. Staretul Sfintei Mănăstiri din Esfigmenos, arhimandritul Bartolomeu, a fost primul vaccinat, urmat de călugării din mănăstirile din Iveron, Koutloumousiou, Simonos Petras care s-au deplasat special în acest scop în Karyes.

https://www.makthes.gr/xekinisan-oi-...ros-fot-369151

Last edited by Penticostalul Traditional; 23.05.2021 at 17:27:35.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.05.2021, 20:31:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Se pare că nu numai personalul administrativ s-a vaccinat ci s™i dintre călugări.
Încă de acum doua luni:

O barcă a Gărzii de Coastă a livrat primele 400 de doze de vaccin Pfizer ieri, vineri, 19 martie, pe Muntele Athos s™™i vaccinările au început imediat. Centrul de vaccinare a fost înfiint›at la Centrul de Sănătate din Karyes sub supravegherea directorului, Konstantinos Dokouslis. Primii 36 de călugări au fost vaccinat›i ieri, precum s™i angajat›ii-colaboratori ai mănăstirilor, în timp ce vaccinările vor continua astăzi s™i mâine. Staretul Sfintei Mănăstiri din Esfigmenos, arhimandritul Bartolomeu, a fost primul vaccinat, urmat de călugării din mănăstirile din Iveron, Koutloumousiou, Simonos Petras care s-au deplasat special în acest scop în Karyes.

https://www.makthes.gr/xekinisan-oi-...ros-fot-369151
Sunt 3000 de suflete pe Athos, mănăstirea Esfigmenu e ruptă de Sfânta Chinotită e pedepsită, i s-a tăiat accesul la port, are embargou pus și către ea e sârmă ghimpată, pentru că nu-l pomenește pe patriarhul Bartolomeu al Constantinopolului pentru ecumenism, tocmai ei să fie primii conformiști ?

Mt. ATHOS ESPHIGMENOU monastery distroyed by patriarch Bartholomew for refusing ECUMENISM!
https://www.youtube.com/watch?v=j9JOOJPDuEc

Sârmă ghimpată pe drumul Hilandar - Esphigmenu.
https://youtu.be/DcO9kaTXkqE?t=165

Așa cum scria în știrea mai nouă de pe active news vaccinurile au fost trimise 400 spre Athos dar nu primite, nu era înghesuială, 36 din 400 e până la 10% din cele trimise, spunea chiar guvernatorul că nu e înghesuială.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.05.2021 at 20:34:25.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare