Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 16.01.2010, 21:16:59
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kristta13 Vezi mesajul
Buna seara!

Vazand frecvent pomenit numele Sf Nectarie m-am gandit sa citesc acatistul,am copiat rugaciunea imediat dar, dupa cateva zile am sters-o(spre rusinea mea nu am dat mare importanta).In urmatoarele zile zilnic imi aparea in fata icoana Sfantului...intr-un final am decis sa aflu mai multe de viata lui!Am citit marturiile oamenilor care aduc multumiri,despre uleiul sfintit(asa se face ca am lasat un mesaj pe forum in care rugam pe cineva sa-mi trimita ulei sfintit) ,dupa 2 ore am primit un e-mail in care un domn extraordinar din Bucuresti s-a oferit sa-mi trimita impreuna cu uleiul sfintit o iconita si cartea Sfantului(va rog sa ma credeti ca citind cartea plangeam,am ramas adanc impresionata de bunatatea acestui Sfant).Ma rog Sf Nectarie in fiecare zi cu durere in suflet si lacrimi sa-mi asculte problema,uneori simt ca-mi pierd credinta,alteori imi spun ca "pe mine nu ma iubeste Sf Nectarie,nu ma ajuta si nu ma asculta" -mi propun sa renunt la rugaciuni si acatiste dar dimineata primul gand este sa-i sarut icoana si sa cer iertare lui D-zeu si Sf Nectarie ptr gandurile mele negre.Voi ati trecut prin starile astea?

MI-A ZIS O DOAMNA URMATORU LUCRU:"cristina nu l-ai ales tu pe Sf Nectarie ci te-a ales El pe tine"....ma gandesc la fractiunile de secunde cand imi aparea in fata iconita Lui!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 17.01.2010, 00:35:21
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

revin si eu cu multumiri sf. nectarie, m-a ajutat fff mult si-n vara anului trecut si acum, sunt in germania, si din cauza stresului, probabil, am ceva probleme cu stomacul si cu mancarea, n-o prea agreez, legumele sunt ff diferite, fructele, carnea fata de cele de la noi din tara. si de fiecare data cand m-a durut stomacul, m-am rugat sf nectarie si m-a ajutat imed, durerea, discomfortul, starea de voma au disparut imed.

o alta patanie, m-am taiat la degetul mare de la mana stanga, chiar in seara de ajun, pur si simplu era spintecat in doua(sotul meu fiind macelar, am cele mai bune cutite si cele mai ascutite si foarte periculoase de altfel), si neavand inca asigurare medicala aici, m-am si speriat, dar am cerut ajutorul sf. nectarie, rana s-a inchis imed, n-a puroiat si nici n-a copt, si acum e vindecat complet.

sau ori de cate ori ii cer ajutorul prin rugaciune, ma ajuta.

iti multumesc sf. nectarie.

daca aveti prob de sanatate, rugati-va sf. nectarie din tot sufletul si cu tot sufletul, cu rugaciunea care va e mai apropiata sufletului vostru si pe care o simtiti, si o sa va ajute imed.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #73  
Vechi 28.01.2010, 21:48:38
mroxana mroxana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2010
Mesaje: 1
Implicit Laudat sa fii sfantul nectarie

Multumesc sfantului Nectarie si Bunului Dumnezeu.Nu stiam ca exista pana cand nu m-am intalnit cu o colega de facultatesi m-a vazut insarcinatasi ea a zis ca Sfantul Nectarie face mari minunisi asa a fost.I-mi era foarte frica de durerile nasterii,dar cu ajutorul Sfantului Nectarie am avt o nastere usoarasi un copil sanatos de care ma bucur.LAUDAT SA FII SFANTUL NECTARIE.ROXANA M
Reply With Quote
  #74  
Vechi 28.01.2010, 22:14:12
ioanav ioanav is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2010
Mesaje: 9
Implicit Sfantul Necatarie ajuta pe tot omul care-l cauta!

Buna tuturor!Incep prin a-i multumi Sfantului Nectarie deoarece ma ajuta intotdeuna de cand L-am descoperit!am avut niste probleme pe care Sfantul Necatrie m-a ajutat sa le trec cu bine.De cate ori ma rog la el indiferent dak ma rog sa ma ajute la un examen la facultate el vine in ajutor, daca sunt bolnava ma ajuta sa trec boala,ma rog pentru parinti si ii ajuta.L-am descoperit intr-un moment de cumpana a vietii mele.Am suferit o depresie si cu ajutoru lui si a Domnului ma simt mai bine .Prin acest mesaj vreau sa ii multumesc Sfantului Nectarie ca ma ajuta si sa aibe grija de noi toti in continuare!Rugati-va la acest sfant si Domnul va va asculta prin el,si nu numai lui la toti sfintii ca sunt o cale de comunicare cu Dumnezeu.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 29.01.2010, 00:07:45
linuta linuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.12.2008
Mesaje: 2
Implicit semn de la SFANTUL NECTARIE

Am primit si eu la randul meu de la o fata care a trait minunea in eghina si vreau sa va pot arata tuturor : O flacara care apare pe aceasta poza, fata le-a vazut abia acasa cand a descarcat in calculator si minunea, sfantul avea ochii deschisi....priviti....
Attached Images
File Type: jpg minunile sf nectarie.jpg (32,8 KB, 151 views)
Reply With Quote
  #76  
Vechi 31.01.2010, 17:37:45
mirabela mirabela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Locație: germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 487
Implicit

foarte adevarat !!! aseara aveam o durere ciudata la burta, m-am rugat sf. nectarie, din tot cu sufletul, si mi-a trecut imediat. orice prob de sanatate aveti, nu ezitati sa-i cereti ajutorul prin rugaciuni din suflet, si o sa va ajute !

Doamne ajuta








Citat:
În prealabil postat de ioanav Vezi mesajul
Buna tuturor!Incep prin a-i multumi Sfantului Nectarie deoarece ma ajuta intotdeuna de cand L-am descoperit!am avut niste probleme pe care Sfantul Necatrie m-a ajutat sa le trec cu bine.De cate ori ma rog la el indiferent dak ma rog sa ma ajute la un examen la facultate el vine in ajutor, daca sunt bolnava ma ajuta sa trec boala,ma rog pentru parinti si ii ajuta.L-am descoperit intr-un moment de cumpana a vietii mele.Am suferit o depresie si cu ajutoru lui si a Domnului ma simt mai bine .Prin acest mesaj vreau sa ii multumesc Sfantului Nectarie ca ma ajuta si sa aibe grija de noi toti in continuare!Rugati-va la acest sfant si Domnul va va asculta prin el,si nu numai lui la toti sfintii ca sunt o cale de comunicare cu Dumnezeu.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 31.01.2010, 22:00:57
ioanav ioanav is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2010
Mesaje: 9
Implicit Buna seara!foarte impresionant si eu sunt la fel!

Citat:
În prealabil postat de kristta13 Vezi mesajul
Buna seara!

Vazand frecvent pomenit numele Sf Nectarie m-am gandit sa citesc acatistul,am copiat rugaciunea imediat dar, dupa cateva zile am sters-o(spre rusinea mea nu am dat mare importanta).In urmatoarele zile zilnic imi aparea in fata icoana Sfantului...intr-un final am decis sa aflu mai multe de viata lui!Am citit marturiile oamenilor care aduc multumiri,despre uleiul sfintit(asa se face ca am lasat un mesaj pe forum in care rugam pe cineva sa-mi trimita ulei sfintit) ,dupa 2 ore am primit un e-mail in care un domn extraordinar din Bucuresti s-a oferit sa-mi trimita impreuna cu uleiul sfintit o iconita si cartea Sfantului(va rog sa ma credeti ca citind cartea plangeam,am ramas adanc impresionata de bunatatea acestui Sfant).Ma rog Sf Nectarie in fiecare zi cu durere in suflet si lacrimi sa-mi asculte problema,uneori simt ca-mi pierd credinta,alteori imi spun ca "pe mine nu ma iubeste Sf Nectarie,nu ma ajuta si nu ma asculta" -mi propun sa renunt la rugaciuni si acatiste dar dimineata primul gand este sa-i sarut icoana si sa cer iertare lui D-zeu si Sf Nectarie ptr gandurile mele negre.Voi ati trecut prin starile astea?
Da am avut aceste stari..mai inainte am avut o depresie si am apelat la toate lucrurile sa scap de ea si pana la urma tot la Doamne Doamne m-am intors..la inceput ma rugam si parca simteam ca nu ma aude ca e in zadar starile de rau erau tot mai adanci.Vreau sa iti spun ca si acum chiar 5 min ..ma rugam la Sfantul Nectarie sa ma ierte de unele ganduri care parca nu vin de la mine parca ma forteaza cineva in cap sa zic sau sa gandesc ca Cum ma poate ajuta SFantul Nectarie...dar tot eu imi dau si raspunsul...Il iubesc pe Sfantul Nectarie..si imi doresc sa imi indeplineasca dorinta cea mare care I-o zic zilnic si sa ma intareasca.sa imi dea rabdare sa pot rabda tot ce este cu putinta si sa imi indrept gandurile si cugetul sa nu imi pierd credinta!Am considerat sa iti scriu deoarece am simtit asta...poate simt si lucruri bune...stai linistit..Sfantul Nectarie are grija de noi chiar daca suntem pacatosi...Si spre rusinea mea m-am rugat la Sfantul Necatrie fara sa stiu de viata Lui pana acum cateva zile cand am aflat si mi-au dat lacrimile.

Last edited by ioanav; 31.01.2010 at 22:03:30.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.02.2010, 20:33:34
andreea2209's Avatar
andreea2209 andreea2209 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.02.2010
Mesaje: 7
Implicit Minunile din viata mea

Sfantul Nectarie a intrat in viata mea de putin timp, pana atunci nu auzisem de el pomenit decat o data si nu i-am acordat mare importanta. Regret ca nu l-am primit mai devreme dar se pare ca totul se intampla atunci cand trebuie sa se intample. In urma cu o luna ajunsesem sa sufar atat de mult din pricina unei probleme care privita retrospectiv nu era atat de grava, nu comparativ cu ale altora, cu boli, suferinte si alte pierderi, dar pt mine a fost ceva cu adevarat important. Aproape ca imi este rusine acum sa recunosc cat de bolnava sufleteste am fost cat de mult am cazut prada deznadejdei, cum am uitat ca nu sunt singura, ca cineva mereu ma vegheaza, ca cineva mereu ma iubeste neconditionat chiar daca eu nu ma mai aratasem vrednica de aceasta iubire mare, ocrotitoare. Sfantul Nectarie in marea lui bunatate mi-a vindecat sufletul, mi-a redat linistea, mi-a aratat calea cea buna, sunt sigura ca fara ajutorul lui nu as fi reusit sa ma adun, sa continui, sa merg inainte, sa sper, sa caut adevarul si drumul drept sa fac tot ce imi sta in putere sa ajut, sa imi doresc sa fiu un om bun, sa nu mai uit, sa CRED. Am inceput sa merg frecvent la Manastirea Radu Voda dar pt prima data in viata merg din toata inima, nu am luat-o ca pe o obligatie, merg din nevoia de a simti iar si iar bucuria, pacea. Inca dinainte de a ajunge la manastire, inca dinainte de a ma ruga la moastele Sfantului Nectarie citisem mare parte din marturiile pe care cei ce s-au rugat, cei ce au primit ajutor le-au scris, m-am dus acolo cu mare emotie si am asteptat minunea care eram sigura ca se va intampla si cu mine. Si nu a intarziat sa apara, sentimentul pe care l-am avut cand am ajuns prima data la racla Sfantului nu cred ca poate fi descris in cuvinte..sufletul meu pana atunci chinuit de atatea griji si dureri a fost inundat de o mare liniste, de o bucurie nemarginita, de lumina. Am simtit ca niciodata nu e prea tarziu sa te intorci la Dumnezeu, ca El e acolo mereu, ca Sfintii sunt acolo, ca sunt gata sa te ajute oricand si cer atat de putin..sa crezi, sa te rogi, sa ajuti, sa fii mai bun, sa te caiesti pt pacatele tale, sa fii cu inima curata. Prin cele ce scriu sper sa nu supar pe nimeni, sunt ganduri care ma insotesc de ceva vreme si vreau sa le impartasesc, mi-as dori ca toti oamenii sa se bucure de schimbarea prin care am trecut eu. Simt ca sunt alt om si stiu ca sunt abia la inceputul drumului. Am auzit de nenumarate ori ca Dumnezeu ii da omului atat cat poate duce, mie mi-a fost atat de greu sa trec prin experienta prin care am trecut dar as face-o ori de cate ori e nevoie daca as sti ca la capatul ei ma asteapta Sfantul Nectarie, Dumnezeu. Ma simt atat de norocoasa ca lucrurile au decurs in asa fel incat am ajuns aici. Stiu ca s-a intamplat o minune cu mine si am sa multumesc mereu Sfantului Nectarie ca nu m-a lasat sa ma pierd, Lui Dumnezeu ca nu m-a uitat atunci cand eu uitasem de El. Pe langa schimbarea aceasta ce s-a petrecut cu mine, Sfantul Nectarie are grija de mine in fiecare zi, am terminat foarte bine o sesiune de examene la facultate, totul s-a aranjat si merge spre bine in viata mea. Simt ca toate sunt la locul lor. Acum am niste probleme de sanatate si m-am hotarat sa scriu aici pentru ca stiu ca trebuie marturisit tot binele primit iar eu nu am facut asta. Problemele mele de sanatate le simt ca pe o atentionare ca nu am facut asta pana acum, poate nu e asa insa tot vreau sa impart cu voi gandurile mele. Am luat ulei sfintit de la candela, ma rog din tot sufletul si astept binele care mereu se face simtit. Ceea ce ma intristeaza este un singur lucru: ca nu ma pot concentra de fiecare data cand ma rog, ma simt asa de pacatoasa ca imi zboara mintea la altele cand citesc Acatistul Sfantului, cand sunt in biserica, ca nu reusesc sa ating starea aceea de liniste, de concentrare. Imi vine sa plang cand vad ca imi doresc atat de mult si nu reusesc. Cea mai mare dorinta a mea acum este sa pot sa ma rog, sa pot sa ii multumesc cum se cuvine pt tot binele pe care l-a adus in viata mea. Orice as scrie aici nu va fi de ajuns ca sa multumesc pt minunea de a-l avea in viata mea pe Sfantul Nectarie.

Imi doresc ca toti sa cunoasca marea bunatate a Sfantului Nectarie si a bunului Dumnezeu.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 08.02.2010, 12:22:34
ioanav ioanav is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2010
Mesaje: 9
Implicit Buna Andreea!Se pare ca nu esti singura care trece prin asta.

Citat:
În prealabil postat de andreea2209 Vezi mesajul
Sfantul Nectarie a intrat in viata mea de putin timp, pana atunci nu auzisem de el pomenit decat o data si nu i-am acordat mare importanta. Regret ca nu l-am primit mai devreme dar se pare ca totul se intampla atunci cand trebuie sa se intample. In urma cu o luna ajunsesem sa sufar atat de mult din pricina unei probleme care privita retrospectiv nu era atat de grava, nu comparativ cu ale altora, cu boli, suferinte si alte pierderi, dar pt mine a fost ceva cu adevarat important. Aproape ca imi este rusine acum sa recunosc cat de bolnava sufleteste am fost cat de mult am cazut prada deznadejdei, cum am uitat ca nu sunt singura, ca cineva mereu ma vegheaza, ca cineva mereu ma iubeste neconditionat chiar daca eu nu ma mai aratasem vrednica de aceasta iubire mare, ocrotitoare. Sfantul Nectarie in marea lui bunatate mi-a vindecat sufletul, mi-a redat linistea, mi-a aratat calea cea buna, sunt sigura ca fara ajutorul lui nu as fi reusit sa ma adun, sa continui, sa merg inainte, sa sper, sa caut adevarul si drumul drept sa fac tot ce imi sta in putere sa ajut, sa imi doresc sa fiu un om bun, sa nu mai uit, sa CRED. Am inceput sa merg frecvent la Manastirea Radu Voda dar pt prima data in viata merg din toata inima, nu am luat-o ca pe o obligatie, merg din nevoia de a simti iar si iar bucuria, pacea. Inca dinainte de a ajunge la manastire, inca dinainte de a ma ruga la moastele Sfantului Nectarie citisem mare parte din marturiile pe care cei ce s-au rugat, cei ce au primit ajutor le-au scris, m-am dus acolo cu mare emotie si am asteptat minunea care eram sigura ca se va intampla si cu mine. Si nu a intarziat sa apara, sentimentul pe care l-am avut cand am ajuns prima data la racla Sfantului nu cred ca poate fi descris in cuvinte..sufletul meu pana atunci chinuit de atatea griji si dureri a fost inundat de o mare liniste, de o bucurie nemarginita, de lumina. Am simtit ca niciodata nu e prea tarziu sa te intorci la Dumnezeu, ca El e acolo mereu, ca Sfintii sunt acolo, ca sunt gata sa te ajute oricand si cer atat de putin..sa crezi, sa te rogi, sa ajuti, sa fii mai bun, sa te caiesti pt pacatele tale, sa fii cu inima curata. Prin cele ce scriu sper sa nu supar pe nimeni, sunt ganduri care ma insotesc de ceva vreme si vreau sa le impartasesc, mi-as dori ca toti oamenii sa se bucure de schimbarea prin care am trecut eu. Simt ca sunt alt om si stiu ca sunt abia la inceputul drumului. Am auzit de nenumarate ori ca Dumnezeu ii da omului atat cat poate duce, mie mi-a fost atat de greu sa trec prin experienta prin care am trecut dar as face-o ori de cate ori e nevoie daca as sti ca la capatul ei ma asteapta Sfantul Nectarie, Dumnezeu. Ma simt atat de norocoasa ca lucrurile au decurs in asa fel incat am ajuns aici. Stiu ca s-a intamplat o minune cu mine si am sa multumesc mereu Sfantului Nectarie ca nu m-a lasat sa ma pierd, Lui Dumnezeu ca nu m-a uitat atunci cand eu uitasem de El. Pe langa schimbarea aceasta ce s-a petrecut cu mine, Sfantul Nectarie are grija de mine in fiecare zi, am terminat foarte bine o sesiune de examene la facultate, totul s-a aranjat si merge spre bine in viata mea. Simt ca toate sunt la locul lor. Acum am niste probleme de sanatate si m-am hotarat sa scriu aici pentru ca stiu ca trebuie marturisit tot binele primit iar eu nu am facut asta. Problemele mele de sanatate le simt ca pe o atentionare ca nu am facut asta pana acum, poate nu e asa insa tot vreau sa impart cu voi gandurile mele. Am luat ulei sfintit de la candela, ma rog din tot sufletul si astept binele care mereu se face simtit. Ceea ce ma intristeaza este un singur lucru: ca nu ma pot concentra de fiecare data cand ma rog, ma simt asa de pacatoasa ca imi zboara mintea la altele cand citesc Acatistul Sfantului, cand sunt in biserica, ca nu reusesc sa ating starea aceea de liniste, de concentrare. Imi vine sa plang cand vad ca imi doresc atat de mult si nu reusesc. Cea mai mare dorinta a mea acum este sa pot sa ma rog, sa pot sa ii multumesc cum se cuvine pt tot binele pe care l-a adus in viata mea. Orice as scrie aici nu va fi de ajuns ca sa multumesc pt minunea de a-l avea in viata mea pe Sfantul Nectarie.

Imi doresc ca toti sa cunoasca marea bunatate a Sfantului Nectarie si a bunului Dumnezeu.
.

Si eu cand citesc din acatistul Sfantului Nectarie vreau sa iti spun ca nu ma concentrez cum trebuie ,ma gandesc la prostii si sufar ca inca nu pot atinge stare de liniste de pace din rugaciune.Cate o data ma rog la Sfant sa ma ierte sa nu se supere pe mine ca sunt asa.Stie Sfantul ca il iubim din tot sufletul ,Il rog sa ne ajute pe amandoua sa putem sa ne rugam cum trebuie.Ne cerem iertare si asteptam cu rabdare sa ne ajute!!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 08.02.2010, 14:10:16
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Linistea in rugaciune nu se dobandeste decat prin nevointa si silinta, cu staruinta! Niciun campion nu castiga medalia de aur daca nu face mii de antrenamente, pana nu da cu capu de pereti si se raneste de N ori... isi rupe maini si picioare... intra in spital! dar e nu se lasa!
Asa e si in lupta Duhovniceasca!
Sfantul Nectarie vede voinat fiecaruia, vede dragostea fiecaruia, vede tot! Dar el Nu ne lasa, desi ni se pare ca nu ne ia in seama rugaciunile! Asta e o stare de „foame”! Ne creaza o stare de „foame” ca sa ne faca sa ne dorim mult mai mult... ne ajuta cate putin... ne da cate un pic din dulceata sa... nu ne da tot! Ci ne spune „daca mai vrei sa iti dau si restul, nu te lasa de mine, ci striga-ma mereu in rugaciune! Nu te voi lasa, ci daca ceri cu credinta Eu voi fi in ajutorul tau atunci cand e nevoie!”
Sfantul Nectarie ne mai lasa sa mai strigam la Dansul... nu pt ca nu ne aude ci pt ca vrea sa ne vada staruinta si dragostea fata de el si credinta in ajutorul lui, daca noi ii cerem sincer! Si daca ne va fi de folos indata ne va auzi!
Pacea in rugaciune vine in masura dragostei noastre fata de Sfantul Nectarie, de Bunicutul cum ii spun eu! Nu se poate ca fata de o persoana pe care o iubesti sa nu simti dragalasenie, sa nu il sorbi din priviri! Asa si cu Bunicutul... atat timp cat ii daruiesti iubirea ta, el ti-o va da pe a lui si uite asa in daruirea iubirii apare PACEA si implicit BUCURIA!!!

Dumnezeu sa ne miluiasca!

PS: rugaciunea e masura dragostei noastre fata de Dumnezeu! Atat il iubim pe Dumnezeu, in masura cat ne rugam!
__________________
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33