Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.10.2008, 21:30:43
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Aparentele contradictii pentru tine pot fi depasite daca vei avea in vedere faptul ca evreii stabileau data Pastelui in functie de luna-14 nisan, care nu este o data fixa, iar daca flora este mediteraneana cu siguranta ca cel putin maslinul si finicul sunt inverziti.
Iti dau dreptate ca ideea este mai importanta decat forma (cel putin pentru cei care nu iau Biblia ad literam), insa data nasterii lui Iisus chiar este o contradictie care nu poate fi indepartata.

Nu este nici o problema pentru un credincios, insa trebuie sa fim sinceri in aceasta privinta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.10.2008, 13:10:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

As propune sa nu mai fim atat de procupati de cifre si date. Pana la urma riscam sa cadem intr-o mandrie asa de mare incat chiar sa credem ca totul incepe de la noi, din mintea noastra cea grozava, ca nimic din ce s-a scris nu este adevarat.

Astfel ne-am putea conforma fara frica si fara rusine cerintelor acestui veac, eventual atragandu-i si pe altii in prapastia pierzarii! Mai mare bucurie diavolului nici ca s-ar putea!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.11.2008, 02:53:08
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Unii "crestini" considera sarbatorirea Craciunului un pacat pt ca se suprapune cu sarbatoarea pagana a nasterii sarelui, dar vedeti voi, in ortodoxie totul are un simbol, aceasta sarbatoare pagana se transforma in una crestina pt ca noi nu mai sarbatorim nasterea soarelui ci nasterea Soarelui Dreptatii adica a lui Iisus Hristos, pe mine ca si crestin nu ma intereseaza data exacta a naserii lui Hristos daca a fost sau nu in 25 decembrie, pe mine ma priveste faptul ca odata pe an eu imi reamintesc ca n urma cu 2000 de ani hristos Domnul s-a pogorat pe pamant s-a intrupat din Fecioara Maria si s-a facut Om pt ca noi sa ne putem indumnezeii, prin Jertfa Crucii sale a impacat cerul cu pamantul, constiinta mea imi spune clar ca eu nu sarbatoresc o sarbatoare pagana ci o sarbatoare a Cerului, sarbatoarea inceputului eliberarii noastre, cine are alte viziuni insamna ca nu l-a inteles pe Hristos
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.11.2008, 20:06:42
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Intr-una dintre Evanghelie exista o exprimare care sugereaza ca Mantuitorul ar fi murit in jurul varstei de 49 ani....imi pare interesanta aceasta sugestie mai ales facand si trimiteri la niste afirmatii biblice care folosesc expresia 7x7!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.11.2008, 20:16:16
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cdiasimi Vezi mesajul
Stiu ca data nasterii Domnului Iisus a fost calculata cu o eroare de trei sau patru ani de catre Ioan Cassian (daca gresesc va rog sa ma corectati, nicio problema - doar mai greseste omul). Ma intereseaza, insa, sa stiu modalitatea cum a fost calculata aceasta data, care confirma evenimentele relatate de catre evanghelistii Matei si Luca. Va multumesc!
Iisus s-a nascut si a murit pentru pacatele mele.
Cand s-a intamplat aceasta cu exactitate?
Imi foloseste mie la mantuire aceasta?
Eu ma intreb in fiecare zi daca eu m-am nascut inca in Iisus!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.11.2008, 21:10:02
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[color=red]pentru hristos, incetati acest topic!!! [/color]
[color=red]nu aduce niciun folos, ci numai zarva si cearta!!! Este ispita vrajmasului diavol acest subiect, care este fara de comuniune!!![/color]
[color=#ff0000]nu aduce niciun folos a sti "data exacta" a nasterii domnului hristos aici pe pamant!!![/color]
[color=#ff0000][/color]
[color=#ff0000]suntem datori sa ii multumim ca a venit pe pamant sa ne mantuiasca!!! sa ii multumim pt sangele varsat, pt viata sa jertfita pt noi...[/color]
[color=#ff0000][/color]
[color=#ff0000]sa fiti binecuvantati!!![/color]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.11.2008, 22:43:45
marmat marmat is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2007
Mesaje: 101
Exclamation

Mai importanta e intruparea divinului pentru mintuirea omenirii.
Oricum 25 decembrie n-are legatura cu nasterea Mintuitorului.
Mai mult are legatura cu Mos Craciun,alta traditie pagina.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.11.2008, 18:42:37
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marmat Vezi mesajul
Mai importanta e intruparea divinului pentru mintuirea omenirii.
Oricum 25 decembrie n-are legatura cu nasterea Mintuitorului.
Mai mult are legatura cu Mos Craciun,alta traditie pagina.

Da ai dreptate, pt unii 25 decembrie inseamna numai Mos Craciun, brad impodobit, mancare si bautura Dar pentru altii chiar inseamna ceva, pt cei ce petrec in post din 15 noiembrie si isi inoiesc sufletele ca sa_l primeasca pe Pruncul nascut in Betleem , chiar inseamna ceva 25 decembrie
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.11.2008, 09:34:04
PLMA PLMA is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Mesaje: 11
Exclamation Data nasterii lui IIsus

Cercetarea ADEVARULUI, necesita multa si necontenita credinta, dedicatie, sacrificiu,renuntarea la viata personala!
Cati sunt oamenii pregatiti sa mearga pe aceasta cale?
Dar, pentru cei care chiar doresc sa sarbatoreasca adevarata zi de nastere a LUI IISUS, POT MEDITA PROFUND SI NEINTRERUPT (PENTU A FI INSPIRATI DE SFANTUL DUH), asupra datei: 01.03.'7! Si la ultimele LUI CUVINTE...CONSUMMATUM EST=ESTE INCHEIAT/TERMINAT/INFAPTUIT
Si de ce, simbolul Erei Precedente este PESTELE! Doresc tuturor, LUMINA, IUBIRE, INTELEPCIUNE, VOINTA, FORTA DIVINA, AMIN.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.11.2008, 23:32:24
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta Vezi mesajul
da... chiar... buna intrebare. si eu sunt curioasa.
la scoala, la istorie ne-a zis ca Iisus s-a nascut in anul 3-4 d.Hr., iar la religie in primul an... :dontgetit:

Pai 3-4 dupa Hristos? pai Hristos nu e Iisus ? Cred ca faci o confuzie.Eu stiam ca se zice dupa Hristos sau inainte tinandu-se cont de moartea sau viata Mantuitorului Iisus Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Unde este scris in Biblie data nasterii lui Hristos? Bast-et Generalitati 44 03.12.2019 21:40:29
Umilitatea Nasterii Domnului Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 127 22.05.2013 21:55:13
Data Nasterii Domnului celestial_pottery Craciunul - Nasterea Domnului 12 25.12.2012 08:56:13
Gvernul din Australia a hotarat ca nasterea lui Iisus sa nu mai fie data de referinta Daniel_7 Stiri, actualitati, anunturi 10 12.09.2011 13:34:40
Icoana Nasterii Domnului + cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 11 29.12.2008 04:42:21