Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.10.2008, 22:17:29
florinrusu florinrusu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Mesaje: 10
Implicit un sfat

Desi parintii nu m-au putut ajuta, am fost de la tara si multi copii acasa ,mi-am dorit enorm sa fac o facultate. Am intrat la inginerie chimica si am obtinut si o bursa si ma descurcam binisor . In anul trei de facultate am cunoscut o fata (colega) care mi-a povestit ca a avut mai multe relatii dar si faptul ca nu putea avea niciodata copii. Eu nu ma mai culcasem cu nici o fata pana atunci si a reusit sa ma corupa si am cazut in pacat cu ea si atat am fost de orbit de pacat incat am pierdut bursa si aveam multe restante.Ea avea ceva situatie materiala de acasa insa imi spunea ca daca nu ma casatoresc cu ea vrea sa ne despartim. La inceputul anului 4 ne-am casatorit si ne-au ajutat mai mult parintii ei sa terminam facultatea. Au trecut 4 ani de cand am terminat facultatea si de trei ani lucram la aceeasi firma . In ultimul timp am observat cateva schimbari la ea. Nu vrea sa se mai roage deloc, inainte o faceam impreuna dar in urma unor discutii prefer sa o fac pe ascuns, nu mai vrea sa tina post si prefera sa faca anumite activitati duminica: Gatit, curatenie etc.
La inceput ne-am facut impreuna anumite lucruri: un apartament in rate, o masina . Cam acum un an am avut o discutie cu mama mea care mi-a spus sa divortez. Tot cam din aceeasi perioada desi castigam impreuna cam 1000 euro din care 300 is rata la casa, nu am reusit sa ne mai facem nimic in casa. Sa fie oare cauza discutia avuta cu mama?
Imi doresc foarte mult sa avansez in cariera dar pentru asta imi trebuie niste avantaje: limbi straine, calculator etc dar ea vrea ca timpul liber sa-l petrec mai mult cu ea si nu invatand engleza .
Ma gandesc din ce in ce mai mult la divort. Credeti ca este bine sa fac acest pas?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.10.2008, 22:24:15
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]florinrusu - tu nu o iubesti! [/COLOR]
[COLOR=green]Roaga-te ca Bunul Dumnezeu sa te indrume sa faci ce e mai bine pentru amandoi...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.10.2008, 23:58:47
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

greseala ta este ca nu ai fost cinstit cu tine si cu Dumnezeu si ai calcat fecioria... pacatul nu ramane nepedepsit!!! Trebuia sa ai binecuvantarea lui Dumnezeu prin Taina Casatoriei ca sa poti avea legatura intima cu sotia... mai bine platesti aici, decat dincolo.... du-te de te spovedeste si fa canonul ce ti se va da... altfel o sa mergi din rau in mai rau... Fara ajutorul lui Dumnezeu si fara plangerea pacatelor, nu vei face nimic!!!
Du-ti CRUCEA ce o ai, nu o schimba, ca vei avea alta MAI grea!!! Smereste-te si da-i slava ca iti da sansa sa te pocaiesti si sa te indrepti si pe tine si pe ea!!! Nu te lasa de rugaciune, ei nu-i zice nimic, ci roaga-te lui Dumnezeu pt ea sa o lumineze!!! Fii Binecuvantat!!!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.10.2008, 14:34:06
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Deci sa inteleg ca parintii ei ti-au platit facultatea din anul 3, atunci ea era buna pentru tine nu? Iar acum nu iti permite sa evoluezi profesional. Desigur, ea te-a corupt sa te culci cu ea, tu nu ai vrut deloc, ea este unica vinovata. Si din cauza asta nu ai mai avut timp sa inveti, tot ea e vinovata ca ai pierdut tu bursa. Iar acum, are activitati "dubioase" gen gatit, curatenie, activitati la care nu cred ca te implici(desi asa ar fi normal avand in vedere ca si ea lucreaza, la fel ca si tine).Eu cred ca mai degraba ai profitat de ea si continui sa o faci
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.10.2008, 14:41:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Iti dau un singur sfat: schimba-ti nickul de pe forum, poate descopera nevasta-ta ca ai postat asa ceva si sa vezi atunci scandal... :)

Multa bafta si pune-ti nadejdea in Dumnezeu, nu in raspunsurile celor de pe forum. Cauta CU GRIJA un duhovnic experimentat (si casatorit) care sa te indrume la modul concret.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.10.2008, 19:32:17
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Nu ai nici un motiv sa divortezi. Sotia ta te iubeste. Bucura-te de acest dar si cauta sa fii cat mai mult timp impreuna cu ea. Vei gasi timp si pentru a invata in vederea promovarii la serviciu. Si, apropos, NICIODATA BARBATUL NU TREBUIE SA DIVORTEZE, fiind ca el este principalul responsabil in fata lui Dumnezeu pentru destramarea familiei, indiferent de situatie. El este capul familiei. Daca lucrurile merg bine in familie, este meritul barbatului. Daca lucrurile merg prost in familie, este vina barbatului, chiar daca ai impresia ca ar fi vina femeii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.10.2008, 19:44:05
Makavelli Makavelli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2007
Mesaje: 104
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Makavelli
Post

Vrei sa te desparti de ea ca gateste si face curatenie si ca vrea sa fiti mai mult timp impreuna ? foarte ciudat
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.10.2008, 20:55:14
antoanela antoanela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinrusu Vezi mesajul
prefera sa faca anumite activitati duminica: Gatit, curatenie etc.
O poti ajuta si tu pe sotia ta la gatit si curatenie(macar sambata) ca sa nu mai faca treaba Duminica.
Eu te sfatuiesc sa nu divortezi, ci sa te rogi zilnic lui Dumnezeu pentru mantuirea ta si a sotiei tale.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.10.2008, 21:51:15
Stefan2 Stefan2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.10.2008
Mesaje: 10
Implicit

Dute frate la un consilier.Ala e specializat pe astfel de treburi.

Cand o relatie nu mai merge nu mai trebuie continuata.Iti nenorocesti si viata ta si ea pe a ei.Si daca mai faceti si un copil o sa il nenorociti si pe el.


Esti adult , ai viata in propriile maini , nu in ale celor de pe forum sau in ale maicatii , tu trebuie sa hotarasti ce vrei sa faci , tu esti responsabil.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.10.2008, 22:11:45
florinrusu florinrusu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet Vezi mesajul
Deci sa inteleg ca parintii ei ti-au platit facultatea din anul 3, atunci ea era buna pentru tine nu? Iar acum nu iti permite sa evoluezi profesional. Desigur, ea te-a corupt sa te culci cu ea, tu nu ai vrut deloc, ea este unica vinovata. Si din cauza asta nu ai mai avut timp sa inveti, tot ea e vinovata ca ai pierdut tu bursa. Iar acum, are activitati "dubioase" gen gatit, curatenie, activitati la care nu cred ca te implici(desi asa ar fi normal avand in vedere ca si ea lucreaza, la fel ca si tine).Eu cred ca mai degraba ai profitat de ea si continui sa o faci
Nu mi-au platit parintii ei facultatea din anul 3, pentru ca am facut facultatea la fara taxa(la buget). Din anul 4 am avut din nou bursa si am mai si lucrat ca sa ma descurc. O ajut in tot ce este nevoie dar nu-mi convine ca face aceste activitati duminica. Nici macar nu am injurat-o niciodata desi eu de la ea am primit de multe ori vorbe urate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25