Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.05.2010, 23:05:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Să ne rugăm pentru țară, dar să nu ne furăm unii pe alții , furându-ne până la urmă propria căciulă. Miștocăreala asta a ta nu este constructivă și nu duce la nimic bun ! Respecând legea și pe cei din jurul tău , dai semn că ești în primul rând OM , un OM lucid și cu bun simț. Eu cred, Daniel, că ești astfel oricât te-ai strădui tu să demonstrezi contrariul ! Doamne ajută !
Și eu cred că Daniel este un om deosebit și un credincios autentic de la care mulți am putea să învățăm.
Îi mulțumesc așadar lui Dumnezeu că pentru a mă smeri și a mă cerceta dar și pentru a-mi pune la încercare răbdarea îmi scoate în cale oameni ca el.
Nu știu de ce dar citindu-i postările mă tot gândesc la userul bmd
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.05.2010, 23:13:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Și eu cred că Daniel este un om deosebit și un credincios autentic de la care mulți am putea să învățăm.
Îi mulțumesc așadar lui Dumnezeu că pentru a mă smeri și a mă cerceta dar și pentru a-mi pune la încercare răbdarea îmi scoate în cale oameni ca el.
Nu știu de ce dar citindu-i postările mă tot gândesc la userul bmd
Marius ? Poate da , poate nu , dar . . . Marius e un vrabioi pe cinste , pe cand Daniel pare inca o vrabiuta . . ., dar amandoi sunt in lista mea , deci ii consider de nadejde !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.05.2010, 02:14:57
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

teoretic Romania este stat secular.

in Legea nr. 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor a fost formulata explicit separarea dintre stat si biserica la art. 9: “(1) In Romania nu exista religie de stat; statul este neutru fata de orice credinta religioasa sau ideologie atee; (2) Cultele sunt egale in fata legii si a autoritatilor publice. Statul, prin autoritatile sale, nu va promova si nu va favoriza acordarea de privilegii sau crearea de discriminari fata de vreun cult”.

Insa aceeasi lege goleste de continut acest articol acordand privilegii cultelor, limitand grav libertatea de exprimare si consfintind legaturi foarte stranse intre stat si biserica.

Pentru a fi functional, principiul separarii statului de biserica trebuie insa definit clar. Spre exemplu, textul privitor la religie din primul amendament la Constitutia americana, prin care a fost statuata separarea statului de biserica (”Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof;…”), are o interpretare din partea Curtii Supreme a SUA, conform careia el semnifica cel putin urmatoarele: “Niciun stat si nici guvernul federal nu pot infiinta o biserica. Niciunul nu poate da legi in sprijinul unei religii, a tuturor religiilor sau sa prefere o religie in favoarea alteia. Niciunul nu poate forta sau influenta o persoana sa urmeze sau sa renunte la o anume biserica impotriva vointei sale sau sa fie fortat sa-si declare credinta sau necredinta intr-o religie. Nicio persoana nu poate fi pedepsita datorita sau declararii credintelor religioase sau nonreligioase, pentru prezenta sau absenta de la biserica. Nicio taxa, indiferent de suma, mare sau mica, nu poate fi indreptata spre sustinerea activitatilor sau institutiilor religioase, indiferent de numele si forma aleasa pentru invatarea sau urmarea invataturilor religioase. Niciun stat, nici guvernul federal nu pot, in mod deschis sau secret, participa in activitatile organizatiilor si grupurilor religioase si viceversa” (Everson vs. Board of Education, 1947).

In absenta unei astfel de clarificari a sensului neutralitatii institutiilor statului fata de religie, terenul este pregatit pentru abuzuri. Cam tot ceea ce se spune de catre Curtea Constitutionala a SUA (plus multe alte aspecte) privind intelegerea principiului separarii statului de biserica este, la noi, contrazis fie de Constitutie, fie de legislatie, fie de practica efectiva a institutiilor statului.

BOR inainte de venirea comunistilor nu apartinea de stat si preotii nu aveau salarii platite din bugetul public. Insa sub indemnul Moscovei biserica trebuia aservita statului astfel incat dependenta de stat sa poata genera control asupra clerului. Biserica detine un imens capital politic de aceea guvernantii o folosesc dupa bunul plac. Intrebarea este de ce dupa caderea comunismului aceasta situatie continua si cat timp de acum inainte?

se pare ca unor membrii ai bisericii mamona le este mai drag .
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.05.2010, 03:35:59
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jefferson Vezi mesajul
teoretic Romania este stat secular.

in Legea nr. 489/2006 privind libertatea religioasa si regimul general al cultelor a fost formulata explicit separarea dintre stat si biserica la art. 9: “(1) In Romania nu exista religie de stat; statul este neutru fata de orice credinta religioasa sau ideologie atee; (2) Cultele sunt egale in fata legii si a autoritatilor publice. Statul, prin autoritatile sale, nu va promova si nu va favoriza acordarea de privilegii sau crearea de discriminari fata de vreun cult”.

Insa aceeasi lege goleste de continut acest articol acordand privilegii cultelor, limitand grav libertatea de exprimare si consfintind legaturi foarte stranse intre stat si biserica.

Pentru a fi functional, principiul separarii statului de biserica trebuie insa definit clar. Spre exemplu, textul privitor la religie din primul amendament la Constitutia americana, prin care a fost statuata separarea statului de biserica (”Congress shall make no law respecting an establishment of religion, or prohibiting the free exercise thereof;…”), are o interpretare din partea Curtii Supreme a SUA, conform careia el semnifica cel putin urmatoarele: “Niciun stat si nici guvernul federal nu pot infiinta o biserica. Niciunul nu poate da legi in sprijinul unei religii, a tuturor religiilor sau sa prefere o religie in favoarea alteia. Niciunul nu poate forta sau influenta o persoana sa urmeze sau sa renunte la o anume biserica impotriva vointei sale sau sa fie fortat sa-si declare credinta sau necredinta intr-o religie. Nicio persoana nu poate fi pedepsita datorita sau declararii credintelor religioase sau nonreligioase, pentru prezenta sau absenta de la biserica. Nicio taxa, indiferent de suma, mare sau mica, nu poate fi indreptata spre sustinerea activitatilor sau institutiilor religioase, indiferent de numele si forma aleasa pentru invatarea sau urmarea invataturilor religioase. Niciun stat, nici guvernul federal nu pot, in mod deschis sau secret, participa in activitatile organizatiilor si grupurilor religioase si viceversa” (Everson vs. Board of Education, 1947).

In absenta unei astfel de clarificari a sensului neutralitatii institutiilor statului fata de religie, terenul este pregatit pentru abuzuri. Cam tot ceea ce se spune de catre Curtea Constitutionala a SUA (plus multe alte aspecte) privind intelegerea principiului separarii statului de biserica este, la noi, contrazis fie de Constitutie, fie de legislatie, fie de practica efectiva a institutiilor statului.

BOR inainte de venirea comunistilor nu apartinea de stat si preotii nu aveau salarii platite din bugetul public. Insa sub indemnul Moscovei biserica trebuia aservita statului astfel incat dependenta de stat sa poata genera control asupra clerului. Biserica detine un imens capital politic de aceea guvernantii o folosesc dupa bunul plac. Intrebarea este de ce dupa caderea comunismului aceasta situatie continua si cat timp de acum inainte?

se pare ca unor membrii ai bisericii mamona le este mai drag .
Si sunt in regula cele de mai sus, "trambitate" de domnii americani ?
Adicatelea se si regasesc in practica ?
Cum poti separa Biserica de stat ?
Ce Biserica este o "creanga" a statului, ca sa poti sa o elimini cu drujba ? (ori viceversa)
Ce este statul ? O abstractiune, o inventie/conventie, statul are o finalitate, Biserica, nu. Mai inainte de stat, a stat Biserica.
Statul este o unealta in mana elitei, si nimic mai mult.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.05.2010, 04:49:12
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Si sunt in regula cele de mai sus, "trambitate" de domnii americani ?
Adicatelea se si regasesc in practica ?
Cum poti separa Biserica de stat ?
Ce Biserica este o "creanga" a statului, ca sa poti sa o elimini cu drujba ? (ori viceversa)
Ce este statul ? O abstractiune, o inventie/conventie, statul are o finalitate, Biserica, nu. Mai inainte de stat, a stat Biserica.
Statul este o unealta in mana elitei, si nimic mai mult.
Sunt curios daca tu vorbesti serios sau este tot o mistocareala de-a ta?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.05.2010, 07:27:39
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Biserica se vede ca are grija, nu stiu guvernul cum o face, pentru ca nu se vede!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.05.2010, 10:59:30
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sunt curios daca tu vorbesti serios sau este tot o mistocareala de-a ta?
Mai da, "mistocar" ma mai vedeti(unii), si poate ca uneori aveti dreptate. Si ca sa nu spui ca evit un raspuns, in principiu asta e parerea mea, cu toate ca, ar fi mult mai multe de spus, ar trebui "lalaite" o droaie de argumente pro ori contra, dar din pacate, nu am sa ma angajez intr-o disputa pe aceasta tema. (zi ca sunt las, daca vrei)
Totusi am sa pun niste intrebari, la care dupa cum am guitat mai sus, nu astept neaparat raspuns:
"Statul" este totuna cu patria ori tara ?
"Statul" in "forma" lui actuala, mai foloseste celor multi, adicatelea poporului ?
A folosit candva acest "stat" tuturor cetatenilor ?
Ce intelegeti voi prin "stat" ?
Puteti sa le considerati lipsite de continut, ori retorice, ori mai stiu eu cum, ca oricum nu-i bai.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.10.2010, 21:33:46
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Statul? O vaca care te mulge...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.10.2010, 23:39:41
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Statul? O vaca care te mulge...
Asa gindesti cind esti sanatoasa tun si/sau ca emigranta acolo unde esti nu-ti pasa de cel de linga tine care are nevoie de ajutor social, si deoarece TU personal esti cu gindul la repatriere, insa cind incepe sa doara una si alta sa vezi cum totul se schimba intr-o mulgere reciproca.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.10.2010, 00:32:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit . . .

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Asa gindesti cind esti sanatoasa tun si/sau ca emigranta acolo unde esti nu-ti pasa de cel de linga tine care are nevoie de ajutor social, si deoarece TU personal esti cu gindul la repatriere, insa cind incepe sa doara una si alta sa vezi cum totul se schimba intr-o mulgere reciproca.
Care pe care , cât mai mult și cât mai tare . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce trebuie sa facem cand intram in biserica? costel Despre Biserica Ortodoxa in general 15 07.04.2014 21:39:41
Cine este blestemat trebuie sa binecuvanteze pe cel ce l-a blestemat spre_rasarit Vrajitoria 13 28.02.2012 02:25:19
Biserica Poporului/Manastire vs Camin/Ajutoare/Azile/Locuinte Unomoarecare Generalitati 11 15.07.2010 16:51:35
Preotii asa ar trebui sa se poarte ?! Astarte Preotul 31 28.02.2010 19:36:32
IN SFANTA BISERICA,TREBUIE SA FIM CURATI CU INIMA maria61 Reguli in Biserica 6 07.07.2009 20:33:38