Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 19.10.2015, 01:17:10
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Primele forme au aparut dupa potop asa ca nu avea cum sa fie cu 9000 de ani inainte de Hristos.
:))

Pana si egiptenii aveau scrieri inainte de potop.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.10.2015, 01:23:49
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
:))

Pana si egiptenii aveau scrieri inainte de potop.
Dovada. Daca tu imi gasesti vreo scriere inainte de 3000 i.Hr. eu o mananc. O farmitez cu ciocanul si o mananc.

Poate tablitele alea ale noastre. :D
Reply With Quote
  #13  
Vechi 19.10.2015, 01:39:58
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dovada. Daca tu imi gasesti vreo scriere inainte de 3000 i.Hr. eu o mananc. O farmitez cu ciocanul si o mananc.

Poate tablitele alea ale noastre. :D
Tablitele da, alea sumeriene.

Dar si egiptenii teoretic ar avea asa ceva. Cel mai vechi text religios "original" se gaseste pe piramide care dateaza de prin 2500 inainte de nasterea lui Iisus. Site-ul acesta (https://answersingenesis.org/bible-t...for-the-flood/) spune ca potopul s-ar fi intamplat prin 2348 i.Hr. Si egiptenii in mod cert nu au invatat sa scrie pe piramide, nici nu si-au creat religia in timp ce le construiau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 19.10.2015, 01:52:38
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Tablitele da, alea sumeriene.

Dar si egiptenii teoretic ar avea asa ceva. Cel mai vechi text religios "original" se gaseste pe piramide care dateaza de prin 2500 inainte de nasterea lui Iisus. Site-ul acesta (https://answersingenesis.org/bible-t...for-the-flood/) spune ca potopul s-ar fi intamplat prin 2348 i.Hr. Si egiptenii in mod cert nu au invatat sa scrie pe piramide, nici nu si-au creat religia in timp ce le construiau.
Aia e cultura vestica. Anii in Septuaginta sunt socotiti altfel, de aia noi spunem ca suntem acum prin anul 7630 sau asa ceva. Aia sunt pe la 6000. Deci potopul dupa Septuaginta s-ar fi intamplat prin 3500- cel tarziu 3000 i. Hr. E interesant ca nu prea sunt scrieri inainte de perioada asta, ce naiba doar oamenii au evoluat independent unii de altii, ar fi putut sa apara in vreun loc pe glob o civilizatie care sa tina socoteala timpului

Apoi daca te uiti cum apar civilizatiile o sa vezi ca se raspandesc de acolo din Sumer, Egipt ... si China si India apar la sute de ani distanta. Vorbim despre scrieri nu despre inchipuirile unora in legatura cu vechimea nu stiu carui obiect gasit prin pamant.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.10.2015, 11:00:00
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Aia e cultura vestica. Anii in Septuaginta sunt socotiti altfel, de aia noi spunem ca suntem acum prin anul 7630 sau asa ceva. Aia sunt pe la 6000. Deci potopul dupa Septuaginta s-ar fi intamplat prin 3500- cel tarziu 3000 i. Hr.
Prin acea perioada (3200) s-ar fi inventat scrisul in Mesopotamia. Din pacate, nu ei au fost primii inventatori ai scrisului, indienii aveau deja un alfabet de simboluri inca din 3500.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 19.10.2015, 11:53:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Prin acea perioada (3200) s-ar fi inventat scrisul in Mesopotamia. Din pacate, nu ei au fost primii inventatori ai scrisului, indienii aveau deja un alfabet de simboluri inca din 3500.
Vorbim despre ce stim cu siguranta. De exemplu in Sumer s-au gasit tablite ale regilor. Deci chiar daca sunt scrise la anul 2900 sa zicem, vedem ca sunt listati si regii care au trait inainte.
La fel in Egipt. Chiar daca scrisul apare la 2600 acestia listeaza cativa faraoni care au trait inainte. La fel in China, la anul 2000 sau asa ceva, vedem ca ne spune ca imparatul era stra strenepotul nu stiu cui. Deci poti da timpul cu sa zicem 200 de ani inapoi.

E interesant cum au "evoluat" civilizatiile astea scrisul doar de la anul 3000 incoace.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.10.2015, 14:34:53
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iuliu, eu nu cred deloc in Pamantul vechi de mai putin de zece mii de ani, doar fiindca asa se deduce din Scriptura si asa scrie in aiureala aia apocrifa numita hronograf, carte adorata de monahii-cu-internet si tot feluil de nostalgici ai unui trecut in mare parte presupus doar.
Ideea e ca Scriptura si Biserica sunt infailibile dogmatic si moral. In stiinta si istorie datele orientative din scrierile religioase, care date sunt deseori imprecise si puse doar cu scop apologetic, nu au ce cauta.
Daca Biserica ia,in pleroma ei cea mai larga, decizii solemne in materie de liturgica,sinaxar,post si altele de felul, ma supun, ca fiu al comunitatii ecleziale. Daca insa imi spune ca suntem in anul, sa zicem,7800 de la crearea intregului Univers, nu pot decat sa rad.
Si,sincer sa fiu si sa imi pun explicitat subiectivismul pe tava, eu nu inghit teorii gen Pamantul Tanar/Centrul Fizic al Universului, si fiindca imi evoca un misticism gaunos, mirosind a tamaie. Prefer sa il cred pe emirul Ulugbek, si sa il parafrazez, zicand ca deopotriva religii, imperii si teorii vin si pleaca.

Last edited by The Willful One; 19.10.2015 at 14:37:53.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 19.10.2015, 15:34:58
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Am pus aceasta intrebare cu un scop, sa vi-l si spun. Eu fiind un om care doreste sa afle cat mai multe, am inceput sa ma documentez de ocultism, magie ,etc. Si am ajuns pe un site(nu dau nume) pe care scria ca(,)crestinismul/islamul,etc. sunt programe de indepartare a oamenilor de rand de la adevarata cunostinta spirituala, incluzand magia, vrajitoria, etc.
Dupa cum stiti si voi, am postat un topic in care va ceream sa ma jutati sa ma reintorc la credinta, dar nu prea m-a ajutat. Si incet, incet am inceput sa citesc de pe acel site si m-au fascinat toate lucrurile scrise acolo: cu magia pot face orice vrei cu viata ta, ti-o poti imbunatati, demonii nu sunt in realitate asa cum sunt descrisi de religie, ci sunt Zeii egipteni din antichitate care ajutau omul cu cunoasterile spirituale.
Am discutat cu multi din acel cult care mi-au recunoscut ca vrajile le-au functionat si ca acest cult nu este expus public deoarece "cei de sus" nu-si doresc ca oamenii de rand sa aiba putere(spirituala). Multi dintre ei chiar au evocat demoni si acestia i-au ajutat(cu sfaturi,preziceri,etc.)
Voi ce credeti? In momentul asta efectiv nu mai stiu ce sa mai cred...eu am incercat sa le expun teologia crestina, dar mi-au spus ca si ei au fost crestini si s-au saturat sa se roage unui zeu care nu le da atentie, si au spus ca daca ma indoiesc de ce scrie pe acel site sa incerc sa fac pasii de acolo si le voi da dreptate.
Chiar nu stiu ce sa fac, ma simt ca si cum as fi pe muchie de cutit, parca dau mai multa crezare acelui site decat crestinismului...dar nu am deloc idee de ce. Ce sfaturi imi puteti da?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.10.2015, 16:08:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si atunci ti s-au explicat destul de multe si se pare ca la fel de "lamurit" ai ramas.

Insa de atunci, ce ai facut concrent in directia credintei autentice, din cate vad lucrurile au ramas la fel, calaresti Internetul dupa tot felul de ciudati si ciudatenii?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.10.2015, 16:14:10
cristi190 cristi190 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.02.2015
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si atunci ti s-au explicat destul de multe si se pare ca la fel de "lamurit" ai ramas.

Insa de atunci, ce ai facut concrent in directia credintei autentice, din cate vad lucrurile au ramas la fel, calaresti Internetul dupa tot felul de ciudati si ciudatenii?
Pentru ca ma ispitesc foarte usor lucrurile astea si nu stiu..chiar nu stiu ce se intampla.
Reply With Quote
Răspunde