Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 18.06.2011, 22:17:19
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit Intoarce-te !

Eu zic ca este normal sa te intorci ! Aici ai peste tot o biserica crstin ortodoxa in limba ta natala, duhovnici si maicute cu har, sfinti in viata, ai munte, mare, oameni care simt ca si tine. Si mai este ceva: de doua decenii alogenii care ne conduc se straduiesc sa ne alunge din tara ! Pai nu merita sa va intoarceti toti tocmai sa le faceti in ciuda ?
  #52  
Vechi 18.06.2011, 22:24:14
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb durere si tristete ...

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Tocmai de aceea ne plângem degeaba findcă ne merităm soarta cu vârf și îndesat.
De ce sa meritam toate acestea, oare? (ai o explicatie, sau e doar un mod de a vorbi cand nu ai altceva mai cu folos a spune?)

Cand se intampla sa sufar din pricina conationalilor nostri, nu pentru mine sufar, ci pentru cei ce gasesc placere in a fi rautaciosi, ipocriti, meschini etc. Sufar pentru dragostea ce le lipseste. Este atat de simplu sa fim buni , atat cat ne tin puterile! Inca nimeni nu mi-a cerut imposibilul. Dar stiu ca tot ce la oameni pare imposibil, la Dumnezeu este posibil! Nu mi-e frica, nu ma cutremur din nimic. Dar sufar enorm gandindu-ma la cat de simplu ar fi sa fim buni. Cu totii am fi mai relaxati, multe boli ar disparea, ar fi mai multa armonie si bucurie de a trai impreuna sub cerul lui Dumnezeu.

Doamne, iarta-ne, ca nu stim ce facem!
  #53  
Vechi 18.06.2011, 22:31:37
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Eu spun ca, noi, ca natie nu prea mai avem nici o sansa. Din pacate nici copiii nostrii nu vor avea nici o sansa.
Eu sunt din Ardeal si, aici, unde locuiesc sunt destul de multi unguri. Si ei sunt foarte uniti. Daca intri intr-un magazin, coafura sau birouri daca se angajeaza o unguroaica in mod sigura aceasta va mai aduce o alta colega in scurt timp care este de aceeasi natie cu ea sa se angajeze. Se ajuta reciproc!
Lasa-ma te rog sa nu fiu de acord cu tine.Mai multe nu are rost sa discutam pe acest subiect pentru ca sunt multe de spus si deviem putin de la subiectul principal.
Sa stiti casatrainii ne vad cum ne vedem noi pe noi si cum ne afisam.Din moment ce noi ne punem etichete si ne devalorizam asa ne vad si strainii. Sunt multi romani care au reusit in strainatate tocami datorita scolii din Romania,pentru ca ei au avut o baza,cultura generala si materie cenusie mai multa ecat ceilalti si au reusit sa iasa in fata.Eu de exemplu aici cine auzea ca sunt romanca ma intreba direct ce medie am la mate pentru ni s-a dus vestea ca suntem buni.Si directorul si stufful de la scoala au spus ca romanii au note foarte mari mai ales la mate si stiinte si ca in general sunt printre primii la invatatura, si asta vine dintr-o scoala unde majoritatea sunt evrei!Mi-a fost dat sa intalnesc oameni foarte destepti in Romania.Daca scoala romaneasca este asa de slaba,de ce numai in liceul la care am fost sunt o gramada care au castigat concursuri si olimpiade internationale,ca sa nu mai zic de cele nationale. Poate nu toti au luat premiul I,dar au fost in top 3 ca sa zic asa. http://www.mesota.ro/concursuri/ C.N. Dr Ioan Mesota iar C.N Andrei Saguna are si el o gramada de olimpici,ca si liceul de informatica.Si religia nu a lipsit.Mereu venea un Parinte,chemat de director la inceputul anului sa ne binecuvanteze pe toti si scoala,si in timpul anului mai venea.Nu pot intelge de ce tot timpul trebuie sa ne laudam cu raul,si ce e bun si de valoare,mai rar acum adevarat,lasam deoparte Nu stiu ce lipsa de practica ai la facultati de stiinta,matematica, informatica,etc.;acolo nu se bazeaza treaba pe teorie prea mult.Si web desingul e tot practica.Si poate nu tot ce invatam in scoala vom folosi la serviciu,dar e bine sa ai si cultura generala,pentru tine in primul rand.Eu sunt adepta cunoasterii,cu cat mai mult cat atat mai bine.Creierul are o capacitate enorma,de ce sa nu il folosim cat mai mult.Daca esti religios nu inseamna ca trebuie sa nu inveti si sa studiezi,sa stii cat mai multe,mai ales acum cand stiinta avanseaza si poate sa fie folosita inmpotriva ta, si tu habar sa n-ai.E mai bine sa stii.Asa cum trebuie sa cunoastem f bine Scripturile ca sa nu fim pacaliti de eretici,asa trebuie sa avem cunostiinte si din alte domenii ca sa nu ne lasam pacaltiti de altii.->gen vaccinurile de ptr col,girpa porcina,girpa elefantului si ce-o mai inventa.daca nu stii si nu cunosti,cum poti sa alegi ce e bine?E mult mai usor sa fii pacalit daca esti neinvatat.Sunt o gramada deSfinti Parinti,Calugari care nu s-au limitat numai la teologie.Au studiat si medicina,si fizica.Parintele Arsenie Boca e un exemplu.Tocami de aceea tinerii din ziua de astazi nu aleg bine,ptr ca nu au cunostiinte si nu stiu urmarile alegerilor lor pe plan fizic si pe plan spiritual de asemenea.Tocami citeam intr-o carte ca la scoala copii care creaza probleme majoritatea sunt din familii crestine,nu atee.Am sa dau un citat ca sa vedeti si voi si sa ne dam cu parerea.Defapt am sa deschid un nou topic.sunt subicte diferite.
  #54  
Vechi 18.06.2011, 22:47:11
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Mie mi se pare suspecta aceasta atitudine de mancatorie intre romanii din diaspora. Absolut toti cei care traiesc in afara Romaniei spun acelasi lucru despre ceilalti romani de acolo. Deci nu stiu unde gresesc cei plecati din tara. Ar trebui sa fie toti ca si grecii de care pomenesti.
Dar e ca intr-o familie unde sotia zice ca sotul si copilul sunt groaznici, sotul zice ca sotia si copilul sunt groaznici si copilul zice ca mama si tata sunt groaznici. Deci, care e groaznic si de ce?
Depinde de persoana.Nu toti sunt asa.Eu am observat-vorbesc din experienta mea,poate e diferit in alte parti,ptr alte persoane-am observat ca romanii care sunt veniti aici de mult timp sau care au crescut aici sunt deobicei aceeia care sunt rautaciosi si intorc spatele,poate si ptr ca deja sunt indoctrinati cu noua mentalitate.Aici se merge pe premiza sa te descurci singur,fara ajutor, ca asa iesi om in viata.Se ajuta pana la un punct.Prietenii nostri de familie,prieteni cam mult spus,ne-au ajutat sa ne inchiriem un apartament ne-au mai dat 2,3 sfaturi si atat.Au zis ca asa te inveti,descurcandu-te singur.Cand ii intrebam ceva,de unde sa luam aia,ce sa facm ziceau ca nu stiu,desi sunt veniti aici de 8 ani. In schimb m-am inteles foarte bine cu romanii nou veniti sau veniti recent,de 1-3 ani. La biserica unde merg sun romani f de treaba de exemplu.Biserica organizeaza picnicuri ptr romani cu mici si bere:d,asambluri cu dansuri populare,deci organizeaza asa si daca ceri cuiva sfatul te ajuta.E bine sa stii unde sa mergi si cui sa ceri sfatul.Mai bine gasesti o biserica romanesca mai traditionalista si intrebi acolo si te imprietenesti cu oamenii de acolo, nu cu cei care au succese si nu calca la biserica.Oricum e o vorba ca dai de oamenii pe care ii meriti. Depinde de oameni si oameni.Mai bine te ajuti cu un nou venit descoperi impreuna cu el,decat sa apelezi la romanii deja indoctrinati de mentalitatea occidentala. Si da grecii sunt foarte uniti si de treaba. Dar e o diferenta totusi, ei nu au fost despartiti ani la randul cum am fost noi.E si normal intr-un fel ptr noi sa stam cu oamenii care provin din aceiasi regiune,ptr ca nu stim cum sa fim uniti si cu ceilalti care au obiceiuri diferite.Nici nu ne-am unit bine ac au venit razboaiele,iara cu ardealul si moldova despartite,dua comunismul, Grecia nu a suferit cat a suferit Romania,nici decum.Rusia a suferit mult pe vremea comunismului,pana atunci era mare putere,tot n-a avut asa o istorie buciumata ca si noi.Si ne-a cam fraierit in R.M I. In fine. Trebuie sa luam in seama putin si istoria noastra cand vorbim de unitate intre noi cand ne comparam cu alte natii gen Grecia.
  #55  
Vechi 18.06.2011, 22:56:52
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit acesta-i crestinism lesinat , alterat ...

Vreti sa mai aveti tara ? Suntem majoritari, inca, asa cum nu multi sunt in propriile tari ! Cei din afara sa se intoarca , sa faca copii, sa si-i creasca in frica de Domnul, in spiritul bunului simt, al curajului, al demnitatii ! Pe acolo pe unde sunt vad si ei ca nu-s locuri mai frumoase si bogate ca in Romania !

EU CRED CA-I DEMONISM CURAT ACEASTA LAMENTARE PERPETUA VIS-A-VIS DE CAT DE RAU ESTE IN ROMANIA ! ROMANIA ESTE SUPERBA NEFERICITITLOR SI N-O MERITATI, PT CA SUNTETI DECAZUTI SPIRITUAL !
  #56  
Vechi 18.06.2011, 23:02:42
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
De ce sa meritam toate acestea, oare? (ai o explicatie, sau e doar un mod de a vorbi cand nu ai altceva mai cu folos a spune?)
Post-ul meu a fost un raspuns la cel al yasminei, si vine din faptul ca romanii pana si peste hotare sunt dezbinati desi nu prea mai au a se plange de guvernantii parazitari, cum o fac aici in interiorul tarii. Intr-o tara in care numai tupeul si nesimtirea mai au valoare si sunt apreciate, unde cel ce termina o facultate pe propriile puteri nu are loc de munca si unde numai pilele si relatiile merg oare de ce ne mai miram ca suntem tratati cu tupeu si nesimtire ?,. cand noi cei 20 milioane de romani practic asta cerem.

Ma uit in treacat pe TV si ma ingrozesc ce emisiuni de rahat au audienta la noi. Pai daca noi suntem consumatori de astfel de mizerii oare de ce ne mai miram ca ne trateaza toti ca niste mizerabili ?
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
  #57  
Vechi 18.06.2011, 23:07:15
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit trist

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Post-ul meu a fost un raspuns la cel al yasminei, si vine din faptul ca romanii pana si peste hotare sunt dezbinati desi nu prea mai au a se plange de guvernantii parazitari, cum o fac aici in interiorul tarii. Intr-o tara in care numai tupeul si nesimtirea mai au valoare si sunt apreciate, unde cel ce termina o facultate pe propriile puteri nu are loc de munca si unde numai pilele si relatiile merg oare de ce ne mai miram ca suntem tratati cu tupeu si nesimtire ?,. cand noi cei 20 milioane de romani practic asta cerem.

Ma uit in treacat pe TV si ma ingrozesc ce emisiuni de rahat au audienta la noi. Pai daca noi suntem consumatori de astfel de mizerii oare de ce ne mai miram ca ne trateaza toti ca niste mizerabili ?
De multe ori ma intreb daca asa am fost mereu. Care este explicatia pentru firea aceasta decazuta in care ne balacim ...
  #58  
Vechi 18.06.2011, 23:10:23
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Laura, daca vrei sa te intorci in tara ca sa studiezi, asigura-te ca ai din ce trai, caci viata e scumpa aici.
  #59  
Vechi 18.06.2011, 23:23:24
vasyboosu vasyboosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Mesaje: 1
Implicit nu veni

o data ce ai mers uita de romania
  #60  
Vechi 18.06.2011, 23:26:51
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit Doamne ajuta!

Doamne ajuta, Laura!

Roaga-te Domnului sa te lumineze in decizia pe care vrei sa o iei, pentru ca numai El poate sa te ajute cu adevarat. si sa te sfatuiesti si cu parintele tau duhovnic, ca sa-ti dea sfat si binecuvantare.
Dupa cate zici, Laura, imi dau seama ca peste tot este greu cu gasirea unui loc de munca. Eu sunt primul an la facultatea de litere, la Bucuresti si nu am ceea ce se numeste plan de viitor, viitoare cariera etc etc. Ce vrea Domnul!
Draga Laura, daca Occidentul are o economie mai dezvoltata, are si sminteala mai multa. Eu nu stiu, nu am fost niciodata in Occident, dar din tot ce spuneti voi si din ceea ce ne avertizeaza parintii imbunatatiti, imi dau seama ca nu e bine ce se intampla acolo.
De castigat o paine, o castigam, nu ne lasa Dumnezeu, dar de intarit in credinta nu este asa usor. Sa mergi unde crezi ca ti-e mai bine sufleteste, pentru ca ce este material vine si se duce. Poate ti-e greu sa te desparti de parintii tai, poate sunt si motive care te retin, esti impartita in doua. Dar, scumpa mea Laura, sa-i spui toate astea lui Hristos, cand te rogi, asa ne invata maicuta Siluana: ,,Uite, Doamne, ce gand am...'', ,,Uite, Doamne, ce ma macina...''. Apropo de maicuta Siluana, sa intri pe site sa vezi ce ne spune, sfatuieste teribil de bine tinerii, poate ii povestesti despre problema ta:)
Te imbratisez,
Diana
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
canon, sfatuiti-ma, va rog... tibimarin Intrebari utilizatori 21 16.03.2012 23:13:02
Ce ma sfatuiti? Darkanian Generalitati 8 26.07.2010 21:31:06
sfatuiti-ne va rugam anamaria90 Generalitati 7 30.10.2008 14:10:40
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07