Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 14.08.2011, 14:41:43
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Pai si ce in Anglia nu e educatie sexuala?
Si totusi sunt foarte multe avorturi.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 14.08.2011, 14:45:55
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Educatia religioasa ati vrut sa ziceti nu educatia sexuala care duce copiii la iad.
Stiu foarte bine ce am vrut sa spun, multumesc. Si nu, nu am vrut sa spun educatie religioasa. Din aia avem, astept inca sa ii vad efectele benefice si nemaipomenite.

Citat:
Pai si ce in Anglia nu e educatie sexuala?
Si totusi sunt foarte multe avorturi.
Anglia e o exceptie, nu sunt sigur de ce, pentru ca nu am avut timp sa studiez problema.
Educatia sexuala in tarile scandinave are succes. In State, acolo unde s-a mers pe ideea de abstinenta, a fost un esec total.

Vom face un mare pas inainte cand vom scapa de sentimentul de vinovatie pe care religia insista ca trebuie sa il atasam conceptului de sex.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 14.08.2011, 14:49:52
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Altă poezie de Sf. Ioan Iacob

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Eu m-am exprimat aiurea. Am vrut să spun ca apocatastaza e condamnată de Biserică, dar de-aia noi putem să ne rugăm cu nădejde că Domunul să se milostivească de lucrarea mânilor Sale din toată vremea și tot locul.
Sigur că da. Putem și chiar avem datoria de a ne ruga pentru toți semenii noștri, pentru cei vii și adormiți, "pentru cei ce ne iubesc și pentru cei ce ne urăsc pe noi" - așa cum se rostește într-o ectenie.
M-a impresionat în mod deosebit, în acest sens, mărturisirea Sfântului Siluan Athonitul despre rugăciunea sa, cu lacrimi, pentru cei care nu-L cunosc pe Dumnezeu. Citind acel text al Sf. Siluan, îmi pun întrebarea: oare de câte ori am plâns pentru mântuirea altora? Nici măcar o singură dată.

Multă pace și bucurie vă doresc!

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #64  
Vechi 14.08.2011, 14:54:15
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Titlul mesajului precedent - apărut din cauza unei erori tehnice

Titlul mesajului anterior a fost scris de mine la un alt topic... Nu știu cum s-a afișat aici... Ciudat! Mi s-a mai întâmplat, recent, tot aici pe forum, ceva similar.
O zi binecuvântată!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #65  
Vechi 14.08.2011, 14:58:31
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spre_rasarit Vezi mesajul
Educatia religioasa ati vrut sa ziceti nu educatia sexuala care duce copiii la iad.
Corect! Subscriu în totalitate la acest mesaj al dvs.
Și aș adăuga: educația religioasă realizată în mod serios, nu așa, doar o singură oră pe săptămână.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #66  
Vechi 14.08.2011, 15:02:13
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Corect! Subscriu în totalitate la acest mesaj al dvs.
Și aș adăuga: educația religioasă realizată în mod serios, nu așa, doar o singură oră pe săptămână.
Mă refer la educația religioasă din școli. Desigur, o educație creștină poate fi obținută și din familie, dar, din nefericire... nu toți copiii au părinți credincioși.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #67  
Vechi 14.08.2011, 15:39:15
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Către domnul Mihailt

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai dl Ceausescu a fost inspirat de Duhul Sfant cand a interzis avorturile,la fel si in programul acela cu mamele eroine.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mam%C4%83_eroin%C4%83
Si vedeti si linkul la articolul de acolo:
http://old.cotidianul.ro/21_de_copii...lor-47825.html

Sa se vada ca regimul comunist din Romania pe vremea dlui Ceausescu a fost unul profund crestin ortodox,chiar daca comunistii ziceau asa din teribilism ca ei nu cred in Dumnezeu.
Dumnezeu va hrani copii,daca statul interzice avortul.
Doamne ajută!
M-am născut după căderea regimului totalitar comunist și, din acest motiv, normal ar fi să evit a-mi da cu părerea despre vremurile în care eu însămi nu am trăit. Cu toate acestea, afirmația dvs, potrivit căreia regimul ateu comunist ar fi creștin ortodox, contrazice foarte multe mărturii ale părinților duhovnicești care au suferit pentru Hristos și chiar au murit ca martiri în închisorile comuniste. Afirmația dvs. îmi pare contrară documentelor istorice din care reiese faptul că regimul comunist, bazat pe o ideologie anticreștină și utopică, a ucis oameni... a ucis zeci de milioane de nevinovați.
Dacă "tovarășii" comuniști erau creștini ortodocși doar pentru că au interzis avortul și alte câteva păcate, atunci de ce ei înșiși au torturat cumplit și au ucis mii de confrați de-ai noștri, doar pentru că aceia voiau să creadă în Hristos? Oare creștinii ortodocși pot fi prigonitori ai creștinismului? De ce a fost organizat acel groaznic experiment de la Pitești? De ce tineri nevinovați, dintre care mulți nici nu erau implicați în politică, au fost supuși unor torturi fizice și psihice imposibil de descris, doar pentru că au rostit câteva cuvinte împotriva regimului? Bunicul meu a fost anchetat, de exemplu, doar pentru că, într-o discuție cu prietenii, afirmase că, într-un eventual conflict armat dintre Uniunea Sovietică și America, învingători ar fi americanii. Și-a exprimat o opinie... și nici măcar nu-l interesau problemele politice, nu știu cum a fost antrenat în discuția respectivă.
De ce comuniștii "creștini ortodocși" au demolat zeci de biserici (care mai erau și monumente istorice), i-au determinat pe cetățeni să se trădeze unii pe alții și chiar au reușit să-i corupă pe unii slujitori ai Bisericii, obligându-i să trădeze credința? De ce Dictatorul Ceaușescu pretindea să se bucure de acel cult al personalității, specific tuturor conducătorilor totalitari? De ce mari intelectuali și duhovnici (precum părintele Nicolae Steinhardt) au refuzat, chiar cu prețul propriei libertăți, orice compromis, orice colaborare cu regimul comunist? De ce se bazau comuniștii pe afirmația blasfemiatoare a lui Marx, potrivit căreia religia ar fi "opiumul popoarelor"?
Comuniștii au interzis avortul? Poate că, vremurile fiind atât de grele, mulți copilași ar fi fost avortați și atunci... Dumnezeu i-a dat ideea dictatorului să interzică avortul, astfel încât viețile acelor prunci să fie salvate.


Dumnezeu să ne salveze pe toți de orice ispită și să ne ajute să rămânem neclintiți în credința și morala noastră creștină!

O zi plină de bucurii!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #68  
Vechi 14.08.2011, 16:23:23
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
M-am născut după căderea regimului totalitar comunist și, din acest motiv, normal ar fi să evit a-mi da cu părerea despre vremurile în care eu însămi nu am trăit. Cu toate acestea, afirmația dvs, potrivit căreia regimul ateu comunist ar fi creștin ortodox, contrazice foarte multe mărturii ale părinților duhovnicești care au suferit pentru Hristos și chiar au murit ca martiri în închisorile comuniste. Afirmația dvs. îmi pare contrară documentelor istorice din care reiese faptul că regimul comunist, bazat pe o ideologie anticreștină și utopică, a ucis oameni... a ucis zeci de milioane de nevinovați.
Dacă "tovarășii" comuniști erau creștini ortodocși doar pentru că au interzis avortul și alte câteva păcate, atunci de ce ei înșiși au torturat cumplit și au ucis mii de confrați de-ai noștri, doar pentru că aceia voiau să creadă în Hristos? Oare creștinii ortodocși pot fi prigonitori ai creștinismului? De ce a fost organizat acel groaznic experiment de la Pitești? De ce tineri nevinovați, dintre care mulți nici nu erau implicați în politică, au fost supuși unor torturi fizice și psihice imposibil de descris, doar pentru că au rostit câteva cuvinte împotriva regimului? Bunicul meu a fost anchetat, de exemplu, doar pentru că, într-o discuție cu prietenii, afirmase că, într-un eventual conflict armat dintre Uniunea Sovietică și America, învingători ar fi americanii. Și-a exprimat o opinie... și nici măcar nu-l interesau problemele politice, nu știu cum a fost antrenat în discuția respectivă.
De ce comuniștii "creștini ortodocși" au demolat zeci de biserici (care mai erau și monumente istorice), i-au determinat pe cetățeni să se trădeze unii pe alții și chiar au reușit să-i corupă pe unii slujitori ai Bisericii, obligându-i să trădeze credința? De ce Dictatorul Ceaușescu pretindea să se bucure de acel cult al personalității, specific tuturor conducătorilor totalitari? De ce mari intelectuali și duhovnici (precum părintele Nicolae Steinhardt) au refuzat, chiar cu prețul propriei libertăți, orice compromis, orice colaborare cu regimul comunist? De ce se bazau comuniștii pe afirmația blasfemiatoare a lui Marx, potrivit căreia religia ar fi "opiumul popoarelor"?
Comuniștii au interzis avortul? Poate că, vremurile fiind atât de grele, mulți copilași ar fi fost avortați și atunci... Dumnezeu i-a dat ideea dictatorului să interzică avortul, astfel încât viețile acelor prunci să fie salvate.


Dumnezeu să ne salveze pe toți de orice ispită și să ne ajute să rămânem neclintiți în credința și morala noastră creștină!

O zi plină de bucurii!
Care "parinti duhovnicesti" au fost inchisi pe vremea lui Ceausescu?
Ca parintele Cleopa era la Sihastria,parintele Paisie Olaru la Sihla,da nu aud sa fi fost vreunul inchis,parintele Arsenie Papacioc era la mrea Techirghiol etc.

Iar parintele Calciu Dumitreasa nu mi se pare "parinte duhovnicesc".
Da nici acesta nu a fost ucis ci a fost lasat sa plece in SUA.Unde sunt atunci prigonirile de pe vremea dlui Ceausescu?

Cum sa fi ucis comunismul din vremea dlui Ceausescu "zeci de milioane de oameni nevinovati"?
Sa fim oleaca seriosi,nu cred ca a fost ucis macar un om pe atunci,de unde se ajunge de la nicio crima pe vremea dlui Ceausescu la "milioane"?
Oare nu dracii inseala pe unii sa distorsioneze realitatea in asa mod grosier?

Eu am trait pe vremea dlui Ceausescu,tata era sub-inginer,nu era membru de partid (adica nu era membru in PCR) si spunea bancuri cu PCR si injura la greu comunismul si nu ii facea nimeni nimic.
Daca cei care lucreaza la stat acum, ar face urmatorul experiment:
sa injure oleaca PDLul la servici sa se vada daca nu o sa fi dati afara in scurt timp de acolo.
(eu nu va sfatuiesc sa faceti asta , ca e semetie,e pacat.)

Imi pare rau,cand era dictatura si tiranie mai multa in Romania,atunci sau acum?
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 14.08.2011 at 16:26:49.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 14.08.2011, 16:39:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Poate imi arati fratia ta mai soro o predica a parintelui Cleopa,tinuta dupa "revolutia din 89" unde sa zica parintele Cleopa ceva rau de dl Ceausescu.
Sau una a parintelui Paisie Olaru.
Fiind dupa revolutie puteau sa vorbeasca cum vroiau,deci de ce nu au zis de dl Ceausescu ceva rau atunci?
Asa ca mai soro mai cauta si fratia ta informatii nu mai crede toata propaganda pe care dracii inseala pe unii sa faca contra regimului de a fost in vremea dlui Ceausescu.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 14.08.2011, 17:52:45
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Și dacă un tablou (imaginea nu reprezintă o icoană) arată că pruncii avortați se duc în „iad” înseamnă că așa și e? Repet, în ce Dumnezeu crud credeți. Să trimită niște suflete nevinovate în iad.
Frate,
daca noi suntem slabi si credem cu mintea noastra slaba ceva ce te sminteste, iarta-ne. Dar nu te sminti. Nu pentru noi trebuie sa Il vezi pe Dumnezeu crud. Hristos in ortodoxie este o mangaiere care nu poate fi descrisa in cuvinte.
Un parinte spunea ca pruncii avortati nu sunt nici in rai (pentru ca nu au apucat sa fie botezati in Hristos), nici in iad (pentru ca, asa cum spui, sunt nevinovati). Acelasi parinte spunea ca acesti prunci striga incontinuu catre Dumnezeu pentru ceea ce li s-a facut, pentru ca ei nu pot sa inteleaga. Pe Hristos Il doare mai mult decat pe noi strigatele acestor prunci nenascuti, pentru ca El ii stie pe toti. Parintele mai spunea ca ei pot fi izbaviti din acel loc prin canoane facute cu mare pocainta de mamele lor.
Citeste parintele Cleopa sau parintele Arsenie Papacioc sau asculta-l pe parintele Nicolae Tanase de la Valea Plopului daca vrei sa afli mai mult in legatura cu acest lucru.
Dar cel mai bine si mai bine e sa ne fereasca Dumnezeu de o asemenea idee de a lepada pruncii. Pentru ca in teorie putem spune, dar in practica poate facem altfel. Asa ca, sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne lumineze in tot ce facem.
Numai bine.
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sufletele copiilor avortati christie Pocainta 62 21.11.2013 18:22:48
exista loc pt a depune copiii abandonati? giussy Generalitati 1 04.10.2011 19:49:22
Bine si rau? Exista oare? Enlightened Generalitati 57 22.08.2010 23:56:27
Cei ca s.o.vantu de ce sunt bine mersi? annajanette Generalitati 5 14.02.2010 21:59:55
descantecele care fac bine oamenilor sunt pacate? nutzy Generalitati 9 01.02.2009 21:38:51