Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 03.09.2011, 20:18:09
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Mai Ioana, tu ori faci pe proasta, ori nu intelegi nimic, tu asta ai dedus, ca sunt eu Mantuitorul, mi-e mila de tine, sincer.
Dar daca nu pricepi, am sa incerc sa-ti explic la ce se refera prima afirmatie, in contextul mai larg al propunerilor facute ...

"Atitudine exprimata in favoarea regulilor propuse - 15 buc - pentru ca acest forum sa devina unul de dialog constructiv, civilizat, crestin ortodox, asa cum se si numeste"

Cata dreptate are Petre Tutea si cat e de actual!

_______
P Tutea: "Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul. Am avut revelația că în afară de Dumnezeu nu există adevăr. Mai multe adevăruri, zic eu, raportate la Dumnezeu, este egal cu nici un adevăr. Iar dacă adevărul este unul singur, fiind transcendent în esență, sediul lui nu e nici în știință, nici în filozofie, nici în artă ...

... Ateii s-au născut, dar s-au născut degeaba. Eu când discut cu un ateu e ca și cum as discuta cu ușa. Între un credincios și un necredincios, nu există nici o legătură. Ăla e mort, sufletește mort, iar celălalt e viu și între un viu și un mort nu există nici o legătură. Credinciosul creștin e viu. Ateii și materialiștii ne deosebesc de animale prin faptul că nu avem coadă."
Acum jignesti si o doamna, bre?... Sper ca bisericile inchipuite ale fanaticilor, mirosind nu a tamaie, ci a flatulente si sudoare, si rezonand nu a rugaciuni, ci a scandal, sa dispara cat mai curand. Fanaticii sunt cauza "smintirii" multor suflete. Si, la fel de rau, a masacrelor religioase. Inutili pagubitori ca tine au fost oriunde s-a masacrat in numele credintei: la Noaptea Sfantului Bartolomeu, la rebeliunea lui Hmelnitki, oriunde isi dezlantuie instinctele violente pervertite de demonii dinauntru.
  #212  
Vechi 03.09.2011, 20:25:38
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de EmaSimona Vezi mesajul
Din ce am văzut eu pe aici, schimbări trebuie făcute multe, însă nu de neică. Mie Cătălin mi s-a părut echilibrat și rațional, dacă deschidea el topicul era altă treabă...
EmaSimona, de ce nu creezi tu un topic nou in care sa faci ce propuneri doresti, nu e mai simplu?

______
P Tutea: "Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul. Am avut revelația că în afară de Dumnezeu nu există adevăr. Mai multe adevăruri, zic eu, raportate la Dumnezeu, este egal cu nici un adevăr. Iar dacă adevărul este unul singur, fiind transcendent în esență, sediul lui nu e nici în știință, nici în filozofie, nici în artă ...

... Ateii s-au născut, dar s-au născut degeaba. Eu când discut cu un ateu e ca și cum as discuta cu ușa. Între un credincios și un necredincios, nu există nici o legătură. Ăla e mort, sufletește mort, iar celălalt e viu și între un viu și un mort nu există nici o legătură. Credinciosul creștin e viu. Ateii și materialiștii ne deosebesc de animale prin faptul că nu avem coadă."
  #213  
Vechi 03.09.2011, 20:30:35
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Spre deosebire de ortodocsi, ateii se pare ca se simt ca acasa pe acest forum.
Nu exista atitudine crestina cara sa nu fie sufocata instant de mai multi atei.

Am intrebat un ateu daca stie unde se afla si ce cauta el pe acest forum ... raspunsul lui a fost: stiu exact unde ma aflu, ce te incomodez ... ?

Psiho-logic nu exista o explicatie pentru prezenta ateilor pe un forum declarat crestin-ortodox. Se pare ca aceasta atitudine batjocoritoare a ateilor la adresa credintei este tolerata foarte bine si chiar incurajata de cei care administreaza acest forum.

Ce parere aveti ?
Doamne ajuta!
Nu cred ca e nevoie sa ii atacam, chiar si cu vorbele...aparam credinta ortodoxa atunci cand este batjocorita, iar pe ei sa ii iubim...oare nu zice asa Iisus? si daca nu putem sa ii iubim, macar sa nu ii ranim si sa nu ii uram..e un prim pas, cum spunea parintele Arsenie Papacioc! Sa ne ajute Dumnezeu!
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
  #214  
Vechi 03.09.2011, 20:30:53
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Mai Ioana, tu ori faci pe proasta, ori nu intelegi nimic...
...pentru ca acest forum sa devina unul de dialog civilizat, crestin ortodox, " -
O asemenea bataie de joc la adresa forumului mai rar am vazut...
Dar, de fapt, nici sa razi nu-ti mai vine.
  #215  
Vechi 03.09.2011, 20:36:10
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de diana-lorena Vezi mesajul
Nu cred ca e nevoie sa ii atacam, chiar si cu vorbele...aparam credinta ortodoxa atunci cand este batjocorita, iar pe ei sa ii iubim...oare nu zice asa Iisus?
diana-lorena, ai avut impresia ca cineva iti poate interzice sa-ti iubesti vrasmasii ... fiecare are libertatea de a alege ... problema e cand iti intra in "forum" si nu mai poti scapa de ei ... ce te faci atunci ?
  #216  
Vechi 03.09.2011, 20:41:30
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un_nepocait Vezi mesajul
O asemenea bataie de joc la adresa forumului mai rar am vazut... Dar, de fapt, nici sa razi nu-ti mai vine.
Exact, ai dreptate, ai spus esentialul ... asta a fost motivul pentru care am creat acest topic.
Dar tu nu prea intelegi ce inseamna cuvinte ca civilizat, dialog, crestin ortodox, ...
Ai inteles ce spune Petre Tutea mai jos ?

_______
P Tutea: "Se spune că intelectul e dat omului ca să cunoască adevărul. Intelectul e dat omului, după părerea mea, nu ca să cunoască adevărul, ci să primească adevărul. Am avut revelația că în afară de Dumnezeu nu există adevăr. Mai multe adevăruri, zic eu, raportate la Dumnezeu, este egal cu nici un adevăr. Iar dacă adevărul este unul singur, fiind transcendent în esență, sediul lui nu e nici în știință, nici în filozofie, nici în artă ...

... Ateii s-au născut, dar s-au născut degeaba. Eu când discut cu un ateu e ca și cum as discuta cu ușa. Între un credincios și un necredincios, nu există nici o legătură. Ăla e mort, sufletește mort, iar celălalt e viu și între un viu și un mort nu există nici o legătură. Credinciosul creștin e viu. Ateii și materialiștii ne deosebesc de animale prin faptul că nu avem coadă."

Last edited by neica_nimeni_altul; 03.09.2011 at 20:45:21.
  #217  
Vechi 03.09.2011, 20:44:22
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Problema ta (neica_nimeni) e că intră pe forum; pe mine mă îngrijorează faptul că nu intră destui, că mulți dintre cei care au intrat au plecat dezamăgiți de ceea ce au întâlnit.

Cei mai mulți ne reproșează ipocrizia. Oare n-ar fi bine să ne pună pe gânduri lucrul ăsta? Atunci când le spunem preceptele creștinismului, de iubire a aproapelui și a vrăjmașului, de întoarcere a celuilalt obraz, iar la prima provocare din partea lor le răspundem jignind sau ofuscându-ne, nu îi smintim?

Politica pumnului în gură care vrei să fie adoptată aici nu va face niciun serviciu Bisericii sau credinței ortodoxe. Din contră, o va izola tot mai mult de societate.
  #218  
Vechi 03.09.2011, 20:48:32
un_nepocait un_nepocait is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.07.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Exact, ai dreptate, ai spus esentialul ... asta a fost motivul pentru care am creat acest topic.
Dar tu nu prea intelegi ce insemna cuvinte ca civilizat, dialog, crestin ortodox, ...
Cum sa nu inteleg, nu e destul de clar?

Un dialog civilizat, crestin ortodox marca lu` neica nimeni: „esti bolnav mintal dar nu-i nici o rusine”, „faci pe proasta”, ai probleme la mansarda”, etc.
  #219  
Vechi 03.09.2011, 20:49:59
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cei mai mulți ne reproșează ipocrizia. Oare n-ar fi bine să ne pună pe gânduri lucrul ăsta?
Corecta observatia, v-a pus pe ganduri reprosul legat de ipocrizie si daca da, la ce concluzie ati ajuns ? Este temeinic ?
  #220  
Vechi 03.09.2011, 20:49:59
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
diana-lorena, ai avut impresia ca cineva iti poate interzice sa-ti iubesti vrasmasii ... fiecare are libertatea de a alege ... problema e cand iti intra in "forum" si nu mai poti scapa de ei ... ce te faci atunci ?
Cine a zis ca nu se poate scapa de ei? Admin poate oricand doreste sa-i baneze. A, ca nu poti scapa TU de ei, e alta poveste. Incet-incet iti arati ura fatza de atei. Pt mine asta nu e o problema, insa nu incerca sa schimbi tot regulamentul forumului pt ca asa iti place tie mai mult.
Mai bine fa-ti propriul forum, unul f strict. De ex eu am un forum in care pt a te inregistra e cale lunga. L-am facut asa tocmai pt a fi acolo un anumit grup de oameni (stai linistit, criteriul nu este unul religios, ci tine de profesie)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce reprezinta pentru noi acest forum? Annyta Generalitati 47 11.02.2014 11:40:53
Deparazitare forum de atei nesimtiti si hulitori flying Generalitati 487 27.05.2010 10:42:16
Limpezirea apelor pe acest forum krabu Despre Biserica Ortodoxa in general 232 13.04.2010 14:38:28
De ce veniti voi pe acest forum? sophia Generalitati 38 12.04.2010 23:05:22