Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.08.2011, 18:03:04
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit Nelamurire

Buna ziua!Am o nelamurire.Imi poate spune cineva cum este exact citatul acela referitor la dragoste:"sa nu starnesti dragostea inainte de vreme" sau ceva asemenator..nu mai stiu exact cum este citatul si ma interseaza in mod deosebit deoarece cunosc pe cineva care mi-a spus astazi ca nu este permis sa ai o relatie pana nu consideri ca esti dispus sa ai foarte serios in vedere casatoria.In concluzie relatiile de iubire la 17-18 ani ar fi interzise.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.08.2011, 18:12:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Buna ziua!Am o nelamurire.Imi poate spune cineva cum este exact citatul acela referitor la dragoste:"sa nu starnesti dragostea inainte de vreme" sau ceva asemenator..nu mai stiu exact cum este citatul si ma interseaza in mod deosebit deoarece cunosc pe cineva care mi-a spus astazi ca nu este permis sa ai o relatie pana nu consideri ca esti dispus sa ai foarte serios in vedere casatoria.In concluzie relatiile de iubire la 17-18 ani ar fi interzise.
cand dai un citat, normal ar fi sa dai si sursa lui.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.08.2011, 18:14:01
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
cand dai un citat, normal ar fi sa dai si sursa lui.
Pai din Biblie.dar nu stiu exact ce verset
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.08.2011, 18:14:05
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Buna ziua!Am o nelamurire.Imi poate spune cineva cum este exact citatul acela referitor la dragoste:"sa nu starnesti dragostea inainte de vreme" sau ceva asemenator..nu mai stiu exact cum este citatul si ma interseaza in mod deosebit deoarece cunosc pe cineva care mi-a spus astazi ca nu este permis sa ai o relatie pana nu consideri ca esti dispus sa ai foarte serios in vedere casatoria.In concluzie relatiile de iubire la 17-18 ani ar fi interzise.
Doamne ajuta!
Interzis nu cred ca e cuvantul potrivit...,,toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos''....
nu stiuc e sa zic de relatiile de la 17.18 ani....iti spun doar ce am auzit de la duhovnici: ca dragostea e de la Dumnezeu si atunci cand apare, e insotita de harul lui Dumnezeu...si ca o relatie nu are sens daca nu e urmata de casatorie. Altfel, e doar timp pierdut si starnire de patimi. Plus ca nu avem timp de pierdut.
Numai bine!
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.08.2011, 18:21:00
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diana-lorena Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Interzis nu cred ca e cuvantul potrivit...,,toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos''....
nu stiuc e sa zic de relatiile de la 17.18 ani....iti spun doar ce am auzit de la duhovnici: ca dragostea e de la Dumnezeu si atunci cand apare, e insotita de harul lui Dumnezeu...si ca o relatie nu are sens daca nu e urmata de casatorie. Altfel, e doar timp pierdut si starnire de patimi. Plus ca nu avem timp de pierdut.
Numai bine!
Multumesc pentru raspuns!Dar cum avem sa stim daca o relatie se termina printr-o casatorie sau nu?De exemplu sora mea s-a casatorit cu prietenul ei pe care si l-a facut la 15 ani.Au vorbit 6 ani dupa care la varsta de 21 de ani s-au casatorit!Va dati seama ca la 15 ani nu se gandea la casatorie..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.08.2011, 18:26:15
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

"4. Fete din Ierusalim, vă jur pe cerboaicele și gazele din câmp, nu treziți pe draga mea până nu-i va fi ei voia! " (Cantarea Cantarilor, cap. 8)

Cred ca asta este.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.08.2011, 18:29:40
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diana-lorena Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Interzis nu cred ca e cuvantul potrivit...,,toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos''....
nu stiuc e sa zic de relatiile de la 17.18 ani....iti spun doar ce am auzit de la duhovnici: ca dragostea e de la Dumnezeu si atunci cand apare, e insotita de harul lui Dumnezeu...si ca o relatie nu are sens daca nu e urmata de casatorie. Altfel, e doar timp pierdut si starnire de patimi. Plus ca nu avem timp de pierdut.
Numai bine!
sper sa nu gresesc, dar din cat imi auc aminte, sf. Ioan Gura de Aur recomanda parintilor sa-si casatoreasca copii cat mai repede.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.08.2011, 18:31:54
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
"4. Fete din Ierusalim, vă jur pe cerboaicele și gazele din câmp, nu treziți pe draga mea până nu-i va fi ei voia! " (Cantarea Cantarilor, cap. 8)

Cred ca asta este.
Pffff multumesc pentru raspuns,dar cred ca totusi persoana respectiva se referea la alt citat!
Eu l-am gasit pe acesta"Vă jur, fiice ale Ierusalimului, pe căprioarele și cerboaicele de pe câmp: nu stârniți, nu treziți dragostea până nu vine ea!"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.08.2011, 18:38:22
Iuliiiii Iuliiiii is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.08.2011
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Pffff multumesc pentru raspuns,dar cred ca totusi persoana respectiva se referea la alt citat!
Eu l-am gasit pe acesta"Vă jur, fiice ale Ierusalimului, pe căprioarele și cerboaicele de pe câmp: nu stârniți, nu treziți dragostea până nu vine ea!"
Dar nu sunt sigura daca la citatul acesta se referea persoana respectiva!Mai este vreunul asemanator?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.08.2011, 18:49:15
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliiiii Vezi mesajul
Pffff multumesc pentru raspuns,dar cred ca totusi persoana respectiva se referea la alt citat!
Eu l-am gasit pe acesta"Vă jur, fiice ale Ierusalimului, pe căprioarele și cerboaicele de pe câmp: nu stârniți, nu treziți dragostea până nu vine ea!"
Depinde de traducere. Uneori traducerea poate crea foarte mari probleme, dar pentru asta este alt topic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 22.07.2011 23:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40