Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.09.2011, 15:22:04
zay.zay zay.zay is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2011
Mesaje: 1
Question Ce pot sa fac?

Buna ziua.
Sa spunem ca persoana "Z" a aflat ca are boala "A". Ce poate face persoana "Y" pentru "Z"-indirect, astfel incat sa-l ajute?
Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.09.2011, 15:38:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

sa se roage pentru el.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.09.2011, 19:36:19
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de zay.zay Vezi mesajul
Buna ziua.
Sa spunem ca persoana "Z" a aflat ca are boala "A". Ce poate face persoana "Y" pentru "Z"-indirect, astfel incat sa-l ajute?
Multumesc anticipat.
sa o incredinteze in sufletul sau total lui Dumnezeu, si sa nu isi inchipuie ca poate el (personal, singur) poate face ceva pentru ea. Totul e smerenia , umilinta. Cine are aceasta stare - cu tot sufletul sau - a si ajutat-o pe persoana de langa el , caci ceea ce traieste , harul lui Dumnezeu, il si raspandeste in jurul sau. astfel , in starea de Har , ii vine si inspiratia, cuvintele (invatatura ) , l;eacul, ii poate da Domnul in cale o persoana care are darul vindecarii , sau ..(daca e cazul ca ea - acea persoana sa fie vindecata prin acest mijloc) harul de a o vindeca , prin punearea mainilor (sau simplu prin cuvant ) - dar aceasta cere o mare smerenie .
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.09.2011, 21:01:17
diana-lorena diana-lorena is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.08.2010
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zay.zay Vezi mesajul
Buna ziua.
Sa spunem ca persoana "Z" a aflat ca are boala "A". Ce poate face persoana "Y" pentru "Z"-indirect, astfel incat sa-l ajute?
Multumesc anticipat.
Doamne ajuta!
Cel mai bine este sa se roage pentru bolnav...dar rugaciune cu mare credinta si ardoare catre Dumnezeu, cu dragoste pentru cel care are nevoie de ajutor..si Domnul va sti ce e cel mai bine pentru el.
Rugaciunea poate fi facuta acasa, dar si la biserica, participand la Taina Sfantului Maslu si la Sfanta Liturghie in fiecare duminica si sarbatoare (daca este posibil atunci cand aceasta se praznuieste in cursul saptamanii). Si punandu-l pe bolnav pe pomelnic pentru a fi pomenit de preotii Bisericii...
Si sa avem mereu in inima cuvintele din rugaciunea domneasca: ,,Faca-se voia Ta, precum in cer, asa si pe pamant.''
Maica Siluana spunea ca e bine sa fim alaturi de cel aflat in suferinta cu dragoste, dar sa nu incercam sa il scoatem din suferinta lui. Pentru ca e data de la Dumnezeu, in marea Sa purtare de grija pentru noi.
Doamne ajuta!
__________________
''Una am cerut de la Domnul,pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc in casa Domnului in toate zilele mele.''(Ps. 26)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
umanitare