Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 12.10.2010, 02:03:50
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Pai bine pr. Gheorghe da in arhiepiscopia Tomisului anul acesta IPS Teodosie din cate inteleg nu a participat la octava de rugaciune pentru unitatea crestinilor precum s-a intamplat aci in Arhiepiscopia Bucurestilor.
Si pentru asta tre' sa fiu mandru sau trist? Sau daca participa nu trebuia sa-l mai pomenesc la Liturghie, ca-i ecumenist? Sau daca n-a participat, nu trebuie sa-l pomenesc, ca nu face ascultare? Sau... Grea problema!

Eee... Stii cum vine asta? Cam ca in povestea cu drobul de sare. In mod sigur insa, si pentru participare si pentru neparticipare pot exista si alte motive in afara de problema ecumenica. Iar eu, mai mic fiind, astept binecuvantare de la Inaltpreasfintia sa, ca-i mai marele meu si mi-i si drag, peste toate! Stii fratia ta, ce problema am eu cu adevarat dureroasa in Biserica zilele acestea? A dat frigul deja si biserica este de piatra si nu avem incalzire deloc! Satul este mic, oameni prea saraci, criza este un refren prea mult auzit pe la toti cei care ar putea sa mai faca ceva si astfel, perspectivele in aceasta privinta sunt sumbre. Asta este grija mea!

Si problemele celelalte, cu ecumenismul, cu "rapirea maicutelor din manastire, impreuna cu duhovnic cu tot" de catre cine stie ce duh, sunt importante, da' nu mi-e dat mie sa le rezolv. Eu pana acum nu am fost pus, decat de propriile mele pacate, in stare de incompatibilitate cu savarsirea Sfintei Liturghii! Daca va fi cumva si altfel, candva, voi vedea atunci, cu ajutorul Stapanului meu!

Domnul cu tine!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 12.10.2010, 02:15:22
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ierarhii BOR nu susțin ecumenismul ci se folosesc de el pentru atragerea ereticilor la Ortodoxie.

Patriarhul Iustinian a fost un mare om. După tine, ce ar fi trebuit să facă el, cum ar fi trebuit să se comporte față de guvernul comunist? Dacă vei gândi înainte de a scrie vei vedea că nu se putea acționa mai bine decât a acționat Iustinian, care i-a păcălit pe comuniști pentru ca BOR să nu fie decapitată ci dimpotrivă, să-și continue viața și treburile sale. Poate ai fi vrut mii de preoți și ierarhi uciși ca în uniunea sovietică, dar asta însemna, pe lângă vărsare inutilă de sânge, lipsirea poporului de preoți și învățătura religioasă, lucru care de fapt s-a și întâmplat în Rusia.

Iustinian a organizat cu înțelepciune viața bisericească, mănăstirile, a restaurat multe mănăstiri și biserici vechi și a făcut multe lucruri bune pentru biserică. Și nu în ultimul rând, era un om duhovnicesc, un ascet, așa cum îl arată și figura sa sobră, subțiată de post și rugăciune.
Si care-s rezultatele acestei alaturari la ECUMENISM, decat modificarea Sfintei Traditii de catre modernistii din BOR, prin diverse innoiri de esenta masonica, inclusiv cele de natura astronomica, ca si cum asa-zisul calendar "iulian indreptat" ar fi " mai perfect" decat calendarul iulian nicean al Sfintilor Parinti de la Sinodul I Ecumenic de la Niceea? Or, inventia masonica a calendarului iulian indreptat nu tot ramane in urma cu un timp oarecare fata de timpul astronomic real? Deci inventia cxalendarului iulian indreptat a fost facuta numai din pure motive de a produce dezbinarea si schisma in Biserica Ortodoxa, facandu-i pe ortodocsii care au adoptat calendarul iulian indreptat, implicit modificarea datelor sarbatorilor cu data variabila (Mineiul) cu 13 zile in avans fata de data lor reala, sa ramana PUR SI SIMPLU IN AFARA ORTODOXIEI - adica acei "ortodocsi" au devenit la fel de eretici ca si catolicii, anglicanii, protestantii/neoprotestantii si paganii.
Acesti "ortodocsi" de "stil nou" se inchina unui dumnezeu pe care nu-l cunosc si care este unul si acelasi cu Lucifer- imparatul cetelor diavolesti, nascut cu 13 zile inaintea datei acceptate de Sfintii Parinti pentru Nasterea Mantuitorului Iisus Hristos 7 ianuarie stil nou/25 decembrie stil vechi.

Last edited by razvan.mn; 12.10.2010 at 02:18:59.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 12.10.2010, 02:25:21
razvan.mn razvan.mn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Si pentru asta tre' sa fiu mandru sau trist? Sau daca participa nu trebuia sa-l mai pomenesc la Liturghie, ca-i ecumenist? Sau daca n-a participat, nu trebuie sa-l pomenesc, ca nu face ascultare? Sau... Grea problema!

Eee... Stii cum vine asta? Cam ca in povestea cu drobul de sare. In mod sigur insa, si pentru participare si pentru neparticipare pot exista si alte motive in afara de problema ecumenica. Iar eu, mai mic fiind, astept binecuvantare de la Inaltpreasfintia sa, ca-i mai marele meu si mi-i si drag, peste toate! Stii fratia ta, ce problema am eu cu adevarat dureroasa in Biserica zilele acestea? A dat frigul deja si biserica este de piatra si nu avem incalzire deloc! Satul este mic, oameni prea saraci, criza este un refren prea mult auzit pe la toti cei care ar putea sa mai faca ceva si astfel, perspectivele in aceasta privinta sunt sumbre. Asta este grija mea!

Si problemele celelalte, cu ecumenismul, cu "rapirea maicutelor din manastire, impreuna cu duhovnic cu tot" de catre cine stie ce duh, sunt importante, da' nu mi-e dat mie sa le rezolv. Eu pana acum nu am fost pus, decat de propriile mele pacate, in stare de incompatibilitate cu savarsirea Sfintei Liturghii! Daca va fi cumva si altfel, candva, voi vedea atunci, cu ajutorul Stapanului meu!

Domnul cu tine!
Draga parinte,

De partea a II-a a Canonului 15 al Sinodului Local I-II Constantinopol de la 861 d. Hr. uitam asa repede, citez:

"...Căci cei ce se despart pe sine de comuniunea cea cu întâiul stătător al lor pentru oarecare eres osândit de sfintele sinoade sau de Părinți, Firește adică, de comuniunea cu acela care propovăduiește eresul în public și cu capul descoperit îl învață în Biserică, unii ca aceștia nu numai că nu se vor supune certării canonicești, desfăcându-se pe sineși de comuniunea cu cel ce se numește episcop chiar înainte de cercetarea sinodicească, ci se vor învrednici și de cinstea cuvenită celor ortodocși. Căci ei nu au osândit pe episcopi, ci pe pseudoepiscopi și pe pseudoînvățători și nu au rupt cu schismă unitatea Bisericii, ci s-au silit să izbăvească Biserica de schisme și de dezbinări". Sau cumva in BOR respectarea Canoanelor e optionala?
A-l pomeni pe Daniel Ciobotea la Sfanta Liturghie inseamna a fi de acord cu toate hulele pe care le rosteste la CMB si cu participarile lui la toate simpozioanele si adunaturile cu eretici din cei mai pestriti colorati (catolici, protestanti si neoprotestanti, anglicani, etc, etc), inseamna nu in ultimul rand a fi de acord cu erezia ECUMENISMULUI pe care bravul Patriarh o sustine ca un cal breaz...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 12.10.2010, 02:27:31
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

[quote=cristiboss56;296115]Diavolul a învins pe moment la Mănăstirea Brâncoveni din Județul Olt ! Părintele Nichita Pașcan duhovnicul de la Brâncoveni și 30 de măicuțe au părăsit lăcașul în toiul nopții , s-au urcat în autocjr și au plecat în Grecia pentru a se alătura unei secte stiliste formată din ortodocși care folosesc calendarul iulian. La plecarea sa și a grupului de 30 de măicuțe, preotul a difuzat sub semnătura sa și a surorilor care l-au urma o așa zisă "Mărturisire de credință" prin care afirmă în mod expres ruperea de Biserica Ortodoxă. Reprezentanții Episcopiei Slatinei și Romanaților spune că preotul care slujea de 25 de ani la Mănăstirea Brâncoveni va fi propus pentru caterisire, în schimb măicuțele se mai pot întoarce la Mănăstire. Vorbim pe forum de cipuri și alte așa zise pericole , dar diavolul lucrează iată complet în alte direcții . În fond acesta este marele pericol și slăbirii credinței noastre prin influența sectelor , aceste ciuperci otrăvitoare ce au luat o amploare fără precedent , iar metodele lor de racolare îmbracă forme nebănuite . Sunt printre noi , ne ademenesc , ne smintesc , ne amăgesc cu marea lor iubire ! Intră în dialog cu noi urmărind un singur scop :dezbinarea noastră . Să strângem rândul fraților și să luăm aminte ![/QUOT
Cine oare ar fi putut avea o influenta atat de mare asupra acelor maici?Daca erau 2,3 era explicabil.Sper ca totusi se vor intoarce alaturi de noi,nu cred ca cineva isi poate parasi credinta.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 12.10.2010, 07:43:03
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pr. Gheorghe Vezi mesajul
Si pentru asta tre' sa fiu mandru sau trist? Sau daca participa nu trebuia sa-l mai pomenesc la Liturghie, ca-i ecumenist? Sau daca n-a participat, nu trebuie sa-l pomenesc, ca nu face ascultare? Sau... Grea problema!

Eee... Stii cum vine asta? Cam ca in povestea cu drobul de sare. In mod sigur insa, si pentru participare si pentru neparticipare pot exista si alte motive in afara de problema ecumenica. Iar eu, mai mic fiind, astept binecuvantare de la Inaltpreasfintia sa, ca-i mai marele meu si mi-i si drag, peste toate! Stii fratia ta, ce problema am eu cu adevarat dureroasa in Biserica zilele acestea? A dat frigul deja si biserica este de piatra si nu avem incalzire deloc! Satul este mic, oameni prea saraci, criza este un refren prea mult auzit pe la toti cei care ar putea sa mai faca ceva si astfel, perspectivele in aceasta privinta sunt sumbre. Asta este grija mea!

Si problemele celelalte, cu ecumenismul, cu "rapirea maicutelor din manastire, impreuna cu duhovnic cu tot" de catre cine stie ce duh, sunt importante, da' nu mi-e dat mie sa le rezolv. Eu pana acum nu am fost pus, decat de propriile mele pacate, in stare de incompatibilitate cu savarsirea Sfintei Liturghii! Daca va fi cumva si altfel, candva, voi vedea atunci, cu ajutorul Stapanului meu!

Domnul cu tine!

Atita tmp cit nu aveti clar in duh si in esenta (adevar) ce este ascultarea si care sunt limirtele ei, virtutile si caderile ei , precum si multe alte lucruri , veti bijbii parinte . Ascultarea nu se califica doar ca fiind sau nu . Viata omului , atit simpla , sa-i zicem sociala, cit mai ales cea duhovniceasca este segregata calitativ, pe nuante si tarii si nici decum otova cum ca daca ar fi sau nu !
Daca nu ati descoperit aceasta in scolile urmate sau in practica de zi cu zi macar sa luati seama ca atunci cind sunteti in scaunul duhovniciei canoanele prevad epitimii diferite pt. aceiasi fapta in functie de gravitatea ei , adica de intensitatea diferita , de imprejurarile diferite , de intentia sau nu in savirsirea ei ... nu luati viata otova deoarece nici nu asa ne invata parintii si in al doilea rind , vorba dvs. spusa unui user acum cam 10 zile , s-ar putea sa nu mai apucati ziua de miine si sa va indreptati parerile raminind in mare eroare !
Dar stiti cum este la ortodocsi, fiecare este liber sa faca cum doreste ... dar atentie ,doar la noi la mireni , la dvs. la preoti este cu totul altceva, total alte rigori , adica este vorba tot de diferente de intensitate si circumstante dar pe care dvs. le luati otova ... !!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #56  
Vechi 12.10.2010, 08:11:57
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Toate sectele

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
stilistii sunt considerati secta? oare nu sunt si ei ortodocsi ca noi, insa putin mai buni.. adica mai stricti si mai dupa traditie? singurul repros care il am fata de cei de stil vechi este bigotismul exagerat al unora..
toate sectele, toti sectantii se considera mai buni decat biserica mama din care provin ori s-au rupt, nu ati observat acest lucru?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 12.10.2010, 08:15:07
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan.mn Vezi mesajul
Si care-s rezultatele acestei alaturari la ECUMENISM, decat modificarea Sfintei Traditii de catre modernistii din BOR, prin diverse innoiri de esenta masonica, inclusiv cele de natura astronomica, ca si cum asa-zisul calendar "iulian indreptat" ar fi " mai perfect" decat calendarul iulian nicean al Sfintilor Parinti de la Sinodul I Ecumenic de la Niceea? Or, inventia masonica a calendarului iulian indreptat nu tot ramane in urma cu un timp oarecare fata de timpul astronomic real? Deci inventia cxalendarului iulian indreptat a fost facuta numai din pure motive de a produce dezbinarea si schisma in Biserica Ortodoxa, facandu-i pe ortodocsii care au adoptat calendarul iulian indreptat, implicit modificarea datelor sarbatorilor cu data variabila (Mineiul) cu 13 zile in avans fata de data lor reala, sa ramana PUR SI SIMPLU IN AFARA ORTODOXIEI - adica acei "ortodocsi" au devenit la fel de eretici ca si catolicii, anglicanii, protestantii/neoprotestantii si paganii.
Acesti "ortodocsi" de "stil nou" se inchina unui dumnezeu pe care nu-l cunosc si care este unul si acelasi cu Lucifer- imparatul cetelor diavolesti, nascut cu 13 zile inaintea datei acceptate de Sfintii Parinti pentru Nasterea Mantuitorului Iisus Hristos 7 ianuarie stil nou/25 decembrie stil vechi.
Ca Biserica să rămână pe stil vechi ar fi însemnat o sumă de probleme. Imaginează-ți cum e ca societatea să se conducă după un calendar iar Biserica după altul, adică data să fie să zicem 1 ianuarie iar Biserica să se afle încă la mijlocul lui decembrie. Calendarul iulian e la fel de lumesc sau dumnezeiesc ca și cel gregorian, nu are vreunul ceva mai sfânt sau mai păcătos. Calendarul iulian a fost înființat de un păgân, cel gregorian de un creștin, așa cum poartă și numele respective fiecare.

Sfânta Tradiție nu a fost modificată cu nimic, calendarul nu face parte din ea.

Calendarul iulian nu e masonic, masonii nu au legătură cu el și nu are vreun scop în dezbinarea Ortodoxiei.

Mântuitorul nu S-a născut pe 25 decembrie, ci probabil undeva în vară. Data de 25 decembrie a fost stabilită pentru serbarea Crăciunului în secolul 4, cu scopul de a atrage păgânii politeiști la creștinism, deoarece pe 25 decembrie era cea mai importantă sărbătoare păgână, Saturnaliile. Anterior secolului 4 Crăciunul se serba împreună cu Botezul Domnului pe 6 ianuarie, într-o sărbătoare comună numită Teofania (Arătarea Domnului).

Data Paștelui a fost stabilită de Sfinții Părinți raportată la calendarul în uz din vremea lor, nu raportată la un timp cosmic absolut. Obiectivul era deosebirea e paștele iudeilor.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #58  
Vechi 12.10.2010, 08:39:20
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Șoc la Mănăstirea Brâncoveni ! ! ! . . .
asa si unde este socul? adica acuma nimic nu ma mai socheaza! cand sunt preoti acuzati de pedofilie, sau preoti implicati in tot felul de scandaluri sexuale sau cu batai, cand se intampla atatea in tara asta, unde mai este socul? ca un preot si niste mainute au trecut la o secta, ce o mai fi si aia? macar nu s-au luat la bataie sau nu au facut orgii. cat despre religie, e vorba de increderile fiecaruia...daca lor li s-a parut ca religia aia li se pare mai potrivita, sau eu stiu, mai apopiata de Dumnezeu....

eu sunt suta la suta ortodoxa , bine recunosc ca mai mult cu vorba decat cu faptul si mai ales cu gandul si cu vorba, dar sunt ferm convinsa ca religia ortodoxa este cea adevarata. am avut si eu tentatii sa trec la alta religie, pentru ca am o verisoara care s-a nascut ortodoxa si a trecut la o secta, evanghelisti dupa Biblie si tot timpul imi zicea sa trec la ei. am fost pe la reuniunile lor, care mi se pareau super groaznice si plictisitoare si prin biserica lor care parea un mormant, dar Dumnezeu nu m-a lasat sa fac o prostie pe care as fi putut sa o regret tot restul vietii mele. Dumnezeu mi-a aratat ca religia cu care m-am nascut, cea ortodoxa, este cea adevarata.

si oamenii astia daca asa au considerat ei ca este mai bine pentru ei, problema lor, va decide Dumnezeu ce se va intampla cu ei. Sunt oameni si oameni, preoti si preoti, preoti care nu ar trebui sa se numeasca asa si preoti care au foarte mult har. cine stie ce o fi fost in capul lor, numai Dumnezeu stie si numai El poate judeca.

deci nu mi se pare deloc soc, dar DA, intr-adevar este TRIST si trebuie sa ne rugam pentru toti sa avem ochii deschisi si calea luminata si sa ne apere Dumnezeu de ispitele celui rau, pentru ca alea ne duc la pierzanie.
__________________
Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de tot ce e mai rau in lumea asta...

Last edited by Mirela0110; 12.10.2010 at 08:46:04.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 12.10.2010, 08:54:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dragă Mirela !

Este fără precedent această "trădare" . Aproape o Mănăstire întreagă în frunte cu Duhovnicul ei au dat bir cu fugiții ! Bătăi, scandaluri, trădări . . . Oare ce mai urmează ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 12.10.2010, 09:07:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Este fără precedent această "trădare" . Aproape o Mănăstire întreagă în frunte cu Duhovnicul ei au dat bir cu fugiții !
Părerea mea sinceră este că asta e doar începutul. Dacă va rândui Dumnezeu ca să se ajungă la concordie și cele două Biserici, Catolică și Ortodoxă să își regăsească unitatea primului mileniu, vom vedea multe astfel de defecțiuni, ba poate chiar și unele cu adevărat grave, când fracțiunile vor avea în frunte arhierei. Experiența trecută ne arată că acțiunile spre unitate conduse de Spiritul Sfânt nu rămân fără riposta dușmanului Lui și a celor căzuți sub influența sa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Martiri Brancoveni cozia Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 26 27.02.2014 17:23:06
Manastirea Chiajna ciucaelena Generalitati 1 30.07.2011 22:03:25
Sfintii martiri brancoveni georgeval Generalitati 23 18.08.2009 17:29:35
Opinia Avocatului Cezar Axinte de la Fundatia Sfintii Martiri Brancoveni camiann Generalitati 0 06.02.2009 11:49:54
Sfintii Martiri Brancoveni Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 1 17.08.2008 21:59:40