Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.02.2010, 22:13:14
maria_aura's Avatar
maria_aura maria_aura is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit ajutati-ma, sa ajut o prietena!

buna,
sunt noua printre voi si ma simt putin stinghera pana ma integrez...motivul pt care am intrat pe forum este ca sunt disperata...vreau din tot sufletul sa-mi ajut o prietena si nu stiu cum...este o persoana deosebita care insa a trecut prin incercari foarte grele este putin spus (sau poate ca Dumnezeu i-a dat atat cat a putut duce) insa cred ca acum din disperare de cauza a inceput sa mearga pe un drum gresit,iar eu nu prea stiu sa il arat pe cel bun...si anume a fost racolata de o secta de baptisti ...care parca i-au sters creierul.... orice i-as spune eu ea are un argument spus de ei la toate....nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa,insa am sa revin cu mai multe amanunte mai tarziu...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.02.2010, 22:42:30
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_aura Vezi mesajul
buna,
sunt noua printre voi si ma simt putin stinghera pana ma integrez...motivul pt care am intrat pe forum este ca sunt disperata...vreau din tot sufletul sa-mi ajut o prietena si nu stiu cum...este o persoana deosebita care insa a trecut prin incercari foarte grele este putin spus (sau poate ca Dumnezeu i-a dat atat cat a putut duce) insa cred ca acum din disperare de cauza a inceput sa mearga pe un drum gresit,iar eu nu prea stiu sa il arat pe cel bun...si anume a fost racolata de o secta de baptisti ...care parca i-au sters creierul.... orice i-as spune eu ea are un argument spus de ei la toate....nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa,insa am sa revin cu mai multe amanunte mai tarziu...
Bine te-am gasit!!

Imi pare rau ca te confrunti cu aceasta problema...eu am trecut doar sa te salut, pentru ca te vor ajuta cu siguranta altii in aceasta problema!

Fii puternica, si roaga-te si pentru ea...si asa poate se vor mai schimba lucrurile!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.02.2010, 23:13:25
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de maria_aura Vezi mesajul
buna,
sunt noua printre voi si ma simt putin stinghera pana ma integrez...motivul pt care am intrat pe forum este ca sunt disperata...vreau din tot sufletul sa-mi ajut o prietena si nu stiu cum...este o persoana deosebita care insa a trecut prin incercari foarte grele este putin spus (sau poate ca Dumnezeu i-a dat atat cat a putut duce) insa cred ca acum din disperare de cauza a inceput sa mearga pe un drum gresit,iar eu nu prea stiu sa il arat pe cel bun...si anume a fost racolata de o secta de baptisti ...care parca i-au sters creierul.... orice i-as spune eu ea are un argument spus de ei la toate....nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa,insa am sa revin cu mai multe amanunte mai tarziu...
Principala arma pentru a o aduce inapoi este rugaciunea. Si mergi si discuta si cu duhovnicul tau si vezi ce spune si el. Doamne ajuta!
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.02.2010, 23:32:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_aura Vezi mesajul
buna,
sunt noua printre voi si ma simt putin stinghera pana ma integrez...motivul pt care am intrat pe forum este ca sunt disperata...vreau din tot sufletul sa-mi ajut o prietena si nu stiu cum...este o persoana deosebita care insa a trecut prin incercari foarte grele este putin spus (sau poate ca Dumnezeu i-a dat atat cat a putut duce) insa cred ca acum din disperare de cauza a inceput sa mearga pe un drum gresit,iar eu nu prea stiu sa il arat pe cel bun...si anume a fost racolata de o secta de baptisti ...care parca i-au sters creierul.... orice i-as spune eu ea are un argument spus de ei la toate....nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa,insa am sa revin cu mai multe amanunte mai tarziu...
Regretabil, dar impaca-te cu ideea, pentru ca ea a ales sa fie acolo.
Nu cred ca au convins-o, ci ea s-a vrut convinsa de ei.
Nu i-au spalat creerul, au prins-o la anaghie si ei aveau temele facute, pe cand altii nu prea, si au profitat..

Diavolul intotdeuna este pregatit, noi ..mai putin.

Oricat i-ai argumenta, presupunand ca ai fi atat de pregatita incat sa-i dai pe fata toate minciunile in care crede acum (ceea ce nu cred ca esti), cand va termina tot ce a invatat papagaliceste iti va inchide usa in nas.

Da, roaga-te pentru ea, mai mult nu poti face insa episoade de astea dureaza multi ani, pana isi vine omul in fire, daca isi mai vine..

Last edited by AlinB; 26.02.2010 at 23:35:36.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.02.2010, 23:46:13
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

citeste topicurile din sectiune,sunt multe argumente date de forumisti.Spune-i,mai ales,ca raul Iordan se intoarce doar dupa Sfanta Liturghie.
http://www.google.ro/url?sa=t&source...iqKcV0iwPi8NVA

http://www.sfaturiortodoxe.ro/sfinti.htm
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.02.2010, 20:43:26
copacel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
citeste topicurile din sectiune,sunt multe argumente date de forumisti.Spune-i,mai ales,ca raul Iordan se intoarce doar dupa Sfanta Liturghie.
]
Mai bine ar fi sa-i arate minuni Dumnezeiesti, aducatoare de mantuire. Ma refer la oameni care se hotarasc sa o rupa cu pacatul si se intorc la Dumnezeu. Astfel de minuni le poti gasi in orasul tau (nu in Israel sau pe site-uri).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.03.2010, 14:23:50
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
Mai bine ar fi sa-i arate minuni Dumnezeiesti, aducatoare de mantuire. Ma refer la oameni care se hotarasc sa o rupa cu pacatul si se intorc la Dumnezeu. Astfel de minuni le poti gasi in orasul tau (nu in Israel sau pe site-uri).


Pai minunea cu raul Iordan chiar este o minune dumnezeiasca, nu crezi ?
te cheama copacel? a, scuze, uitasem ca esti de alta confesiune, doar in trecere pe aici...sau vrei sa devii si tu "senior member" ca fratele tau trice?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.03.2010, 23:34:45
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Pai minunea cu raul Iordan chiar este o minune dumnezeiasca, nu crezi ?
Nu stiu cum a fost anul acesta, dar anul ''08 nu a mai fost minunea.

http://bastrix.wordpress.com/2008/01...n-tara-sfanta/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.02.2010, 21:51:27
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
citeste topicurile din sectiune,sunt multe argumente date de forumisti.Spune-i,mai ales,ca raul Iordan se intoarce doar dupa Sfanta Liturghie.
Bine ai zis ,,daca nu se duce Mohamed la munte, vine muntele la Mahomed,,.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.03.2010, 00:32:30
maria_aura's Avatar
maria_aura maria_aura is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Regretabil, dar impaca-te cu ideea, pentru ca ea a ales sa fie acolo.
Nu cred ca au convins-o, ci ea s-a vrut convinsa de ei.
Nu i-au spalat creerul, au prins-o la anaghie si ei aveau temele facute, pe cand altii nu prea, si au profitat..

Diavolul intotdeuna este pregatit, noi ..mai putin.

Oricat i-ai argumenta, presupunand ca ai fi atat de pregatita incat sa-i dai pe fata toate minciunile in care crede acum (ceea ce nu cred ca esti), cand va termina tot ce a invatat papagaliceste iti va inchide usa in nas.

Da, roaga-te pentru ea, mai mult nu poti face insa episoade de astea dureaza multi ani, pana isi vine omul in fire, daca isi mai vine..
tocmai asta este ca nu ma pot impaca cu ideea si nici nu vreau sa ma impac....de ce sa am mai tarziu remuscari si sa-mi zic ca puteam face ceva si nu am facut-o?...cel mai dureros lucru este ca acestii oamenii,sectanti, profita de oamenii ingenuncheati de viata care sunt cazuti la pamant si care au nevoie de Dumnezeu cu disperare....cel mai trist este ca nu sunt pregatita sa-i argumentez sau sa-i ofer contra argumente la ce-mi zice ea...
singurul lucru pe care il pot face este sa ma rog din tot sufletul pt ea,ca Dumnezeu sa-i arate drumul cel drept,dar mai este si liberul arbitru....
ma doare pt ca este un om extraordinar care daca ar fi cunoscut pe cineva capabil sa o asculte si sa-i explice cum stau lucrurile ar fi inteles...
ma gandesc ca o gresala este si a bisericii ortodoxe care daca ar face ceva pt acesti oameni poate ar reusii sa-i intoarca de la drumul pe care ratacesc...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa il ajut? ozana81 Vrajitoria 4 14.05.2011 16:12:01
Cum să o ajut? Carmen FUNIERU Intrebari utilizatori 7 16.09.2010 11:25:55
Va rog ajutati-ma sa ajut pe cineva. ginette Intamplari adevarate 4 03.09.2007 02:24:48
Va rog ajutati-ma sa ajut pe cineva. ginette Intamplari adevarate 1 02.08.2007 10:47:10
Va rog ajutati-ma sa ajut pe cineva. ginette Intamplari adevarate 3 02.07.2007 16:33:19