Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2011, 04:03:10
Liliana Feraru Liliana Feraru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2011
Locație: Australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Botez

Buna ziua ! As dori daca se poate sa ma informati cu o problema ; e vorba de un botez a unei fetite la care parintii nu sant cununati la biserica ortodoxa ,mama este de religie budista ,tatal fetitei ortodox.Deci este posibil de un astfel de botez? Ce este de facut in acest caz.V-as multumi mult de un sfat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.03.2011, 04:03:46
Liliana Feraru Liliana Feraru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2011
Locație: Australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Botez

Buna ziua ! As dori daca se poate sa ma informati cu o problema ; e vorba de un botez a unei fetite la care parintii nu sant cununati la biserica ortodoxa ,mama este de religie budista ,tatal fetitei ortodox.Deci este posibil de un astfel de botez? Ce este de facut in acest caz.V-as multumi mult de un sfat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2011, 11:23:25
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu stiam ca nasii trebuie sa fie ortodocsi. Nu e musai sa fie sot si sotie pentur botez, dar sa nu traiasca in concubinaj. Si mai stiam ca inainte de a boteza, nasii e bine sa se spovedeasca... Deci nu, nu se poate ca un budist sa boteze un ortodox. Ce va spune cand parintele ii va da sa spuna Crezul?...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2011, 11:29:27
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Poate fi botezata. La Botez, cei care marturisesc adevarul de credinta in locul pruncului si totodata cei care isi asuma rolul cresterii in Hristos a noului botezat, sunt nasii, nu parintii. Este insa fundamental ca macar unul din parinti (tatal) sa poarte de grija apoi de copil din punct de vedere duhovnicesc (sa o impartaseasca regulat, sa o cresca in duhul credintei ortodoxe).

Desigur, de dorit ar fi ca si mama sa se poata converti la Ortodoxie si sa primeasca apoi Taina Cununiei. Noi trebuie sa ne rugam ca Dumnezeu sa randuiasca lucrurile cum este mai bine pentru ei.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2011, 11:32:47
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ah, eu intelesesem ca nasii sunt budist, respectiv ortodox ... Sigur ca poate fi botezat copilul (fireste, de doi nasi ortodocsi), daca si mama budista isi da acordul.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.03.2011, 17:27:20
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Sigur ca poate fi botezat copilul (fireste, de doi nasi ortodocsi), daca si mama budista isi da acordul.
Si daca nu isi da mama acordul si isi da doar tatal, ce se intampla?

In perioada comunista au fost cazuri in care parintii atei nu-si botezau copii, iar bunicii ii botezau pe ascuns.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.03.2011, 21:40:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Bine ar fi ca tatal sa faca acest lucru si cu ingaduinta mamei, dar e greu ca ea sa accepte ca propriul copil sa primeasca botezul ortodox, de vreme ce ea impartaseste alta credinta.

Daca botezul este savarsit fara ingaduinta mamei, el ramane valid atat timp cat a fost savarsit cum se cuvine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.03.2011, 13:02:15
Liliana Feraru Liliana Feraru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2011
Locație: Australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Unhappy Botez

Va multumesc pentru raspunsurile date.Ii voi invorma de ceea ce au de facut,mama fetitei dupa cum am explicat desi chiar daca este budista ,e bucuroasa ca fetita ei sa fie botezata la biserica ortodoxa,pana si numele fetitei a fost dat romanesc Alexis,Adriana.Santem plecati de foarte mult din tara si santem foarte departe tocmai Australia si cei tineri cu fetita sant din Noua Zeelanda ,,sant tineri si nu inteleg prea mult din ortodoxie dar au bunavointa ,iar noi sotul meu cu mine vrem sa-i indrumam cat se poate de bine si de corect ,tocmai de acea am cerut sfaturi sa fim cat mai siguri ca nu facem vreo greseala.Desi avem si noi biserica ortodoxa de aici de unde santem,avem un parinte cu care noi ortodocsii nu putem sta de vorba cu dumnealui,,,,,e un caz extrem,,,,face doar ce-i convine si cand ai convine,,,,asa ca va dati seama daca am apelat la forumul '''CrestinOrtodox'''avem probleme de comunicare si e vorba de toata comunitatea romaneasca de aici.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.03.2011, 14:28:17
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Liliana Feraru Vezi mesajul
Va multumesc pentru raspunsurile date.Ii voi invorma de ceea ce au de facut,mama fetitei dupa cum am explicat desi chiar daca este budista ,e bucuroasa ca fetita ei sa fie botezata la biserica ortodoxa,pana si numele fetitei a fost dat romanesc Alexis,Adriana.Santem plecati de foarte mult din tara si santem foarte departe tocmai Australia si cei tineri cu fetita sant din Noua Zeelanda ,,sant tineri si nu inteleg prea mult din ortodoxie dar au bunavointa ,iar noi sotul meu cu mine vrem sa-i indrumam cat se poate de bine si de corect ,tocmai de acea am cerut sfaturi sa fim cat mai siguri ca nu facem vreo greseala.Desi avem si noi biserica ortodoxa de aici de unde santem,avem un parinte cu care noi ortodocsii nu putem sta de vorba cu dumnealui,,,,,e un caz extrem,,,,face doar ce-i convine si cand ai convine,,,,asa ca va dati seama daca am apelat la forumul '''CrestinOrtodox'''avem probleme de comunicare si e vorba de toata comunitatea romaneasca de aici.

Sa va ajute Dumnezeu sa crestinati copila si sa ii purtati pasii spre mantuire!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.04.2011, 11:19:28
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Draga Liliana,nu prea inteleg...cum adica? preotul face ce-i convine si nu puteti comunica cu el....Doamne Fereste!!..pai el e trimis acolo tocmai ptr.a ajuta comunitatea romaneasca,cu sfaturi si cu tot ce e nevoie.Dar o alta biserica ,cu alt preot nu aveti acolo?sa incercati sa vorbiti despre botezul copilului si toate care tin de acesta Sfanta Taina.Eu as indrazni sa va dau un sfat...rugati-va Bunului Dumnezeu si Maicutei Sfinte,si cu siguranta o sa primiti "un semn"....o sa fie bine...Doamne Ajuta!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
nasii de botez maniucu Botezul 39 07.07.2015 14:07:43
nasii de botez danydelya Generalitati 4 02.04.2011 00:50:33
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 11:02:22
Nasii catalinabalhui Nunta 3 16.03.2009 16:48:57
Nasii de cununie allexxa Nunta 10 30.03.2008 23:22:00