Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 05.12.2010, 20:58:21
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
daca vrei sa luati aminte sa stiti cu totii ca Daniela are dreptate, mergeti cu totii pa la manastiri si intrebati staretii ce inseamna IIsus scris cu un singur [i]mie mi-e greu sa va scriu ce inseamna [isus] fiind-ca nu e fiecine ci chear imparatul tuturor,de care cu totii ar trebui sa avem un deosebit respect,dragoste si teama.
No, că faină reclamă le-ai făcut cinstitelor fețe monahale! Vrei să zici că ei întrețin minciuna asta?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 05.12.2010, 21:09:29
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
No, că faină reclamă le-ai făcut cinstitelor fețe monahale! Vrei să zici că ei întrețin minciuna asta?
nicidecum...
este adevarat ca nu toti monahii sunt preoti (sau au studii teologice), insa dogma ortodoxa este clara in aceste sens. in postarile mele am aratat ce se preda in facultatile de teologie ortodoxa.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 05.12.2010, 21:12:38
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
daca vrei sa luati aminte sa stiti cu totii ca Daniela are dreptate, mergeti cu totii pa la manastiri si intrebati staretii ce inseamna IIsus scris cu un singur [i]mie mi-e greu sa va scriu ce inseamna [isus] fiind-ca nu e fiecine ci chear imparatul tuturor,de care cu totii ar trebui sa avem un deosebit respect,dragoste si teama.
ca isus (cu un singur i) ar insemna magar in limba aramaica (ebraica) este o "abureala" si nu aceasta este invatatura ortodoxa crestina oficiala a BOR si nici nu se invata asa ceva in Facultatile de Teologie Ortodoxa din Romanaia, unde se studiaza atat limba ebraica cat si limbile greaca si latina.

Doamne ajuta
Reply With Quote
  #54  
Vechi 05.12.2010, 22:00:31
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
nicidecum...
este adevarat ca nu toti monahii sunt preoti (sau au studii teologice), insa dogma ortodoxa este clara in aceste sens. in postarile mele am aratat ce se preda in facultatile de teologie ortodoxa.

Doamne ajuta.
Doamne ajută!
Dar ar trebui să mai ajute și înaltele fețe bisericești, să-i mai tragă de rasă pe călugări când o iau pe arătură, că doar reprezintă Biserica Ortodoxă și mirenii-i respectă. Personal nu cred că monahii sunt chiar atât de slab pregătiți teologic, chiar în lipsa absolvirii seminariului.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 06.12.2010, 11:20:29
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
No, că faină reclamă le-ai făcut cinstitelor fețe monahale! Vrei să zici că ei întrețin minciuna asta?
trice nu ai inteles decit ce ai vrut tu,de fapt asta se constata din majoritatea postarilor tale.tu esti baiat bun dar ti-e gresita invatatura.ai rivna impotriva ortodocsilor dar nu-ti foloseste.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 08.12.2010, 11:15:37
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit am gresit si a-si vrea sa ma iertati

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Doamne ajută!
Dar ar trebui să mai ajute și înaltele fețe bisericești, să-i mai tragă de rasă pe călugări când o iau pe arătură, că doar reprezintă Biserica Ortodoxă și mirenii-i respectă. Personal nu cred că monahii sunt chiar atât de slab pregătiți teologic, chiar în lipsa absolvirii seminariului.
nu vreau sa dau vina pe nimeni,decit pe mine aceasta informatie am primit-o acum aproape 20 de ani fara sa o mai verific intre timp.concluzia mea este:Dl.IIsus a fost este si va fi unic in viata noastra de aceia consider scrierea cu 2 de i sa fie o unicitate,pt.un fiu de Dumnezeu,este o parere nu dau cu parul cum are obiceiul dl.triceandrei aprig luptator impotriva ortodocsilor, asa mai slabi ca mine,care vor scrie in-continuare cu 2 de i, asa din respect pt.cele inalte.

Dumnezeu sa va bucure pe toti.amin
Reply With Quote
  #57  
Vechi 08.12.2010, 11:55:15
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
... Personal nu cred că monahii sunt chiar atât de slab pregătiți teologic, chiar în lipsa absolvirii seminariului.
maohaii si monahiile sunt si ei oameni... unii au o mai buna pregatire teologica altii nu... fiecare isi are locul sau in Manastirea unde vietuieste si in Biserica. trairea duhovniceasca consta in primul rand in respectarea poruncilor si nu doar in cunoasterea lor.

Nu toti calugarii sunt teologi, nu toti sunt diaconi si nu toti sunt preoti sau episcopi. Unii dintre ei nu au prea multa carte... insa altii au doctorate in telogie si chiar si in alte domenii.

Sfantul Parinte Arsenie Boca spre exemplu absolvise mai multe facultati nu doar pe cea de teologie ortodoxa.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.12.2010, 12:17:47
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
nu vreau sa dau vina pe nimeni,decit pe mine aceasta informatie am primit-o acum aproape 20 de ani fara sa o mai verific intre timp.concluzia mea este:Dl.IIsus a fost este si va fi unic in viata noastra de aceia consider scrierea cu 2 de i sa fie o unicitate,pt.un fiu de Dumnezeu,...,care vor scrie in-continuare cu 2 de i, asa din respect pt.cele inalte.

Dumnezeu sa va bucure pe toti.amin
Frate nu spune nimeni ca noi ortodocsii crestini ar trebui sa scriem cu un singur "i", nicidecum, ci doar ca nu este gresita din punct de vedere etimologica scrierea cu un singur "i".

Pe de alta parte faptul ca scriem Iisus cu 2 "i" nu inseamna ca gata l-am facut pe Iisus unic, nicidecum, caci Iisus tot Mantuitor inseamna (fie ca e scris cu un "i" fie ca e scris cu 2 "i"), iar cinstirea LUI nu se aduce formal (prin scriere intru-un anumit mod, cu 3 "i" daca vreti) ci in traire: "Și pentru ce Mă chemați: Doamne, Doamne, și nu faceți ce vă spun? "luca 6,46

Astfel, precum Maica Domnul, Fecioara Maria, Nascatoare a de Dumneszeu, este unica iar numele ei il scriem corect etimologic adica: MARIA, cu un singur M si cu nu 2 "m" sau mai multi... asa si Iisus scriem cu 2 "i" pentru ca este corect etimologic si nicidecum ca prin aceasta scriere i-am oferi unicitate nominala lui Iisus, care repet inseamna Mantuitor.

Unicitatea lui Iisus Hristos este data de Dumnezeu Tatal, al carui Fiul este si nicidecum prin vreun nume propriu... (doar neoptotestanii "martorii lui Iehova" considera ca ei sunt "mai crediciosi si mai cinstitori" daca folosesc in rugaciunile lor numele Iehova pentru Dumnezeu... insa vai, ei tagaduiesc Dumnezeirea lui Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu si al omului)

In ortodoxia cresinta noi nadajduim sa il cinstim si sa il slavim pe Dumnezeu prin trairea noastra dupa voia LUI, marturisita de Biserica LUI si nu prin formalisme... (apropo, Dumnezeu nu este un nume propriu ci inseamna: "Cel ce este"... si nici in acest caz nu scriem cu 2 de "d" pentru a arata unicitatea LUI... ci stim ca EL este unic prin EL insusi). Amin.

Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.12.2010, 13:44:32
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
nu vreau sa dau vina pe nimeni,decit pe mine aceasta informatie am primit-o acum aproape 20 de ani fara sa o mai verific intre timp.
Nu face nimica, toți greșim. E bine să verificăm înainte de a face o afirmație.

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
nu dau cu parul cum are obiceiul dl.triceandrei aprig luptator impotriva ortodocsilor, asa mai slabi ca mine,care vor scrie in-continuare cu 2 de i
Dragul meu, nu mă cheamă andrei, nu dau cu parul și nu scriu cu un "i". E bine să verificăm înainte de a face o afirmație.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 09.12.2010, 11:57:54
Daniela26
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
nu vreau sa dau vina pe nimeni,decit pe mine aceasta informatie am primit-o acum aproape 20 de ani fara sa o mai verific intre timp.concluzia mea este:Dl.IIsus a fost este si va fi unic in viata noastra de aceia consider scrierea cu 2 de i sa fie o unicitate,pt.un fiu de Dumnezeu,este o parere nu dau cu parul cum are obiceiul dl.triceandrei aprig luptator impotriva ortodocsilor, asa mai slabi ca mine,care vor scrie in-continuare cu 2 de i, asa din respect pt.cele inalte.

Dumnezeu sa va bucure pe toti.amin
Nu cred ca esti vinovat ca nu ai verificat informatia primita acum 20 ani si chiar nu stiu unde ai putea verifica decat intreband vreun preot/monah. Eu am aflat de cateva luni, de prin primavara. Ce se gaseste de curand pe net, unele informatii referitoare la ortodoxie mi se par eronate intentionat pt a ratacii ortodocsi, ca diavolul e tare viclean si lucreaza prin slujitorii sai. Cine nu se tine de Biserica Ortodoxa si da crezare calculatorului si nu Bisericii risca sa devina eretic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 19:46:44
cand unul din parinti ramane singur Carine Generalitati 15 27.08.2011 19:52:52
SF.Maslu cu un singur preot? anisoara Generalitati 10 12.07.2011 03:39:11
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 13:10:51
Unul singur vindecator - DOMNUL, MANTUITORUL LapetiteMoc Maslul 0 05.05.2009 15:51:14