Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.01.2011, 18:33:56
magnolia magnolia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Cine sau ce sunt carismaticii?

As vrea sa ma ajutati sa inteleg ce/cine sunt carismaticii si cu ce anume sunt ei diferiti de celelalte secte. Nu stiu daca se scrie carismatici sau charismatici, insa de cind am auzit prima data de aceasta secta, toata viata mea s-a dat peste cap in sens negativ, ducind la impartirea si invrajbirea membrilor familiei. Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.01.2011, 19:21:08
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de magnolia Vezi mesajul
As vrea sa ma ajutati sa inteleg ce/cine sunt carismaticii si cu ce anume sunt ei diferiti de celelalte secte. Nu stiu daca se scrie carismatici sau charismatici, insa de cind am auzit prima data de aceasta secta, toata viata mea s-a dat peste cap in sens negativ, ducind la impartirea si invrajbirea membrilor familiei. Va multumesc!
Cred ca sunt ceva cult neo-protestant.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.01.2011, 22:04:49
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de magnolia Vezi mesajul
As vrea sa ma ajutati sa inteleg ce/cine sunt carismaticii si cu ce anume sunt ei diferiti de celelalte secte. Nu stiu daca se scrie carismatici sau charismatici, insa de cind am auzit prima data de aceasta secta, toata viata mea s-a dat peste cap in sens negativ, ducind la impartirea si invrajbirea membrilor familiei. Va multumesc!
Se scrie cum doriti ... Dar nu inteleg cum de numai simplul fapt ca a-ti auzit prima data de aceasta secta v-a putut da toata viata peste cap ... Este prea peste puterile noastre. :-) Va raspund la orice intrebare la care ii cunosc raspunsul ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.01.2011, 22:13:39
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Redăm mai jos un material publicat de Asociația Evanghelistică Fundamentalistă (Fundamental Evangelistic Association), Los Osos, California, SUA. El este intitulat astfel:

[SIZE=+2]The Charismatic Movement is dangerous[/SIZE]
[SIZE=+2]– Watch out for it![/SIZE]
(Mișcarea carismatică este periculoasă – feriți-vă de ea!)


Pe la începutul secolului 20 a luat ființă Mișcarea penticostală, care pune accentul pe „vorbirea în limbi“ și pe „vindecarea miraculoasă“. Nereușita lor de a împărți drept Cuvîntul adevărului a dus la multe învățături false referitoare la lucrarea Spiritului Sfînt și a produs confuzie în mintea multor credincioși și necredincioși. Mișcarea penticostală a cîștigat teren în mod special în diferite biserici protestante, dar adepții lor au fost repede scoși afară – fie din cauza concepțiilor și practicilor lor neobișnuite cu privire la credință, fie, în cîteva cazuri, pentru că nu s-au simțit bine în biserici care deveniseră liberale pe plan teologic și lumești în atitudine și practică. Despre cei mai mulți dintre acești penticostali timpurii se poate spune cel puțin un lucru: ei au respins complet liberalismul mișcării ecumenice și n-ar justifica amestecul dintre lume și Biserică. (...)



http://www.theophilos.3x.ro/Biblioteca/Articole/Miscarea%20carismatica.html


http://en.wikipedia.org/wiki/Charismatic_Movement




Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.01.2011, 22:14:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de magnolia Vezi mesajul
As vrea sa ma ajutati sa inteleg ce/cine sunt carismaticii si cu ce anume sunt ei diferiti de celelalte secte.
Charismaticii sunt persoane care susțin că, sub acțiunea a ceea ce ei numesc "Duh Sfânt", scot sunete neclare, cad la pământ și se zbat. Ei sunt întâlniți mai frecvent la penticostali (probabil că originea fenomenului este într-o sectă numită "tremurătorii" sau "quakers"). Dar există și penticostali care nu au acest mod de manifestare, după cum acest mod de manifestare poate fi întâlnit și la alții care nu sunt penticostali, ci, de exemplu, catolici. Deocamdată, ei sunt tolerați în Biserica Catolică, care încearcă, fără prea mare succes, controlarea fenomenului, probabil din considerente pastorale (trebuie contracarată influența în creștere a penticostalismului în America de Sud).

Citat:
Nu stiu daca se scrie carismatici sau charismatici,
Puteți scrie cum doriți, în funcție de preferința personală a transliterării literei respective în alfabetul nostru: dacă doriți să dați o marcă latină (de exemplu, scrieți "Cristos"), preferați "carismatici". Dacă doriți să dați o marcă mai greacă (scrieți: "Hristos"), preferați "harismatic". În mod sigur nu greșiți dacă scrieți "charismatic".

Citat:
insa de cind am auzit prima data de aceasta secta, toata viata mea s-a dat peste cap in sens negativ, ducind la impartirea si invrajbirea membrilor familiei.
Când unul sau câțiva membri dintr-o familie intră într-o grupare spirituală atât de diferită de cea cu care suntem familiari, sunt posibile mereu conflicte. Mai mult culturale sau mai mult religioase. Cu înțelepciune și dragoste creștină, ele pot fi evitate. La urma urmei, dacă ar fi să aleg între varianta unui fiu ateu sau satansit și varianta unui fiu care cade ca secerat la "Liturghie", explicându-mi că așa îi dictează lui "Vântul" și că e întocmai cu apostolii, aș prefera-o pe ultima...

Citat:
Va multumesc!
Nu prea aveți pentru ce. Un penticostal ar fi mai în temă la asemenea întrebare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.01.2011, 23:26:22
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
La urma urmei, dacă ar fi să aleg între varianta unui fiu ateu sau satansit și varianta unui fiu care cade ca secerat la "Liturghie", explicându-mi că așa îi dictează lui "Vântul" și că e întocmai cu apostolii, aș prefera-o pe ultima...
Asa urat fac?????
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.01.2011, 23:52:22
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

dacă ar fi să aleg între varianta unui fiu ateu sau satansit și varianta unui fiu care cade ca secerat la "Liturghie", explicându-mi că așa îi dictează lui "Vântul" și că e întocmai cu apostolii, aș prefera-o pe ultima...

Nu inteleg care ar fi diferenta intre o credinta ratacita si un satanist?Nici una nu sunt bineplacute Lui Dumnezeu.De ce spuneti ca ati prefera copilul dvs sa fie mai degraba charismatic decat ateu sau satanist?
http://www.youtube.com/watch?v=2ZbkHws7Vic
am postat filmuletul si nu stiu sigur daca despre asta este vorba.poate ne raspunde cineva care e in tema
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.01.2011, 00:42:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul

Nu inteleg care ar fi diferenta intre o credinta ratacita si un satanist?
Între falsa credință și necredință sau reaua-credință, între erezie și apostazie diferența este mare.
Ereticul, dacă nu este conștient de erezia sa, dacă nu este nimeni să i-o spună ori dacă este, dar nu identifică drept adevărat mesajul aceluia poate beneficia de indulgența lui Dumnezeu. Asta se înțelege de obicei prin "ignoranță invincibilă", termen folosit în opoziție cu "ignoranță vinovată" sau "obstinată". Prin urmare, unii eretici se pot mântui, alții nu se mântuiesc.
Apostatul este cineva care a rejectat cuvântul lui Dumnezeu. Haina cea albă, primită în dar la Botez, el I-a aruncat-o în față Aceluia de la Care a primit-o. Apostatul este un om care a fost bogat, dar a pierdut tot.

Deci, între o credință rătăcită și un satanist există atât o diferență în ceea ce privește gradul de abatere sau distanța față de Adevăr, cât și o diferență de atitudine față de El.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.01.2011, 00:56:57
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Eu cred ca e aceeasi marie cu alta palarie.Charismaticii credeti ca nu sunt constienti ca sunt ,altfel,?Ei cred ca sunt cu Hristos saracii cand reactioneaza asa?Una e sa te nasti catolic ca asa e in tara si in familia ta si sa fii catolic pana la moarte(t ca in credinta respectiva ai deschis ochii) si alta e sa treci la penticostali si apoi sa mai devii si charismaticsub pretextul ca nu te.ai regasit la catolici etc
Noi avem obiceiul de a imparti pacatel in mari si mici,dar pana la urma ele tot pacate sunt.Si pedeapsa e aceeasi si anume pierderea Imparatiei Vesnice....nu o poti pierde intr.o masura mai mica sau mai mare ci pur si simplu o pierzi
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.01.2011, 14:41:24
magnolia magnolia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit multumesc

Va multumesc pentru aceste ginduri si raspunsuri. Am incercat sa stau de vorba si cu cei din aceasta secta, sa mi se explice logic si omeneste de ce sunt ei mai deosebiti decit noi ortodocsii si de ce ponegresc si se leapada atit de usor de Fecioara Maria, de Sfinti, de icoane, s.a. Insa am batut la o poarta semi-inchisa si am primit doar raspunsuri agresive si deloc coerente, avind tot mai mult impresia ca vorbesc cu niste oameni pierduti. Am constatat treptat, cu durere, ca sunt rataciti si distrugatori, ca nu accepta nici macar sa discute concret cu cineva de alta credinta. Sunt un cerc inchis, fals as spune, plin de rautate pentru cei care nu accepta sa ii urmeze in aceasta erezie, care se leapada enorm de usor de tot ce inseamna bunatate si buna intelegere, fiind deschisi, in schimb, la tot ce vine din partea americana (??). Sensibilitatea aceasta exacerbata catre tot ce tine de asa-zisa religie pe care o imita de la americani este infiorator de prezenta in viata noastra....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cine/ce sunt? victortiti89 Din Noul Testament 1 29.05.2011 18:31:25
Cine sunt Sfintii Parinti? sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 37 25.11.2010 11:21:04
Cine sunt extraterestii? Callyope Intrebari utilizatori 65 10.10.2010 20:37:24
Cine sunt cu adevarat? Generalitati 12 10.08.2009 21:52:09