Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.06.2023, 17:11:51
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit Vreau sa ma refugiez in religie si spiritual.M-am saturat de societatea asta bolnava

Parca vreau sa ma desprind de lumea și societatea asta agitata, plina de stres, consumerism și fuga după bani și lucruri materiale și sa ma apropii de Dumnezeu, sa dobândesc liniștea și pacea sufleteasca.Am văzut ca în lumea asta contează în mare parte doar banii și sa ai cât mai mult, sa ai reputație, sa aduni, sa ai 1000 de responsabilități joburi,treburi sa fim intr-o competiție unul cu celalalt adică care e mai deștept,care are mai mult,care e mai bine văzut etc
Stop! Mi se par de la un timp cele mai mari prostii astea,nu mai vreau,nu mai vreau sa cumpăr,sa fiu cineva,sa adun, sa am mai mult, sa fiu văzut bine, sa ma duc sa ma distrez și desfatez cu toate tâmpeniile apărute în societate și nu mai vreau sa ma identific cu societatea asta laica bolnava sufletește și spiritual un fuga după bani, slujbe și lucruri materiale cât mai multe și cât mai atrăgătoare.Nu sunt și nu suntem în competiție cu nimeni și în plus tot ce contează în viata asta e sănătatea,liniștea/pacea, sufleteasca,relația cu Dumnezeu și sa ne bucuram de lucrurile mici ale vieții ca ele pana la urma sunt de fapt Mark.(asa am vazut ca spunea un înțelept). Deci pentru ce sa ma stresez în viata asta și sa ma consum pentru toate nimicurile,sa cumpăr,sa adun și sa lupt sa ajung cineva când eu vreau doar sănătate și mai ales pace sufleteasca? Când eu vreau sa ma bucur de lucrurile mici nu sa tânjesc după averi,lux,bani mulți etc
Și nici sa mai trăiesc în stilul consumerist și comercial. Faza e ca majoritatea se învârt im jurul banilor,a slujbelor bine plătite și a adunării a cât mai multe lucruri materiale, lux, confort.Lumea e în gat după bani,societatea actuala e construita pe consumerism,comercial,bani,a cumpăra,comerț,reclame,agitație,stres,competiție între noi (și degeaba) dar uitam ce e mai important:Pacea sufleteasca și mai ales Dumnezeu. Bucuria de a trai simplu.M-am saturat de societatea asta bolnava și m-am hotărât sa Îl caut pe Dumnezeu și sa ma refugiez în religia crestina si in spiritualitate. Las pe alții sa fuga numai după bani,joburi cât mai bine plătite, lux,materialiste,plăceri,desfătare, distracții zadarnice si imorale căci eu o sa ma ocup de relatia mea cu Dumnezeu Iisus Hristos.
Voi nu ați simțit niciodată sa faceți la fel? Nu v-ati saturat de societatea asta bolnava si put comerciala unde doar banul,a avea,a aduna și a fi cineva contează? Eu zic sa ne întoarcem la Dumnezeu, la trăit cât mai simplu și la spiritualitate, sa ne bucuram de lucrurile simple și mici căci de fapt asta e esență și tot ce conteaza, nu luam nimic cu noi după moarte asa ca de ce tot stresul și agitația asta în lume?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.06.2023, 21:03:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigeratlantic9 Vezi mesajul
Voi nu ați simțit niciodată sa faceți la fel? Nu v-ati saturat de societatea asta bolnava si put comerciala unde doar banul,a avea,a aduna și a fi cineva contează? Eu zic sa ne întoarcem la Dumnezeu, la trăit cât mai simplu și la spiritualitate, sa ne bucuram de lucrurile simple și mici căci de fapt asta e esență și tot ce conteaza, nu luam nimic cu noi după moarte asa ca de ce tot stresul și agitația asta în lume?
Și ce s-ar putea face concret ?

Timpul social care include toate grijile omului, zdrobește omul religios.

Societatea are o viteză, amețitoare, omul religios teoretic temperează această alergătură, practic e târât în șuvoi ca într-o viitură la inundații.

Din păcate câteodată mercantilismul se strecoară și în pangar, mai multe tipuri de vin liturgic, de candele, grafică diversă la calendarele bisericești e aceeași logică a comerțului din alte domenii.
Toate astea stresează și distrag omul.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare