Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 07.03.2012, 03:49:20
Liliana82 Liliana82 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.03.2012
Mesaje: 23
Implicit

Va rog sa imi iertati neglijenta in scriere...
Bunica mea a avut al doilea copil Paulina ,care a murit in timpul razboiului, cat timp bunicul meu era plecat pe front soldat medic militar . Tatal meu a fost primul copil al lor!
Departe de a devenii subiectiva. Ea imi spunea ca nu exista durere mai mare ca aceea de a iti inmormanta fiica!
Prea multe nu intelegeam pe atunci... Acum sunt mama de baiat !

Bunica mea inainte de a trece in lumea sfintilor, sau a se duce in Lumea Alba ,asa cum ai placea ei sa spuna, imi spune..
Pau.Lilina .....Ma duc ...acum ...voi fi cu tine!

Si bineinteles cum naiba sa nu consider ca am luat-o razna cand mama imi spune... ca mamaie acum putrezeste in cimitir... nu umbla prin casa... Esti nebuna si ai inchipuiri!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 07.03.2012, 08:21:35
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
Ideea este ca Charles Russell a facut o mare greseala, le-a luat oamenilor libertatea de a-si exprima singuri parerea, daca vor sa primeasca un obiect sau nu.
Nu este asa, C. Russel care a fost fondatorul acestei religii, era trinitar, nu era contra razboiului (martorii lui Iehova au activat in primul razboi mondial), nu era contra fumatului (legea contra fumatului a venit prin anii 70), nu era contra transfuziilor de sange si multe dintre "profetiile" acestei religii nu sunt creatia lui, ci altii dupa el! Parerea mea e ca Rutherford, care era bolnav de cancer la colon, a adus cam tot ce este nociv in aceasta religie, fiindu-i necaz ca e pe moarte el a dat interdictia la transfuzii. Tot el a construit Beth Sarim, casa pt patriarhii care "trebuiau" sa invie in 1925 si s-a mutat el in ea. Russel era un judecator respectabil, singurul lui scop a fost acela de a studia Biblia, fiind puternic influentat de adventisti si si-a facut un grup de studiu biblic. Insa la ce s-a ajuns astazi, au fost altii care au contribuit substantial.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 07.03.2012, 09:21:57
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Nu este asa, C. Russel care a fost fondatorul acestei religii, era trinitar, nu era contra razboiului (martorii lui Iehova au activat in primul razboi mondial), nu era contra fumatului (legea contra fumatului a venit prin anii 70), nu era contra transfuziilor de sange si multe dintre "profetiile" acestei religii nu sunt creatia lui, ci altii dupa el! Parerea mea e ca Rutherford, care era bolnav de cancer la colon, a adus cam tot ce este nociv in aceasta religie, fiindu-i necaz ca e pe moarte el a dat interdictia la transfuzii. Tot el a construit Beth Sarim, casa pt patriarhii care "trebuiau" sa invie in 1925 si s-a mutat el in ea. Russel era un judecator respectabil, singurul lui scop a fost acela de a studia Biblia, fiind puternic influentat de adventisti si si-a facut un grup de studiu biblic. Insa la ce s-a ajuns astazi, au fost altii care au contribuit substantial.
amice, nu e chiar asa. Russel nu a fost cheie de biserica. Russel a mintit sub juramant ca stie limba ebraica si cand i s-a pus un text in fata in cadrul unui proces nu a stiut sa citeasca textul. A vandut si grau "sfintit" la supra pret. A fost si mason, chiar el a marturisit ca este mason. Dar e o mare diferenta intre doctrina lui si cea pe care o au acum martorii lui Iehova. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #94  
Vechi 07.03.2012, 09:28:39
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
amice, nu e chiar asa. Russel nu a fost cheie de biserica. Russel a mintit sub juramant ca stie limba ebraica si cand i s-a pus un text in fata in cadrul unui proces nu a stiut sa citeasca textul. A vandut si grau "sfintit" la supra pret. A fost si mason, chiar el a marturisit ca este mason.
da, asa este, astea am citit si eu despre Russel, pe mormantul lui este o imagine cu ochiul atotvazator masonic.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Dar e o mare diferenta intre doctrina lui si cea pe care o au acum martorii lui Iehova.
da, asta am vrut sa remarc si eu.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 07.03.2012, 09:36:52
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
da, asa este, astea am citit si eu despre Russel, pe mormantul lui este o imagine cu ochiul atotvazator masonic.



da, asta am vrut sa remarc si eu.
din pacate acest cult este in plina ascensiune la noi in tara. Stiai ca in Italia dupa cultul romano catolic, cu Vaticanul in mijlocul lor, martorii lui Iehova se situeaza pe locul al 2-lea iar numarul lor este in crestere? La mine in zona supraveghetorul lor este italian si de la el stiu toate aceste date. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 07.03.2012, 09:51:17
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
din pacate acest cult este in plina ascensiune la noi in tara. Stiai ca in Italia dupa cultul romano catolic, cu Vaticanul in mijlocul lor, martorii lui Iehova se situeaza pe locul al 2-lea iar numarul lor este in crestere? La mine in zona supraveghetorul lor este italian si de la el stiu toate aceste date. Doamne ajuta!
Nu stiam! Deci nu penticostalii sunt locul 2 in Italia ci martorii???
Ce stiam este ca in SUA sunt peste un milion de aderenti.

Eu nu am nimic cu martorii lui iehova desi ma deranjeaza ca suna cand eu dorm, dar ca sa spui ca Isus este o creatura si sa pui accent pe un nume care nu se gaseste in Biblie (Isus si apostolii nu l-au folosit), acela de "Iehova" mi se pare revoltator, toate acestea in conditiile in care martorii afirma ca ei sunt singurul canal de comunicare intre Dumnezeu si oameni !
Reply With Quote
  #97  
Vechi 07.03.2012, 09:53:51
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Desi martorii afirma ca cei de la Brooklyn sunt canalul de comunicare intre Dumnezeu si oameni, daca sunt intrebati de profetiile gresite pe care martorii le-au facut de-a lungul anilor, motiveaza intr-un mod nesimtit spunand ca liderii lor nu sunt profeti inspirati ci doar calauziti de Duhul Sfant, ca si cum profetilor inspirati nu le este permis sa mai si greseasca(si asta o stim din Biblie) dar celor calauziti de Duhul Sfant le este permis sa mai dea rateuri!!!
Daca sunt intrebati, nu este acelasi lucru, a fi inspirat cu a fi calauzit de Duhul, ei spun ca nu!
Reply With Quote
  #98  
Vechi 07.03.2012, 10:00:55
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Desi martorii afirma ca cei de la Brooklyn sunt canalul de comunicare intre Dumnezeu si oameni, daca sunt intrebati de profetiile gresite pe care martorii le-au facut de-a lungul anilor, motiveaza intr-un mod nesimtit spunand ca liderii lor nu sunt profeti inspirati ci doar calauziti de Duhul Sfant, ca si cum profetilor inspirati nu le este permis sa mai si greseasca(si asta o stim din Biblie) dar celor calauziti de Duhul Sfant le este permis sa mai dea rateuri!!!
Daca sunt intrebati, nu este acelasi lucru, a fi inspirat cu a fi calauzit de Duhul, ei spun ca nu!
da, sunt foarte smecheri. Cand le zici de rateurile lor ei imediat aduc in discutie despre mustrarea lui Petru de catre Pavel din Faptele Apostolilor uitand ca Petru a gresit in comportament si nu in invatatura crestina pe care o predica. Martorii au cea mai buna metoda pasnica de spalare de creier, facand in maxim 1 an ca viitorul prozelit sa fie dependent de organizatia Turnul de Veghe iar deciziile Corpului de guvernare sa fie considerate adevarul absolut. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #99  
Vechi 07.03.2012, 10:45:08
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

martorii lui iehova motiveaza afirmatia ca ei sunt singura religie adevarata prin aceea ca doar ei fac lucrare de predicare din casa in casa, insa uita ca si mormonii fac la fel (ba au un sistem mai bine pus la punct), ba chiar fariseii in antichitate:

Mat. 23:15 Vai vouă, cărturarilor și fariseilor fățarnici! Că înconjurați marea și uscatul ca să faceți un ucenic, și dacă l-ați făcut, îl faceți fiu al gheenei și îndoit decât voi.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 07.03.2012, 16:39:56
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
Nu este asa, C. Russel care a fost fondatorul acestei religii, era trinitar, nu era contra razboiului (martorii lui Iehova au activat in primul razboi mondial), nu era contra fumatului (legea contra fumatului a venit prin anii 70), nu era contra transfuziilor de sange si multe dintre "profetiile" acestei religii nu sunt creatia lui, ci altii dupa el! Parerea mea e ca Rutherford, care era bolnav de cancer la colon, a adus cam tot ce este nociv in aceasta religie, fiindu-i necaz ca e pe moarte el a dat interdictia la transfuzii. Tot el a construit Beth Sarim, casa pt patriarhii care "trebuiau" sa invie in 1925 si s-a mutat el in ea. Russel era un judecator respectabil, singurul lui scop a fost acela de a studia Biblia, fiind puternic influentat de adventisti si si-a facut un grup de studiu biblic. Insa la ce s-a ajuns astazi, au fost altii care au contribuit substantial.
aceasta afirmatia mea:"Ideea este ca resping ziua de nastere sau onomastica a unui copil,care are prieteni sa vina la pe la ei sau invers daca un prieten de al sau are acea ziua nu se duce pentru ca:"credinta mea nu ma lasa sa intru in casa ta" sau "noi nu sarbatorim".Ideea este ca strica relatia om cu om.Am colega care respinge tot ce este sarbator sau martisor.A doua idee este ca Russell este devina cu "dogmele" sale.Mama mea nu mai are prietena care nu a venit la ea sa mai vorbeasca.Un prieten ajuta pe celalalt.Aceasta secta e mai periculoasa decat celalalte.Russell a uitat ca Domnul Dumnezeu inca de la Creatie a lasat liberul arbitru omului.Spuneti-va la prieteni care aveti de aceasta credinta sa-si lasa copii sa aiba parte de fericire sa si sa aiba libertatea de a vorbi cu oricine care poate sa-l faca fericit"

am inteles am gresit,imi cer scuze ca am gresit numele nu m-am prea m-am uitat destul de bine prin istorie,dar aceasta secta distrug relatia omului cu om,sau mai bine zis copilului care doreste sa-si tina aniversarea sa cu prieteni sau invers un prieten de-al sau.Ce credeti?nu credeti ca le-a luat lor libertatea?
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DE CE martorii lui Iehova nu sarbatoresc invierea LUI HRISTOS? gavriil Alte Religii 20 05.03.2013 22:18:55
Martorii lui Iehova si religia lor assiris Generalitati 25 10.03.2011 21:09:21
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56