Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.07.2012, 10:17:25
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit am moralul la pamant

datorita rez la RMN sunt terminata,sunt la pamant,nu am puterea sa fac nici macar patul,nu ma gandesc decat la cancer si la moarte,simt ca nimeni nu ma ajuta,simt ca m-am rugat degeaba Sf Nectarie si Maicii Domnului,,cred ca nu m-a auzit si nici nu ma va ajuta si nu ma va auzi,,,cert este ca nu voi mai suporta o recidiva a cancerului,nu stiu ce as face,,oricum nu as suporta,,,,,nu stiu ce sa fac,,,,de ce nu ma ajuta DUMNEZEU?de ce sa am eu soarta asta?offffff DOAMNE............................
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.07.2012, 10:24:39
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

nu deznadajdui!
in plus medicii au zis ca cel mai probabil este un hemangiom, care nu produce nicio problema.
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”

Last edited by Jamaica; 16.07.2012 at 10:29:32.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.07.2012, 10:30:35
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
datorita rez la RMN sunt terminata,sunt la pamant,nu am puterea sa fac nici macar patul,nu ma gandesc decat la cancer si la moarte,simt ca nimeni nu ma ajuta,simt ca m-am rugat degeaba Sf Nectarie si Maicii Domnului,,cred ca nu m-a auzit si nici nu ma va ajuta si nu ma va auzi,,,cert este ca nu voi mai suporta o recidiva a cancerului,nu stiu ce as face,,oricum nu as suporta,,,,,nu stiu ce sa fac,,,,de ce nu ma ajuta DUMNEZEU?de ce sa am eu soarta asta?offffff DOAMNE............................
Patricia, imi pare rau sa aud ca te simti neajutorata si deznadajduita. E greu in astfel de momente sa iti invingi teama, dar cu rugaciune si credinta totul este posibil! Poate rezultatele nu sunt imediate, dar nu te lasa. Nu uita ca vrajmasul asta vrea, sa deznadajduim. Roaga-te in continuare si vorbeste si cu duhovnicul tau despre cum te simti,dar nu uita ca nu esti singura: Dumnezeu, Maica Domnului si Ingerul tau Pazitor vegheaza asupra ta si fii sigura ca te iubesc mai mult decat putem noi oamenii intelege. Cum imi place mie sa zic " CU Dumnezeu inainte! " xxxxxxxxxxxx
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.07.2012, 10:33:26
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

da va multumesc........dar nu am puterea nici macar sa scriu.....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.07.2012, 10:51:07
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Steliana, ai credinta! Nimic nu se face peste noapte. Dumnezeu asculta, dar stie ce da, la timpul potrivit.
Nu castigi nimic daca te consumi asa, ba dimpotriva, stresul te afecteaza si mai tare. Ce au zis medicii, concret? Nu cred ca ti-au zis ca ai cancer. Esti tanara si organismul tau raspunde altfel tratamentului. Ai grija de fetita ta acum, nu o lasa sa vada ca esti suparata, ca ea nu are nicio vina.
SUntem alaturi de tine si te pomenim.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2012, 11:00:48
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Steliana, ai credinta! Nimic nu se face peste noapte. Dumnezeu asculta, dar stie ce da, la timpul potrivit.
Nu castigi nimic daca te consumi asa, ba dimpotriva, stresul te afecteaza si mai tare. Ce au zis medicii, concret? Nu cred ca ti-au zis ca ai cancer. Esti tanara si organismul tau raspunde altfel tratamentului. Ai grija de fetita ta acum, nu o lasa sa vada ca esti suparata, ca ea nu are nicio vina.
SUntem alaturi de tine si te pomenim.
ms din suflet.spun ca nu se stie daca este recidiva a cancerului sau un hemangiom......peste 6 luni repet rmn-ul.dar daca este cancer pana atunci evolueaza.......
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.07.2012, 11:04:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
ms din suflet.spun ca nu se stie daca este recidiva a cancerului sau un hemangiom......peste 6 luni repet rmn-ul.dar daca este cancer pana atunci evolueaza.......
Nu poti consulta si alti medici?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.07.2012, 11:08:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
datorita rez la RMN sunt terminata,sunt la pamant,nu am puterea sa fac nici macar patul,nu ma gandesc decat la cancer si la moarte,simt ca nimeni nu ma ajuta,simt ca m-am rugat degeaba Sf Nectarie si Maicii Domnului,,cred ca nu m-a auzit si nici nu ma va ajuta si nu ma va auzi,,,cert este ca nu voi mai suporta o recidiva a cancerului,nu stiu ce as face,,oricum nu as suporta,,,,,nu stiu ce sa fac,,,,de ce nu ma ajuta DUMNEZEU?de ce sa am eu soarta asta?offffff DOAMNE............................
Am trecut si eu prin emotii asemanatoarea cu ale tale. Culoarea fetei imi era pamantie. O doctorita mamograf mi-a spus ca este ceva galopant si ca e absolut necesar sa ma operez urgent. Doctorita oncolog, insa, mi-a dat niste tratamente si mi-a propus sa-mi fac analizele dupa o luna, cand urma sa se intoarca nepotul ei din concediu!!!

Ceva imi spunea ca nu intamplator doctorita oncolog a gresit in asemenea hal. Situatia mea se inrautatea de la o zi la alta. M-am plans si eu prietenelor si una mi-a recomandat cabinetul Cozac. Am urmat intocmai regimul si am luat ceaiurile de acolo. Apoi am citit vreo trei carti despre cancer. Exista secrete ale bolii pe care nu toti medicii le dezvaluie. Un om bine informat stie cum sa lupte cu boala. Merita sa ne cultivam optimismul si sa spunem duhului deznadejdii: ,,Nu toti mor!"

Cand am vazut ca incep sa ma simt mai bine, am capatat o incredere oarba in tratamantele naturiste si am renuntat sa mai merg la medic timp de opt luni. In acest timp, perfectionat dieta si am urmat regimul stabilit cu acrivie. Apoi, m-am dus totusi, la alt medic care mi-a extras si nodulii. Asta se intampla in urma cu 14 ani!

Intre timp, am intalnit doua doamne cu aceeasi problema ca a mea. Ele ma priveau cam de sus si spuneau ca merg numai pe recomandarile medicilor. Le-am spus si lor ce-am citit, le-am spus despre regim, despre sucuri, despre credinta, dar degeaba. Una dintre ele manca parizer (din carne) cu pofta in Postul Mare, iar mie mi se ridica parul vazand-o.

Una dintre ele a murit dupa un an, iar alta dupa un an si jumatate.

A-ti plange de mila nu e o solutie, din pacate. A respinge toate sfaturile care ti se dau si sa te complaci in situatia de victima, la fel.

Ia-ti masuri pentru a lupta cu boala. Dumnezeu sa te ajute ca din aceasta incercare sa iesi intarita fizic si pe plan duhovnicesc. Sa nu uitam ca Dumnezeu ingaduie sa avem unele boli si in scop pedagogic, nu ca sa murim neaparat in timp scurt.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.07.2012, 11:20:16
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am trecut si eu prin emotii asemanatoarea cu ale tale. Culoarea fetei imi era pamantie. O doctorita mamograf mi-a spus ca este ceva galopant si ca e absolut necesar sa ma operez urgent. Doctorita oncolog, insa, mi-a dat niste tratamente si mi-a propus sa-mi fac analizele dupa o luna, cand urma sa se intoarca nepotul ei din concediu!!!

Ceva imi spunea ca nu intamplator doctorita oncolog a gresit in asemenea hal. Situatia mea se inrautatea de la o zi la alta. M-am plans si eu prietenelor si una mi-a recomandat cabinetul Cozac. Am urmat intocmai regimul si am luat ceaiurile de acolo. Apoi am citit vreo trei carti despre cancer. Exista secrete ale bolii pe care nu toti medicii le dezvaluie. Un om bine informat stie cum sa lupte cu boala. Merita sa ne cultivam optimismul si sa spunem duhului deznadejdii: ,,Nu toti mor!"

Cand am vazut ca incep sa ma simt mai bine, am capatat o incredere oarba in tratamantele naturiste si am renuntat sa mai merg la medic timp de opt luni. In acest timp, perfectionat dieta si am urmat regimul stabilit cu acrivie. Apoi, m-am dus totusi, la alt medic care mi-a extras si nodulii. Asta se intampla in urma cu 14 ani!

Intre timp, am intalnit doua doamne cu aceeasi problema ca a mea. Ele ma priveau cam de sus si spuneau ca merg numai pe recomandarile medicilor. Le-am spus si lor ce-am citit, le-am spus despre regim, despre sucuri, despre credinta, dar degeaba. Una dintre ele manca parizer (din carne) cu pofta in Postul Mare, iar mie mi se ridica parul vazand-o.

Una dintre ele a murit dupa un an, iar alta dupa un an si jumatate.

A-ti plange de mila nu e o solutie, din pacate. A respinge toate sfaturile care ti se dau si sa te complaci in situatia de victima, la fel.

Ia-ti masuri pentru a lupta cu boala. Dumnezeu sa te ajute ca din aceasta incercare sa iesi intarita fizic si pe plan duhovnicesc. Sa nu uitam ca Dumnezeu ingaduie sa avem unele boli si in scop pedagogic, nu ca sa murim neaparat in timp scurt.
si ati avut cancer?ce tratament ati facut?ati mancat numai fructe si legume?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.07.2012, 11:20:19
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

O sa fie bine pentru tine patricia....roaga-te, intr-o lume confuza...sunt multe chestii aiurea...Domnul fie cu tine ca si cu noi toti sa fie...iar in timp renuntati la carne....e cam toxica....si mancati usturoi...ala e cel mai bun panaceu....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum masuram moralul unui crestin in viata din afara bisericii? patinina34 Generalitati 31 01.04.2011 08:51:56
Raiul de pe pamant NECTARIE Generalitati 0 20.01.2011 14:37:36
intre cer si pamant floaredecolt Generalitati 1 31.03.2008 13:24:00
Toti ne intoarcem in pamant... oni91 Teologie si Stiinta 23 25.12.2007 02:31:16
Raiul pe pamant CM Generalitati 5 27.11.2006 13:18:46