Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.12.2012, 22:58:23
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Tradatorii lui Hristos - cei care-si abandoneaza copiii sau parintii!

"Întrucât ați făcut unuia dintre acești frați ai Mei preamici, Mie Mi-ați făcut" - ne va spune Hristos la Judecata Sa cea dumnezeiască. Atunci, noi, uimiți, nedumeriți, dezamăgiți de noi înșine, vom răspunde: "drept ești Tu întru cuvintele Tale și biruitor când vei judeca Tu"!
Dintre toate păcatele noastre ("nu este drept nici unul, nici măcar unul nu este", spunea Psalmistul), cea mai josnică, cea mai necreștinească, cea mai înfricoșătoare faptă îmi pare abandonarea propriilor copii sau părinți aflați în suferință. Cei care-și abandonează copiii în orfelinate, cei care-și părăsesc părinții bătrâni în azile sau prin sanatorii comit un act de trădare a membrilor propriei familii. Despre această faptă josnică Sf. Apostol Pavel scrie: "Cine, însă, nu are grijă de ai săi și mai ales de casnicii săi s-a lepădat de credință și este mai rău decât un necredincios". Nu spune că "e ca și cum s-ar fi lepădat de credință", ci chiar că "s-a lepădat de credință".
Așadar, potrivit Sfintei Scripturi, abandonarea, sub orice pretext, a unei persoane bolnave din familia noastră, constituie un act de apostazie.
Domnul nostru să ne păzească de o astfel de crimă, iar pe cei care au săvârșit-o să-i ajute să se-ntoarcă prin pocăință și să-i reintegreze în familiile lor pe cei abandonați, dacă aceștia mai sunt în viață!
Doamne Iisuse, Nădejdea noastră, nu ne lăsa să ne lepădăm de Tine într-un mod atât de laș, iar celor care au făcut-o dăruiește-le iertare și pocăință autentică!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.12.2012, 23:02:18
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Am înființat acest topic pentru că, în ultima vreme, aud de tot mai multe astfel de cazuri... și mă înfricoșez... la propriu... Îmi este greu să mai am încredere în semenii mei și-n mine însămi, când aud că oameni ca și mine, botezați în Numele Sfintei Treimi, persoane serioase și care-ți inspiră respect sunt capabile să provoace astfel de tragedii celor din familia lor.
Dumnezeu să ne țină pe toți de urechi, că altfel Îl vindem ca Iuda!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2012, 02:36:04
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Lepadarea de copii si de fratii aflati in grea suferinta (sau in lipsuri majore) cred ca incalca in primul rand legea firii. Josnicia nu e fireasca, ci e abatere de la firesc. "Eroare in program".

Care lege a firii tot de Domnul e pusa, din capul locului, in fapturi simtitoare.
Nu avem nevoie de predici pentru a nu face aceasta. E suficient bunul simt. Dar cum acesta e rar si perisabil, iata si eterna nevoie de aducere aminte, de predica insufletitoare.
Duhul Sfant e pentru mine in primul rand un "recuperator". El ne aduce aminte de toate...
Ca nu au fost asa de la bun inceput...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2012, 12:29:55
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce e mai grav, sa abandonezi un copil sau sa-l avortezi????

Copilul obandonat mai are o sansa sa fie infiat si sunt multe cazuri dar cel avortat??? saracul. Eu cred ca e mai mare pacatul sa avortezi decat sa abandonezi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2012, 17:55:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Ce e mai grav, sa abandonezi un copil sau sa-l avortezi????

Copilul obandonat mai are o sansa sa fie infiat si sunt multe cazuri dar cel avortat??? saracul. Eu cred ca e mai mare pacatul sa avortezi decat sa abandonezi.
Ambele sunt pacate foarte mari.Cazurile de infiere le depasesc pe cele de abandonare?? Nu chiar...
Cunosc destule cazuri de familii care nu au putut sa aibe un copil al lor dar nici nu ar accepta sa infieze vreun suflet.

Si copiii abandonati greu isi fac drum prin viata luptandu-se cu depresii,sentimente de inferioritate,autodistrugere.Unii sunt departe de normalitate.
Nu pot intelege si accepta situatia lor decat la maturitate si atunci,in unele cazuri, este destul de tarziu. Este greu sa traiesti ani de zile cu sentimentul ca ai fost parasit.
Desigur nu este tarziu pt vindecare,ci este tarziu pt copilaria si adolescenta lor pe care au trait-o in framantari si in intrebari fara raspuns.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2012, 19:01:13
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ambele sunt pacate foarte mari.Cazurile de infiere le depasesc pe cele de abandonare?? Nu chiar...
Cunosc destule cazuri de familii care nu au putut sa aibe un copil al lor dar nici nu ar accepta sa infieze vreun suflet.

Si copiii abandonati greu isi fac drum prin viata luptandu-se cu depresii,sentimente de inferioritate,autodistrugere.Unii sunt departe de normalitate.
Nu pot intelege si accepta situatia lor decat la maturitate si atunci,in unele cazuri, este destul de tarziu. Este greu sa traiesti ani de zile cu sentimentul ca ai fost parasit.
Desigur nu este tarziu pt vindecare,ci este tarziu pt copilaria si adolescenta lor pe care au trait-o in framantari si in intrebari fara raspuns.
Da, asa este , am vrut sa spun ca un copil abandonat tot mai are o sansa (sa fie infiat) eu am infiat 2 copilasai, prietena mea 2 frati, si multe alte exemple, nu spun ca nu e pacat, desigur nu este normal sa-ti abandonezi copilasii dar totusi avortul e grav pt ca ucide si sufletul si trupul, pt ca acei copilasi nu au avut posibilitatea sa fie botezati si crezi ca copii avortati nu sufera??? ba sufera ..si ei sunt lipsiti de dragostea materna.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.12.2012, 21:30:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Doamne, de ce folositi mereu asa termeni oribili? De ce judecati oamenii in halul asta?

Nu sunt de acord cu avortul, sau abandonul de copii sau parinti. Totusi mi se pare exagerat ce se scrie aici in ultima vreme.

S-a militat impotriva avortului. Fara solutii. Acum o solutie ar fi sa fie nascuti copiii si dati la orfelinat. Nu e bine nici asa.
Adoptia se face tot mai grea. Mai nou aproape ca nu mai poti adopta deloc, pentru ca trebuie sa se caute ani de zile toate rudele copilului si lasati parintii naturali sa se razgandeasca de multe ori.

Viata este tot mai grea. Dumnezeu nu ne da pe tava casa, bani, alimente, haine, etc. Trebuie sa muncim pentru ele. Trebuie sa avem o profesie. Sa facem o scoala.

Numai cine nu stie ce inseamna viata acum, sa ingrijesti copii, sau parinti bolnavi luni si ani de zile poate sa scrie astfel de lucruri pe un forum crestin.

Sa ai serviciu, poate si alte obligatii, singur, sau cu familie in spate, sa nu ai bani, sa te ocupi zi si noapte de un bolnav.

Si la serviciu nu te ajuta si nu te iarta. Trebuie sa fii acolo pe baricade.
Multa lume aici spune sa se faca o gramada de copii si inca de foarte timpuriu. Ce scoala, ce casa, ce profesie! Pai si cu ce ii crestem?
Cine ne da asa pe tava de toate? Doar daca stam sa cersim.
Sunt unii care asa fac si nu au cu ce sa-i creasca, nu sunt in stare sa faca ceva cu ei si atunci ii dau la orfelinat.
Si putini sunt dati apoi in adoptie.

Oameni buni parca stati undeva sus si priviti lumea din afara ei, fara sa stiti cum este.

E asa usor de judecat si aruncat cu vorbele!
Sa speli si sa hranesti un batran bolnav, care nu se poate misca, sau e dement, 24 ore din 24 si sa te duci fresh la serviciu. Ia incercati!

In Romania nu exista ingrijitori la domiciliu, nu exista azile. De bani nu mai vorbim.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.12.2012, 22:45:31
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Lepadarea de copii si de fratii aflati in grea suferinta (sau in lipsuri majore) cred ca incalca in primul rand legea firii. Josnicia nu e fireasca, ci e abatere de la firesc. "Eroare in program".

Care lege a firii tot de Domnul e pusa, din capul locului, in fapturi simtitoare.
Nu avem nevoie de predici pentru a nu face aceasta. E suficient bunul simt. Dar cum acesta e rar si perisabil, iata si eterna nevoie de aducere aminte, de predica insufletitoare.
Duhul Sfant e pentru mine in primul rand un "recuperator". El ne aduce aminte de toate...
Ca nu au fost asa de la bun inceput...
Da, sunt întru totul de acord cu opinia dvs.
Domnul să ne miluiască pe toți!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.12.2012, 22:48:56
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Ce e mai grav, sa abandonezi un copil sau sa-l avortezi????

Copilul obandonat mai are o sansa sa fie infiat si sunt multe cazuri dar cel avortat??? saracul. Eu cred ca e mai mare pacatul sa avortezi decat sa abandonezi.
Doamne ajută!
Cred că are prea puțină importanță care dintre aceste două crime - avortul și abandonarea propriilor copii - este mai gravă. Ambele sunt păcate strigătoare la cer...
Vă apreciez din tot sufletul pentru că, așa cum ați scris într-un alt mesaj, ați înfiat 2 copilași orfani. Cred că Dumnezeu, pentru această faptă, vă va bucura o eternitate în Împărăția iubirii Sale!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.12.2012, 23:19:38
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Doamne, de ce folositi mereu asa termeni oribili? De ce judecati oamenii in halul asta?

Nu sunt de acord cu avortul, sau abandonul de copii sau parinti. Totusi mi se pare exagerat ce se scrie aici in ultima vreme.

S-a militat impotriva avortului. Fara solutii. Acum o solutie ar fi sa fie nascuti copiii si dati la orfelinat. Nu e bine nici asa.
Adoptia se face tot mai grea. Mai nou aproape ca nu mai poti adopta deloc, pentru ca trebuie sa se caute ani de zile toate rudele copilului si lasati parintii naturali sa se razgandeasca de multe ori.

Viata este tot mai grea. Dumnezeu nu ne da pe tava casa, bani, alimente, haine, etc. Trebuie sa muncim pentru ele. Trebuie sa avem o profesie. Sa facem o scoala.

Numai cine nu stie ce inseamna viata acum, sa ingrijesti copii, sau parinti bolnavi luni si ani de zile poate sa scrie astfel de lucruri pe un forum crestin.

Sa ai serviciu, poate si alte obligatii, singur, sau cu familie in spate, sa nu ai bani, sa te ocupi zi si noapte de un bolnav.

Si la serviciu nu te ajuta si nu te iarta. Trebuie sa fii acolo pe baricade.
Multa lume aici spune sa se faca o gramada de copii si inca de foarte timpuriu. Ce scoala, ce casa, ce profesie! Pai si cu ce ii crestem?
Cine ne da asa pe tava de toate? Doar daca stam sa cersim.
Sunt unii care asa fac si nu au cu ce sa-i creasca, nu sunt in stare sa faca ceva cu ei si atunci ii dau la orfelinat.
Si putini sunt dati apoi in adoptie.

Oameni buni parca stati undeva sus si priviti lumea din afara ei, fara sa stiti cum este.

E asa usor de judecat si aruncat cu vorbele!
Sa speli si sa hranesti un batran bolnav, care nu se poate misca, sau e dement, 24 ore din 24 si sa te duci fresh la serviciu. Ia incercati!

In Romania nu exista ingrijitori la domiciliu, nu exista azile. De bani nu mai vorbim.
Doamne ajută!
Sophia, cred că, în acest caz, ne-am putea gândi și din perspectiva... celor abandonați. Cred că ar fi bine să empatizăm cu ei, măcar pentru o clipă. Oare dacă noi (Doamne ferește!!!) am fi, cândva, abandonate de către ființele cele mai dragi, de către cei cărora le-am acordat cea mai mare încredere, ce am simți? De exemplu, dacă am avea copii, i-am crește cu toată dragostea și dăruirea de care am fi capabile, iar ei ne-ar interna într-un azil și ne-ar lăsa acolo împotriva voinței noastre, ce am gândi?... I-am înțelege, sau am trăi tot restul vieții noastre pământești cea mai cumplită deznădejde și dezamăgire?
Da, împrejurările sunt grele, dar, vorba părintelui Steinhardt de la Rohia, nu-i vom putea spune lui Hristos "împrejurările ne-au silit".
Dacă o persoană moare de foame, are dreptul să comită crime și jafuri pentru a obține hrana cea atât de necesară? Cu siguranță că nu. Ar avea, cel mult, circumstanțe atenuante în justiție.
Dacă un creștin, în primele veacuri, ar fi fost amenințat și persecutat, ar fi avut cumva îngăduința morală de a-L renega pe Hristos? Desigur, răspunsul este negativ.
Dacă împrejurările sunt atât de dificile, are vreun CREȘTIN dreptul de a săvârși crima părăsirii propriilor copii și/sau părinți, aruncându-i în această lume crudă și indiferentă? Desigur, nu și iar nu!!!
Da, este bine să fim îngăduitori față de păcătoși, noi înșine greșind atât de frecvent iubirii lui Hristos. Totuși, când este vorba de crime, de păcate grave, de fapte josnice care provoacă suferință și deznădejde unor oameni nevinovați, atunci, lăsând diplomația și toleranța, avem datoria de a reacționa împotriva nedreptății!
În acest sens, Sf. Ioan Gură de Aur, analizând distincția dintre obrăznicie și curajul opiniei, spunea că, atunci când noi înșine suntem prigoniți, avem sfânta datorie creștinească de a ierta, dar în cazul în care semenii noștri sunt nedreptățiți, noi suntem datori să-i apărăm, să-i ajutăm, chiar cu fermitate.
Hristos nu ne-a spus să-i iubim pe dușmanii altora, ci pe vrăjmașii noștri.
Nu judec persoana păcătosului (că doar nu mi-a dat Hristos un astfel de mandat), dar mărturisesc, în calitate de creștină, că există păcate grave, cumplite, împotriva cărora simt că am datoria de a lua atitudine, mai ales atunci când ele se petrec în jurul meu, în țara și-n orașul în care trăiesc! Există, în România, 67000 de copii abandonați. De ce? Pentru că serviciul părinților a fost nu știu cum, pentru că împrejurările, politica, USL-ul, PDL-ul, seceta, criza economică... dar ce vină au acei copii pentru toate acestea? De ce trebuie ca ei să sufere atât de groaznic întreaga lor copilărie, adolescență și tinerețe? De ce? Cum ne mai rabdă Dumnezeu?
Din ce motiv, după ce un domn pe care l-am cunoscut personal și-a crescut cei 3 băieți în credința creștină, a fost internat contra voinței lui într-un azil? Cu ce drept i-au făcut asta proprii copii, care se pretindeau nici mai mult nici mai puțin decât "creștini"?
Și cine este dur, intolerant, crud? Cei care comit crime, sau cei care reacționează împotriva lor?... Cei care mă cunosc, fie și doar în mod virtual, știu că sunt o persoană tolerantă (slavă lui Dumnezeu). Totuși, când mă gândesc la copilașii care vor petrece aceste sărbători printre străini, întrebându-se de ce ei n-au o căsuță și o familie a lor, nu-mi mai pot controla atitudinea... și nici nu încerc, fiindcă știu că revolta din sufletul meu împotriva nedreptății este legitimă. Dumnezeu mi-a dăruit o familie minunată și tocmai de aceea am datoria de a încerca întreaga mea viață să-i apăr, atât cât îmi va sta în putință, pe cei condamnați fără motiv la suferință și singurătate.
Dvs spuneți că este foarte dificil să-ngrijești o persoană vârstnică și bolnavă. Da, sunt de acord și-i apreciez, îi respect din toată ființa mea pe creștinii care se dedică lui Dumnezeu și semenilor prin astfel de fapte. Cred că ei sunt adevărați mărturisitori smeriți ai lui Hristos.
Acum v-aș propune să medităm împreună la o altă întrebare: oare cei care-și abandonează copilașii sau părinții bătrâni... cum pot dormi noaptea? Oare cum pot adresa un cuvânt de rugăciune către Tatăl Cel din ceruri, cât timp îi știu pe cei dragi ai lor singuri, exilați de acasă, fără nicio apărare, printre străini, suferind de dorul întoarcerii, de revolta neputinței și de cumplita dezamăgire provocată de cei care i-au părăsit?...

Sophia, Domnul să ne păzească pe toți de astfel de păcate, iar celor care au păcătuit deja, celor care i-au trădat și părăsit pe cei dragi să le dea Dumnezeu gând de pocăință autentică și reconvertire la credință, căci la El, așa cum bine știm, nimic nu este cu neputință!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 02.12.2012 at 23:28:53.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
dacii care l-au presimtit pe Hristos cozia Generalitati 38 05.12.2019 20:26:32
Manuale de religie care promoveaza intoleranta religioasa si agreseaza psihic copiii? cristina2012 Stiri, actualitati, anunturi 62 01.10.2012 16:07:09
Copiii care nasc copii anastasia2008 Generalitati 22 23.03.2012 04:57:30
Parintii fara copiii se numesc ... pacatosi ... oare asa o fi? refuz sa cred paulici Botezul 57 26.02.2011 00:10:06
Parintii vs iubirea vietii mele-Hristos!!! alexandra28again Generalitati 22 07.12.2008 23:07:18