Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2005, 20:02:02
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Se linistisera un timp cu prozelitismul, trecusera pe modul "pasiv", dar, de la un timp observ pe strazi, tineri imbracati la fel, in costume, care merg din bloc in bloc. Presupun ca sunt de la Martorii lui Iehova, oricum, nu asta e important. Pana acum n-au incercat sa ma abordeze, desi trec pe langa ei in fiecare zi. Totusi, ma gandesc cati oameni cad in plasele lor, din nestiinta, pentru ca au auzit nu stiu de la cine ca este mai bine la ei, ca te ajuta...si alte prostii...
Vroiam sa stiu daca este legal sa mergi la usa omului si sa-i umplii capul cu tot felul de tampenii...Probabil ca este...

Si, credeti ca este nevoie de o campanie de educare din partea Bisericii Ortodoxe Romane, pentru ca resurse si influenta are, campanie facuta de oamenii valorosi, pe care noi stim ca ii are, dar de care majoritatea romanilor nici n-au auzit?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.10.2005, 13:46:46
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael
Se linistisera un timp cu prozelitismul, trecusera pe modul "pasiv", dar, de la un timp observ pe strazi, tineri imbracati la fel, in costume, care merg din bloc in bloc. Presupun ca sunt de la Martorii lui Iehova, oricum, nu asta e important. Pana acum n-au incercat sa ma abordeze, desi trec pe langa ei in fiecare zi. Totusi, ma gandesc cati oameni cad in plasele lor, din nestiinta, pentru ca au auzit nu stiu de la cine ca este mai bine la ei, ca te ajuta...si alte prostii...
Vroiam sa stiu daca este legal sa mergi la usa omului si sa-i umplii capul cu tot felul de tampenii...Probabil ca este...

Si, credeti ca este nevoie de o campanie de educare din partea Bisericii Ortodoxe Romane, pentru ca resurse si influenta are, campanie facuta de oamenii valorosi, pe care noi stim ca ii are, dar de care majoritatea romanilor nici n-au auzit?
Sunt intr-adevar foarte agresivi!:( Pentru ca moartea i esenta ei este agresiva!:angry: Iar invatatura lor duce la moarte!:(:angry:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.10.2005, 13:28:16
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Citat:
În prealabil postat de Mikhael
Se linistisera un timp cu prozelitismul, trecusera pe modul "pasiv", dar, de la un timp observ pe strazi, tineri imbracati la fel, in costume, care merg din bloc in bloc. Presupun ca sunt de la Martorii lui Iehova, oricum, nu asta e important. Pana acum n-au incercat sa ma abordeze, desi trec pe langa ei in fiecare zi. Totusi, ma gandesc cati oameni cad in plasele lor, din nestiinta, pentru ca au auzit nu stiu de la cine ca este mai bine la ei, ca te ajuta...si alte prostii...
Vroiam sa stiu daca este legal sa mergi la usa omului si sa-i umplii capul cu tot felul de tampenii...Probabil ca este...

Si, credeti ca este nevoie de o campanie de educare din partea Bisericii Ortodoxe Romane, pentru ca resurse si influenta are, campanie facuta de oamenii valorosi, pe care noi stim ca ii are, dar de care majoritatea romanilor nici n-au auzit?
Sunt intr-adevar foarte agresivi!:( Pentru ca moartea i esenta ei este agresiva!:angry: Iar invatatura lor duce la moarte!:(:angry:
P.S Pentru ca nu se intelege exact, reiau redactarea celor scrise anterior: Sunt intr-adevar foarte agresivi!
Pentru ca moartea in esenta ei este agresiva!
Iar invatatura lor duce la moarte! Pentru ca este mincinoasa!
NEW-AGE asta este!:(:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.10.2005, 13:10:13
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Curentele si doctrinele false sunt peste tot. si vor fi din ce in ce mai multe.
Singura paza reala impotriva ereziilor este sa cunosti tu foarte bine Scriptura.In Galateni 1:7-10 Pavel zice ca chiar daca inger sau chiar el insusi ar veni sa spuna altceva decat Scriptura zice sa fie Anatema (Lepadat).Cred ca ar trebui invatati credinciosii sa citeasca si sa aprofundeze Scriptura si nu se vor putea rataci.
Cei ce identifica banii falsi studiaza foarte bine banii buni pentru a sti cand vad unul fals nu invers. Atunci cand cunoastem adevarul Adevaraul ne face Liberi si nu ne temem de orice vant de invatatura.
Sa ne ajute Hristos la asta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.10.2005, 18:49:26
floryna floryna is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2005
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Curentele si doctrinele false sunt peste tot. si vor fi din ce in ce mai multe.
Singura paza reala impotriva ereziilor este sa cunosti tu foarte bine Scriptura.In Galateni 1:7-10 Pavel zice ca chiar daca inger sau chiar el insusi ar veni sa spuna altceva decat Scriptura zice sa fie Anatema (Lepadat).Cred ca ar trebui invatati credinciosii sa citeasca si sa aprofundeze Scriptura si nu se vor putea rataci.
Cei ce identifica banii falsi studiaza foarte bine banii buni pentru a sti cand vad unul fals nu invers. Atunci cand cunoastem adevarul Adevaraul ne face Liberi si nu ne temem de orice vant de invatatura.
Sa ne ajute Hristos la asta.
Eu cred ca motivul pentru care sectarii reusesc sa profite de naivitatea crestinilor ortodocsi si sa ii pacaleasca cu minciuno-invatatura lor este necunoasterea credintei ortodoxe.Atata timp cat ei au tot felul de adunari si de conferinte pe stadioane si in alte locuri publice si merg si din casa in casa cu Bibliile lor,majoritatea crestinilor ortodocsi vin la Biserica in noaptea de Inviere si poate si duminica, dar fac aceste lucruri din obisnuinta,chiar din reflex as putea spune.Cati ortodocsi nu se spovedesc decat in Postul Pastelui?Cati au in casele lor Catehismul sau scrierile Sfintilor Parinti?Nu o spun cu gand de a judeca pe cineva.Doamne fereste!Vreau doar sa zic ca este nevoie de o promovare mai acerba a dreptei credinte prin orice mijloc,de o educatie religioasa mai puternica.In zilele noastre daca te vede cineva cu fusta lunga mergand la Sfanta Liturghie iti spune ca "te-ai pocait".Macar de ne-am pocai cu adevarat si nu am mai face atatea pacate...Din pacate sunt prea putini cei care vor sa mai primeasca invatatura Mantuitorului in inima lor...De fapt sunt prea putini cei care o cunosc.Cred ca si indiferenta este un pacat.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.10.2005, 16:17:02
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floryna
Citat:
În prealabil postat de Abell
Curentele si doctrinele false sunt peste tot. si vor fi din ce in ce mai multe.
Singura paza reala impotriva ereziilor este sa cunosti tu foarte bine Scriptura.In Galateni 1:7-10 Pavel zice ca chiar daca inger sau chiar el insusi ar veni sa spuna altceva decat Scriptura zice sa fie Anatema (Lepadat).Cred ca ar trebui invatati credinciosii sa citeasca si sa aprofundeze Scriptura si nu se vor putea rataci.
Cei ce identifica banii falsi studiaza foarte bine banii buni pentru a sti cand vad unul fals nu invers. Atunci cand cunoastem adevarul Adevaraul ne face Liberi si nu ne temem de orice vant de invatatura.
Sa ne ajute Hristos la asta.
Eu cred ca motivul pentru care sectarii reusesc sa profite de naivitatea crestinilor ortodocsi si sa ii pacaleasca cu minciuno-invatatura lor este necunoasterea credintei ortodoxe.Atata timp cat ei au tot felul de adunari si de conferinte pe stadioane si in alte locuri publice si merg si din casa in casa cu Bibliile lor,majoritatea crestinilor ortodocsi vin la Biserica in noaptea de Inviere si poate si duminica, dar fac aceste lucruri din obisnuinta,chiar din reflex as putea spune.Cati ortodocsi nu se spovedesc decat in Postul Pastelui?Cati au in casele lor Catehismul sau scrierile Sfintilor Parinti?Nu o spun cu gand de a judeca pe cineva.Doamne fereste!Vreau doar sa zic ca este nevoie de o promovare mai acerba a dreptei credinte prin orice mijloc,de o educatie religioasa mai puternica.In zilele noastre daca te vede cineva cu fusta lunga mergand la Sfanta Liturghie iti spune ca "te-ai pocait".Macar de ne-am pocai cu adevarat si nu am mai face atatea pacate...Din pacate sunt prea putini cei care vor sa mai primeasca invatatura Mantuitorului in inima lor...De fapt sunt prea putini cei care o cunosc.Cred ca si indiferenta este un pacat.
Ce ar fi daca am practica credinta mosilor nostri, care s-au nascut crestini, nu au fost facuti crestini! Ca si ei se luptau cam tot cu ce luptam noi astazi, adica idolatrie si desfrau!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.11.2005, 10:18:24
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Ce ar fi daca am practica credinta mosilor nostri, care s-au nascut crestini, nu au fost facuti crestini!
Nimeni niciodata nu se naste crestin. Daca accepti asa ceva atunci inseamna da Dumnezeu e nedrept : unii se nasc crestini si merg in rai
unii se nasc necrestini si merg in iad
Apoi ce facem cu jerfa Domnului Isus care a venit tocmai pentru ca oamenii sa vada raiul. NU SE POT MANTUI PRIN NASTERE.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2005, 13:20:29
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Ce ar fi daca am practica credinta mosilor nostri, care s-au nascut crestini, nu au fost facuti crestini!
Nimeni niciodata nu se naste crestin. Daca accepti asa ceva atunci inseamna da Dumnezeu e nedrept : unii se nasc crestini si merg in rai
unii se nasc necrestini si merg in iad
Apoi ce facem cu jerfa Domnului Isus care a venit tocmai pentru ca oamenii sa vada raiul. NU SE POT MANTUI PRIN NASTERE.
Ba da Abellutza, sunt nascuti, iar nu facuti crestini, intocmai ca in Crez! iar Dumnezeu este si bun si drept!
Exista rai si pentru pagani, pentru ca ei fac din fire cele ale legii!:)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2005, 18:49:31
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mikhael
Vroiam sa stiu daca este legal sa mergi la usa omului si sa-i umplii capul cu tot felul de tampenii...Probabil ca este...
Din pacate este legal ceea ce fac martorii lui Iehova. Prin anii 1990-1991, un judecator fara judecata a permis inregistrarea la Tribunal a sectei sub numele de Organizatia religioasa martorii lui Iehova, deci a legalizat-o. Conform legilor in vigoare, daca ii agresezi fizic sau verbal pt ca racoleaza crestini, esti pasibil de amenda; mai mult,poti fi incriminat ca nu respecti Constitutia, care le da dreptul sa-si atraga discipoli sau poti fi acuzat de discriminare religioasa si esti pasibil de inchisoare.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.01.2006, 14:04:02
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Crestini ne nastem prin Sfantul Botez, pe care il avem din vremea necunostintei noastre, si asa crestem in credinta si in Biserica, nu sintem tinuti inafara. Nasii si parintii nostrii isi iau raspunderea pentru asta, iar cand ajungem la varsta intelegerii avem deja adunate in sufletul nostru si credinta si oarecare cunoastere.

Pe de alta parte noi nu ne putem sprijini principiile de credinta pe autoritatile laice, pe legile sau principiile care guverneaza societatea laica. Doar nu in Parlament se stabileste daca homosexualitatea, drogurile sau desfranarea sint pacate :-) indiferent daca sint sau nu legale.
Cate regimuri nu au fost chiar ostile Crestinismului sau au persecutat Biserica si invatatura ei ?
Acum nu mai are importanta cate secte vor fi legalizate si ce mijloace vor folosi, Biserica zidita de Fiul lui Dumnezeu “nici portile Iadului nu o va birui”.
Lupta asta se da pe taramul Duhului, nu in planul materiei, si acelea ale Duhului sint si armele cu care putem lupta.
Si Biserica, prin mijloacele care le are, e cea mai importanta in aceasta lupta, predicile din biserici si conferintele la care sint invitati Parintii ar fi o ocazie buna.

Indiferenta e, sigur, un pacat, pentru ca naste altele si mai mari. In educatia noastra, in care Nasii ar trebui sa aiba un rol deosebit, alaturi de parinti, ei nu mai au de multe ori legatura cu credinta, sistemul de invatamint ne directioneaza in cu totul alt sens, si nimeni nu ne face constienti de cel mai important lucru al vietii noastre: Drumul spre manturire !
Ce decizii luam, in ce directie ne indtreptam, cat de bine cunoastem ceea ce facem si ceea ce avem de facut.
De aici naivitatea si suflarea asta de vant a multor credinciosi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inselatoria sectelor Andy00 Secte si culte 13 18.11.2013 19:15:55
Studentii in biblie o alta ramura a sectelor none Alte Religii 9 16.10.2010 17:52:29