Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.03.2010, 23:34:45
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul
Pai minunea cu raul Iordan chiar este o minune dumnezeiasca, nu crezi ?
Nu stiu cum a fost anul acesta, dar anul ''08 nu a mai fost minunea.

http://bastrix.wordpress.com/2008/01...n-tara-sfanta/
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.03.2010, 14:48:33
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Nu stiu cum a fost anul acesta, dar anul ''08 nu a mai fost minunea.

http://bastrix.wordpress.com/2008/01...n-tara-sfanta/
2008 a fost cumva anul în care călugării ortodocși de la Sfântul Mormânt și-au dat cu lumânările în cap? Ar putea fi o explicație... (iarăși sunt rău Dar când n-am fost?)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.03.2010, 14:54:52
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
2008 a fost cumva anul în care călugării ortodocși de la Sfântul Mormânt și-au dat cu lumânările în cap? Ar putea fi o explicație... (iarăși sunt rău Dar când n-am fost?)

Mai triciclici, iar esti pe forum? ai terminat cu studiul scripturii pe ziua de azi?
Apropo, vezi ca esti prost.....informat, ca intotdeauna
Sau aveti norma pe zi de realizat pe acest forum?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.03.2010, 15:48:46
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit roaga-te si Sf. Parascheva pt. prietena ta

Citat:
În prealabil postat de maria_aura Vezi mesajul
buna,
sunt noua printre voi si ma simt putin stinghera pana ma integrez...motivul pt care am intrat pe forum este ca sunt disperata...vreau din tot sufletul sa-mi ajut o prietena si nu stiu cum...este o persoana deosebita care insa a trecut prin incercari foarte grele este putin spus (sau poate ca Dumnezeu i-a dat atat cat a putut duce) insa cred ca acum din disperare de cauza a inceput sa mearga pe un drum gresit,iar eu nu prea stiu sa il arat pe cel bun...si anume a fost racolata de o secta de baptisti ...care parca i-au sters creierul.... orice i-as spune eu ea are un argument spus de ei la toate....nu stiu daca am reusit sa ma fac inteleasa,insa am sa revin cu mai multe amanunte mai tarziu...
Mai bine roaga-te si Maicii Domnului (citeste 'Paraclisul Maicii Domnului', si indruma-o si pe prietena ta sa-l citeasca), si acatistul Sf. Cuv. Parascheva, pt. luminarea mintii si pt. a gasi calea cea buna, pt. ajutor in viata si pt. toate cele de trebuintza si folos. Postez aici un link la un articol despre cateva din minunile Sfintei Parascheva: http://www.sfantaparascheva.com/minuni.php
Si un mic fragment extras:
'18. În anul 1968, prin luna martie, într-o dimineață, Părintele Stareț loanichie din Sfânta Mitropolie se apropie de mine și-mi spune, arătând spre o doamnă: "Vezi, doamna aceea a venit din Bulgaria și nu știe românește, matale știi rusește, încearcă să vorbești rusește cu ea să vedem ce dorește - dacă știe și ea rusește", într-adevăr, doamna știa rusește. S-a bucurat că poate să-și spună durerea ei și plângând mi-a povestit că are un singur băiat, care a ajuns la facultate în anul doi și subit a înnebunit, dar într-o formă așa de gravă că-1 ține într-o cușcă.

Ea întotdeauna a fost credincioasă, în schimb soțul ei este un ateu și întotdeauna îl blestema pe copilul lui și înjura pe Dumnezeu. Ea mereu se ducea la biserică, rugându-se cu lacrimi pentru copilul ei. într-o noapte visează o femeie înaltă, îmbrăcată în negru, care-i spune: "Dacă vrei să fie sănătos copilul tău, să vii la mine". Femeia n-a întrebat-o unde să meargă și cine este aceea pe care a visat-o.

Peste vreo două luni iarăși visează aceeași femeie care-i spune același lucru ca prima dată. Atunci ea o întreabă: "Dar cine ești și unde să mă duc?". Ea a răspuns: "Sunt Sfânta Paraschiva din Iași!"

Doamna din Bulgaria locuia chiar în capitala țării - Sofia. Imediat s-a dus la ambasadă și, căpătând pașaportul, a venit la Sfânta Paraschiva. M-a întrebat ce să facă, cum s-o roage pe Sfânta Paraschiva pentru fiul ei? Am învățat-o, a dat pomelnic pentru un an de zile, asta din proprie inițiativă. Toată ziua nu s-a dezlipit de la sfânta raclă până seara, apoi a plecat.

După un an a venit cu mama ei de 90 de ani să-i mulțumească Sfintei Paraschiva că băiatul ei s-a făcut complet sănătos și continuă studiile la facultate.'
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.03.2010, 23:34:50
maria_aura's Avatar
maria_aura maria_aura is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

[quote=cherub;218649]Mai bine roaga-te si Maicii Domnului (citeste 'Paraclisul Maicii Domnului', si indruma-o si pe prietena ta sa-l citeasca), si acatistul Sf. Cuv. Parascheva, pt. luminarea mintii si pt. a gasi calea cea buna, pt. ajutor in viata si pt. toate cele de trebuintza si folos. Postez aici un link la un articol despre cateva din minunile Sfintei Parascheva: http://www.sfantaparascheva.com/minuni.php

multumesc mult! asa o sa fac,de fapt cred ca numai asta pot sa fac..pt ca altceva nu este ea dispusa sa faca...nu ma asculta...daca incerc sa o contrazic se supara si nu-mi mai vorbeste...ea trece prin niste incercari grele acum si crede ca aceste incercari se datoreaza faptului ca incearca "sa se apropie de Dumnezeu"....deci mie nu-mi ramane decat sa ma rog...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.03.2010, 01:06:13
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria_aura Vezi mesajul
insa cred ca acum din disperare de cauza a inceput sa mearga pe un drum gresit,iar eu nu prea stiu sa il arat pe cel bun...
Maria, spui ca nu stii pe cel bun sa-l arati, dar ea este pe drum gresit, cum ii aia?
Daca nu stii pe cel bun, cum il stii pe cel gresit?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.03.2010, 01:14:31
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Maica Domnului aduce pe cei de la necredinta la credinta, daca este rugata cu CREDINTA! Ea aduce de la moarte la viata pe cei cuprinsi de inselaciunea celui rau! Ea este Maica MILOSTIVIRII! Ea este grabnic ajutatoare! Prietena Saracilor, Bucuria celor intristati! Hranitoarea celor flamanzi! Ocrotirea celor straini!
Roag-o pe Maica Domnului sa se milostiveasca spre prietena ta, ca si pe mine m-a scos Maica Domnului din aceeasi secta beptista!
Maica Domnului sa va miluiasca!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.03.2010, 01:23:21
Ponticvs Ponticvs is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Locație: Tulcea,RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Nu trebuie sa o convingi ca este gresit ceea ce face.Spune-ti parerea si atat.Este decizia ei.Cel mai rau lucru pe care poti sa il faci este sa o influentezi.Ea considera ca religia pe care a avut-o a tradat-o si ai sanse destul de mici sa o intorci din drumul proaspat ales.Cu siguranta ii salasluia in subconstient schimbarea religiei.
Problema aici nu o constituie baptistii ci prietena ta.Pur si simplu nu a avut credinta suficient de puternica.
Trebuie sa acceptam si pierderi si aici nu vorbesc despre resemnare ci despre inevitabil.
Daca o sa aiba din nou probleme si secta respectiva nu o sa o sustina financiar(asa cum obisnuiesc) o sa o bata gandul sa schimbe iar religia.
Ii sfatuiesc pe adventisti sa nu ma contrazica.Am avut o bunica adventista si sunt inconjurat de penticostali si baptisti!!!
__________________
Doar viata pe care o traim pentru altii este o viata ce merita sa fie traita. ( Albert Einstein )
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.03.2010, 13:13:05
maria_aura's Avatar
maria_aura maria_aura is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Maria, spui ca nu stii pe cel bun sa-l arati, dar ea este pe drum gresit, cum ii aia?
Daca nu stii pe cel bun, cum il stii pe cel gresit?
auzi mai amarius...nu mai rastalmaci tu ce zic eu...cum faceti voi si cu Biblia,o interpretati cum vreti voi si profitati de oamenii necajiti,clar?!
uite,vroiam sa zic acolo ca sunt proasta,pacatoasa si nu cunosc indeajuns invataturile Bibliei si ale bisericii si nu ma simt in stare sa-i aduc argumentele de care are ea nevoie. Multumit???
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.03.2010, 23:52:37
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
2008 a fost cumva anul în care călugării ortodocși de la Sfântul Mormânt și-au dat cu lumânările în cap? Ar putea fi o explicație... (iarăși sunt rău Dar când n-am fost?)
BO invata: dupa fapta si rasplata...daca fapta este rea si nu se caieste cel care a facut-o, plata ii va fi pe masura.
Sectele invata ca Iisus iarta, ca doar de aceea a murit pe cruce...

Pt. o fapta grava BO recomanda cainta cu lacrimi, sectari doar un simplu "iarta-ma!"...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa il ajut? ozana81 Vrajitoria 4 14.05.2011 16:12:01
Cum să o ajut? Carmen FUNIERU Intrebari utilizatori 7 16.09.2010 11:25:55
Va rog ajutati-ma sa ajut pe cineva. ginette Intamplari adevarate 4 03.09.2007 02:24:48
Va rog ajutati-ma sa ajut pe cineva. ginette Intamplari adevarate 1 02.08.2007 10:47:10
Va rog ajutati-ma sa ajut pe cineva. ginette Intamplari adevarate 3 02.07.2007 16:33:19