Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.03.2010, 12:17:16
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Biserica baptista este una respectabila cu peste 100.000.000 de membri la nivel mondial si nu o secta cum invata unii de frica sa nu le plece enoriasii pe motiv ca apara adevarul vezi Doamne. .
Eu te cred, numai ca vezi tu ca Baptistii is de mai multe feluri:Baptistii vechi, Baptistii vointei libere, Baptistii sambatari, Baptistii celor sase principii, Discipolii lui Hristos, Baptistii unitarieni, Baptistii scufundatori...etc.
Sunt convins ca Baptistii vechi nu impartasesc aceeasi invatatura cu Baptistii unitarieni, dupa cum nu impartaseste aceeasi invatatura cu Penticostalii.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.03.2010, 12:18:58
amarius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Traiesc in mijlocul penticostalilor, am avut de aface cu baptisti, cu adventisti...si nu am vazut nici un regret din partea lor atunci cand iti pricinuiesc un rau.
Aici pot fi spuse mai multe. Nu putem stii ce este in inima pacatosului, ce fel de fapta, poate s-au si impacat sau poate urmeaza sa-si ceara iertare,... asta nu inseamna ca toti sunt si practicanti cum spui sau nu.
Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Eu, atunci cand supar pe cineva caut diverse metode prin care sa-mi cer iertare de la respectivul.
NP au continu un zambet flegmatic pe buze, un ortodox (si aici ma refer la practicanti) baga capul pana in pamant de remuscari.
NP trateaza starea de pacatosenie foarte superficial, un ortodox NU...un ex. pe care l-am mai dat poate:
- foarte multe culte NP prind teren pt ca vorbesc lumii de o iertare primita de la D-zeu foarte usor: un sot si o sotie ortodocsi au facut in asa fel incat sa-si ucida matusa pt. avere,; dupa aceea au avut evident remuscari, dar in loc sa mearga la un duhovnic au trecut la baptisti, ca astia vorbesc despre mantuirea primita prin botez.
Te intreb, oare cei doi sunt impacati cu D-zeu?

Eu il mai supar pe D-zeu, pt ca gresesc. Imi cer iertare, de multe ori cu lacrimi (in functie de gravitatea pacatului), si cu toate acestea tot nu ma simt impacat cu D-zeu pana nu ma Spovedesc si incerc sa astup greseala cu ceva bun.
Gresesc undeva?
Aici este si altceva. Ca mantuire (salvare) este nevoie de cainta zilnica (mustrare de constiinta, remuscare,... dar care implica si indreptarea, transformarea, renuntarea la greseala, rasturnarea greselii,... metanoia este cuvantul grecesc) in fine cand este nevoie.
,,Mat 3:8 Faceți deci roadă, vrednică de pocăință....,,
Dar ptr. acestea nu este nevoie de a astupa greseala cu ceva bun, deoarece oricum suntem datori de a face binele si nu ca rasplata, deoarece D-zeu ne iarta ptr. ce a facut Isus, nu ptr. ca noi recuperam greselile facand fapte, datoria crestinului este doar de a se impaca cu aproapele.

Iar ce scrii ca ei ,,vorbesc lumii de o iertare primita de la D-zeu foarte usor,, este si acea mantuire (salvare) care inseamna ,,nasterea din nou,, ,,nastere din D-zeu,, ..nastere de sus,,... si fara de care nu putem sa-L vedem pe D-zeu.
Iti pun versetele din Biblie desi sunt mai lungi.
,,Ioan 3:3 Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
Ioan 3:4 Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască?
Ioan 3:5 Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.
Ioan 3:6 Ce este născut din trup, trup este; și ce este născut din Duh, duh este.
Ioan 3:7 Nu te mira că ți-am zis: Trebuie să vă nașteți de sus.
Ioan 3:8 Vântul suflă unde voiește și tu auzi glasul lui, dar nu știi de unde vine, nici încotro se duce. Astfel este cu oricine e născut din Duhul.
Ioan 3:9 A răspuns Nicodim și i-a zis: Cum pot să fie acestea?
Ioan 3:10 Iisus a răspuns și i-a zis: Tu ești învățătorul lui Israel și nu cunoști acestea?,,
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.03.2010, 13:23:11
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
gicule, esti amuzant...
eu zic sa spui mercik ca nu traieste stefan sau vlad tepes... ca va vedeam trasi in tepe sau spanzurati de limba.
ar trebui sa multumiti ca inchidem ochii si va suportam toate mizeriile si minciunile...
ar trebui sa invatati sa va vedeti de lungul nasului...

e logic ca aici se "barfeste" despre eretici. pentru ca si-o iau in cap. si vin aici in patria ortodoxiei sa ne invete ca ceea ce stim de 2000 de ani sunt, de fapt, bancuri...
nu va convine? mergeti fratilor in occident, unde lumea e "evoluata" si va permite sa va faceti de cap.
Da, ca si altii de pe aici probabil ca ai inteles ca sunt baptist si le iau apararea, unii ziceau ca as fi adventist, va inteleg, asa e cand e omul tributar unui partid bisericesc, vede in toti numai adepti, lingai ai unor teorii mestecate ani la randul de altii. Sectarismul feroce si-a facut loc in toate bisericile crestine, nu mai ai loc de invatati, iti spun ei cum sta treaba, nu ai voie sa ai pareri, opinii, ca eventual esti poftit afara ori privit ca schismatic. Daca viata de credinta inseamna dogme care trebuie respectate la litera sa nu ne miram vazand cum crestinismul devine irelevant, cand ne vad cei din afara cum suntem si ce preocupari avem, li se face sila. Oamenii nu cad pe capete la credinta si nu vor cadea, cei mai multi din cauza influentei negative pe care o exercitam, ne punem singuri in situatia aceea descrisa de Mantuitorul Cristos "Nici voi nu intrati, nici pe altii nu ii lasati"[/quote]

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
cat e vorba de credinta suntem intoleranti nenicule. sa va bagati mintile-n cap!
Vad ca folosesti pluralul, mai bine vorbesti in dreptul tau, oameni cu viziune ingusta ca a ta sunt din ce in ce mai putini, tu nu aperi nici o credinta, ci o forma de religiozitate profund sectara.

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
sunteti liberi. sunteti prea liberi. liberi sa va legati si un pietroi de gat (ceea ce ati si facut cand ati parasit credinta mama si, implicit, L-ati tradat pe Hristos). sunteti liberi, dar nu inveninati si pe cei de langa voi. tineti-va ratacirile doar pentru grupul vostru. nu va intindeti mai mult decat vi se permite.
Nici nu poti sa iti dai seama cum vine lepadarea de credinta, vorbesti ca un copil, imi pare rau sa iti spun, si pe deasupra si extremist. Mai studiaza si nu fi asa de sigur ca tu ai ramas in credinta, asa ai fost tu invatat si ai crezut pe unii care ti-au zis ca Dumnezeu s-a incuiat intr-o biserica si trebuie sa vina toata lumea acolo. Cat despre rataciri, acestea se vad cu ochiul liber pentru un om echilibrat, iar tu si cu mine sigur mai avem din astea, n-am descoperit noi totul, inca mai ratacim in unele privinte. Lasa cei 2000 sau 3000 de ani ai bisericii, important e cati ani investesti tu si cu mine in cunoasterea adevarului.

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
v-ati luat-o in cap cu libertatea! nu e suficient ca v-am facut loc. acu vreti sa scoatem si icoanele din scoli... sa nu mai spunem ca suntem tara ortodoxa... maine poimaine ne dati afara si din propria casa... si va plangeti ca suntem intoleranti?
Nu e nici o tara ortodoxa, dragul meu, daca era drept credincioasa s-ar fi vazut, si aici nu ma refer la biserica ce poarta acest nume, ci ma uit si observ si eu drept credinciosia acestui neam. Nu confunda lucrurile, faptul ca cei mai multi se declara fara rusine drept credinciosi fara sa se fi intrebat vreodata ce inseamna nu reprezinta nimic. Crestini practicanti, care cunosc bine credinta, care se preocupa sunt extrem de putini, in jur de 1 milion de persoane, restul sunt din inertie si ma refer la toti indiferent de culoarea religioasa. Nu trebuie sa ne spuna nimeni cum suntem ca se vede, majoritatea covarsitoare poarta nume de crestin si atat. Credinta e a omului, nu a bisericii, nu a neamului, nu a preotului pentru mine, nu a pastorului pentru mine, nu a parintilor pentru mine, are grija Dumnezeu ca prin viata pe care o am sa vada ce e de capul meu.

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
neSIMTIREA e mama voastra, din pacate...

Domnul si Maica Domnului sa va lumineze si sa ne intalnim cu totii la poarta raiului!

P.S. tre' sa-ti dau o veste proasta: 1 ortodox > 100.000.000 baptisti...
Oh, da, nesimirea este fara doar si poate in dotarea multora dintre asa-zisii crestini si se manifesta fara rezerve in locuri in care nici nu te astepti. Mai e si lipsa de respect, intelegere. Trebuie sa intelegem un principiu, Evanghelia ne face ori mai buni, ori mai rai. Nu e obligatoriu sa ne faca buni si se intampla asta cu destui.

Partea cu 1 ortodox > 100.000.000 baptisti este o copilarie de a ta, un nonsens asa cum este termenul "ortodox" in dreptul unui om, asa ceva nu exista, sa-mi arati si mie te rog un drept credincios intre oameni si o sa il caut sa stam de vorba. Termenul "baptist", iar nu face sens, ca doar nu este vreunul crestin doar prin prisma botezului. Astea sunt denumiri pretentioase pe care vi le luati voi ca sa dati in cap la altii, adevarata credinta presupune altceva.

Last edited by almaris; 06.03.2010 at 13:37:07.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.03.2010, 20:47:18
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Partea cu 1 ortodox > 100.000.000 baptisti este o copilarie de a ta, un nonsens asa cum este termenul "ortodox" in dreptul unui om, asa ceva nu exista, sa-mi arati si mie te rog un drept credincios intre oameni si o sa il caut sa stam de vorba.
Stau la dispozitia ta ... eu sunt ortodoxul pe care-l cauti (ma sunt si altii, evident).
Reply With Quote
  #35  
Vechi 07.03.2010, 12:19:41
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Stau la dispozitia ta ... eu sunt ortodoxul pe care-l cauti (ma sunt si altii, evident).
Geony, am uitat de tine, scuze...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 07.03.2010, 17:00:26
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
gicule, esti amuzant...
eu zic sa spui mercik ca nu traieste stefan sau vlad tepes... ca va vedeam trasi in tepe sau spanzurati de limba.
ar trebui sa multumiti ca inchidem ochii si va suportam toate mizeriile si minciunile...
ar trebui sa invatati sa va vedeti de lungul nasului...
Până acum v-ați lăudat că Ortodoxia nu a avut Inchiziție... A zburat porumbelu' ?
Reply With Quote
  #37  
Vechi 07.03.2010, 17:02:03
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Numai atat?
Chiar așa... Și infinitul este o cantitate neglijabilă
Reply With Quote
  #38  
Vechi 12.03.2010, 21:26:33
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Eu te cred, numai ca vezi tu ca Baptistii is de mai multe feluri:Baptistii vechi, Baptistii vointei libere, Baptistii sambatari, Baptistii celor sase principii, Discipolii lui Hristos, Baptistii unitarieni, Baptistii scufundatori...etc.
Sunt convins ca Baptistii vechi nu impartasesc aceeasi invatatura cu Baptistii unitarieni, dupa cum nu impartaseste aceeasi invatatura cu Penticostalii.

Un baptist sa-mi explice de ce sunt atatea "bisericute" derivate din baptisti????
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa il ajut? ozana81 Vrajitoria 4 14.05.2011 16:12:01
Cum să o ajut? Carmen FUNIERU Intrebari utilizatori 7 16.09.2010 11:25:55
Va rog ajutati-ma sa ajut pe cineva. ginette Intamplari adevarate 4 03.09.2007 02:24:48
Va rog ajutati-ma sa ajut pe cineva. ginette Intamplari adevarate 1 02.08.2007 10:47:10
Va rog ajutati-ma sa ajut pe cineva. ginette Intamplari adevarate 3 02.07.2007 16:33:19