Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1511  
Vechi 06.03.2018, 19:03:01
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ultimul link pe care il dai nu poate fi deschis.
Asta este postarea:

”Cel care vorbeste in limbi nu vorbeste oamenilor ci lui Dumnezeu, spune Apostolul Pavel.

Cum ar putea sa spuna omul, lui Dumnezeu, o... prorocie, Catalin?
Cum ar putea sa spuna omul, lui Dumnezeu, o... invatatura, Catalin?
Cum ar putea sa spuna omul, lui Dumnezeu, o... cunostinta, Catalin?
Cum ar putea sa spuna omul, lui Dumnezeu, o... descoperire, Catalin?

Cand omul ii vorbeste lui Dumnezeu, el face UN SINGUR lucru: se roaga.
Omul nu poate sa-i spuna lui Dumnezeu altceva decat rugaciune.



Oricine pricepe treaba asta.
Insa tie nu-ti iese la socoteala.

Esti in stare sa zici chiar ca omul ii proroceste lui Dumnezeu, ca il invata pe Dumnezeu.
Tu chiar nu iti dai seama ce enormitati spui?”

Este evident că PT se referea la situația, clar delimitată de către Apostolul Pavel, în care vorbirea în limbi este adresată lui Dumnezeu; prin urmare, este evident că în asemenea context nu poate fi vorba despre proorocire, învățătură etc.

Cătălin, mai încearcă.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #1512  
Vechi 07.03.2018, 17:44:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sunt si afirmatii adevarate pe acolo insa cele mai multe tin de o ignoranta pioasa. Scrise de oameni care nu studiaza in profunzime Biblia ci invata si ei pe altii ce au auzit "din batrani".
Ce spui tu se numeste decredibilizarea argumentului; nu desfiintezi argumentul ci pe cel care il spune.

Este o tehnica slaba de argumentare.

Stii, sunt foarte multe metode de argumentare. Tu intotdeauna le folosesti pe cele murdare, josnice, in care decredibilizezi sursa, ignori argumentul, sari peste si nu te intereseaza.

Acestea sunt mecanismele tale de argumentare principale, care nu au deloc legatura cu adevarul.

Ai cateva tipare de argumentare/logica foarte clare:
1. Argumentare pe text
* iar aici ca tehnica principala este SCOATEREA DIN CONTEXT, exagerarea, transformarea particularului in general

2. Cand nu mai ai ce sa spui treci la: decredibilizare, defaimare, ignorare, desconsiderarea. Adica nu te intereseaza.

Pur si simplu un repertoriu pentru un crestin adevarat...
  #1513  
Vechi 07.03.2018, 18:06:14
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Palama, in afara de incercarea nereusita a decredibilizarii mele, ce altceva mai urmăres™ti cu filozofeala asta fara noima?
Incearca sa te concentrezi, te rog!


Daca reusesti sa te mai aduni putin, incearca mai apoi sa comentezi raspunsul "preotului".
Intelegi ceva? Ce vrea sa spuna preotul, raspunzand la intrebare cu o alta intrebare? Cumva recunoaste ca nu s™tie? Sau?
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
https://www.crestinortodox.ro/carti-...lia-79930.html

PARTEA A 2-a

INVATACELUL: Da, dar unii afirma ca ei nu au nevoie sa inteleaga oamenii care vorbesc "in limbi", pentru ca cine vorbeste in limba "insuflata" nu vorbeste oamenilor, ci lui Dumnezeu; si nimeni nu-l intelege "fiindca el, in duh, graieste taine" (I Cor., 14, 2).

PREOTUL: Dar cum se face, atunci, ca la Cincizecime, cand S-a pogorat Duhul Sfant si apostolii au inceput a vorbi "in limbi", fiecare din cei adunati acolo la praznicul Cincizecimii, din diferite tari, ii auzea si ii intelegea pe ei "vorbind in limba sa" (Fapte, 2, 6)?

Last edited by Penticostalul Traditional; 07.03.2018 at 18:14:29.
  #1514  
Vechi 08.03.2018, 12:07:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ultimul link pe care il dai nu poate fi deschis.
Dar daca tu ai zis ca in 1 Corinteni 14:2 (acolo unde apostolul spune ca "cine vorbește în altă limbă nu vorbește oamenilor, ci lui Dumnezeu"), e prorocie sau invatatura, normal ca ti-am spus ca debitezi enormitati. Pentru ca in 1 Corinteni 14:2 vorbirea in limbi este rugaciune.

Insa niciodata nu ti-am spus ca vorbirea in limbi este DOAR rugaciune.
Pentru ca vorbirea in limbi, in alte versete din acealasi capitol 14 din 1 Corinteni, poate fi mesaj catre Biserica, daca este insotita de darul talmacirii limbilor.

Dar tu insista aiurea, pana in panzele albe cu minciuna ta! Iar eu te voi corecta de fiecare data. Am mai facut-o de zece ori, o mai fac de o suta sau de o mie, daca este cazul.
Sustii in continuare aceeasi minciuna, tot timpul intorci cuvintele. Desi stii ca asa ai facut nu o sa recunosti niciodata, o sa le tot invarti, dupa cum iti place tie. De 4-5 luni, de cand discutam despre asta ai spus intotdeauna ca vorbirea in limbi este rugaciune, ajunsesei sa nici nu mai spui vorbire, ci rugaciune. In niciun mesaj, pana ti-am aratat eu care e adevarul, nu ai scris vreodata ca e si altceva. Dimpotriva, doar eu am scris de proorocie si invatatura, tu ai fost vehement ca nu poate fi asa ceva, ironizandu-ma. Pe altii care nu stiu ceea ce am discutat patru luni ii poti pacali, cum faci de obicei (bine, lui GMihai nici nu trebuie sa-i ceri asta, el ar scrie orice impotriva mea si s-ar alia cu oricine, obiectivitatea lui e zero, e subiectivism), dar in fata mea nu ai cum sa ai cuvant, stim amandoi care e adevarul. In toate mesajele ai scris ca vorbirea in limbi e rugaciune, nimic altceva. Nu aveai cum sa scrii "doar" pentru ca nu sustineai altceva, ca alternativa.

Doar dupa ce ti-am aratat eu ca in 1 Corinteni 14 scrie ca vorbirea in limbi e proorocie si invatatura si numai dupa ce te-am intrebat de atatea ori de ce e nevoie sa existe talmacire a rugaciunilor si tu te-ai eschivat ai recunoscut, in sfarsit, ca poate fi si altceva decat rugaciune, adica proorocie sau invatatura. Culmea, dupa ce ai inceput sa sustii ceea ce spuneam eu ai mai spus si ca eu mint, ca tu nu ai sustinut altceva. Ti-am spus ca apreciez ca ti-ai schimbat parerea si trec peste faptul ca minti, dar ai trecut limita si ai inceput sa ma acuzi ca eu mint, la fel cum ai mai facut de doua ori pana acum.
Ai obiceiul sa scoti din context, sari peste prima parte din mesajele tale, in care spui ca vorbirea in limbi e rugaciune si treci doar la partea in care spui ca vorbirea cu Domnul este rugaciune. Mesajul tau complet este ca spui ca vorbirea in limbi este vorbire cu Domnul (cum gresit interpretezi acel pasaj), iar vorbirea cu Domnul este doar rugaciune. Mai sunt multe mesaje in care spui ca e doar rugaciune: https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1283
"Sfanta Scriptura spune ca vorbirea in limbi nu e pentru comunicarea intre oameni ci pentru comunicarea cu Dumnezeu." Spui ca vorbirea in limbi nu e pentru comunicarea cu oamenii (deci mesaj), ci pentru comunicare cu oamenii (care e doar rugaciune). Aici am scris eu prima data citatul din 1 Corinteni 14, in care spune ca vorbirea in limbi este proorocie, invatatura etc., dupa aceea ai spus si tu ca este si mesaj, nu doar rugaciune: https://www.crestinortodox.ro/forum/...postcount=1081
  #1515  
Vechi 08.03.2018, 12:32:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Palama, in afara de incercarea nereusita a decredibilizarii mele, ce altceva mai urmăres™ti cu filozofeala asta fara noima?
Incearca sa te concentrezi, te rog!
Gpalama are perfecta dreptate, tu nu discuti despre ceea ce se screi in mesaje, intotdeauna ironizezi si iti bati joc de cei cu care vorbesti, astea sunt arguementele tale. Nu doar cu mine ai facut asta, ci cu toti ortodocsii cu care ai vorbit si care te-au contrazis. Adica gpalama, ursu, stefan florin, ai fost arogant si agresiv. De caeea ti-am spus ca te comporti ca pe un forum penticostal, iti bati joc de ortodocsi. Cu ingaduinta adminului, desigur, el apreciaza astfel de comportamente.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Daca reusesti sa te mai aduni putin, incearca mai apoi sa comentezi raspunsul "preotului".
Intelegi ceva? Ce vrea sa spuna preotul, raspunzand la intrebare cu o alta intrebare? Cumva recunoaste ca nu s™tie? Sau?
Am mai observat ca repeti cu altii ceea ce noi am mai discutat si ti-am explicat. Parintele Cleopa nu se contrazice acolo, doar ca tu nu intelegi frazele simple, in afara de a ataca pe cineva nu intelegi prea multe. Acolo spune ca nu e adevarat ce spun penticostalii, ca nu-i intelege nimeni, pentru ca la Pogorare erau intelesi de cei de alte neamuri. Parintele da explicatii mai amanuntite intr-un alt pasaj, in partea a 4-a a mesajului lui gpalama. Pentru ca penticostalii spun ca ei vorbesc in limbi neintelese, bazandu-se pe acel pasaj (nu ce spune penticostalul nostru, ca vorbesc in limbi ale popoarelor).
  #1516  
Vechi 08.03.2018, 12:48:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Ce spun, de fapt, penticostalii: http://harulzalau.ro/resurse-2/liter...-poonen86.html
Ei spun ca penticostalii vorbesc in in silabe, nu intr-o limba a unui popor, cum sustine acum penticostalul. La inceput a sustinut si el ce spun penticostalii, apoi mi-a spus ca mint, ca n-a facut-o, adica si-a contrazis coreligionarii.
Din cate inteleg se bazeaza pe 1 Corinteni 14, 2 sustinand ca acolo se arata ca nu vorbeau in limbi intelese, ale popoarelor. De aceea parintele Cleopa spune ca la Cincizecime reiese ca vorbeau in limbi ale popoarelor.
Penticostalul de pe forum a sustinut la inceput, cateva luni, ceea ce sustin si penticostalii, dupa aceea, aratandu-i adevarul si intelegand ca in Sfanta Scriptura scrie ca vorbeau in limbi ale popoarelor, si-a schimbat parerea. Un lucru pozitiv, dar apoi m-a acuzat ca mint, pentru ca el a sustinut tot timpul acest lucru, singurul penticostal din lume.

Ei spun ca vorbirea in limbi este o rugaciune din inima, de aceea vorbesc in silabe neintelese. Talmacitorul nu traduce ce se roaga acea persoana, ci talmaceste ce vrea sa spuna Domnul. Abia el poate spune o proorocie sau o invatatura, nu cel ce vorbeste in limbi. Se pare ca penticostalul s-a incurcat in explicarea dogmei cultului lui, de aceea s-a contrazis cu mine.
  #1517  
Vechi 08.03.2018, 12:58:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Cateva informatii interesante despre vorbirea in limbi in religiile pagane, aflate pe un site protestant:

George Hasel scria că în Etiopia, în cultul zar se obișnuia să se vorbească cu spiritele într-o limbă sacră și în acest caz “vorbirea în limbi” nu este altceva decât închinare la duhuri.

Carlyle May afirmă că “vorbirea în limbi nearticulate” este parte din închinarea în religiile necreștine din Malaezia, Indonezia, Liberia, regiunile arctice, China, Japonia, Coreea, Arabia, Birmania și alte locuri.

În urma unui studiu asupra fenomenului “vorbirii în limbi nearticulate” făcut în anii 60, concluzia multor psihologi a fost că această vorbire este “o transă hipnotică produsă de o excitare religioasă”.
  #1518  
Vechi 08.03.2018, 13:49:55
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Ai zis ca nu mai vorbesti cu mine, dar nu te rabda inima
  #1519  
Vechi 08.03.2018, 15:52:48
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De 4-5 luni, de cand discutam despre asta ai spus intotdeauna ca vorbirea in limbi este rugaciune
Ei, vezi ca ai revenit cu picioarele pe pamant?
Asta am spus, ca vorbirea in limbi este rugaciune.
Pentru ca asta e adevarul: vorbirea in limbi este rugaciune.

Insa nu este numai rugaciune.
Nu este doar rugaciune.

Daca tu, din neatentie si din graba de a ma acuza, ai presupus in mod eronat asa ceva, esti singurul, numai singurul si doar singurul vinovat.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu aveai cum sa scrii "doar"
Nu aveam cum sa scriu "doar", normal.
Pentru ca eu citesc Biblia.
In fiecare zi. De treizeci de ani.

In urma cu douazeci de ani am studiat 1 Corinteni 14, in profunzime.
Verset cu verset, cuvant cu cuvant.

Nu aveam cum sa scriu "doar". Aici ai perfecta dreptate. Gandim la fel.
  #1520  
Vechi 08.03.2018, 15:54:20
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ce zic penticostalii care NU sunt penticostali ci baptisti
Nu am citit ce zic, insa ii cunosc pe tipi, nu cred ca le zic rau.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10