Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.05.2023, 21:16:54
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 258
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ce mai poate vedea B.O.R. e câți se înscriu la ora de religie, câți se retrag,
IPS Streza avea obligația (și este de aproape 20 de ani episcop la Sibiu) prin intermediul preoților de parohii să culeagă date în ce privește dacă copiii ortodocși au fost înscriși la școli pentru minoritatea națională a germanilor și eventual dacă fac religie, ce religie fac la școală și în ce limbă fac religia, și dacă au fost ispitiți, constrânși (sub orice formă, chiar și aparent „nevinovată”), ademeniți în orice chip de a se înscrie să studieze o altă religie decât religia reală a rol și / sau a părinților lor.

IPS Streza avea obligația să susțină atât identitatea ortodoxă în ceea ce privește materia religie de la școală, dar și identitatea națională reală a elevilor, deci avea obligația să depună toate eforturile necesare, el și preoții și inspectorii din subordinea lui, pentru a îndepărta copiii ortodocși de astfel de școli, împreună bineînțeles cu factorii politici, dintre care unii, probabil majoritatea sînt tot ortodocși, deci supuși fie ai ÎPS Sale, fie ai altor eparhii, în cazul politicienilor de la nivel național.

Nu știm în ce fel s-a ocupat IPS Streza de astfel de lucruri, numai că negrija, din aceste puncte de vedere, cu privire la cei pe care îi pretinde că i-ar fi supuși bisericești, s-ar putea să ducă la un moment dat la „decăderea din drepturile părintești” a acelora care s-ar dovedi niște părinți insuficient de responsabili, cel puțin în ceea ce privește o parte a „turmei”, dacă nu de peste toată „turma”.

Eu îl asigur personal pe IPS Streza că a avut, are și va avea obligația să dea socoteală în fața atât a creștinilor ortodocși, dar și a poporului român pentru ceea ce a făcut din perspectivele sesizate de mine în această dezbatere, chiar dacă poate el (încă mai) crede că nu dă, nu are a da și nu va da socoteală în fața nimănui.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.05.2023, 21:17:38
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 258
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...)
Totuși o școală de asta are sute de elevi, dar sunt mii într-un județ, nici nu știu dacă se face religia în germană, recunosc nu am mai auzit treaba asta,
Bineînțeles că n-ai auzit, pentru că se pare că aceste subiecte fac parte dintre cele care se strecoară așa tăcut, „pas cu pas”, prin viața societății românești, și fac ravagii din ce în ce mai mari, însă se pare că există o interdicție de a se discuta despre ele, de a fi supuse analizei, criticii, dezbaterii și așa mai departe. Factorii politici locali aveau și au obligația să cunoască și chiar să intervină pentru îndreptarea lucrurilor. Episcopia Sibiului la fel; aici problema nu este doar IPS Streza, ar fi trebuit să existe intelectuali, istorici locali care să intervină chiar și fără aprobarea lui Streza. Oricum IPS Streza este clar că este complice pasiv din punct de vedere moral și are o foarte grea vinovăție din culpă pentru pasivitatea pe care o manifestă cu atâta bizarerie.

Mai mult, la solicitările recente pe care conducerea BOR le-a avut raportat la ora de religie la școală, nu a existat nicio menționare a acestui fenomen, și nicio solicitare ca, spre exemplu, chiar și în condițiile unui asemenea dezastru, BOR să fi solicitat ca și în cazul claselor pentru minorități etnice să existe posibilitatea studierii religiei în limba română. N-a fost pe agendă. IPS Streza s-ar putea deci să fie vinovat și pentru ascunderea acestui fenomen foarte grav de Sinodul BOR, deși mă îndoiesc că la nivelul Patriarhiei nu există informații din acest punct de vedere. Ce vedem? O pasivitate aproape totală din partea conducerii Bisericii, în timp ce antiromânii își fac de cap de parcă sîntem în Germania, nu în România stat suveran și independent și în care și mulți politicieni sînt tot botezați ortodocși.

Mai jos, imagini cu IPS Streza lângă Iohannis, la câteva săptămâni după „alegerea” lui Iohannis din 2014. Dacă o fi abordat Streza aceste probleme în raporturile cu Iohannis nu știm, vedem însă că sînt probleme foarte grave până în ziua de azi. A se observa și atitudinea de repulsie aproape totală din partea lui Streza față de presă, probabil pe baza principiului că „noi nu dăm vreo socoteală în fața voastră”, principiu vajnic îmbrățișat de amîndouă aceste personaje cu grave probleme morale, cel puțin în aceste subiecte de care se vorbește în această dezbatere.

https://www.youtube.com/watch?v=W3PAmAlj6Vc
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.05.2023, 21:35:07
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 258
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...)
Totuși o școală de asta are sute de elevi, dar sunt mii într-un județ, nici nu știu dacă se face religia în germană, recunosc nu am mai auzit treaba asta,
Nici eu nu știam, dar să vezi cum am început să aflu despre acest fenomen extraordinar de mizerabil și de grav.

Am urmărit odată din întîmplare niște imagini de la emisiunea aia de pe TVR despre minorități, pur și simplu derulam printre programe și am văzut întîmplător că era vorba despre o profesoară de religie (luterană) care zicea că avea aproximativ ore pentru o catedră, parcă la o unitate școlară din Sibiu. Atunci am stat și m-am gândit de unde naiba să aibă aia să predea la atâtea sute de elevi, că eu știu că nu prea mai există minoritate etnică germană nici prin Sibiu, oricum nu cred că pot avea atât de mulți copii.

Ulterior am aflat chestii mult mai grave, despre care nu detaliez acum.
Este posibil să existe zeci sau sute de clase în care acest fenomen abject să se întîmple la nivelul Episcopiei Sibiului. Majoritatea elevilor într-o astfel de situație, statistic vorbind, nu pot fi decât români botezați ortodocși.

Oricum este imperios necesar ca IPS Streza să prezinte public această situație cum este la nivelul județelor Brașov și Sibiu, și eventual și din alte locuri gen Sighișoara, parcă și pe la Reghin, deci dacă există astfel de probleme, dacă acest dezastru este răspândit și în județul Mureș.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.05.2023, 22:03:23
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 258
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Vina e a părinților (...) care chinuie copiii la școli cu predare în limba germană, unii ajung drogați sau ca vai de ei, nu e o garanție că vor avea succes în viață toți care fac germană intensiv.
(...)
Evident că sînt chinuiți copiii în astfel de școli. Mai nou, am auzit că au apărut și grădinițe, că nenorocirea trebuie să înceapă de la vîrste cât mai fragede. Și când te gândești că pentru ca românii să aibă învățămînt în limba lor, română, au fost suferințe inimaginabile de-a lungul a veacuri, nu doar decenii, câți au murit în războaie, inclusiv mondiale, câți au suferit persecuții și au înfundat pușcăriile austro-ungare doar pentru curajul de a răspândi anumite idei.

Apropo, vezi că acolo nu este vorba despre germană intensiv. Și eu am făcut engleză la școală, inclusiv liceu, vreo 2-3 ore pe săptămână și am putut să învăț foarte mult. Acolo este vorba despre obligarea copiilor să învețe în limba germană. Păi eu știam engleză la nivel avansat doar cu orele pe care le făceam la acea materie; nu aveam nevoie să învăț în limba engleză, și puteam să mă duc în Anglia și, cu puțină adaptare, mă puteam descurca.

Chestia este foarte gravă și trebuie văzut dacă FDGR organizează acele școli sau clase, pentru că este extraordinar de grav faptul că liderii minorității germane din România au putut să ducă lucrurile într-o astfel de direcție. Bineînțeles că și complicitatea „liderilor” români este foarte gravă, spre exemplu PSD are sediul la Sibiu chiar peste drum de liceul Brukental, și inclusiv a conducerii Episcopiei Sibiului în frunte cu „sfîntul părinte” Streza.

Last edited by David_1859; 26.05.2023 at 22:06:02.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.05.2023, 23:50:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Evident că sînt chinuiți copiii în astfel de școli. Mai nou, am auzit că au apărut și grădinițe, că nenorocirea trebuie să înceapă de la vîrste cât mai fragede. Și când te gândești că pentru ca românii să aibă învățămînt în limba lor, română, au fost suferințe inimaginabile de-a lungul a veacuri, nu doar decenii, câți au murit în războaie, inclusiv mondiale, câți au suferit persecuții și au înfundat pușcăriile austro-ungare doar pentru curajul de a răspândi anumite idei.
Eu mă gândesc că fantasmele cu germanismul au fost ridicate la rang de artă de fanfaronii din PNL, care l-au trădat pe Cuza ca să-l ungă domn pe Hohenzollern, rezultatul e că în prima parte a primului război mondial armata română a fost măcelărită , a fost slab înarmată cu arme rămase de la războiul de independență de la 1877 moșteniri rămase de la Cuza.

Mă uitam la pierderile armatei române în jur de 500.000
https://ro.wikipedia.org/wiki/Partic...83zboi_Mondial

Enorm, în condițiile în care te bați pe tren propriu, trecătorile din Carpați subțiază armatele mari și e regula 5 ocupanți la 2 apărători morți sau schilodiți, ignarii din PNL și Hohenzollern ne-au lăsat un dezastru prin neglijența de a înzestra și pregăti armata.

Dacă era Cuza șef de stat sunt convins că altfel stăteau lucrurile.

Tot ignarul de Orban și alții l-au uns pe Iohannis candidat la prezidențiale în 2014 așa ca un arc peste timp al trădării penele.

PSD a contribuit la mitul Iohannis când a pompat investiții către Sibiu pt capitală culturală europeană, votanții din Sibiu or fi crezut că bunăstarea vine din Germania că au adus-o cu trenul FDGR.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 27.05.2023 at 03:29:57.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.05.2023, 13:45:42
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 258
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
ÎPS Streza nu are ce să facă (...)
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi înainte de ÎPS Steza nu era la fel ?
Pe vremea lui Antonie Plămădeală nu erau școli în limba germană ?
Din 2007 de la aderarea U.E. s-o fi accentuat fenomenul școlilor germane și pan-germanismul din zonă, dar și ierarhul care va veni după Streza nu văd ce ar putea face. (...)
Eu te asigur că greșești când ai astfel de convingeri, și lucrurile se pot argumenta și mai mult, pe lângă argumentele pe care deja le-am adus. În ceea ce privește speța IPS Streza, aici sfintele scripturi au mai multe mesaje despre astfel de situații, unul fiind la evanghelistul Ioan, care menționează cuvintele Mîntuitorului:

„Iar cel plătit și cel care nu este păstor, și ale cărui oi nu sunt ale lui, vede lupul venind și lasă oile și fuge; și lupul le răpește și le risipește. Dar cel plătit fuge, pentru că este plătit și nu are grijă de oi.” (Ioan 10, 12-13)

Sînt de luat în seamă și comentariile pe care fericitul Augustin le face la astfel de versete, explicând cine sînt „argații” sau „cei plățiți și care lasă oile și fug”, atunci când „văd lupul venind”.

Who is the hireling that sees the wolf coming, and flees? He that seeks his own, not the things which are Jesus Christ's. He is one that does not venture plainly to rebuke an offender. (1 Timothy 5:20) Look, some one or other has sinned— grievously sinned; he ought to be rebuked, to be excommunicated: but once excommunicated, he will turn into an enemy, hatch plots, and do all the injury he can. At present, he who seeks his own, not the things that are Jesus Christ's, in order not to lose what he follows after, the advantages of human friendship, and incur the annoyances of human enmity, keeps quiet and does not administer rebuke. See, the wolf has caught a sheep by the throat; the devil has enticed a believer into adultery: you hold your peace — you utter no reproof. O hireling, you have seen the wolf coming and hast fled! Perhaps he answers and says: See, I am here; I have not fled. You have fled, because you have been silent; you have been silent, because you have been afraid. The flight of the mind is fear. Thou stoodest with your body, you fled in your spirit, which was not the conduct of him who said, "Though I be absent in the flesh, yet am I with you in the spirit." (Colossians 2:5) (...); and you flee in mind when you are afraid. This, then, is how the hireling is said to flee at the sight of the wolf. Why? "Because he cares not for the sheep." Why "cares he not for the sheep"? "Because he is an hireling." What is that, "he is an hireling"? He seeks a temporal reward, and shall not dwell in the house forever.
https://www.newadvent.org/fathers/1701046.htm

Cuvintele Mîntuitorului și explicațiile fericitului Augustin sînt valabile și pentru situațiile pe care le-ai menționat referitor la implicarea negativă a factorului politic. Obligațiile pastorale creștine au întîietate în fața pretențiilor ilegitime ale oricărui factor politic (și care pot fi și ilegale, infracționale, nu doar ilegitime). Cine crede și face altfel, acela cu siguranță nu este ortodox adevărat și nici nu ar trebui să fie sau să mai fie acceptat ca păstor / ierarh în Biserică.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.05.2023, 14:49:27
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 258
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...), poate sunt români snobi scârbiți de ortodoxie și care se urăsc pe ei pt că sunt români și și-ar trage altă cetățenie, poate sunt oportuniști care vor ca odraslele să prindă meserii bănoase în zona germană. (...)
Iarăși, lucrurile nu pot fi privite simplist și aruncată răspunderea și vina doar asupra oamenilor. Pentru că în toată perioada de după lovitura de stat și schimbările din și de după decembrie 1989, au existat foarte multe curente care au promovat și alimentat antiromânismul, ura de sine chiar a românilor, înstrăinarea față de valorile creștine și românești, și așa mai departe. Societatea este și a fost îmbolnăvită în mod sistematic și programat de către agenți, slugi sau servitori (unii chiar fără știință, fără neapărat o premeditare) ai neocolonialismului occidental și nu numai pe această mare filieră.

La toată această politică sistematică de ură, de antiromânism, de descreștinare și deznaționalizare, de înstrăinare față de valorile tradiționale, nu au fost prea mulți care să răspundă, nici dintre factorii politici, în special dintre cei care au deținut puterea de decizie, nici dintre intelectuali, și nici măcar dintre conducătorii și intelectualii Bisericii. Deci conducerea BOR are o culpă foarte gravă din acest punct de vedere, chiar dacă unii au mai făcut anumite lucruri, pe lângă slujbele de la biserici.

Spre exemplu, se știe foarte puțin și de către foarte puțini oameni, inclusiv dintre locuitorii Episcopiei Sibiului sau din alte părți (Banat etc), despre partea nazistă a istoriei minorității germane din România. Așa ceva nu a fost și nu este întîmplător, este clar că ascunderea acestor lucruri de publicul larg a fost hotărîtă de la cele mai înalte niveluri și aplicată printr-un sistem de tip „legea tăcerii” / „omerta” de către mai toți factorii politici care au fost la putere în România.

Nu spun că oamenii nu sînt vinovați, însă mulți au ajuns foarte debusolați, iar această debusolare nu este un efect întîmplător, la asta s-a ajuns în mod planificat (planificat de către factori majoritar externi României, dar și de factori interni), nu este doar așa un rod al întîmplării.

Îți mai dau un exemplu. Anul trecut s-au împlinit 130 de ani de la Memorandul români din vechiul imperiu austro-ungar, pentru care memorandiștii și nu doar ei au fost hăituiți, persecutați, judecați și condamnați la închisoare pentru ani grei, inclusiv pentru anumite articole scrise în ziare, în care promovau idei drepte în ceea ce privea pe românii din Ardeal și Banat. Extremiștii maghiari atât de mult îi urau pe români și urmăreau să le distrugă elita intelectuală (și chiar și preoțească) încât au fost în stare să îi arunce în închisori pe intelectualii români naționaliști, doar pentru idei scrise la ziar sau pentru anumite idei legitime promovate în spațiul public. Ai auzit cumva pe Streza, pe Andreicuț să menționeze memoria acelor oameni care s-au sacrificat pentru drepturile legitime ale românilor din vechiul imperiu austro-ungar? Eu n-am auzit, nici pe ei, nici pe politicieni, nici pe intelectuali și așa mai departe. Dacă unii au făcut-o, nu au decât să prezinte acele fapte, și le luăm la cunoștință. Însă astfel de omisiuni, din partea în special a ierarhilor BOR și a conducătorilor politici nu sînt, nu pot fi chiar așa de întîmplătoare cum ar părea la prima vedere.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.05.2023, 20:14:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Iarăși, lucrurile nu pot fi privite simplist și aruncată răspunderea și vina doar asupra oamenilor. Pentru că în toată perioada de după lovitura de stat și schimbările din și de după decembrie 1989, au existat foarte multe curente care au promovat și alimentat antiromânismul, ura de sine chiar a românilor, înstrăinarea față de valorile creștine și românești, și așa mai departe. Societatea este și a fost îmbolnăvită în mod sistematic și programat de către agenți, slugi sau servitori (unii chiar fără știință, fără neapărat o premeditare) ai neocolonialismului occidental și nu numai pe această mare filieră.
În primul rând că oamenii se hrănesc din bășcălizarea simbolurilor, pe canalul iumor cele mai vizionate sunt bășcăliile religioase, Dragoș Pătraru un alt flegmatic care strecoară dispreț are audiență și mulți alții Cronica Cârcotașilor, Vacanța Mare în anii 90 batjocoreau ideea de patriotism, pelerinajul la Sfânta Parascheva etc.

Când face Micutzu sau Bordea un moment umoristic cu BOR sunt cel puțin sute de mii de vizualizări, eu deduc că omul se complace în băltirea mediocră.


Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
La toată această politică sistematică de ură, de antiromânism, de descreștinare și deznaționalizare, de înstrăinare față de valorile tradiționale, nu au fost prea mulți care să răspundă, nici dintre factorii politici, în special dintre cei care au deținut puterea de decizie, nici dintre intelectuali, și nici măcar dintre conducătorii și intelectualii Bisericii. Deci conducerea BOR are o culpă foarte gravă din acest punct de vedere, chiar dacă unii au mai făcut anumite lucruri, pe lângă slujbele de la biserici.
Procentual vorbind puțini cercetează bisericile și mănăstirile, nu-i oprește nimeni ca în timpul comunismului, acum mulți au confortul mașinii personale, nu trebuie să stea după un tren care are 10 ore întârziere și în care miroase și e înghesuială, se pot deplasa în orice punct ortodox chiar și în alte țări ortodoxe.

Dacă eram o țară avansată în cunoaștere ortodoxă, după mănăstirile din Țară, le cunoșteam și pe acelea din Georgia, Macedonia de Nord și zone greu accesibile și nepopulare, despre care nici pe net nu găsești mare lucru.


Omul e liber să caute literatură de calitate, programe filmografice de calitate, parohii unde se face cateheză și unde se slujește și în timpul săptămânii.

Erau filme făcute de regizori români de tip Fals tratat de mântuire a sufletelor în care sala era aproape goală la lansarea de film-

Câți au fost la Între Chin și Amin făcut de un regizor aromân cu actori români, câți știu cine e preotul regizor Ciprian Mega stabilit la Oradea ?

Cum citesc eu sau altul, e la liber pt toată lumea să descopere.

Revista Familia Ortodoxă de pildă e aproape de faliment, sau abia supraviețuiește, deși acolo erau promovate tradiții, fotografie, satul românesc, mâncarea de calitate, sfaturi pt sănătate.
Alte reviste ale lui Răzvan Bucuroiu cred că s-au închis de pildă Lumea credinței, Lumea monahilor.

Nici editurile ortodoxe nu cred că o să mai reziste mult, poate doar una mare care monopolizează de tip librăria Sophia.

Dacă întrebi un om care merge la Biserică și e și creștin practicant s-ar putea să nici nu știe de librăria Sophia, Editura Bizantină, Deisis, Areopag, Egumenița, editura Institutului Biblic șamd.

Eu din ce știu ignoranța pe termen lung, zeci de ani nu are scuză, e posibil să-ți scape unele evenimente dar n-ai cum să nu auzi de nimic decât dacă nu te interesează.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 28.05.2023 at 21:03:20.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 01.06.2023, 12:02:52
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 258
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Totuși o școală de asta are sute de elevi, dar sunt mii într-un județ, nici nu știu dacă se face religia în germană, recunosc nu am mai auzit treaba asta
Evident că n-ai auzit, pentru că ăstea nu sînt lucruri care trebuie discutate public, ele trebuie lăsate așa pentru ca antiromânii să își facă de cap în societate fără ca să fie simțită și combătută sau oprită lucrătura lor.

Însă date trebuie să existe atât la inspectoratele școlare județene, precum și la școlile unde se predă religia în germană, fie că este vorba despre cea luterană, fie că este despre cea ortodoxă.

Și bineînțeles că și conducerea Episcopiei Sibiului trebuia și trebuie să aibă date cât mai complete în ce privește această speță, și să le fi făcut și să le facă publice, pentru ca românii și nu doar ei să ajungă la cunoștința întinderii acestui dezastru antinațional și antiortodox, care, aparent paradoxal, a fost și este comis cu complicitatea morală (și nu doar morală) tacită în special a așa-zișilor „urmași ai Brătienilor” și a conducerii Episcopiei ortodoxe Sibiu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 01.06.2023, 12:36:48
David_1859 David_1859 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2019
Mesaje: 258
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
(...), poate sunt români snobi scârbiți de ortodoxie și care se urăsc pe ei pt că sunt români și și-ar trage altă cetățenie, poate sunt oportuniști care vor ca odraslele să prindă meserii bănoase în zona germană.
Sau poate unii ajung să fie folosiți pentru a „reinventa” germanitatea și eventual luteranismul, așa cum am văzut tot la tv cazul unei românce (ortodoxe la origine), originară din Mediaș, care tot așa în copilărie a fost dată de către „bravii” părinți la o școală de-asta germană.

Ulterior, grație probabil și unor ispitiri pe care le-a avut, a ajuns să facă teologie luterană, probabil prin Germania, din disperarea ei de a fi „preoteasă”, în sensul de pastoriță luterană (nu soție de pastor și nici măcar profesoară de religie, ci efectiv „preoteasă” care să slujească ea la altar, la altarul luteran, se înțelege). În prezent cică este „preoteasă”, care bineînțeles că face „slujbe” și alte activități în limba germană pe undeva prin județul Brașov, adică pe teritoriul Episcopiei ortodoxe Sibiu, însă nu am reușit să înțeleg cine ar fi publicul țintă de lucru al acestei persoane care a ajuns efectiv să își nege identitățile reale prin lucrătura germano-luterană. Nu este exclus ca ea să se ocupe, printre altele, cu deznaționalizarea și dezortodoxizarea altora la rîndul ei, fiind bineînțeles plătită pentru „slujirile” ei de către finanțatorii cultului luteran.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare