Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 02.12.2012, 22:36:13
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking scurt si la obiect

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Neica, maria badulescu e interesata sa “treceti la cestiune”, deci nu faceti va rog un rezumat la articolul teologului J.Haught? Cred ca si neica 2 v-ar multumi si el ne spunea exact acelasi lucru, sa ajungem la cestiune si eu v-as multumi si probabil si altii.
Ioanna, stiu ca tu ai probleme de atentie atunci cand textul depaseste mai mult de trei randuri, in cateva zile s-ar putea sa reusesti sa parcurgi si tu textul. Tu vrei mai intai "scurt si la obiect", pentru ca mai apoi sa "ramai la toate rece". P&C: "rusine Dinu Patriciu !

Daca vei avea vreodata rabdarea sa citesti textul teologului J.Haught, probabil ca vei intelege si tu cat de vasta este problematica pe care o acopera o eventuala "concordanta" intre Teoria M si Dogmatica Sf Ioan Damaschin, si de ce este atat de important de dezbatut acest subiect pe acest topic.

P.S
1. Daca nu esti interesata, daca nu ai timp/chef/stare ... nu esti obligata sa participi la discutiile de pe acest topic.
2. Daca esti interesata de acest topic, daca ai timp/chef/stare ... atunci parerile tale sunt binevenite.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 02.12.2012, 22:41:49
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Intrebarea e pentru toti sau e adresata lui Eugen?
Din cunostintele mele sumare despre teoria M, nu vad concordanta cu invatatura Sf.Ioan Damaschin. Mi se pare atat de abuziva suprapunerea, incat n-as face-o, insa daca tii neaparat, o sa o fac, asa ca exercitiu, o sa ma gandesc la o concordanta.
Intrebarea este pentru oricine este interesat de posibilitatea ca sa existe o concordanta intre Teoria M si Dogmatica Sf Ioan Damaschin. As fi bucuros sa fii cu adevarat interesata de acest subiect, normal ca este interesant si punctul tau de vedere,
precum si al tuturor celor care doresc sa participe la "cestiune" ... :))

Sfatul meu este sa citesti cu rabdare (15 minute) problematica expusa de John F. Haught, teolog romano-catolic si cercetator principal la Centrul Teologic Woodstock de la Universitatea Georgetown.

Last edited by neica_nimeni_altul; 02.12.2012 at 22:45:11.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 02.12.2012, 23:16:00
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Talking Sa revenim la subiectul acestui topic

Considerati ca poate exista o concordanta intre Teoria M si Dogmatica (ortodoxa) din invatatura Sf Ioan Damaschin, argumentati raspunsul ?

R: Eugen7: "Exista concordanta intrucat atat Teoria M cat si Sfantul Ioan Damaschin afirma ca:
- universul (multidimensional, 10+1 dimensiuni) este sferic (inchis) (nu se poate iesi din el)"


Orice alt subiect nu este interesant in acest moment, oricat incerca unii sa devieze raspunsul spre probleme secundare.

Intrebarea este pentru oricine este interesat de posibila existenta a unei concordante intre Teoria M si Dogmatica Sf Ioan Damaschin.

____________
Doar filozofia are tendinta naturala de a se pune in acord cu "stiinta vremii lor", religia, nefiind filozofie, deci nesupusa rigorilor stiintifice, nu are nevoie sa se puna in acord vreodata cu "stiinta" pe niciun palier cognitiv sau epistemiologic.

Last edited by neica_nimeni_altul; 02.12.2012 at 23:23:56.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 02.12.2012, 23:43:18
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Intrebarea este pentru oricine este interesat de posibilitatea ca sa existe o concordanta intre Teoria M si Dogmatica Sf Ioan Damaschin. As fi bucuros sa fii cu adevarat interesata de acest subiect, normal ca este interesant si punctul tau de vedere,
precum si al tuturor celor care doresc sa participe la "cestiune" ... :)
Iti spun pe scurt ce cred, iar dupa o sa ma retrag de la discutii pentru ca e preferabil ca cei avizati sa se pronunte, nu cei fara cunostinte cel putin medii de fizica. Eu nu le am. Nu stiu daca am inteles bine teoria M, poate se refera la altceva, nu la ce ma gandesc eu, deci, cu riscul de a spune tampenii, am dedus ca ea lanseaza ipoteza unui pluriunivers in care universurile pulseaza/vibreaza, atingerea lor avand consecinta un big bang. Sf. Ioan Damaschin vorbeste de un univers inchis (sferic).Ca sa existe o concordanta intre univers si pluriunivers, ar trebui ca universul nostru sa vibreze si sa nu vibreze in acelasi timp, ceea ce ar insemna ca se afla in doua locuri diferite in acelasi timp, caz in care am putea spune ca e pluriunivers.

Last edited by ioanna; 02.12.2012 at 23:47:41.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 03.12.2012, 00:17:22
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Considerati ca poate exista o concordanta intre Teoria M si Dogmatica (ortodoxa) din invatatura Sf Ioan Damaschin, argumentati raspunsul ?

R: Eugen7: "Exista concordanta intrucat atat Teoria M cat si Sfantul Ioan Damaschin afirma ca:
- universul (multidimensional, 10+1 dimensiuni) este sferic (inchis) (nu se poate iesi din el)"


Orice alt subiect nu este interesant in acest moment, oricat incerca unii sa devieze raspunsul spre probleme secundare.

Intrebarea este pentru oricine este interesat de posibila existenta a unei concordante intre Teoria M si Dogmatica Sf Ioan Damaschin.

____________
Doar filozofia are tendinta naturala de a se pune in acord cu "stiinta vremii lor", religia, nefiind filozofie, deci nesupusa rigorilor stiintifice, nu are nevoie sa se puna in acord vreodata cu "stiinta" pe niciun palier cognitiv sau epistemiologic.
raspunsul este nu, asa cum nici nu este nici intre ipoteze cu universuri fara inceput si alte nebunii.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #146  
Vechi 03.12.2012, 11:12:53
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
e preferabil ca cei avizati sa se pronunte, nu cei fara cunostinte cel putin medii de fizica.
Sunt de acord cu tine Ioana.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu stiu daca am inteles bine teoria M, poate se refera la altceva, nu la ce ma gandesc eu, deci, cu riscul de a spune tampenii, am dedus ca ea lanseaza ipoteza unui pluriunivers in care universurile pulseaza/vibreaza, atingerea lor avand consecinta un big bang. Sf. Ioan Damaschin vorbeste de un univers inchis (sferic).
Teoria M are 2 "componente" recunoscute de comunitatea stiintifica:
a) una fizica, care explica modul cum functioneaza universul nostru. (se ofera o explicatie a modului in care functioneaza gravitatia la nivel cuantic etc.)
b) una metafizica care doreste sa ofere o explicatie metafizica (filozofica) despre cauza Big Bang ului. (cu ajutorul multivesului)

Daca in cazul a) teoretic rezultatele se pot verfica dupa metoda stiintifca (intr-un viitor al omenirii destul de indepartat cand tehnologia va permite aceasta), in cazul b) niciodata nu se va putea verifica nimic (din punct de vedere stiintific, al metodei stiintifice), ci este pura filozofie... iar acest lucru este acceptat de catre oamenii de stiinta care se ocupa cu "teoria M".

Insa din punctul de vedere al componentei a) potentialul explicativ al modului de functionare al universului tine spre eshaustivitate in mod pertinent.

Desigur ca putem vorbi de concordata (intre invatatura patristica si stiita) exclsuiv in ceea ce priveste modul in care functioneaza univesrul, nu si cauza si scopul existentei: hristocentrismul). Ce a fost inainte de Big Bang, inainte de inceputul Creatiei... acest "inainte" nu poate fi cercetat decat metafizic (caci intelectul rational uman nu poate percepe decat obiecte ce sunt in spatiu-timp. Obiectele matematice sunt o categorie abstracta insa nu fac parte din obiectele metafice), si in acest domeniu al metafizicii consider ca doar metoda duhovniceasca este cea care ofera obiectivitatea Adevarului... caci doar prin theoria (vederea lui Dumnezeu) putem intelege toate, "chiar si adacurile lui Dumnezeu" (I Corinteni cap 2) insa limbajul nu este filozofic si nici stiintific ci duhovnicesc... si poate fi inteles doar de catre oamenii duhovnicesti "care au mintea(nous) lui Hristos" (I cor cap 2)

Este ilara si ridiocala incercarea de implicare a stiintei in domeniul metafizic pe care o incearca filozofii. (spre exemplu cercetarea stiintifica a cauzei Big bang-ului).

Asadar ca o concluzie trebuie sa separam partea fizofica de partea stiintifica. Idolatrizarea stiintei pe care o incearca ateismul militant incearca speculativ sa acapareze stiinta (paradigmele stiintifice) coferind acestora un sens exclusivm materialist ateu si fortand in mod tendetios explicatii metafizice.

Sa urmam metodologia Sfantului Luca al Crimeii care sublinia inechivoc limitele stiintei conferind un sens hristocentric paradigmei stiintifice actuale.

Este ilar si ridicol se se afirme ca o teorie stiintifca nu este buna pentru ca Sfintii Parini nu au scris depsre ea. Biserica, Sfintii se preocupa de cele duhovniceti in primul rand, iar referintele in doemniul stiintific sunt in functie de paradigma stiintifica a vremii lor, careia ii confera un sens hristocentric in detrimentul idolatriei sau al ateismlui. Sfintii nu au scris pentru ei... ci pentru Biserica, pentru oameni ca sa vina la Biserica, sa fie imbisericiti, hristificati.

Sfantul Luca al Crimeii spune inechivoc: "nu avem nici un drept se ne impotrivim rezultatelor stiintei" (in lucrarea "Puterea inimii") in care asa cum am precizat adeseori, confera cu eleganta un sens hristocentric, paradigmei stiintifice actuale: mecanica cuantica, teoria relativitatii, mecanica clasica, genetica...
Deci la Sfantul Luca al Crimeii trebuie cautate referinte la mecanica cuantica, Teoria Relativitatii si Big Bang.
Faptul ca nici un Sfant nu a scris despre Teoria M este pentru ca este o teorie relativ recenta... si asta nu inseamna ca nu vor fi in viiotr Sfinti care scrie despre ea, sa confere un sens hristocetric componentei a) a acestei teorii, conform metodologiei patristice.

Din nefericire exista si un traditionalism prost inteles (cum este creationismul pesudo-stiintific. De geocentrism ca model fuctional nici nu mai are rost sa discutam). Fidelitatea fata de Sfintii Parinti inseamna a urma modelului si metodolotiei lor conform vremii in care traim, si nu un copy-paste la ce au spus ei, potrivit vremii lor si problemelor filozofice si stiintifice din vremea lor.

Un exemplu de traditionalism prost inteles este cel al polonezior in al doilea razboi mondial cand in fata tancurilor germane au trimis cavaleria traditionala. Rezultatul: dezastrul poloniei carea a capitulat in 2 saptamani.
Daca astazi demonii ateisti si cei ai idolatrizarii trupului fac ravagii in societate si "pescuiesc" cu vapoare de mare tonaj, cum este adecvat sa raspunda Biserica? in mod traditional cu barcuta cu vasle si cu undita? Cati pesti se pot prinde si cati sunt prinsi in mrejele idolatriei si ai ai ateismului?
Consider adecvat ca si Biserica sa iasa la pescuit tot cu vapoarele pentru ca ajutati de harul Duhlui Sfant cati mai multi oameni sa aiba parte de Hristos Iisus, de Sfintele Taine de hristificare.

Doamne ajuta.
Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos spre a face voia LUI si nu pe a noastra.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 03.12.2012 at 11:46:55.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 03.12.2012, 11:17:55
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Deci e de bine sau nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #148  
Vechi 03.12.2012, 11:53:09
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Deci e de bine sau nu?
Daca intelegem cum Sfantul Luca al Crimeii a conlucrat cu harul Duhlui Sfant (conferind un sens hristocentric paradigmei stiintifice actuale: mecanica cuantica, teoria relativitatii, Big bang, genetica...) spre rusinarea demonului materialist ateu comunist, sunt increzator in capacitatea Bisericii de a raspunde adecvat provocarilor ateiste si idolatre contemporane (in special cea senzoriala), pentru ca oamenii sa vina la Biserica, sa fie imbisericiti, sa fie hristificati.

Demonii idolatriei si ai ateismului seduc oamenii cu mijlocele specifice... si consider ca si Biserica trebuie sa raspunda corespunzator cu oferta bucuriei hristificarii, a conlucrarii cu harul Duhului Sfant, a iubirii si vietii vesnice intru Hristos Iisus.

"Cerul si pamantul" (universul acesta) vor trece insa Biserica va ramane.
In Biserica prin Sfintele Taine noi inca de pe acum pregustam ziua a 8-a, "ziua veacului ce va sa fie", "cerul noi si pamantul nou"

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 03.12.2012 at 14:14:20.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 03.12.2012, 14:32:08
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Daca intelegem cum Sfantul Luca al Crimeii a conlucrat cu harul Duhlui Sfant (conferind un sens hristocentric paradigmei stiintifice actuale: mecanica cuantica, teoria relativitatii, Big bang, genetica...)
Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Sa urmam metodologia Sfantului Luca al Crimeii care sublinia inechivoc limitele stiintei conferind un sens hristocentric paradigmei stiintifice actuale.
Eugen, am vazut ca in toate mesajele din ultimul timp spui acelasi lucru, despre Sf. Luca al Crimeei. Sa intelegem ca geocentristii trebuie criticati ca au scris despre stiinta din timpul lor, dar nu acelasi lucrur trebuie sa se intample cu un sfant care a spus ceva despre stiinta din timpul sau, de acum 60 de ani?
Reply With Quote
  #150  
Vechi 03.12.2012, 14:40:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
TEOLOGIE ORTODOXĂ ȘI ȘTIINȚĂ:
LEMENI Adrian, Repere patristice în dialogul dintre teologie și știință. București: IBMBOR, 2007.
LEMENI Adrian, Teologie ortodoxa și știință. București: IBMBOR, 2007.
Mie mi se pare ciudat, chiar eu am folosit citate din cartile lui Adrian Lemeni pentru a screi impotriva evolutionimsului teist si a teoriei Big-Bang-ului. Asta dupa ce tu il dadusei ca si acum la bibliografie. Diferenta e ca acum tu stii ca Adrian Lemeni nu confirma deloc ceea ce spui, domnia sa a scris impotriva evolutionismului teist si Big-Bangului. Singura explicatie e ca ai copiat lista fara sa o revizuiesti. daca nu s-a intamplat asa alta explicatie e ca in mod deliberat spui un neadevar (ai mai dat si alte carti care scriau impotriva evolutionismului). Sper ca nu e ultima.

Last edited by catalin2; 03.12.2012 at 14:53:16.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
big-bang, cosmogie, evoluționism teist, facere, geocentrism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia in original Florin-Ionut Despre Sfanta Scriptura 49 17.06.2016 17:14:13
Chestionar licenta (am nevoie de raspunsurile voastre) sourire Generalitati 18 26.05.2011 12:00:48
Original Apocalipsa? JeanneArc Secte si culte 3 20.11.2010 16:21:37
Mic chestionar legat de credinta(inceputuri, rataciri etc.) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 16 04.01.2010 22:23:02
Chestionar eudeea Despre Biserica Ortodoxa in general 1 04.09.2009 17:33:06