Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.05.2011, 01:13:18
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Am citit si am ras... Serios! Ce subiect "atractiv"! Sunteti tari toti... Fiecare cu dreptatea lui, in felul lui personal! Acum... sa fim seriosi!

Biserica Ortodoxa (fie ea Greaca, Rusa, Romana, Bulgara) NU ARE CANOANE SI REGULI asupra RELATIILOR CONJUGALE ALE FAMILIEI ORTODOXE! Marturie stau Sf.Canoane (din care lipsesc cu desavarsire cele legate de relatiile in familie)) plus toate evitarile Sf.Parinti cu privire la acest subiect! Ceea ce s-a "incetatenit" printre "piosii" nostri ortodocsi sunt aceste "reguli" amintite de ALIN!

Un crestin cu minte sanatoasa stie cum sa isi conduca viata! Regulile cu abstinenta pentru perioada lunara, lauzia, este cu adevarat oprita si de medici si de DUHOVNICI!
Acum: Posturile, sarbatorile - praznicele, sarcina, etc sunt elemnte discutabile! De ce?
In post daca se intampla relatia, NU e nimic! Si e mai bine sa fie! De ce? Poate unul dintre soti e mai slab, si fiind refuzat de celalalt, se POATE ajunge la ADULTER! Si atunci ce face celalalt? CINE e de vina? la fel si in Sarbatori! Nu toti oamenii sunt TARI in credinta, nu toti au bunul-simt al respectarii sotiei GRAVIDE! Ori se poate intampla sin sarcina, deoarece femeia inacele momente (de la 3-4 luni pana pe la7-8) are libidoul foarte ridicat - cititi si documentati-va despre SARCINA! Netul e la dispozitie, si nu o spune netul ci DOCTORII, sunt si DOCUMENTARE facute despre sarcina care si MARTURISESC aceasta! ("In pantec" este unul din documentare ce le gasiti pe net)

Preotul care INTERZICE realtiile in Posturi, poate fi CATERISIT! In Taina Casatoriei NU SE BAGA NIMENI! Insasi FAMILIA este ca o BISERICA, unde toti sunt in IUBIRE, COMUNIUNE, DARUIRE RECIPROCA, JERTFA, avand in centrul vietii lor pe HRISTOS! Iar relatiile conjugale sunt SFINTE! Procreerea e SFANTA, te asemeni cu Dumnezeu! Esti con-lucrator cu E! Cine numeste relatia conjugala ca "spurcata" acela dafaima TAINA CASATORIEI! Acele idei despre ciclul menstrual, acele idei despre necuratia femeii, sau a relatiilor cojugale, NU SUNT ORTODOXE, ci pastreaza duhul iudaic care INJOSESC FEMEIA! Ori femeia si barbatul sunt egali in fata lui Dumnezeu, cu diferenta ca femeia este facuta nu din cap si nici din calcai, ci din coasta, ca ea sa fie IUBITA si OCROTITA la pieptul sotului!

Cat de dese sau de rare sa fie relatiile conjugale? Aceasta depinde de la caz la caz! Unde e habotnicie si bigotism, o data pe an sau la 5... !?!? pam-pam!
Si Cuviosul Pasie a fost intrebat de oameni ce sa faca in astfel de cazuri (vol.4 VIATA DE FAMILIE, studiu la nota de subsol, nu mai stiu pagina) si spune ca depinde de familii, depinde de TARIA sau de SLABICIUNEA fiecarui om! NU se vrea sa discute subiectul ca nici Sf.Parinti NU au discutat aceasta, ci condamna doar FERIREA de a naste copii, sau de a-i avorta! ASTEA sunt cele ce se CONDAMNA!

Sf.Ioan Gura de Aur spune ca se poate intampla si CURVIE intre soti ("Barbatul si Femeia in conceptia Sf.Ioan Gura de Aur") atunci cand sotii nu au ca scop IMPLINIREA IUBIRII SI NASTEREA DE PRUNCI, ci se urmeaza instincul carnal, adica provocarea sexuala, sau consumarea placerii! Hristos in timpul actului conjugal este PREZENT! si Binecuvinteaza aceasta! De aceea El a pus intre barbat si femeie (in familie) ATRACTIA si PLACEREA fizica, ca si trupul si sufletul sa fie IMPREUNATE! Jocurile sexuale, prezervativele si jucariile sexuale, sunt cu totul INTERZIZE!

Un rol foarte mare in GHIDAREA vietii il are DUHOVNICUL CASATORIT! De ce? Mergand la un IEROMINAH, acela cu siguranta iti spune "nu ai voia aia... nu ai voie cealalta... nu asa... nu altfel.." si poate duce la DESTRAMAREA familiei nu la PROGRESUL ei, nu la DESAVARSIREA EI IN HRISTOS, la MANTUIREA EI!

Dumnezeu ne-a dat MINTE, RATIUNE, DISCERNAMANT, atunci vand nu stim ceva, sa mergem la DUHOVNIC sa intrebam, sa aflam ca din GURA lui Dumnezeu ce trebuie sa facem! Avem ca mijloc de LUMINARE rugaciunea! Sa ne rugam sa face NUMAI ce e bine FAMILIEI nu altuia dupa cum ii place!

Ganditi-va la un preot paroh: avand atatea slujbe... Liturghii... Sf.Taine... ce trebuie sa faca? sa bage DIVORT! nu?

Fratilor, sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne deschida MINTILE si sa nu vedem HABODNIC relatia sfanta a TAINEI casatoriei! De aceea este TAINA, ca noi nu o intelegem, daca NU O PRACTICAM la NIVELUL ei, daca nu ne daruim EI, daca nu implinim legea lui Hristos!

Pr.Arsenie Boca spunea "SA FIM INTELEGATORI FATA DE NEPUTINTA OMENEASCA!!!"
Omul este neputincios, are nevoie de una de alta, e slab, dar IMPREUNA cu familia si cu Hristos va ajunge la DESAVARSIRE! Unul e tare cu sotia, pot sta ca fratii mult timp! BRAVO LOR! Dar nu e un SABLON pt TOATE familiile, pt ca FIECARE om este un UNICAT! In fiecare Dumnezeu lucreaza in raport cu puterea lui de intelegere! in raport cu CREDINTA lui!

SA STAM BINE. SA STAM CU FRICA. SA LUAM AMINTE!
Imi place ce ai scris,dar nu cred ca ai dreptate vis a vis de un duhovnic ieromonah.De ce crezi asta?crezi ca un ieromonah nu intelege viata de familie?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.05.2011, 02:06:26
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Am citit si am ras... Serios! Ce subiect "atractiv"! Sunteti tari toti... Fiecare cu dreptatea lui, in felul lui personal! Acum... sa fim seriosi!

Biserica Ortodoxa (fie ea Greaca, Rusa, Romana, Bulgara) NU ARE CANOANE SI REGULI asupra RELATIILOR CONJUGALE ALE FAMILIEI ORTODOXE! Marturie stau Sf.Canoane (din care lipsesc cu desavarsire cele legate de relatiile in familie)) plus toate evitarile Sf.Parinti cu privire la acest subiect! Ceea ce s-a "incetatenit" printre "piosii" nostri ortodocsi sunt aceste "reguli" amintite de ALIN!

Un crestin cu minte sanatoasa stie cum sa isi conduca viata! Regulile cu abstinenta pentru perioada lunara, lauzia, este cu adevarat oprita si de medici si de DUHOVNICI!
Acum: Posturile, sarbatorile - praznicele, sarcina, etc sunt elemnte discutabile! De ce?
In post daca se intampla relatia, NU e nimic! Si e mai bine sa fie! De ce? Poate unul dintre soti e mai slab, si fiind refuzat de celalalt, se POATE ajunge la ADULTER! Si atunci ce face celalalt? CINE e de vina? la fel si in Sarbatori! Nu toti oamenii sunt TARI in credinta, nu toti au bunul-simt al respectarii sotiei GRAVIDE! Ori se poate intampla sin sarcina, deoarece femeia inacele momente (de la 3-4 luni pana pe la7-8) are libidoul foarte ridicat - cititi si documentati-va despre SARCINA! Netul e la dispozitie, si nu o spune netul ci DOCTORII, sunt si DOCUMENTARE facute despre sarcina care si MARTURISESC aceasta! ("In pantec" este unul din documentare ce le gasiti pe net)

Preotul care INTERZICE realtiile in Posturi, poate fi CATERISIT! In Taina Casatoriei NU SE BAGA NIMENI! Insasi FAMILIA este ca o BISERICA, unde toti sunt in IUBIRE, COMUNIUNE, DARUIRE RECIPROCA, JERTFA, avand in centrul vietii lor pe HRISTOS! Iar relatiile conjugale sunt SFINTE! Procreerea e SFANTA, te asemeni cu Dumnezeu! Esti con-lucrator cu E! Cine numeste relatia conjugala ca "spurcata" acela dafaima TAINA CASATORIEI! Acele idei despre ciclul menstrual, acele idei despre necuratia femeii, sau a relatiilor cojugale, NU SUNT ORTODOXE, ci pastreaza duhul iudaic care INJOSESC FEMEIA! Ori femeia si barbatul sunt egali in fata lui Dumnezeu, cu diferenta ca femeia este facuta nu din cap si nici din calcai, ci din coasta, ca ea sa fie IUBITA si OCROTITA la pieptul sotului!

Cat de dese sau de rare sa fie relatiile conjugale? Aceasta depinde de la caz la caz! Unde e habotnicie si bigotism, o data pe an sau la 5... !?!? pam-pam!
Si Cuviosul Pasie a fost intrebat de oameni ce sa faca in astfel de cazuri (vol.4 VIATA DE FAMILIE, studiu la nota de subsol, nu mai stiu pagina) si spune ca depinde de familii, depinde de TARIA sau de SLABICIUNEA fiecarui om! NU se vrea sa discute subiectul ca nici Sf.Parinti NU au discutat aceasta, ci condamna doar FERIREA de a naste copii, sau de a-i avorta! ASTEA sunt cele ce se CONDAMNA!

Sf.Ioan Gura de Aur spune ca se poate intampla si CURVIE intre soti ("Barbatul si Femeia in conceptia Sf.Ioan Gura de Aur") atunci cand sotii nu au ca scop IMPLINIREA IUBIRII SI NASTEREA DE PRUNCI, ci se urmeaza instincul carnal, adica provocarea sexuala, sau consumarea placerii! Hristos in timpul actului conjugal este PREZENT! si Binecuvinteaza aceasta! De aceea El a pus intre barbat si femeie (in familie) ATRACTIA si PLACEREA fizica, ca si trupul si sufletul sa fie IMPREUNATE! Jocurile sexuale, prezervativele si jucariile sexuale, sunt cu totul INTERZIZE!

Un rol foarte mare in GHIDAREA vietii il are DUHOVNICUL CASATORIT! De ce? Mergand la un IEROMINAH, acela cu siguranta iti spune "nu ai voia aia... nu ai voie cealalta... nu asa... nu altfel.." si poate duce la DESTRAMAREA familiei nu la PROGRESUL ei, nu la DESAVARSIREA EI IN HRISTOS, la MANTUIREA EI!

Dumnezeu ne-a dat MINTE, RATIUNE, DISCERNAMANT, atunci vand nu stim ceva, sa mergem la DUHOVNIC sa intrebam, sa aflam ca din GURA lui Dumnezeu ce trebuie sa facem! Avem ca mijloc de LUMINARE rugaciunea! Sa ne rugam sa face NUMAI ce e bine FAMILIEI nu altuia dupa cum ii place!

Ganditi-va la un preot paroh: avand atatea slujbe... Liturghii... Sf.Taine... ce trebuie sa faca? sa bage DIVORT! nu?

Fratilor, sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne deschida MINTILE si sa nu vedem HABODNIC relatia sfanta a TAINEI casatoriei! De aceea este TAINA, ca noi nu o intelegem, daca NU O PRACTICAM la NIVELUL ei, daca nu ne daruim EI, daca nu implinim legea lui Hristos!

Pr.Arsenie Boca spunea "SA FIM INTELEGATORI FATA DE NEPUTINTA OMENEASCA!!!"
Omul este neputincios, are nevoie de una de alta, e slab, dar IMPREUNA cu familia si cu Hristos va ajunge la DESAVARSIRE! Unul e tare cu sotia, pot sta ca fratii mult timp! BRAVO LOR! Dar nu e un SABLON pt TOATE familiile, pt ca FIECARE om este un UNICAT! In fiecare Dumnezeu lucreaza in raport cu puterea lui de intelegere! in raport cu CREDINTA lui!

SA STAM BINE. SA STAM CU FRICA. SA LUAM AMINTE!
eu am dat raspunsul virf de lance, tu pe cel de la capatul cozii unde e mai usor pt. toti cei ce asteapta raspunsul adecvat vointei lor. constat ca inca nu cunosti ce inseamna calugaria si aicea ai nimerit rau mai ales ca ai descris ieromonahul ca fiind un nestiutor.din practica de cel putin 5 ani iti spun ca un duhovnic ieromonah are sa te uimeasca,cu ceia ce cunoaste despre viata de familie. si acolo la manastire se face de fiecare data instruirea celor doi soti asupra vietii in cuplu,vei fi intrebat chear si de socrii,parinti,copii pe urma sovedania.nu vreau sa te deranjeze ce iti spun dar e adevar trait, nu aprecierile mele ca ale unui habotnic.

Domnul sa te binecuvinteze aghioritule.Amin.

Last edited by mihaila_alin; 09.05.2011 at 02:09:35.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.05.2011, 08:58:23
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Iertare !...

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Desigur, va referiti la mine, deoarece eu am solicitat raspunsul.De ce nu va adresati direct mie, de ce folositi aluzia drept mijloc de comunicare?

Regret ca va permiteti sa ma clasati asa usor. Nu caut deloc polemici, ci un raspuns RATIONAL , nu abureli si acuzatii si solutii de genul "daca vrei ,poti!!" ..Am dat un exemplu concret de situatie si daca nu sunteti capabil sa imi dati un raspuns CLAR SI COERENT, din care sa inteleg SOLUTIA la problema ridicata, abtineti-va de la comentarii!!! Chiar ma intereseaza un raspuns CORECT si CONCRET!
Iarta-ma ca te-am suparat. Ideea era ca nu cu balanta si metrul in mana, nu cantarind totul ca la farmacie si masurand pana la milimetru, ne ducem zilele. Masura dragostei acopera toate. Am gresit prin cuvintele lipsite de dragoste. Iarta-ma. Dar, cu adevarat, cel mai bun raspuns ti-l va da duhovnicul. Dragostea acopera totul. Adica nu cred ca viata de familie se poate "programa" la modul: Uite calendarul pe luna asta, ce sarbatori sunt? Aici nu-i voie, dincolo nu-i voie, acolo e liber, dincolo nu. Nu cred ca trebuie sa cadem in formalism. Pentru ca degeaba mai respectam datele, sarbatorile si posturile, daca o facem doar formal. Numai dragostea e masura tuturor lucrurilor. Asta am vrut sa spun. Iar dragostea ne invata, calauzita de duhovnic, cum sa traim.

P.S. De cate ori am spus dragoste, am subinteles: dragostea in Hristos Domnul. Inca o data, iarta-ma pentru supararea pe care ti-am adus-o.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.05.2011, 15:45:41
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking Melisa eu sper:

[quote=mihaila_alin;359797]eu am dat raspunsul virf de lance, tu pe cel de la capatul cozii unde e mai usor pt. toti cei ce asteapta raspunsul adecvat vointei lor.

ca nu ai inteles ca tie iti suna ce am scris aici,ci celor ce s-au cam mestecat in ciorba noastra.
nu sunt din staulul nostru si calauza ortodoxa nu-i priveste.
din ceia ce se scrie in calauza noi ne straduim sa implinim cit mai multe si aceasta nu se poate dintr-o data ci cu trecerea anilor si cu acumularea performantelor.nu toti cei ce fac sport vor iesii pe locul 1ci doar o seama din ei,tot asa si crestinii difera prin lupta cu ispitele printr-un antrenament continu vor creste in virtute prin infrinarea de la nenumarate pofte ale zburdalnicului trup ce isi cere partea lui,dar vine si sufletul cel-ce isi cere nemurirea ce nu se va lua de la el,si incepe razboiul launtric,din care se doreste invingatoare virtutea[pasare rara]de cele mai multe ori invinge ispita,iar virtutea este pradata.
concluzie:ne nastem diferiti,razboiul interior ia mai multe forme,precum si tratamentul difera in functie de pacient,nu se poate aplica un tratament general neexistind o vointa generala precum spune apostolul: toti sa fim una, ei uite ca nu suntem nici in cuget nici in simtiri.
nu toti au chemare la sfintenie ce se realizeaza prin doua cai principale:infrinare[de la multe]si smerenie adinca.
Dumnezeule pazeste sfinta credinta a dreptmaritorilor crestini si sfinta biserica ta o pazeste in viacul viacului.Amin
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.05.2011, 16:56:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Absurd. Relațiile sexuale între soți sunt binecuvântate de Dumnezeu, Care i-a înzestrat pe oameni cu organe de înmulțire cu scopul de a le folosi în mod legitim, tot așa cum i-a înzestrat și cu minte, cu scopul de a cerceta minunata Lui lume. Auziți ce spune Cartea: "Pentru aceasta (...) și vor fi amândoi un trup". Iar culmea absurdului este că "a doua zi nu ai voie să intri în biserică". Chiar și dacă ai omorât o viață de om, ori ai tâlhărit pe aproapele, ar fi bine să intrii în biserică chiar a doua zi, că Biserica lui Dumnezeu nu e club pentru sfinți, ci spital pentru păcătoși. Cu atât mai mult dacă ai făcut o faptă curată, așa cum ar fi să faci un singur trup cu soția/soțul.
Daca omul nu ar fi cazut in pacat, oamenii s-ar fi inmultit intr-un mod supranatural. Ca acest lucru era posibil ne-a fost aratat prin nasterea lui Hristos. Asa ca nu e cazul sa spunem ca daca omul nu ar fi cazut in pacat, el s-ar fi unit trupeste, ca acum, cu sotia sa, in vederea nasterii de prunci.

Biserica Ortodoxa nu interzice unirea trupeasca, dar cere sa nu se ramana doar la aceasta unire, ca sa nu devenim robi poftelor trupesti.

Daca exista o interdictie exista ca indemn pentru transfigurarea naturii umane. Stim ca in teologia catolica, natura umana nu a fost afectata de pacat, a pierdut doar gratia. Dar in Ortodoxie, natura umana a fost afectata de pacat, iar prin aceste infranari se cere transfigurarea ei.

Asa intelegem de ce si postul in catolicism nu este asemanator cu cel din Ortodoxie.

Iar prezenta oamenilor in Biserica nu este pentru o simpla prezenta, ci pentru Impartasire. Sa ne amintim ca in vechime la fiecare Liturghie oamenii se impartaseau.

Asa este, biserica este un spital pentru pacatosi, dar daca in toate duminicile ajungi cu aceeasi boala, trebuie sa-ti dea de gandit - nu cumva am participat mai mult absent, decat prezent?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.05.2011, 17:14:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de mishi55 Vezi mesajul
Iarta-ma ca te-am suparat. Ideea era ca nu cu balanta si metrul in mana, nu cantarind totul ca la farmacie si masurand pana la milimetru, ne ducem zilele. Masura dragostei acopera toate. Am gresit prin cuvintele lipsite de dragoste. Iarta-ma. Dar, cu adevarat, cel mai bun raspuns ti-l va da duhovnicul. Dragostea acopera totul. Adica nu cred ca viata de familie se poate "programa" la modul: Uite calendarul pe luna asta, ce sarbatori sunt? Aici nu-i voie, dincolo nu-i voie, acolo e liber, dincolo nu. Nu cred ca trebuie sa cadem in formalism. Pentru ca degeaba mai respectam datele, sarbatorile si posturile, daca o facem doar formal. Numai dragostea e masura tuturor lucrurilor. Asta am vrut sa spun. Iar dragostea ne invata, calauzita de duhovnic, cum sa traim.

P.S. De cate ori am spus dragoste, am subinteles: dragostea in Hristos Domnul. Inca o data, iarta-ma pentru supararea pe care ti-am adus-o.
Nu va faceti nici o problema din partea mea. Desi pare ca m-am suparat, am fost doar o mica furtuna intr-un pahar cu apa. Am o mare "calitate" : sunt impulsiva. De aceea, imi pare rau ca v-am stresat cu raspunsul meu aricios! Deci, toate`s bune si frumoase, stati linistit.

Domne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.05.2011, 17:19:26
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
eu am dat raspunsul virf de lance, tu pe cel de la capatul cozii unde e mai usor pt. toti cei ce asteapta raspunsul adecvat vointei lor.

Melisa eu sper:ca nu ai inteles ca tie iti suna ce am scris aici
Atata de haioasa e chestia cu "eu am dat raspunsul virf de lance":-))), incat nici nu mai conteaza cui te-ai adresat!!!

Dar fii pe pace, am inteles ca nu catre mine ai trimis sulița! :-))
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.05.2011, 18:46:02
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Daca omul nu ar fi cazut in pacat, oamenii s-ar fi inmultit intr-un mod supranatural. Ca acest lucru era posibil ne-a fost aratat prin nasterea lui Hristos. Asa ca nu e cazul sa spunem ca daca omul nu ar fi cazut in pacat, el s-ar fi unit trupeste, ca acum, cu sotia sa, in vederea nasterii de prunci.

Biserica Ortodoxa nu interzice unirea trupeasca, dar cere sa nu se ramana doar la aceasta unire, ca sa nu devenim robi poftelor trupesti.
Subscriu. Unirea trupeasca este specifica "hainelor de piele" primite de protoparinti, nu starii de dinaintea caderii.

Minunat este faptul ca Dumnezeu ingaduie unirea trupeasca dintre sot si sotie, spre nastere de prunci, in vederea inmultirii neamului omenesc, insa nu se rezuma la nasterea dupa trup.

In Biserica, prin Taina Botezului ne nastem dupa Duh. Daca dupa trup ne-am nascut avand "hainele cele de piele", iata ca prin Botez primim "haina luminoasa", imbracandu-ne intru Hristos, intru Care se cuvine crestinului a vietui.

Acest fapt face ca in viata de familie sa fie nevoie de infranare si asceza, tocmai pentru a pastra nu numai "nunta cinstita si patul neintinat", ci si "haina de lumina" sau "imbracamintea de nunta".

Last edited by Marius22; 09.05.2011 at 18:51:51.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.05.2011, 23:12:25
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
crezi ca un ieromonah nu intelege viata de familie?
Exact! Cunosc un PROTOSINGHEL (un rang mai mare decat un Ieromonah) care interzice chiar si somnul impreuna al sotilor in acelasi pat! Iar unirea conjugala cat de RAR! Absurditate!
Ca si ABSOLVENT de Teologie, stiu ce spun! Am viata de Manastire traita... cunosc N cazuri! Iar UN OM MINTE SANATOASA asa ca si Cuviosul PAISIE Aghioritul, ca si Sf.Ioan Gura de Aur NU VOR MAI FI NICIODATA!

Duhovnicul meu si al sotiei mele este un om LUMINAT si DESCHIS la minte, casatorit si cu viata sfanta, asa ca si Pr.Teofil Paraian, ca si Cuviosul Paisie, ca si multi altii! NU are pic de habodnicie si stie ce este o FAMILIE! Niciodata nu se baga in relatiile noastre intime! Respecta asta si lasa la atitudinea noastra! Evident ne spune sa nu "pacatauim peste fire!"

Un ieromonah este duhovnic al unei Manastiri pentru si numai pentru CALUGARI! E o necinste a mireanului fata de calugar ca sa mearga si sa ii spuna problemele INTIME CONJUGALE el care TREBUIE NICI SA AUDA asta, NICI SA GANDEASCA, ci sa se fereasca ca de draci de acest subiect! Citeste PATERICUL si vei intelege!
Preotul paroh este pus pentru MIRENI si de aceea este casatorit ca sa AJUTE oamenii cu FAMILIE! Nu un ieromonah care NU a trecut prin asa ceva NICIODATA! Nu poti vorbi ce NU stii!

RAR sunt ieromonahi cu asa viata INALTA incat ajunsi la DESPATIMIRE sa nu fie afectati de aceste probleme, si/sau sa nu aiba ISPITE pe urma spovedaniei! VAI, de ei saracii!

VOI NU VA DATI SEAMA CATE INDURA UN CALUGAR PE UNRMA UNEI SPOVEDANII A UNUI FAMILIST!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.05.2011, 23:44:35
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
toti cei ce asteapta raspunsul adecvat vointei lor
TOTI oamenii asteapta UN raspuns in acord cu PUTINTA si NEPUTINTA lor! Oamenii nu sunt toti la nivelul duhovnicesc al fratiei tale si al sibienilor prieteni! FIECARE are viata ce si-o face! Fiecare are viata cu DUHOVNICUL LUI! Nu poti GENERALIZA subiectul! Unul este mai isihast, altul mai neputincios, altul este mai postitor, altul mai neinfranat, iar Dumnezeu in nemasurata Sa iubire, a lasta ca TOATE sa se faca in LIBERTATE si IUBIRE! Subjugarea oamenilor de duhovnici "habotnici" duce la nebunie! Iar foloasele nu ajung departe! Ci atunci cand nu te astepti, omul cedeaza... si cine raspunde?

Repet, OAMENII NU SUNT LA FEL INTRE EI, ci toti au chipul lui Dumnezeu, dar PROGRESUL lor duhovnicesc depinde de EI INSISI, numai de ei si de VOINTA LOR, de LIBERTATEA (nu libertinajul) inzestrat lor de INSUSI Dumnezeu! Desavarsirea vine in acord cu vointa omului si dorinta lui de mantuire!

Cuviosul Paisie spune ca oamenii de la o varsta (dintre cei duhovnicesti) nu mai pun accent pe relatiile conjugale! Cine e mai duhovnicesc incepe de acum! Ca si Sf.Ioan de Kronstadt care preot de MIR fiind, niciodata NU s-a atins de sotia sa, slujind Sf.Liturghie ZILNIC! Mari sunt TAINELE lui DUmnezeu, care sunt intru ASCUNS nu aratate LUMII! Toate cele ale lui Dumnezeu sunt in TAINA si in Sf.Taina!

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
constat ca inca nu cunosti ce inseamna calugaria si aicea ai nimerit rau mai ales ca ai descris ieromonahul ca fiind un nestiutor.din practica de cel putin 5 ani iti spun ca un duhovnic ieromonah are sa te uimeasca,cu ceia ce cunoaste despre viata de familie. si acolo la manastire se face de fiecare data instruirea celor doi soti asupra vietii in cuplu,vei fi intrebat chear si de socrii,parinti,copii pe urma sovedania.nu vreau sa te deranjeze ce iti spun dar e adevar trait, nu aprecierile mele ca ale unui habotnic.
Din experienta mea de peste 12 ani langa viata manastireasca (si sute de CARTI MONASTICE citite - indeosebi athonite) plus 11 de Teologie iti spun ca stiu ce GANDESTE si CE ispite are un ieromonah! Spun lanaga, pentru ca NU am fost inchinoviat, dar am stat mult prin Sf.Manastiri!

DIN RESPECT si din dorinta respectarii RANDUIELII atat in viata de manastire, a Sf.Slujbe cat si a vietii de mirean, iti spun ca un DUHOVNIC DE MANASTIRE este hirotesit Duhovnic DOAR pt Calugari! Faptul ca el decide sa primeasca si MIRENI, ramane doar si numai RASPUNDEREA SA atat in fata staretului cat si a lui Dumnezeu! (Tot din cunostinta in cauza iti spun ca o Manastire de calugari a ramas fara 4 ieromonahi duhovnici nu din cauza FAMILISTILOR ci a fetiscanelor "evlavioase" care iubeau slujbele de manastire si spovedania la ei... si iti spun din "duh de respcet si prietenie SFANTA" de aia amu trag peste cap CONSECINTELE maritisului cu IEROMONAHI! din "evlavie"...)
Un duhovnic de manastire RASPUNDE de el si de calugariii pe care ii spovedeste! Daca spovedeste MIRENI nu stii ce CATE ispite are dupa aceea... si de ce? din cauza NEBUNIEI SI HABODNICIEI MIRENILOR care din "evlavie" merg la taicutu parintele de la manastire "sa ne spovedim"... Iti spun, NU este nicio diferenta de Sf.TAINA la un ieromonah si la preotul paroh! Si iti mai spun un CALUGAR e mai cu canoanele decat un paroh care stiind neputinta familistului lasa toate CU ICONOMIE! Mai mult risti ca sa fii canonisit de un ieromonah decat de un paroh! Apoi, sa tii ca daca esti NECASATORIT poti merge la Ieromonah! Daca esti familist, lasa FECIORELNICUL IEROMONAH sa stea in banca lui si NU ii aduce ispite! ca si din cauza ta el sufera MII de ispite de la DRACi, si nici tie nu iti va fi bine!

Un adevar trait nu il vei avea la un calugar numai, ci daca esti SMERIT si cauti LEGEA DOMNULUI, il vei afla si la un mirean paroh, care pentru smerenia ta Domnul ITI va raspunde prin gura lui! Daca tu te duci la Calugar pentru RENUMELE lui, sau din prosteasca evlavie "am duhovnic calugar"... (dovada de mandrie inhibata) nu ti-ai gasit linistea! Pntru ca ai dipsretuit pe sluga Domnului si slujitorul Sau preotul de mir!

Iar ca sa iti mai raspund cu un cuvant este ca AVEM DUHOVNICII pe care II MERITAM! Noi ii facem, din cauza pacatelor noastre! NU ne mai rugam pentru ei si alergam la calugari!

Vezi in Rusia cati preoti de mir sunt cu darul inainte-vederii si cat Har revarsa aspura oamenilor si cate minuni se fac prin ei! SI foarte putini merg la Ieromonahi! EI merg in manastiri NU pentru sopvedanie ci pentru RUGACIUNI!

Cauta si vei afla! Mie nu imi place "duhovnicia de doi bani" si nici cea "pietista"!
Suntem CRESTINI ORTODOCSi si FAC CE IMI SPUNE HRISTOS PRIN SF.EVANGHELIE si SF.BISERICA! Iar asta inseamna sa fiu om cu atitudine, cu vitejie, cu curaj si LUPTA cu "duhurile acestui veac", nu cu capu in pamant.. ca eu sunt smerit!!! si am voce de aia ... "vaaaaaai... eu nu ma spovedesc la parohi ci la manastire!" Habar NU ai cata scarba are Hristos fata de acesti oameni! Smerenia inseamna BARBATIE! Smerenia inseamna CURAJ! Inseamna IUBIRE! Smerenia inseamna RESPECT si PRETUIRE! Smerenia inseamna HRISTOS! nu smerenie bolnavicioasa!

Sa imi fie cu iertare! Sunt dur, dar NU ma joc cu cele Sfinte!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre superstitii GLAdoS Generalitati 21 20.08.2017 20:15:17
despre superstitii Andreea2012 Generalitati 21 05.12.2012 19:08:14
Superstitii babesti si obiceiuri gresite tigerAvalo9 Generalitati 22 03.04.2012 00:37:38
Superstitii sau traditii? Victoria_7 Despre Sfanta Scriptura 9 02.04.2009 17:27:09