Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.10.2014, 15:57:05
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Claudiu_FT Vezi mesajul
Profesoara mea de religie din liceu a lasat o impresie puternica asupra mea. Vorbea mereu din inima si uneori cu lacrimi in ochi. N-am sa uit niciodata imaginea ei...
Desi eu eram golanas (si inca sunt), nu prea mergeam la ore, sfidam profesorii si eram destul de teribilist, aceasta profesoara va avea mereu respectul si admiratia mea.

Parintii mei sunt ortodocsi nepracticanti, la modul cel mai serios. In ultimii ani nici macar la Inviere nu mai merg. Oarecum ma iau la misto ca am ales sa urmez Facultatea de Teologie. Pentru ei, ca si pentru majoritatea parintilor ce au prins din plin anii comunismului si apoi frenezia capitalista, important e sa am succes, sa fiu cat mai sus pe scara sociala, sa arat la restul (in special sa se faleasca la colegii(ele) de serviciu, prieteni, neamuri etc.) ca "am valoare"...cum ar zice anumiti muzicieni foarte apreciati pe aceste meleaguri.

Ideea e ca, amintirea acestei persoane, e un "o gura de aer" cand nu gasesc la nimeni intelegere pentru convingerile mele. Cred ca e singura persoana, care daca as intalni-o pe strada, i-as spune cu o bucurie maxima ca am urmat (si inca urmez aceasta cunoastere) calea teologica.

Doamne ajuta!
Ma bucur mult pentru experienta d-voastra! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.10.2014, 16:11:35
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Nu puneti pe picior de egalitate ora de religie cu aceste maruntisuri!
Este exact acelasi lucru. Parintii sunt responsabili de educatia copilului. Daca acestia considera ca cumpararea acelui suc/ mersul al coleg acasa n-o sa-i faca bine, sau pur si simplu nu sunt de acord cu asta, n-o sa-l lase sa cumpere/mearga.

La fel si cu ora de religie. Daca parintii nu sunt de acord cu asta, atunci dorinta lor trebuie respectata pana cand copilul este destul de matur ca sa decida singur (16 ani in cazul asta). Banuiesc ca nu ti-ar placea daca copilul tau ar vrea sa mearga la niste cursuri islamice, la varsta de 10 ani, pentru ca este curios si vrea sa afle mai multe. Nu cred ca l-ai lasa.

Aici nu este vorba de treburi religioase. Aici este vorba de responsabilitatea fiecarui parinte pentru copilul lor. Atata timp cat ce il invata ei pe copil nu este ilegal, atunci n-ai ce sa le zici.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.10.2014, 16:54:08
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Este exact acelasi lucru. Parintii sunt responsabili de educatia copilului. Daca acestia considera ca cumpararea acelui suc/ mersul al coleg acasa n-o sa-i faca bine, sau pur si simplu nu sunt de acord cu asta, n-o sa-l lase sa cumpere/mearga.

La fel si cu ora de religie. Daca parintii nu sunt de acord cu asta, atunci dorinta lor trebuie respectata pana cand copilul este destul de matur ca sa decida singur (16 ani in cazul asta). Banuiesc ca nu ti-ar placea daca copilul tau ar vrea sa mearga la niste cursuri islamice, la varsta de 10 ani, pentru ca este curios si vrea sa afle mai multe. Nu cred ca l-ai lasa.

Aici nu este vorba de treburi religioase. Aici este vorba de responsabilitatea fiecarui parinte pentru copilul lor. Atata timp cat ce il invata ei pe copil nu este ilegal, atunci n-ai ce sa le zici.
Dar e absurd sa comparati mersul la o petrecere, cu ora de religie. Cum poate sa nu faca bine ora de religie? Eu nu va pot intelge, pe voi ateii, mi se pare ca aveti scara valorilor inversata, vedeti raul bine si binele rau.
Copilul meu ar avea dreptul sa mearga la cursuri islamice daca ar vrea el sa faca asta. Dar nu cred ca ar vrea sa o faca, daca l=as creste in credinta noastra.
In orice caz ateii nu respecta dreptul copiilor.

Last edited by aubergine; 17.10.2014 at 16:57:39.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 17.10.2014, 17:01:56
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Dar e absurd sa comparati mersul la o petrecere, cu ora de religie. Cum poate sa nu faca bine ora de religie? Eu nu va pot intelge, pe voi ateii, mi se pare ca aveti scara valorilor inversata, vedeti raul bine si binele rau.
Copilul meu ar avea dreptul sa mearga la cursuri islamice daca ar vrea el sa faca asta. Dar nu cred ca ar vrea sa o faca, daca l=as creste in credinta noastra.
In orice caz ateii nu respecta dreptul copiilor.
Exact! Fiecare parinte vrea sa-si creasca copilul in imaginea lui.

Nu ca n-as fi de acord sa nu se faca ora de religie pentru copiii ortodocsi (inafara de faptul ca incep unii profesori sa ii sperie cu iadul si tortura inca din clasa a 5-a), dar daca exista ora de religie ortodoxa, atunci ar trebui sa existe ora pentru orice religie din tara asta.

Sau, o solutie mai simpla ar fi sa combini toate religiie, sa faci "istoria religiilor", in care sa incluzi toate religiile, sau sa faci ora de religie ortodoxa optionala.

In momentul de fata, ora de religie este obligatorie, si optionala la cererea parintiilor. Ar trebui sa fie invers: copilul sa poata sa mearga la cererea parintiilor. Iar orice parinte ortodox probabil ca o sa fie de acord cu asta. Pana la urma, ar fi vorba de un mic chenar unde ei ar completa cu un "da" sau "nu".

Last edited by abaaaabbbb63; 17.10.2014 at 17:04:25.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 17.10.2014, 17:16:17
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Exact! Fiecare parinte vrea sa-si creasca copilul in imaginea lui.

Nu ca n-as fi de acord sa nu se faca ora de religie pentru copiii ortodocsi (inafara de faptul ca incep unii profesori sa ii sperie cu iadul si tortura inca din clasa a 5-a), dar daca exista ora de religie ortodoxa, atunci ar trebui sa existe ora pentru orice religie din tara asta.

Sau, o solutie mai simpla ar fi sa combini toate religiie, sa faci "istoria religiilor", in care sa incluzi toate religiile, sau sa faci ora de religie ortodoxa optionala.

In momentul de fata, ora de religie este obligatorie, si optionala la cererea parintiilor. Ar trebui sa fie invers: copilul sa poata sa mearga la cererea parintiilor. Iar orice parinte ortodox probabil ca o sa fie de acord cu asta. Pana la urma, ar fi vorba de un mic chenar unde ei ar completa cu un "da" sau "nu".
Iadul exista si nu e rau sa stie copiii de mici despre el. Nu se sperie, ca doar vad lucruri horror in filme si jocuri pe Internet. E doar un pretext ipocrit ca sa nu duca copiii la religie. Istoria religiilor e un talmes balmes fara sens, in care se prezinta o viziune aiurea asupra religiilor fara legatura cu adevarul. Ii innebunesti de cap si nu mai stiu ce sa creada pana la urma.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.10.2014, 17:25:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Aubergine - iti dau dreptate in toate mesajele de pe acest fir.

Multumim Claudiu pentru marturisire.

Sunt niste confuzii aici.

1. Eu cred ca pe acest fir discutam despre orele de religie din programa scolara si nu de vreun cerc optional de religie.
Deci daca un copil are in orarul lui de la scoala ora de religie, cum sa-l opreasca parintii sa se duca.
Ah, daca se duce la vreo moschee sa vada islamismul, este altceva si poate fi impiedicat daca parintii nu sunt musulmani.

Pai atunci inseamna ca parintii l-ar putea opri si de la ora de sport ca ei nu practica si nu le place, sau de la ora de desen ca nici ei nu au talent, sau de la ora de muzica.

2. Da, ore de istoria religiilor, sau de etica ar fi utile. Sa invete si despre alte religii si confesiuni, despre formarea si evolutia lor si etc. si ore de tica unde sa poata sa discute anumite aspecte de viata in care este implicata si biserica (indiferent de confesiune sau religie).
Dar una un trebuie s-o excluda pe cealalta.

3. Da, in mod normal daca se fac in scoala ore de religie ortodoxa ar trebuie ca elevii de alte confesiuni sau religie sa poata sa aibe si ei ore de confesiunea sau religia lor.

Aici apare de fapt problema: cum sa impartim copii la ora de religie, incat sa nu discriminam pe nimeni. Si este un motiv pentru care ar fi mai bine sa se faca la biserici ore de religie pentru copii si adulti. Fiecare la biserica lui si impreuna cu parintii. Si n-ar mai fi discutii.

Imi povestea mama mea ca in copilaria lor existau scoli pe la maici unde se duceau copiii. La orele de religie ortodoxa se duceau copiii ortodocsi. Eventual mai existau ore pentru catolici (nu mai stiu). Restul copiilor (erau si iudei sau mai stiu eu), ori erau liberi, ori aveau alte activitati. Si era pace si nu suferea nimeni. Nu era fortat nimeni dar nici impiedicat.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #27  
Vechi 17.10.2014, 17:48:58
Claudiu_FT Claudiu_FT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2011
Mesaje: 151
Implicit Sophia...

Din ce am inteles eu, domnul Mihnea a deschis acest topic, in speranta ca se vor relata cazuri de convertire la ora de religie.

Eu am relatat propria mea experienta, incercand sa subliniez ca sunt profesori de religie, confesiune ortodoxa, care au har si pot avea impact real in sufletele tinerilor din ziua de astazi.

Topic-ul nu era pe tema...daca e bine ca ora de religie sa fie obligatorie in programa scolara, cel putin in forma actuala.

Doamne ajuta!
__________________
Iubesc românul ce-mi urează: Doamne ajută!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.10.2014, 20:48:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Exact! Fiecare parinte vrea sa-si creasca copilul in imaginea lui.
Te contrazici, in mesajele anterioare spuneai ca un copil trebuie sa aleaga liber. Pana pe la 12 ani primeste exact educatia pe care o vor parintii. Asadar, daca parintii sunt atei, asa vor fi invatati si copiii. Doar ca unii se schimba cand incep sa aleaga ei si devin credinciosi. Sau invata la scoala prostii la ora de religie si parintii se trezesc cu el credincios, spre disperarea lor. Ca unii cred ca mai merg si la scoala sa-i certe pe profesori ca i-au indoctrinat copilul, am mai auzit cazuri.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.10.2014, 23:38:07
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Te contrazici, in mesajele anterioare spuneai ca un copil trebuie sa aleaga liber. Pana pe la 12 ani primeste exact educatia pe care o vor parintii. Asadar, daca parintii sunt atei, asa vor fi invatati si copiii. Doar ca unii se schimba cand incep sa aleaga ei si devin credinciosi. Sau invata la scoala prostii la ora de religie si parintii se trezesc cu el credincios, spre disperarea lor. Ca unii cred ca mai merg si la scoala sa-i certe pe profesori ca i-au indoctrinat copilul, am mai auzit cazuri.
Atei imbecilizati...e fatal sa fii cretin, uneori. Fatal, adica te duce la nemantuire.
"Indoctrinarea" este o cale de a fi mantuit. Refuzand-o, devii furaj pentru "ailalti".
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.10.2014, 00:11:24
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Din link eu nu inteleg punctul 2
Este vorba despre reincarnare, marea gaselnita a diavolului plantata inainte de Hristos, stiind ca ii va fi de mare folos.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca un copil nu poate decide liber pana la varsta de 16 ani asupra credintei sale, ce se va intampla cu el?
E greu o inima de deschis, dar, o inima de copil, odata deschisa, este foarte greu de inchis: chiar daca se inchide aparent, pentru o vreme, va reveni cu toata forta raului acumulat cat a actionat ca inchisa. Asa apar Steinhardt-ii. De aceea zic sa deschidem inimi de copii fara sa-i fortam.

Caracteristica esentiala a copilului este de a detecta oprelistea si de a i se impotrivi.
De aceea zic sa invatam copiii ca tot ce invata reprezinta oprelisti: reguli de matematica (fie ele si axiome), reguli de geografie ( fiul meu m-a intrebat la 5 ani de ce a fost facut Pamantul cu sosele asa de inguste si cu semafoare care dureaza mult...), reguli de fizica (vezi ca forta de tractiune pe orizontala trebuie inmultita cu cosinus de unghiul pantei, ca sa afli forta reala de tractiune pe panta, iar lucrul mecanic depus este acelasi cu tragerea acelei greutati pe verticala DOAR in camp conservativ), reguli de istorie (asa cum m-a invatat pe mine profu de istorie, punandu-ne pe toti sa descriem o feititzaa din clasa, ea facand acelasi lucru despre ea insasi, iar la compararea descrierilor a iesit un babilon total de opinii, adevarul fiind la fel de ascuns pentru noi, unde mai pui ca peste cativa ani, opiniile opinantilor se vor fi schimbat, ca si descrisa colega...).

Delicatetea, curajul si dedicatia cu care trebuie facuta predarea celor de mai sus in cadrul materiei ''Credinte'', duce la calitatea dascalilor. Cum acestia vor fi mereu oameni, cu minusuri din curaj, dedicatie sau delicatete, BOR nu are mare libertate de miscare. Eu as duce la predare calugari, chiar si tineri, caci acestia au curaj si dedicatie: la delicatete nu vor fi toti buni, dar se pot instrui in acest sens, caci, calugarii sunt deschisi la instruire prin ascultarea data.

Desigur, sa vezi atunci batalie pe scolile shmechere pentru calugari cu diverse calitati, dar ce conteaza, treaba va fi facuta bine, de oameni organizati si instruiti: inimile copiilor se vor deschide si chiar daca, de-a lungul adolescentei sau vietii se vor inchide pe moment, ele au fost deschise odata, ceea ce nu e putin lucru, va fi un foc acolo, care nu ii va lasa.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare