Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #411  
Vechi 11.09.2012, 03:09:29
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru toti cei prinsi in aceasta lupta gladiatoriala fara combatanti si mize reale: poate pare o gluma, dar aveti, cu totii, in felul sau, dreptate.
D-le Ioan Cezar, stiti cat regret ca nu stapanesc o cale, fie ea cuantica sau kabbalistica, de calatorie in timp? Viu este Domnul, cum atat de frumos se exprima personajele din Tanakh, ca v-as lua pe toti intr-o calatorie...pe colegii orto mai ales prin primul mileniu, pe cei catolici in perioada cruciadelor...s-ar sfarama multe mituri articulate cu truda... Paradoxul este ca de fapt, o astfel de calatorie, la modul practic nu este necesara: avem mentalul.
Candva, si nu foarte demult, avusesem "conflicte" cu colegii nostri dragi (Catalin, Decabal/Savo, chiar am provocat mustrarile justificate ale d-lui Cristian). Acum Cata si Savo mi-au devenit simpatici, si desi Savo/Decebal si d-l Cristian au un stil mai "hardliner", la periferia sfichiuirii verbale, tocmai aici si astfel se vede credinta lor. Aceasta transmutare a fost posibila prin, ghiciti ce? Da, prin sora mai mica a iubirii: empatia. Am un respect profund pentru Ortodoxie, pentru voi toti. Sora Adriana a pus probleme pe care mi le pun si eu, si ma regasesc in postarile dansei si ale d-lui Iustin intr-o mare masura. Nu aveti decat sa vedeti cum demitizez episodul "sfant" al infamelor cruciade (si voi continua asta, inclusiv pe topice dedicate) si asta nu ma face mai putin catolic, asa cum si d-na Adriana si d-l Iustin nu sunt "sectanti", doar pentru ca au acelasi impuls demitizant si cercetator. Voi continua sa lovesc in orice mocirla, oricui apartine. Postarile d-lui Ioan Cezar sau ale bunului meu prieten, Scotty, sunt pur si simplu rascolitoare, in multe momente. Cu totii il iubim pe Dumnezeu, unii din noi insa au ales o alta cale de a manifesta aceasta.
Ma iertati ca m-am bagat ca blatidul in laptele cu cafea de dimineata. :) Pur si simplu, imi place pacea, si mi-am spus si eu parerea.
  #412  
Vechi 11.09.2012, 03:33:39
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Deoarece dialogul nostru s-a incheiat pentru mine, fiind acum de acord cu Decebal in privinta verdictului (erezie), pot sa stau la o sueta de un rand cu tine si sa iti repet ce ti-am mai spus: indemnul meu este acelasi deocamdata - cauta o forma sau alta de consiliere la care sa participi cu toata persoana, inclusiv fizic iar nu asa prin discutii pe net si intoarce-te Acasa, in Biserica. Eu sunt convins ca te vei trezi intr-o zi din cosmarul pe care ni-l impartasesti aici. Mai mult nu pot face pentru tine.

P.S. In postarea ta de mai sus ai licarit cateva ganduri bune, sanatoase, crestinesti. Deci se poate! Ma bucur pentru tine. Sa te ajute Domnul sa le inmultesti si sper ca nu le-ai scris doar asa de ochii lumii si de dragul succesului retoric. Ar fi pacat de tine.
Niciodata nu am afirmat altceva Ioane draga, tu esti cel care privesti stramb. Usor de spus "erezie", dar de demonstrat inca nu ai demonstrat nimic, nici tu nici Decebal. La aruncat cu judecati si verdicte sunteti foarte buni, nu sunteti insa capabili sa vedeti ca tocmai aceasta atitudine de atac intr-o conversatie este semn de boala. Conversatia/dialogul presupune schimb de argumente punct. Nu presupune nici a convinge cu forta si nici a arunca cu judecati si insulte, si inca si pe alte topice (!!) la adresa persoanei pe care nu ati reusit sa o convingeti. Asta este boala. Iar cauza ei se afla in intrebarea: de ce va tulbura pana intr-atat? Iar raspunsul se gaseste mereu in propriile voastre judecati aruncate celuilalt, va autoacuzati. Si stii care este judecata aruncata cel mai frecvent de voi: mandria, lipsa de smerenie, exact aceea se intoarce ca un bumerang inapoi la voi, caci daca erati lipsiti de mandrie si plini de smerenie, v-ati fi limitat la conversatia pe tema propusa: mantuirea la crestini si necrestini. Si sa va fi zis cea mai mare aiureala posibila, tot nu v-ati fi sarit asa din matca... Nu zic ca si eu gresesc contra-reactionand, insa niciodata nu am atacat eu prima si gratuit, si nici nu m-am apucat sa imprastiu pe celelalte topice postari cu intepaturi mascate si gratuite. Si unde pui ca toate astea sunt publice! Iata unde-i adevarata boala, la cel ce acuza! Non stop acuzi de boala si recomanzi tot felul de consilieri, tu care ma ataci non-stop! Pur si simplu fantastic!
Si apoi, cu ce autoritate judeci tu si imi spui "intoarce-te Acasa, in Biserica"? In primul rand ca eu decid daca merg sau nu in Biserica, eu decid unde este "acasa", si in al doilea rand sunt in Biserica, iar pentru asta nu ai tu capacitatea sa judeci. Tu care ma acuzai, din nou din senin si gratuit si pe alt topic unde numai din "intamplare" am intrat ca sa am "placuta" surpriza sa vad cum sunt terfelita pe la spate, deci tu ma acuzai de univers limitat, eu insa tocmai ca il am mult mai larg decat tine si il vad pe Hristos in mai multe locuri in care se afla, nu numai intr-unul ca tine.
In fine, cum zicea Iustin, pe acest site nu prea am cum sa aflu despre Ortodoxie, deci inseamna ca din start nu aveam ce cauta aici. Si in cazul asta nu prea inteleg nici ce faceti voi aici, " cunoscatorii". Dar asta deja va priveste.
Ramai cu bine!

Last edited by Tartaruga; 11.09.2012 at 03:46:51.
  #413  
Vechi 11.09.2012, 03:51:03
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Niciodata nu am afirmat altceva Ioane draga, tu esti cel care privesti stramb. Usor de spus "erezie", dar de demonstrat inca nu ai demonstrat nimic, nici tu nici Decebal. La aruncat cu judecati si verdicte sunteti foarte buni, nu sunteti insa capabili sa vedeti ca tocmai aceasta atitudine de atac intr-o conversatie este semn de boala. Conversatia/dialogul presupune schimb de argumente punct. Nu presupune nici a convinge cu forta si nici a arunca cu judecati si insulte, si inca si pe alte topice (!!) la adresa persoanei pe care nu ati reusit sa o convingeti. Asta este boala. Iar cauza ei se afla in intrebarea: de ce va tulbura pana intr-atat? Iar raspunsul se gaseste mereu in propriile voastre judecati aruncate celuilalt, va autoacuzati. Si stii care este judecata aruncata cel mai frecvent de voi: mandria, lipsa de smerenie, exact aceea se intoarce ca un bumerang inapoi la voi, caci daca erati lipsiti de mandrie si plini de smerenie, v-ati fi limitat la conversatia pe tema propusa: mantuirea la crestini si necrestini. Si sa va fi zis cea mai mare aiureala posibila, tot nu v-ati fi sarit asa din matca... Nu zic ca si eu gresesc contra-reactionand, insa niciodata nu am atacat eu prima si gratuit, si nici nu m-am apucat sa imprastiu pe celelalte topice postari cu intepaturi mascate si gratuite. Si unde pui ca toate astea sunt publice! Iata unde-i adevarata boala, la cel ce acuza! Non stop acuzi de boala si recomanzi tot felul de consilieri, tu care ma ataci non-stop! Pur si simplu fantastic!
Si apoi, cu ce autoritate judeci tu si imi spui "intoarce-te Acasa, in Biserica"? In primul rand ca eu decid daca merg sau nu in Biserica, eu decid unde este "acasa", si in al doilea rand sunt in Biserica, iar pentru asta nu ai tu capacitatea sa judeci. Tu care ma acuzai, din nou din senin si gratuit si pe alt topic unde numai din "intamplare" am intrat ca sa am "placuta" surpriza sa vad cum sunt terfelita pe la spate, deci tu ma acuzai de univers limitat, eu insa tocmai ca il am mult mai larg decat tine si il vad pe Hristos in mai multe locuri in care se afla, nu numai intr-unul ca tine.
In fine, cum zicea Iustin, pe acest site nu prea am cum sa aflu despre Ortodoxie, deci inseamna ca din start nu aveam ce cauta aici. Si in cazul asta nu prea inteleg nici ce faceti voi aici, " cunoscatorii". Dar asta deja va priveste.
Ramai cu bine!
Ramai
Tu iti privesti vreodata postarile? Priveste-le si poate sesizezi cum bati campii.
Un exemplu este aici: imi vorbesti de autoritate, de autoritatea si judecarea ta de catre mine. Ai de lucru aici, ti-o spun ca psiholog. Nu se rezolva insa pe forum, o repet. Daca ai avea limpezime acum, ai intelege mesajul meu asa cum ti l-am adresat: ca rugaminte, ca indemn, ca bun cuvant de suport, ca sprijin, ca indrumare, ca opinie pe baza unei convingeri daca voiesti. Dar nu ti l-am impus ca autoritate! Asta e inventia ta! Nu mai proiecta pe mine ce ai invatat de la altii, cu adevarat bolnavii care te-au lovit. Fa distinctia intre persoana mea, ca tot am avut o relatie pe forumul asta, si cei care te-au maltratat sufleteste. Au fost majoritatea barbati. Trezeste-te! Nu sunt eu aceia!!! Fa distinctia intre mine si barbatii din viata ta, incepind cu pruncia. Nu esti tu de vina pentru traumele pe care ti le-au prilejuit. Pricepe asta. Si mai pricepe, odata pentru totdeauna ca nici eu nu sunt, asa incat nu-mi da mie ce li se cuvine lor! Ca nu e nici corect, nici drept, nici folositor, DIMPOTRIVA! Nu mie trebuie sa-mi dai resentimentele tAle si nici iertare. Pe astea sa le cantaresti si sa le rezolvi cu ei. Si sa nu o faci singura, te-am povatuit eu intrucat cred ca sunt in masura deplina sa iti dau acest sfat. Nu te confrunta singura, nimeni nu poate singur, e nevoie de smerenie pentru a cere ajutor specializat. Nu singura ci in cadrul unei relatii de suport cu putere terapeutica. Esti doctor, ar trebui sa simti spontan justetea acestui demers! Fa doar un simplu transfer in care pacientul esti chiar tu iar disciplina e una vecina. Fii lucida!
Iar in ce ma priveste: da jos te rog, odata pentru totdeauna, masca altora pe care ai lipit-o pe mutra mea! Altfel nu vom avea nicicand un dialog sanatos, ci anormal. Retrage mastile pe care le-ai lipit pe chipul meu. (Asa vei invata, poate, cu vremea, sa le dai jos si de pe Chipul lui Dumnezeu.)
Fa asta, mai intai, Adriana!
  #414  
Vechi 11.09.2012, 04:18:26
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Tu iti privesti vreodata postarile? Priveste-le si poate sesizezi cum bati campii.
Un exemplu este aici: imi vorbesti de autoritate, de autoritatea si judecarea ta de catre mine. Ai de lucru aici, ti-o spun ca psiholog. Nu se rezolva insa pe forum, o repet. Daca ai avea limpezime acum, ai intelege mesajul meu asa cum ti l-am adresat: ca rugaminte, ca indemn, ca bun cuvant de suport, ca sprijin, ca indrumare, ca opinie pe baza unei convingeri daca voiesti. Dar nu ti l-am impus ca autoritate! Asta e inventia ta! Nu mai proiecta pe mine ce ai invatat de la altii, cu adevarat bolnavii care te-au lovit. Fa distinctia intre persoana mea, ca tot am avut o relatie pe forumul asta, si cei care te-au maltratat sufleteste. Au fost majoritatea barbati. Trezeste-te! Nu sunt eu aceia!!! Fa distinctia intre mine si barbatii din viata ta, incepind cu pruncia. Nu esti tu de vina pentru traumele pe care ti le-au prilejuit. Pricepe asta. Si mai pricepe, odata pentru totdeauna ca nici eu nu sunt, asa incat nu-mi da mie ce li se cuvine lor! Ca nu e nici corect, nici drept, nici folositor, DIMPOTRIVA! Nu mie trebuie sa-mi dai resentimentele tAle si nici iertare. Pe astea sa le cantaresti si sa le rezolvi cu ei. Si sa nu o faci singura, te-am povatuit eu intrucat cred ca sunt in masura deplina sa iti dau acest sfat. Nu te confrunta singura, nimeni nu poate singur, e nevoie de smerenie pentru a cere ajutor specializat. Nu singura ci in cadrul unei relatii de suport cu putere terapeutica. Esti doctor, ar trebui sa simti spontan justetea acestui demers! Fa doar un simplu transfer in care pacientul esti chiar tu iar disciplina e una vecina. Fii lucida!
Iar in ce ma priveste: da jos te rog, odata pentru totdeauna, masca altora pe care ai lipit-o pe mutra mea! Altfel nu vom avea nicicand un dialog sanatos, ci anormal. Retrage mastile pe care le-ai lipit pe chipul meu. (Asa vei invata, poate, cu vremea, sa le dai jos si de pe Chipul lui Dumnezeu.)
Fa asta, mai intai, Adriana!
Draga Ioan,
Eu am o gandire matematica, unul si cu unul fac doi. Postarea ta a inceput cu "bati campii", deci cu o judecata. Pentru a incerca sa imi demonstrezi apoi ca, motivul de a bate campii, au fost barbatii care m-ar fi maltratat din copilarie. Extraordinar in cazul asta, acum stiu a cui este vina cand cineva bate campii: a barbatilor! Care-i maltrateaza pe ceilalti inca din copilarie! Acum sa te contrazic sau nu? Pai de dragul barbatilor care mi-au fost alaturi in copilarie, tatal, unchii si profesorii, te contrazic, NU m-au maltratat niciunul! Si am si un alt barbat foarte drag in familie, fratele meu mai mic, om de exceptie! Si chiar si pe acest forum am intalnit cativa exceptionali. Si in anturajul meu sunt destui prieteni exceptionali. Slava Domnului ca exista, si nu putini! Deci daca cumva bat campii, cu siguranta NU este vina barbatilor! Vina este doar a mea!
DAR, inca nu ai demonstrat ca as bate campii, ci deocamdata este o judecata care iti apartine tie personal si nu barbatilor din viata mea care nu imi spun nici unul asemenea grozavii ca sa ma maltrateze. Deci, nu vad unde ar fi confuzia...

Last edited by Tartaruga; 11.09.2012 at 04:23:06.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 23:42:56
Mantuirea Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 11 02.06.2010 13:15:26
Mantuirea in lume Nicolae Calugarul 21 18.06.2007 16:24:08
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 23:39:15
Mantuirea vsm Stiri, actualitati, anunturi 1 03.11.2006 00:56:38