Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.03.2014, 01:12:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Poți să fii bucuros de copii tăi, să fii bucuros că ești român sau să fii bucuros cu realizările tale bune. Și pentru toate la un loc și pentru fiecare în parte să fii recunoscător cu inima smerită.
Mândria despre care se vorbește în Biblie este exact aceeași maică a tuturor patimilor de astăzi, patronând semeț marea majoritate a nenorocirilor istoriei dintotdeauna. Cuvântul nu și-a schimbat sensul ci doar nuanțele semantice, fiindcă mândria se strecoară cu ușurință în esența oricărui limbaj din orice epocă. Și cel mai mult și mai mult, mândriei îi place, lăcomește chiar, la statutul de virtute. La acest proiect, spun scrierile ascetice mai vechi sau mai noi, lucrează în nevăzut o armată de draci foarte versați în științele comunicării subliminale, iar la arătare o mulțime încă și mai mare de oameni inteligenți și creativi. Proiectul se pare că are succes remarcabil: în civilizația occidentală, matricială, mândria a fost primită printre calitățile indispensabile supraviețuirii în lumea căderii globalizate.
Foarte la locul lor cuvintele tale!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.03.2014, 22:05:28
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Nefarian Vezi mesajul
Stiu ca mandria este unul din cele 7 pacate capitale dar este ea tot timpul un pacat?

Este pacat sa fi mandru de copii tai?sa fi mandru ca esti roman sau sa fi mandru de realizarile tale(bune) ?
Personal cred ca acest cuvant si-a schimbat sensul de-a-lungul timpului si nu e aceeasi mandrie de care se vorbeste in Biblie. Ce parere aveti?
Da, mandria este tot timpul, un pacat!
Invelita in straie mai bogate, sau mai smerite, are acelasi scop:caderea spirituala a omului…
Ca e mai motivata, ori ba…tot mandrie ramane..
‘Poți să fii bucuros de copii tăi, să fii bucuros că ești român sau să fii bucuros cu realizările tale bune. Și pentru toate la un loc și pentru fiecare în parte să fii recunoscător cu inima smerită’…(citat Mihailc) , nu subscriu, .ca e iarasi mandrie, nu bucurie.
Trebuie sa parcurgem niste stadii ale despatimirii, ca sa facem distinctia, intre bucurie si mandrie..

Oricum, ca ‘prima treapta’, pt inceput, cuvintele userului ‘Mihailc’, par a fi Ok....baremi pt mine......
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.03.2014, 08:11:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mandria parinteasca este una dintre cele mai inofensive,trebuie s-o intelegi,ba este si benefica copilului,altfel copilul se simte renegat,neacceptat caci dramele si traumele incep cu parintii si se continua cu toti cei pe care ii intalnim in viata.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.03.2014, 18:17:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Problema e ca unii sunt mandri de ei chiar si atunci cand fac tampenii... Sau sunt mandri de parca ar fi exclusiv meritul lor ca i-au facut (doar si-au sacrificat cariera, silueta, viata sociala...mai ales doamnele:))
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.03.2014, 22:29:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Extremele nu sunt sanatoase!
Extrema mandriei sanatoase este trufia,Doamne Fereste sa nu ajungem acolo!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.03.2014, 22:31:55
lavinia40 lavinia40 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.09.2009
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Smile

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Problema e ca unii sunt mandri de ei chiar si atunci cand fac tampenii... Sau sunt mandri de parca ar fi exclusiv meritul lor ca i-au facut (doar si-au sacrificat cariera, silueta, viata sociala...mai ales doamnele:))
Nu trebuie sa gandesti asa, draga ‘Fallen’.
Un copil, e un copil,,e dincolo de mandrie, bucurie..e Dragoste, e Iubire, e Sensul vietii!
Iubirea poate sa ia, fel, de fel, de forme…dar, in Intruchiparea unui Copil ,e desavarsita!
Ca sunt mame orbite de mandrie, care cred, ca in plasmuirea mintii lor copilul, e un actor ,care le mangaie orgoliile, jucand din pacate, roluri ….nereusite..e alta poveste….
Acea mandrie, e prostie.. distrugere…
Conteaza cel mai mult ca tu, ca parinte, sa’ti afli sensul de’a fi.....si asa poti sa dai sfaturi copiilor:cum sa rodeasca si pentru Dumnezeu si pentru oameni...caci altfel, cum spune o veche vorba stramoseasca, facem degeaba umbra pamantului...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.07.2014, 20:32:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

S-a discutat mult despre acest groaznic pacat al mandriei , atat la Topicul Generalitati , cat si la Topicul Pocainta .
Cel cuprins de mandrie nesocoteste poruncile lui Dumnezeu , se lauda pe sine , se razvrateste continuu , este fatarnic si are " darul " de a grai de rau pe altul .
Aceasta patima nenorocita intuneca complet mintea si sufletul celui bolnav !
Opusul mandriei este smerenia , greu de dobandit , dar nu imposibil !
Maica oricarui pacat este mandria , iar cel mandru nu se cunoaste deloc pe el insusi , este rupt de ralitate , iar undeva am citit ca ca mandria scoate pe om din minti si face sa i se duca vestea de prost , sau mai bine spus mandria il prosteste in totalitate .
Mandria este mai rea decat toate fiarele si decat orice tiran , Dar daca vom reusi sa cugetam cu adevarat cine suntem si din ce lucruri suntem alcatuiti , va pieri toata mandria gandurilor , caci bine spunea Sfantul Ioan Gura de Aur : "Oare tu ai facut Cerul ? Pogoara-te din inaltimea rapei si ia seama la neputinta firii cea trecatoare , caci esti pulbere si umbra si fum si iarba , si floarea ierbii , ce gandesti lucruri mari si te mandresti in desert ? Ce este alta mai de ras decat aceasta . . . ? "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.07.2014, 21:43:32
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

O simplă eroare de atribuire, s-ar putea spune. A fi mândru înseamnă a-ți atribui cele care, de fapt, vin de la Dumnezeu (adică aproape totul, de nu cumva chiar tot ce e cu adevărat de preț în și pentru viața noastră, și în primul rând viața). Iar prin aceasta omul se consideră, mai evident ori mai subtil, pur și simplu Dumnezeu.
Cine sunt eu de fapt? Cine sunt eu cu adevărat? Care îmi sunt limitele puterilor personale și cum de sunt posesorul anumitor puteri, de voi fi avînd vreuna? - poate fi o pistă de acces la recuperarea realității. Iar de am vreo putere oarecare, care o fi rostul ei? Cum, când și cât să o folosesc?.....
Deși există riscul permanent ca și la aceste întrebări omul mândru să născocească el ceva și, deși în formă (din buze) bolborosește "rob al Domnului", înlăuntrul inimii să creadă cu totul altceva. (Am descoperit asta mai întâi la mine, de atâtea ori...)

Frica de Dumnezeu, odată primită în dar prin Duhul, poate zdrobi turnul babilonian al copilăreștii mândrii.

Mândria este un păcat, desigur, dacă luăm ca reper Poruncile.
Și este rădăcina din care crește înclinarea noastră permanentă spre păcatul de tot felul, adică spre rătăcire, risipire, distrugere.

Fiind păcat orice mișcare a noastră care rănește și refuză (gonește, alungă disprețuitor, vai) iubirea lui Dumnezeu și astfel ne deposedează de legătura noastră cu Viața, cu sensul și rostul pus de Dumnezeu în toată zidirea Lui.
Prin nimic nu se autosabotează omul, nu se surpă mai mult și mai tragic, decât prin așezarea-n mândrie. Atât de confortabilă (pe moment!), atât de dulce, de promițătoare...
Iar prin frica lui Dumnezeu se clădește în Viață, în Veșnicie... Sau nădăjduiește ...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.07.2014, 01:21:45
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Mandria este tot timpul un pacat

Citat:
În prealabil postat de Nefarian Vezi mesajul
Stiu ca mandria este unul din cele 7 pacate capitale dar este ea tot timpul un pacat?

Este pacat sa fi mandru de copii tai?sa fi mandru ca esti roman sau sa fi mandru de realizarile tale(bune) ?
Personal cred ca acest cuvant si-a schimbat sensul de-a-lungul timpului si nu e aceeasi mandrie de care se vorbeste in Biblie. Ce parere aveti?
Nu exista mandrie buna sau mandrie rea cum am observat ca au explicat unii pe forum. Este gresit sa spunem ca santem mandrii de copiii nostrii, sau santem mandrii de patria noastra. Mandria este motivul pentru care Satana a cazut din cer. Oamenii in departarea lor de Dumnezeu sau ratacit si au introdus in vorbire tot felul de expresii care sant daunatoare spiritului. Poti spune ca esti binecuvantat cu copiii tai, esti binecuvantat sa traiesti in patria ta, dar nu mandru.
La fel si cu cuvantul noroc. In urma cu ani, un crestin spunea sa fii binecuvantat in tot ce faci, Dumnezeu sa fie cu tine, cu noi, dar nu sa fiu norocos, etc.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.07.2014, 01:39:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Foarte frumoase cuvintele voastre pentru care vă mulț››››umesc!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 19.07.2014 at 01:42:15.
Reply With Quote
Răspunde