Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.07.2010, 01:03:00
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Desi oamenii sunt pacatosi, in Romania, credinta e din ce in ce mai puternica. in cate tari din europa mai gasiti atatea manastiri, bisericile sunt din ce in ce mai pline. chiar forumul asta dovedeste ca tot mai multi se indreapta catre credinta. om fara pacat nu este. Dumnezeu ne testeaza mereu. in cazuri ca acesta, trebuie sa privim in sus si sa cerem iertare pentru tot. Doamne ajuta.
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.07.2010, 05:55:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sunt extraordinar de nervos.

Tocmai am vazut o secventa pe Realitatea care m-a scos din minti.

Satul cutare, digul, apa. Aproximativ 10 oameni imbracati in niste salopete rosii (voluntari, ISU, pompieri, ceva in genul asta) dau la lopata si stivuiesc saci.

Aproximativ 20 de persoane, sateni, barbati, tineri, se invart, unul sade pe un sac si se uita, altii stau in picioare si se uita, cativa trec agale.

In paralel cu imaginile, reporterul relateaza "s-a inaltat digul cu 20 cm; se pare ca nu va fi destul, mai este nevoie de oameni"

Crestin, necrestin, dar jur ca uneori imi doresc sa trimita Dumnezeu apele cat casa, sa spele mizeria umana, sa-i ia, sa-i duca in Dunare, in mare, in Turcia, nu ma intereseaza, numai sa scapam de ei.
Nu inteleg nervozitatea ta?
Daca vrei sa sugerezi ca noi suntem mai puturosi si mai neorganizati, da ai dreptate, dar sa stii ca degeaba speri sa vina apele pentru ca ortodocsii sa fie maturati, ca degeaba speri! Da o sa-i mature insa voi tot nu pupati majoritate in tara asta!

Catolicii tot n-au ce cauta in Est...ca sa culeaga roadele!
Au mai incercat ei sub diverse masti si metode( Napoleon, teutonii, alde Hitler, polacii) si n-au reusit. Or fi ei mai harnici si mai constiinciosi ca balcanicii insa stii ceva?, sa fie la ei acasa!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.07.2010, 06:58:20
Dragos - NL Dragos - NL is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 41
Implicit

voi cei care ziceti ca inundatiile sunt pedepse sau ca cei care nu pun saci de indiguire sunt lenesi samd!

se prada tara de 20 de ani. se fura la greu. s-a format o elita, o aristocratie inchisa care loveste cumplit in buzunarul si viata romanilor. asta e pedeapsa sau cum?

si voi ce faceti in timpul asta? nu cumva stati la tv, poate la un meci, sau chiar si o bere cu prietenii (ca, de, oameni suntem)?

aaaa, si - era sa uit - aplicati cu destrabalare metoda: loveste in cel cazut (ca asa merita, ca asa-i trebuie etc.)

eheeee, cred ca mai avem mult de invatat. mai ales care este diferenta dintre vorba aruncata aiurea, conform prejudecatilor, si vorba cu inteles adevarat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.07.2010, 08:16:32
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Desi oamenii sunt pacatosi, in Romania, credinta e din ce in ce mai puternica. in cate tari din europa mai gasiti atatea manastiri, bisericile sunt din ce in ce mai pline. chiar forumul asta dovedeste ca tot mai multi se indreapta catre credinta. om fara pacat nu este. Dumnezeu ne testeaza mereu. in cazuri ca acesta, trebuie sa privim in sus si sa cerem iertare pentru tot. Doamne ajuta.
Construirea de biserici nu este nicidecum dorinta "boborului", ci a soborului! In Romania credinta exista doar de Pasti si Craciun (ma distreaza teribil cand aud "Fata, Hristos a Inviat!") sau la aerisitul moastelor.
Totusi in Romania exista ceva care poate fi confundat cu credinta. Spusese cineva de lenesul din poveste. La noi, aproape toti, inclusiv cei criticati de Erethorn, asteapta sa vina cineva de sus sa le rezolve problemele.Ca o fi Basescu sau D-zeu nu mai conteaza. De ce nu cade responsabilitatea pe fiecare din noi? Vine apa, iti ia casa si tu stai si te uiti?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.07.2010, 08:21:42
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Catolicii tot n-au ce cauta in Est...ca sa culeaga roadele!
Au mai incercat ei sub diverse masti si metode( Napoleon, teutonii, alde Hitler, polacii) si n-au reusit. Or fi ei mai harnici si mai constiinciosi ca balcanicii insa stii ceva?, sa fie la ei acasa!
Nu inteleg ,faci apologia catolicismului?
Catolici sunt si indienii si sud americanii.
Una e mentalitatea si alta credinta.
Credinta asumata poate schimba constiintele ,dar nu uita ca aici e vorba de persoane botezate ortodox si poate nimic mai mult.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.07.2010, 09:01:51
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Nu, nu face apologia catolicismului.

In mod indirect, face apologia propriilor prejudecati.

Este incredibil de trist cum unii dintre noi reusesc sa transforme orice subiect intr-o incitare la ura interconfesionala. Ce legatura are critica mea cu confesiunea ? Am spus eu ca aia sunt ortodocsi ? Am spus ca sunt lenesi pentru ca sunt ortodocsi ? Poa sa fie si obste de manastire franciscana din punctul meu de vedere, budisti, extraterestrii. Sunt lenesi, inconstienti, lipsiti de orice fel de spirit civic si de orice fel de responsabilitate. Satul e luat de ape si ei se uita.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.07.2010, 09:10:54
Dex53 Dex53 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.01.2009
Mesaje: 79
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Catolicii tot n-au ce cauta in Est...ca sa culeaga roadele!
Au mai incercat ei sub diverse masti si metode( Napoleon, teutonii, alde Hitler, polacii) si n-au reusit. Or fi ei mai harnici si mai constiinciosi ca balcanicii insa stii ceva?, sa fie la ei acasa!
care va sa zica Napoleon, Hitler etc au avut drept obieciv principal instaurarea catolicismului in est, eliminarea ortodoxiei. permite-mi sa rad....mult :))
__________________
Mark Twain - "It ain't those parts of the Bible that I can't understand that bother me, it is the parts that I do understand."

Stephen F.Roberts - "I contend we are both atheists, I just believe in one fewer god than you do. When you understand why you dismiss all the other possible gods, you will understand why I dismiss yours."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.07.2010, 09:33:34
Dragos - NL Dragos - NL is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 41
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Sunt lenesi, inconstienti, lipsiti de orice fel de spirit civic si de orice fel de responsabilitate.
poate tocmai faceau pauza.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.07.2010, 09:45:51
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

si cum pauzele mici si dese,cheia marilor succese.....
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.07.2010, 10:57:29
Dragos - NL Dragos - NL is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2010
Mesaje: 41
Implicit

de fapt ideea e: nu l-ai intrebat pe om, nu ii cunosti motivatia - nu il acuzi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
imi trebuie raspuns icer82 Generalitati 1 24.02.2010 16:02:14
Imi trebuie o lamurire luminitam Generalitati 10 14.07.2009 21:42:06
cum trebuie sa procedam??? L.sorin Generalitati 11 05.07.2009 00:50:39