Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.09.2009, 14:04:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de don_razvan Vezi mesajul
Sa admitem ca sufletul merge in rai/iad dupa ce moare omul. Atunci care ar mai fi rostul judecatii de apoi si pentru ce ar mai veni Isus a doua oara ? Doar ca sa mai invie nistre trupuri putrezite ? Nu e logic. In Matei 16:27, Isus spune ca "are sa vina in slava Tatalui Sau, cu ingerii Sai; si atunci va rasplati fiecaruia dupa faptele lui". Atentie la ce timp este pus verbul "a rasplati": VA RASPLATI, nu A RASPLATIT pentru ca daca sustinem faptul ca sufletul merge in rai sau iad, a fost deja rasplatit.
Stiu ca adeptii doctrinei despre viata sufletului dupa moarte se bazeaza foarte mult pe Pilda bogatului nemilostiv din Luca cap 16 dar sa nu uitam ca aceea este o PARABOLA care vrea sa transmita un mesaj; ideea pe care vrea sa o transmita Isus este aceea exprimata in versetul 31 si anume ca daca noi nu credem in Cuvantul care ne-a fost lasat si in Scriptura, nu vom crede "nici chiar daca ar invia cineva din morti" pentru Dumnezeu ne-a lasat suficiente dovezi pe care sa ne intemeiem credinta. Nimeni nu se poate scuza de acest lucru.
De ce spun ca aceasta parabola nu are nici o legatura cu realitatea ? Pai asa cum afirma majoritatea dintre voi, la moartea omului, sufletul merge in rai sau in iad. In cazul asta, va pun o intrebare: Are sufletul degete ("sa-si moaie degetul in apa"), ochi ("si-a ridicat ochii") sau limba ("sa-mi racoreasca limba") ??? Din cate stiu, sufletul este duh, nu ?
Sau, credeti ca din rai, sfintii asista neincetat la chinul celor rai ?
Eu cred k putem sa judecam singuri astfel de lucruri si va indem sa studiati Scriptura in ansamblu, in context, pentru ca "nici o proorocie din Scriptura nu se talcuieste singura" (2 Petru 1:20).
Georgeval aduce niste versete, care nu cred ca au nevoie de vreun comentariu. Acolo e cu totul alt caz, o inviere produsa in momentele de agonie ale Domnului Hristos. Invieri de acest gen se regasesc in mai multe locuri pe paginile Scripturii. Nu spune nimic de starea sufletului in moarte.
Danut7, argumentele tale bazate pe textele din Fapte, nu sustin absolut deloc nemurirea sufletului. Saducheii nu credeau in inviere. In nici un caz nu putem concluziona, ca saducheii nu credeau in nemurirea sufletului. Invierea in care nu credeau ei, este invierea tuturor oamenilor, de la sfarsitul timpului. Te sfatuiesc sa citesti mai cu atentie acel pasaj. Eu l-am citit de f multe ori, si niciodata nu m-am gandit la nemurirea sufletului.
Totusi, cum ramane cu judecata ? Care mai este rostul judecatii daca sufletele deja si-au primit rasplata ? Sau tu nu crezi in judecata ?
Si mai e o problema. Eclesiastul spune ca "mortii nu stiu nimic". Oare se contrazice Biblia ?
Este atat de confuza si subiectiva postarea dumneavoastra incat nu cred ca are sensul sa formulez un raspuns. Invocati versetele rupte de context. Acolo unde versetele sunt clare argumnetati ca este o parabola deci totul este in sens figurat.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.09.2009, 14:07:07
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit Parere!

Citeste cartea Ieromanahului Serafim Rose,Sufletul dupa moarte si iti dai seama ce se intampla.
O poti citi online .eu am citit-o si vreau sa va spun ca m-am cutremurat .
Sincere condoleante si Dumnezeu sa o odihneasca pe maicuta ta!
__________________
MAICUTA SFANTA PAZESTE-MA SUB ACOPERAMANTUL TAU.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.09.2009, 15:18:28
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de don_razvan Vezi mesajul
Sa admitem ca sufletul merge in rai/iad dupa ce moare omul. Atunci care ar mai fi rostul judecatii de apoi si pentru ce ar mai veni Isus a doua oara ? Doar ca sa mai invie nistre trupuri putrezite ? Nu e logic. In Matei 16:27, Isus spune ca "are sa vina in slava Tatalui Sau, cu ingerii Sai; si atunci va rasplati fiecaruia dupa faptele lui". Atentie la ce timp este pus verbul "a rasplati": VA RASPLATI, nu A RASPLATIT pentru ca daca sustinem faptul ca sufletul merge in rai sau iad, a fost deja rasplatit.
Stiu ca adeptii doctrinei despre viata sufletului dupa moarte se bazeaza foarte mult pe Pilda bogatului nemilostiv din Luca cap 16 dar sa nu uitam ca aceea este o PARABOLA care vrea sa transmita un mesaj; ideea pe care vrea sa o transmita Isus este aceea exprimata in versetul 31 si anume ca daca noi nu credem in Cuvantul care ne-a fost lasat si in Scriptura, nu vom crede "nici chiar daca ar invia cineva din morti" pentru Dumnezeu ne-a lasat suficiente dovezi pe care sa ne intemeiem credinta. Nimeni nu se poate scuza de acest lucru.
De ce spun ca aceasta parabola nu are nici o legatura cu realitatea ? Pai asa cum afirma majoritatea dintre voi, la moartea omului, sufletul merge in rai sau in iad. In cazul asta, va pun o intrebare: Are sufletul degete ("sa-si moaie degetul in apa"), ochi ("si-a ridicat ochii") sau limba ("sa-mi racoreasca limba") ??? Din cate stiu, sufletul este duh, nu ?
Sau, credeti ca din rai, sfintii asista neincetat la chinul celor rai ?
Eu cred k putem sa judecam singuri astfel de lucruri si va indem sa studiati Scriptura in ansamblu, in context, pentru ca "nici o proorocie din Scriptura nu se talcuieste singura" (2 Petru 1:20).
Georgeval aduce niste versete, care nu cred ca au nevoie de vreun comentariu. Acolo e cu totul alt caz, o inviere produsa in momentele de agonie ale Domnului Hristos. Invieri de acest gen se regasesc in mai multe locuri pe paginile Scripturii. Nu spune nimic de starea sufletului in moarte.
Danut7, argumentele tale bazate pe textele din Fapte, nu sustin absolut deloc nemurirea sufletului. Saducheii nu credeau in inviere. In nici un caz nu putem concluziona, ca saducheii nu credeau in nemurirea sufletului. Invierea in care nu credeau ei, este invierea tuturor oamenilor, de la sfarsitul timpului. Te sfatuiesc sa citesti mai cu atentie acel pasaj. Eu l-am citit de f multe ori, si niciodata nu m-am gandit la nemurirea sufletului.
Totusi, cum ramane cu judecata ? Care mai este rostul judecatii daca sufletele deja si-au primit rasplata ? Sau tu nu crezi in judecata ?
Si mai e o problema. Eclesiastul spune ca "mortii nu stiu nimic". Oare se contrazice Biblia ?

Aceasta însă zic, fraților: Carnea și sângele nu pot să moștenească împărăția lui Dumnezeu, nici stricăciunea nu moștenește nestricăciunea. 1Cor 15:50

18. Pentru că și Hristos a suferit odată moartea pentru păcatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepți, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul,
19. Cu care S-a coborât și a propovăduit și duhurilor ținute în închisoare,
20. Care fuseseră neascultătoare altădată, când îndelunga-răbdare a lui Dumnezeu aștepta, în zilele lui Noe, și se pregătea corabia în care puține suflete, adică opt, s-au mântuit prin apă. 1Petru 3

Că spre aceasta s-a binevestit morților, ca să fie judecați ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul. 1Petru 4:6

Căci nu vei lăsa sufletul meu în iad, nici nu vei da pe cel sfânt al Tău să vadă stricăciune.
Mai înainte văzând, a vorbit despre învierea lui Hristos: că n-a fost lăsat în iad sufletul Lui și nici trupul Lui n-a văzut putreziciunea. Fapte 2:27-21

Hristos a murit si s-a pogorit cu duhul , propovaduind duhurilor din inchisoare , El s-a coborit in Iad dar nu a ramas acolo.

Ce mai ai a spune la asta?S-a coborit Iisus cu trupul in Iad(locuinta mortilor)?Nu.Erau in Iad(locuinta mortilor) oameni cu tot cu trup(in inchisoare).Nu, ci erau duhuri, cu duhul.Propovaduind evanghelia in Iad(locuinta mortilor) duhurilor(celor care au murit) oare nu au fost acestia constienti de propovaduire , atunci daca nu ar fi fost constienti cum ar fi posibil ca ei sa fie judecati dupa propovaduirea lui Hristos?Deci vedem ca cei care au murit care cu duhurile erau in locuinta mortilor sau in Iad , la fel ca si Iisus cel coborit cu duhul in locuinta mortilor(Iad) au fost total constienti de ce se intampla , la fel si Iisus a propovaduit unor duhuri care au putut sa-l asculte , si El , Iisus a fost activ in `timpul mortii sale` cu duhul.La fel cum viata nu se opreste cu moartea ci ea continua in duh.De asemenea "Dumnezeu este Domnul Dumnezeul duhurilor si a tot trupul" "cel ce face pe ingerii sai duhuri si pe slujitorii sai para de foc".De asemenea Scriptura zice , ca, carnea si sangele nu poate sa mosteneasca imparatia lui Dumnezeu.De asemenea Iisus a zis , ca fii lumii acesteia sa insoara si se marita , dar fii lumii spirituale , nici nu se mai insoara nici nu se mai marita ci sunt la fel ca ingerii.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 25.09.2009, 11:54:25
iustinian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oameni buni..am citit tot felul de argumente cu privire la subiectul asta si fiecare a incercat sa-si mentina sau sa-si impuna punctul de vedere pe baza argumentelor mai mult sau mai putin fondate. Parerea mea este ca CEL mai in masura sa se spuna ce se intampla dupa ce omul moare este chiar CREATORUL..chiar CEL care a trecut prin moarte si a inviat. Unde se duce cel mort, ce face, cu ce se ocupa etc. ne este explicat foarte bine in Apocalipsa la Capitolul 1: 18 chiar de Iisus Hristos: ..si Cel ce Sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor..". Daca ar fi umblat prin locuri inverzite sau ar fi propovaduit Evanghelia si altor suflete, sau daca ar fi fost in rai..ne-ar fi spus oameni buni. Nu mai deviati si interpretati Scriptura dupa cum credeti si gasiti de bine ca este logic si se potriveste cu teoriile si conceptiile dvs, pt ca nu aveti dreptul si autoritatea sa faceti asa ceva.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.09.2009, 14:08:56
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustinian Vezi mesajul
Oameni buni..am citit tot felul de argumente cu privire la subiectul asta si fiecare a incercat sa-si mentina sau sa-si impuna punctul de vedere pe baza argumentelor mai mult sau mai putin fondate. Parerea mea este ca CEL mai in masura sa se spuna ce se intampla dupa ce omul moare este chiar CREATORUL..chiar CEL care a trecut prin moarte si a inviat. Unde se duce cel mort, ce face, cu ce se ocupa etc. ne este explicat foarte bine in Apocalipsa la Capitolul 1: 18 chiar de Iisus Hristos: ..si Cel ce Sunt viu. Am fost mort, și, iată, sunt viu, în vecii vecilor..". Daca ar fi umblat prin locuri inverzite sau ar fi propovaduit Evanghelia si altor suflete, sau daca ar fi fost in rai..ne-ar fi spus oameni buni. Nu mai deviati si interpretati Scriptura dupa cum credeti si gasiti de bine ca este logic si se potriveste cu teoriile si conceptiile dvs, pt ca nu aveti dreptul si autoritatea sa faceti asa ceva.
Vrei sa spui ca Hristos nu a propovaduit Evanghelia celor morti?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.09.2009, 14:55:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Potrivit invataturii Bisericii Ortodoxe, soarta unei persoane dupa moarte poate fi schimbata prin rugaciunea Bisericii. Astfel, existenta dupa moarte isi are dinamismul ei. Dupa moarte, dezvoltarea persoanei umane nu inceteaza, caci existenta dupa moarte nu este un transfer de la o fiintare dinamica la una statica, ci, mai degraba, o continuare la un nivel nou a drumului pe care persoana l-a urmat in timpul vietii.

"Propovaduire in iad" este o revelare a lui Hristos pentru cei care in timpul vietii pamantesti nu au putut sa-L vada sau sa-L cunoasca pe Hristos.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 26.09.2009, 15:23:58
mrhill mrhill is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2009
Mesaje: 12
Implicit

Sfânta Evanghelie după Ioan 8,10-11: "Și ridicându-Se Iisus și nevăzând pe nimeni decât pe femeie, i-a zis: Femeie, unde sunt pârâșii tăi? Nu te-a osândit nici unul?
11. Iar ea a zis: Nici unul, Doamne. Și Iisus i-a zis: Nu te osândesc nici Eu. Mergi; de acum să nu mai păcătuiești."

Pentru viata care o traia in mod real (palpabil), dar nu in concordanta cu sfaturile divine, Iisus o iarta(nu o osandeste), dar o si indeamna: "de acum să nu mai păcătuiești".

Deoarece pentru ea se puteau ruga si dupa ce ea numai exista cei ai ei, ma intreb oare de ce a mai fost nevoie de sftaul acesta? ("de acum să nu mai păcătuiești").

Consider ca viata trebuie traita in temere, de pe acum, de pe Pamant pentru a-L putea vedea in ziua de apoi.
Sa ne ajute Dumnezeu la aceasta!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 28.09.2009, 00:28:10
iustinian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule Costel vreau sa te intreb ceva foarte serios si anume: daca invatatura Bisericii (fie ea Ortodoxa, Catolica, Protestanta, Neoprotestanta etc ), intra in contradictie cu ceeace scrie Sfanta Evanghelie, pe cine crezi? V-am adresat aceasta intrebare in urma a ceea ce dvs ati postat putin mai sus cu privire la viata de "dincolo", deoarece eu am ajuns sa cred ca undeva este o problema foarte delicata. Fac aceasta afirmatie in urma a ceeace am citit de curand in Sfanta Carte la Eclesiastul 9: 5,6 si 10. Cum comentati ceeace spune Biblia: "..Tot ceea ce mâna ta prinde să săvârșească, fă cu hotărâre, căci în locuința morților în care te vei duce nu se află nici faptă, nici punere la cale, nici știință, nici înțelepciune..". Este numai unul din multele motive pentru care ma indoiesc de faptul ca exista viata si dupa ce omul moare.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 13.10.2009, 17:50:10
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Post Sufletul nu moare acesta este dumnezeiesc

Citat:
În prealabil postat de ichim Vezi mesajul
De curand am avut un mare necaz, mi-a murit mama. Sunt mahnit ca nu o visez... As fi vrut sa stiu ce se intampla dupa moarte.
Multumesc mult tuturor!

Doamne Ajuta!

laurentiu
IUBITUL MEU FRARE cauta ce spune Sf. Apostol Pavel la -II- corint. cap 12vers2 ca a fost rapit pana la al treile cer ,raiul sau cerul este locul de desfatare a dreptilor a implinitorilor poruncilor lui dumnezeu,un loc unde sebucurade o fericire atat de mare ,,pe care ochiul nu a vazuto vreodata si urechea nu a auzito si la inima omului nu sa suit -I-corin.cap.2vers.9unde este vederea fata catre fata DUMNEZEU SI OM -I-corin.cap.13vers12 intariti prin lumina slavei si anstare sa suporte luminile iintei divine ei contempla adorabila treime Ei o cunosc pre cum si ei sint cunoscutise satura de aceasta veata vesnica cu aceasta cunoastere desavarsita a TATALUI A FIULUI SI A SFINTULUI DUH , Ei il poseda pe DUMNEZEU acolo la ceruri si pre cum el este al lor asa si ei sint ai lui vezi apocalipsa cap.19vers7-9 fericirea sfintilor lui DUMNEZEU nu este la toti la fel ficare va lua dupa jertfa si osteneala lui vezi -I- corint-cap3,8 .In casa tatalui meu sant multe locasuri(ioan14,2) adica sint mai stralucite unele de cat altele vezi frate meu ca numai putin cautam in Sfinta Scriptura sau B I B L I E si gasim raspuns la toate framantarile noaste si cerind de la BUNUL DUMNEZEU IN NUMELE PREA SFINTULUI SAU FIU CU CREDINTA CA VMO PRIMI LE SI PRIMIM AMIN AMIN AMIN DOMNUL SA TE ABE IN PAZA LUI SI PE TINE SI PE NOI TOTI CE VETUIM PE ACSE PAMINT SLAVA TATALUI SI FIULUI SI SFINTULUI DUH AMIN AMIN AMIN SLAVA TIE DUMNEZEUL NOSTRU SLAVA TIE ++++++++++++
Reply With Quote
  #50  
Vechi 13.10.2009, 21:41:28
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Viata vesnica nu începe dupa moarte ci din viata aceasta. Daca nu simtim acum vesnicia nu o vom simti nici când plecam de aici fiindca vesnicia nu e o continuare la nesfârsit a existentei de tip secvential de care avem parte acum ci e un fel de secunda nesfârsita.

Împaratia Cerurilor e Duhul Sfânt si dobândirea Lui e scopul vietii noastre. De aceea spune Mântuitorul ca toate hulele si pacatele împotriva Fiului, adica toate faptele rele se vor ierta dar hula împotriva Duhului Sfânt, adica nepocainta de viata lumeasca nu se va ierta, pentru ca prin aceasta nepocainta ne închidem Duhului Sfânt.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 00:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 13:26:33
Despre viata de dupa moarte georgian_osa Din Noul Testament 30 14.03.2010 18:49:29
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 22:41:43