Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #861  
Vechi 01.07.2010, 14:46:38
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

pot sa citesc Sfanta Scriptura,dar ce spun acelui om ca nam harul de a propovadui la un om,ca ma fac de rusine si ca nu vreau sa-L supar pe Dumnezeu.SI cum crezi ca poti sa prezinti o Evanghelie la un om,daca citesti omul nu stie ce semnifica acel verset.
  #862  
Vechi 01.07.2010, 14:47:55
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
La cina cea de taina vinul si painea s-au transformat?
iata o intrebare foarte buna. FELICTARI (spun din toata inima).

Iata si raspunsul:
"Și începând de la Moise și de la toți proorocii, le-a tâlcuit lor, din toate Scripturile cele despre El. ... Si, când a stat împreună cu ei la masă, luând El pâinea, a binecuvântat și, frângând, le-a dat lor. Și s-au deschis ochii lor și L-au cunoscut; și El s-a făcut nevăzut de ei. Și au zis unul către altul: Oare, nu ardea în noi inima noastră, când ne vorbea pe cale și când ne tâlcuia Scripturile? " Luca 24, 27-32

Iata deci ca cele "doua picioare" in drumul nostru catre Dumnezeu sunt: lectura Sfintei Scripturi si Sfanta Impartasanie. Nu putem merge daca "un picior" lipseste...
Nu putem intelege nici Sfanta Scriptura fara Sfanta Impartasanie si nu putem intelege nici Sfanta Impartasanie fara Scriptura.


“Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine și binecuvântând, a frânt și, dând ucenicilor, a zis: Luați, mâncați, acesta este trupul Meu. Și luând paharul și mulțumind, le-a dat, zicând: Beți dintru acesta toți, Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă spre iertarea păcatelor.” Matei 26,26-28.

„Și, mâncând ei, a luat Iisus pâine și binecuvântând, a frânt și le-a dat lor și a zis: Luați, mâncați, acesta este Trupul Meu. Și luând paharul, mulțumind, le-a dat și au băut din el toți. Și a zis lor: Acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă.” Marcu 14,22-24.

„Și luând pâinea, mulțumind, a frânt și le-a dat lor, zicând: Acesta este Trupul Meu care se dă pentru voi; aceasta să faceți spre pomenirea Mea. Asemenea și paharul, după ce au cinat, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă, întru Sângele Meu, care se varsă pentru voi.” Luca 22,19-20.

“Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtășirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtășirea cu trupul lui Hristos? Că o pâine, un trup, suntem cei mulți; căci toți ne împărtășim dintr-o pâine. “ I Corinteni 10,16-17.

„Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat și vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine, Și, mulțumind, a frânt și a zis: Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea. Asemenea și paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceți ori de câte ori veți bea, spre pomenirea Mea. Căci de câte ori veți mânca această pâine și veți bea acest pahar, moartea Domnului vestiți până când va veni. Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat față de trupul și sângele Domnului. Să se cerceteze însă omul pe sine și așa să mănânce din pâine și să bea din pahar. Căci cel ce mănâncă și bea cu nevrednicie, osândă își mănâncă și bea, nesocotind trupul Domnului. De aceea, mulți dintre voi sunt neputincioși și bolnavi și mulți au murit. Căci de ne-am fi judecat noi înșine, nu am mai fi judecați. Dar, fiind judecați de Domnul, suntem pedepsiți, ca să nu fim osândiți împreună cu lumea.” I Corinteni 11,23-32

„ pruncii s-au făcut părtași sângelui și trupului, ” (Domnului) Evrei 2,14.
  #863  
Vechi 01.07.2010, 14:57:36
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
iata o intrebare foarte buna. FELICTARI (spun din toata inima).

Iata si raspunsul:
"Și începând de la Moise și de la toți proorocii, le-a tâlcuit lor, din toate Scripturile cele despre El. ... Si, când a stat împreună cu ei la masă, luând El pâinea, a binecuvântat și, frângând, le-a dat lor. Și s-au deschis ochii lor și L-au cunoscut; și El s-a făcut nevăzut de ei. Și au zis unul către altul: Oare, nu ardea în noi inima noastră, când ne vorbea pe cale și când ne tâlcuia Scripturile? " Luca 24, 27-32

Iata deci ca cele "doua picioare" in drumul nostru catre Dumnezeu sunt: lectura Sfintei Scripturi si Sfanta Impartasanie. Nu putem merge daca "un picior" lipseste...
Nu putem intelege nici Sfanta Scriptura fara Sfanta Impartasanie si nu putem intelege nici Sfanta Impartasanie fara Scriptura.


“Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine și binecuvântând, a frânt și, dând ucenicilor, a zis: Luați, mâncați, acesta este trupul Meu. Și luând paharul și mulțumind, le-a dat, zicând: Beți dintru acesta toți, Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă spre iertarea păcatelor.” Matei 26,26-28.

„Și, mâncând ei, a luat Iisus pâine și binecuvântând, a frânt și le-a dat lor și a zis: Luați, mâncați, acesta este Trupul Meu. Și luând paharul, mulțumind, le-a dat și au băut din el toți. Și a zis lor: Acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă.” Marcu 14,22-24.

„Și luând pâinea, mulțumind, a frânt și le-a dat lor, zicând: Acesta este Trupul Meu care se dă pentru voi; aceasta să faceți spre pomenirea Mea. Asemenea și paharul, după ce au cinat, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă, întru Sângele Meu, care se varsă pentru voi.” Luca 22,19-20.

“Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtășirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtășirea cu trupul lui Hristos? Că o pâine, un trup, suntem cei mulți; căci toți ne împărtășim dintr-o pâine. “ I Corinteni 10,16-17.

„Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat și vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine, Și, mulțumind, a frânt și a zis: Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea. Asemenea și paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceți ori de câte ori veți bea, spre pomenirea Mea. Căci de câte ori veți mânca această pâine și veți bea acest pahar, moartea Domnului vestiți până când va veni. Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat față de trupul și sângele Domnului. Să se cerceteze însă omul pe sine și așa să mănânce din pâine și să bea din pahar. Căci cel ce mănâncă și bea cu nevrednicie, osândă își mănâncă și bea, nesocotind trupul Domnului. De aceea, mulți dintre voi sunt neputincioși și bolnavi și mulți au murit. Căci de ne-am fi judecat noi înșine, nu am mai fi judecați. Dar, fiind judecați de Domnul, suntem pedepsiți, ca să nu fim osândiți împreună cu lumea.” I Corinteni 11,23-32

„ pruncii s-au făcut părtași sângelui și trupului, ” (Domnului) Evrei 2,14.
foarte bine asta e ortodoxia cea nestricata si plina de adevar.
  #864  
Vechi 01.07.2010, 15:11:27
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
mai bine merg pe mana lor decat sa talmacesc ceva ceea ce nu inteleg.Cuvintele Domnului Iisus Hristos nu-s asa de usor sati dai seama ce vrea sa zica si ce semnifica acel verset,nu am har,dar trebuie sa ceri de la Duhul Sfant.Trebuie sa citesti cu atent si sa spui ce reprezinta acel verst sau acel text.
Pai si cine te opreste sa citesti atent si sa ceri intelepciune?
  #865  
Vechi 01.07.2010, 15:16:31
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
iata o intrebare foarte buna. FELICTARI (spun din toata inima).

Iata si raspunsul:
"Și începând de la Moise și de la toți proorocii, le-a tâlcuit lor, din toate Scripturile cele despre El. ... Si, când a stat împreună cu ei la masă, luând El pâinea, a binecuvântat și, frângând, le-a dat lor. Și s-au deschis ochii lor și L-au cunoscut; și El s-a făcut nevăzut de ei. Și au zis unul către altul: Oare, nu ardea în noi inima noastră, când ne vorbea pe cale și când ne tâlcuia Scripturile? " Luca 24, 27-32

Iata deci ca cele "doua picioare" in drumul nostru catre Dumnezeu sunt: lectura Sfintei Scripturi si Sfanta Impartasanie. Nu putem merge daca "un picior" lipseste...
Nu putem intelege nici Sfanta Scriptura fara Sfanta Impartasanie si nu putem intelege nici Sfanta Impartasanie fara Scriptura.


“Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine și binecuvântând, a frânt și, dând ucenicilor, a zis: Luați, mâncați, acesta este trupul Meu. Și luând paharul și mulțumind, le-a dat, zicând: Beți dintru acesta toți, Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă spre iertarea păcatelor.” Matei 26,26-28.

„Și, mâncând ei, a luat Iisus pâine și binecuvântând, a frânt și le-a dat lor și a zis: Luați, mâncați, acesta este Trupul Meu. Și luând paharul, mulțumind, le-a dat și au băut din el toți. Și a zis lor: Acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă.” Marcu 14,22-24.

„Și luând pâinea, mulțumind, a frânt și le-a dat lor, zicând: Acesta este Trupul Meu care se dă pentru voi; aceasta să faceți spre pomenirea Mea. Asemenea și paharul, după ce au cinat, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă, întru Sângele Meu, care se varsă pentru voi.” Luca 22,19-20.

“Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtășirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtășirea cu trupul lui Hristos? Că o pâine, un trup, suntem cei mulți; căci toți ne împărtășim dintr-o pâine. “ I Corinteni 10,16-17.

„Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat și vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine, Și, mulțumind, a frânt și a zis: Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea. Asemenea și paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceți ori de câte ori veți bea, spre pomenirea Mea. Căci de câte ori veți mânca această pâine și veți bea acest pahar, moartea Domnului vestiți până când va veni. Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat față de trupul și sângele Domnului. Să se cerceteze însă omul pe sine și așa să mănânce din pâine și să bea din pahar. Căci cel ce mănâncă și bea cu nevrednicie, osândă își mănâncă și bea, nesocotind trupul Domnului. De aceea, mulți dintre voi sunt neputincioși și bolnavi și mulți au murit. Căci de ne-am fi judecat noi înșine, nu am mai fi judecați. Dar, fiind judecați de Domnul, suntem pedepsiți, ca să nu fim osândiți împreună cu lumea.” I Corinteni 11,23-32

„ pruncii s-au făcut părtași sângelui și trupului, ” (Domnului) Evrei 2,14.
nu mi-ai raspuns la intrebare. In exemplele mentionate de tine Domnul Iisus era prezent fizic, in carne si oase, de aceea intreb daca atunci painea si vinul s-au mai transformat.
“Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine și binecuvântând, a frânt și, dând ucenicilor, a zis: Luați, mâncați, acesta este trupul Meu. Și luând paharul și mulțumind, le-a dat, zicând: Beți dintru acesta toți, Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă spre iertarea păcatelor.”
  #866  
Vechi 01.07.2010, 15:38:09
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
nu mi-ai raspuns la intrebare. In exemplele mentionate de tine Domnul Iisus era prezent fizic, in carne si oase, de aceea intreb daca atunci painea si vinul s-au mai transformat.
“Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine și binecuvântând, a frânt și, dând ucenicilor, a zis: Luați, mâncați, acesta este trupul Meu. Și luând paharul și mulțumind, le-a dat, zicând: Beți dintru acesta toți, Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă spre iertarea păcatelor.”
citeste viata Sfantului Vasile cel Mare.
  #867  
Vechi 01.07.2010, 16:16:54
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
nu mi-ai raspuns la intrebare. In exemplele mentionate de tine Domnul Iisus era prezent fizic, in carne si oase, de aceea intreb daca atunci painea si vinul s-au mai transformat.
“Iar pe când mâncau ei, Iisus, luând pâine și binecuvântând, a frânt și, dând ucenicilor, a zis: Luați, mâncați, acesta este trupul Meu. Și luând paharul și mulțumind, le-a dat, zicând: Beți dintru acesta toți, Că acesta este Sângele Meu, al Legii celei noi, care pentru mulți se varsă spre iertarea păcatelor.”
ti-am raspuns (ce invata Biserica Ortodoxa)... asculta (cu cugetul inimii) ce spune Sfantuil Ioan Damaschin (evident bazandu-se pe Sfanta Scriptura).

Sf. Ioan Damaschin – Dogmatica, cartea a-IV-a, cap 13:
„Cum îmi va fi mie aceasta, zice Sfânta Fecioară, pentru că eu nu cunosc bărbat”( Luca I, 34). Iar arhanghelul Gavriil îi răspunde: „Duhul cel Sfânt se va pogorî peste tine și puterea celui prea înalt te va umbri”( Luca I, 35). Și acum mă întrebi cum pâinea se face trupul lui Hristos și vinul și apa sângele lui Hristos? Ți-o voi spune eu. Sfântul Duh se coboară peste ele și face pe acelea ce sunt mai presus de cuvânt și de cuget.
...
Pâinea și vinul sunt în chip real trupul unit cu Dumnezeirea; ele sunt trupul luat din Sfânta Fecioară. Asta nu înseamnă că se pogoară din cer trupul care a fost înălțat, ci că însăși pâinea și vinul se prefac în trupul și sângele Domnului.
...
Pâinea și vinul nu sunt tipul (simbolul) trupului și sângelui lui Hristos — departe acest gând! — ci însuși trupul îndumnezeit al Domnului, însuși Domnul când a spus: „Acesta este trupul Meu”( Matei XXVI. 26; Marcu XIV, 22; Luca XXII, 19; l Corinteni XI, 24), n-a spus: „acesta este tipul trupului Meu", ci a spus: „Acesta este trupul Meu"; și n-a spus: „Acesta este tipul sângelui Meu", ci: „acesta este sângele Meu”( Matei, XXVI 28; Marcu XIV, 24; Luca XXII, 22). Și înainte de aceasta, a spus iudeilor: „Dacă nu mâncați trupul Fiului omului și nu beți sângele Lui, nu aveți viață întru voi”( Ioan VI, 53). „Căci trupul Meu este mâncare adevărată și sângele Meu băutură adevărată”( Ioan VI, 55). Și iarăși: „Cel care mă mănâncă va trăi” (Ioan VI, 57). "

“Paharul binecuvântării, pe care-l binecuvântăm, nu este, oare, împărtășirea cu sângele lui Hristos? Pâinea pe care o frângem nu este, oare, împărtășirea cu trupul lui Hristos? Că o pâine, un trup, suntem cei mulți; căci toți ne împărtășim dintr-o pâine. “ I Corinteni 10,16-17.

„Căci eu de la Domnul am primit ceea ce v-am dat și vouă: Că Domnul Iisus, în noaptea în care a fost vândut, a luat pâine, Și, mulțumind, a frânt și a zis: Luați, mâncați; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceți spre pomenirea Mea. Asemenea și paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceți ori de câte ori veți bea, spre pomenirea Mea. Căci de câte ori veți mânca această pâine și veți bea acest pahar, moartea Domnului vestiți până când va veni. Astfel, oricine va mânca pâinea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie, va fi vinovat față de trupul și sângele Domnului. Să se cerceteze însă omul pe sine și așa să mănânce din pâine și să bea din pahar. Căci cel ce mănâncă și bea cu nevrednicie, osândă își mănâncă și bea, nesocotind trupul Domnului. De aceea, mulți dintre voi sunt neputincioși și bolnavi și mulți au murit. Căci de ne-am fi judecat noi înșine, nu am mai fi judecați. Dar, fiind judecați de Domnul, suntem pedepsiți, ca să nu fim osândiți împreună cu lumea.” I Corinteni 11,23-32

„ pruncii s-au făcut părtași sângelui și trupului, ” (Domnului) Evrei 2,14.


"nimeni nu cunoaște pe Fiul, decât numai Tatăl, nici pe Tatăl nu-L cunoaște nimeni, decât numai Fiul și cel căruia va voi Fiul să-i descopere" Matei 11,27; Luca 11,22.
  #868  
Vechi 01.07.2010, 20:18:14
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Ok,reformulez, nu ai ura ci dezaprobare fata de cei care vestesc Evanghelia.

Se pare ca tu esti cea care nu intelege. Uite ce spune Hristos:

"Și i-a trimis să propovăduiască împărăția lui Dumnezeu și să vindece pe cei bolnavi.
Și a zis către ei: Să nu luați nimic pe drum, nici toiag, nici traistă, nici pâine, nici bani și nici să nu aveți câte două haine.
Și în orice casă veți intra, acolo să rămâneți și de acolo să plecați.
Și câți nu vă vor primi, ieșind din acea cetate scuturați praful de pe picioarele voastre, spre mărturie împotriva lor.

Iar ei, plecând, mergeau prin sate binevestind și vindecând pretutindeni. "

Dupa cum vezi propovaduiau din casa in casa apostolii, si erau persoane care nu ii primeau dar asta nu insemna ca ei nu trebuie sa propovaduiasca "ca suparau pe cineva". Asta e o scuza.

Nimeni nu batjocoreste pe nimeni, asta e conceptia voastra. Faptul ca NP nu se inchina la sfinti nu inseamna ca ii batjocoresc pe sfinti. Au doar un alt mod de raportare.

stiu ce inseamna ortodox ca doar dintr-o familie ortodoxa vin.
Aici e sectia "Secte si culte" deci dc tu o consideri casa ta....:)
Vad ca o ti pe a ta. dar ti-am mai spus, nu tine!!!! dar nu-i nimic ..... am rabdare... asa.... dezaprob sectarii care smintesc oamneii, si care aduc invatatura sectei lor, ca si cum ar fi Cuvantul Domnului.
mda.. tu unde te regasesti in citatul care l-ai dat? citind ce ai citat, nu ti se face asa un pic de rusine sau macar jena, ca in spatele a ceea ce a spus Isus, te pitesti si tu? hai sa hatuim, sa dam buzna in numele Domnului, .... apropos...asa a aparut si Inchizitia. vad ca te tot invarti in jurul cozii, da' uite eu-s fata buna si iti mai repet, pana pricepi..... Apostolii nu fortau, nu sileau, nu obligau, nu minteau, nu se furisau, nu erau sectari.... iar asta se intampla acum 2000 de ani. aaaa... stai sa-ti spun, noi suntem in secolul XXI si daca n-ai aflat, toti stim de Isus, de Sfintii Parinti si de Sfanta Traditie, nu trebuie tu sa vii sa ne spui, ca stim. nu mai este nevoie sa-mi intri in casa ca sa-mi spui, pe bune. chiar nu te forta, nu esti acum 2000 de ani in urma cand nu se stia de Isus.
pai vezi, nu este conceptia noastra, este conceptia voastra ca desconsierati Sfintii si pe Maica Domnului... ai vazut ca te-ai prins...alta raportare.... si de aici vad o carare care duce in sens invers.
uite, tot asa din prea marea dorinta de a te lumina, aici este vorba despre secte si culte ca sa discute ortodoxii si sa ia aminte, nu sa-si faca sectarii cuib.
daca provii dintr-o famile de ortodoxi practicanti as banui ca stii ceva, dar daca provii dintr-o familie de ortodoxi doar prin botez, nu stii nimic. mi-e si frica sa te intreb daca te-ai rebotezat, adica daca te-ai lepadat. nu trebuie sa raspunzi, ca deja ma ia cu frig.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
  #869  
Vechi 01.07.2010, 20:38:09
zorobabel zorobabel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.06.2010
Mesaje: 231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
Vad ca o ti pe a ta. dar ti-am mai spus, nu tine!!!! dar nu-i nimic ..... am rabdare... asa.... dezaprob sectarii care smintesc oamneii, si care aduc invatatura sectei lor, ca si cum ar fi Cuvantul Domnului.
"Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,
Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului"

Nu prea ai ce interpretare sa dai aici, e negru pe alb.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
mda.. tu unde te regasesti in citatul care l-ai dat? citind ce ai citat, nu ti se face asa un pic de rusine sau macar jena, ca in spatele a ceea ce a spus Isus, te pitesti si tu? hai sa hatuim, sa dam buzna in numele Domnului, ....
Nu am zis sa dai buzna, ci pur si simplu sa vestesti Evanghelia, lucrul asta se poate face si in parc se poate face oriunde. Eu ma bucur ca am avut harul de a vesti Evanghelia si altora, nu am de ce sa ma pitesc. Si nu am batut pe nimeni, nu am intrat cu forta la nimeni in casa, astea sunt povesti de adormit copii.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
vad ca te tot invarti in jurul cozii, da' uite eu-s fata buna si iti mai repet, pana pricepi..... Apostolii nu fortau, nu sileau, nu obligau, nu minteau, nu se furisau, nu erau sectari.... iar asta se intampla acum 2000 de ani. aaaa... stai sa-ti spun, noi suntem in secolul XXI si daca n-ai aflat, toti stim de Isus, de Sfintii Parinti si de Sfanta Traditie, nu trebuie tu sa vii sa ne spui, ca stim. nu mai este nevoie sa-mi intri in casa ca sa-mi spui, pe bune. chiar nu te forta, nu esti acum 2000 de ani in urma cand nu se stia de Isus.
Nu zice nimeni sa fortezi, sa obligi, sa minti, ci pur si simplu sa vorbesti despre Dumnezeu.
Crezi tu ca se stie, sunt oameni care nu au auzit niciodata adevarata Evanghelie, si aici ma refer si la romani dar in special la triburi de prin africa si america de sud. Nu mai generaliza ca stiti toti, vorbeste in dreptul tau. Betivul de la coltul strazii stie? Fetele de 17-18 ani care avorteaza oare stiu? Raspunde-ti singura la intrebarile astea.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
pai vezi, nu este conceptia noastra, este conceptia voastra ca desconsierati Sfintii si pe Maica Domnului... ai vazut ca te-ai prins...alta raportare.... si de aici vad o carare care duce in sens invers.
Alta raportare nu inseamna ca nu ii respectam, ci ca nu ne inchinam deoarece asta spune Dumnezeu, numai Lui sa ne inchinam. Nu vad cu ce gresesc daca ma inchin numai lui Dumnezeu, lasa-l pe El sa ma judece.

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
uite, tot asa din prea marea dorinta de a te lumina, aici este vorba despre secte si culte ca sa discute ortodoxii si sa ia aminte, nu sa-si faca sectarii cuib.
daca provii dintr-o famile de ortodoxi practicanti as banui ca stii ceva, dar daca provii dintr-o familie de ortodoxi doar prin botez, nu stii nimic. mi-e si frica sa te intreb daca te-ai rebotezat, adica daca te-ai lepadat. nu trebuie sa raspunzi, ca deja ma ia cu frig.
M-am rebotezat, primul botez nu l-am facut eu ci am fost botezat fara consimtamantul meu. Ca sa nu mai spun ca nasii au divortat, el avea amanta, ea era betiva....Adica cei care ar fi trebuit sa ma conduca pe calea credintei...
Sa nu te ia cu frig ca nu are de ce, am facut ceea ce trebuia facut.
  #870  
Vechi 01.07.2010, 20:49:54
Pandion Pandion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
pur si simplu sa vestesti Evanghelia, lucrul asta se poate face si in parc se poate face oriunde. Eu ma bucur ca am avut harul de a vesti Evanghelia si altora, nu am de ce sa ma pitesc.
Cum vestesti Evanghelia avand in vedere ca oamenii zilelor noastre fac de multe ori un pas inapoi cand aud de religie? Inca ceva. Cum faci distictie intre Evanghelie si invatatura bisericii pe care(eventual) o reprezinti? Este aceasta invatatura completa sau mai poate suferi unele adaugiri pe parcurs?
Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Crezi tu ca se stie, sunt oameni care nu au auzit niciodata adevarata Evanghelie, si aici ma refer si la romani dar in special la triburi de prin africa si america de sud. Betivul de la coltul strazii stie? Fetele de 17-18 ani care avorteaza oare stiu?
Esti convins ca aceea pe care o propovaduiesti e adevarata Evanghelie? In ce consta ea? Aceia pe care ii mentionezi s-ar putea sa nu stie de Evanghelie, dar nici dar daca ar auzi-o nu exista garantia ca s-ar schimba ceva. Cert este ca betivul stia inainte se apuce de acest obicei ca e rau sa bei, iar cine face avort stie ca nu e ceva in regula, daca nu cumva devina si asta obicei, devenind astfel "acceptabil"
Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
Alta raportare nu inseamna ca nu ii respectam, ci ca nu ne inchinam deoarece asta spune Dumnezeu, numai Lui sa ne inchinam. Nu vad cu ce gresesc daca ma inchin numai lui Dumnezeu, lasa-l pe El sa ma judece.
Poti sa imi spui cum anume te inchini lui Dumnezeu? Nu te-as fi intrebat daca nu ai fi spus tu insuti ca faci asta.
Citat:
În prealabil postat de zorobabel Vezi mesajul
M-am rebotezat, primul botez nu l-am facut eu ci am fost botezat fara consimtamantul meu. Ca sa nu mai spun ca nasii au divortat, el avea amanta, ea era betiva....Adica cei care ar fi trebuit sa ma conduca pe calea credintei...
Intr-adevar, o mare parte a celor ce se numesc nasi au doar rol decorativ, nu isi indeplinesc rolul lor.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Noi avem nou martir mihaiB Stiri, actualitati, anunturi 9 07.11.2012 19:51:45
BOR, rabinii si cooperarea pentru "binele comun" Decebal Biserica Ortodoxa Romana 4 10.09.2012 21:07:28
Ce au miscarea legionara si musulmanismul in comun? mihailt Generalitati 14 02.11.2010 21:35:34
Avem Patriarh danyel Stiri, actualitati, anunturi 34 11.02.2009 22:03:42