Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.08.2010, 11:56:04
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu viitorul, dar stiu trecutul si stiu cam cit de imbalsamat sint cu substante chimice si radiatii!
In plus din ce ai tras concluzia ca m-ar interesa ce se intimpla cu trupul meu? Singura mea grije este sa nu ma arda dar daca o vor face probabil n-am sa mai pot intervenii!
Pe de alta parte cind vad cita inclinatie ecologica exista in neamul meu ma gindesc ca pe mine ar trebuii sa ma ingroape cu deseurile periculoase.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.08.2010, 13:15:51
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Nu-i de mirare cind vezi cit de putini tarani (adica persoane care stiu cum se produce mincarea) au ramas.
Mai oameni buni nu va mai faceti iluzii cu mincarea "curata"
La numarul de locuitori ai planetei am murii cu totii de foame daca am produce fara insecticide, ingraseminte, hormoni, antibiotice samd.
Ca sa traim cu toti "curat" este nevoie ca aproape fiecare sa-si produca mincarea si nici macar in conditiile acestea nu ar mai fi "curata"; solu, apa, aerul toate sint contaminate si contamineaza la rindul lor.
Vinetele alea frumoase, rosiile, cartofii cumparati de la tarani sint pline de chimicale, antibiotice, insecticide.Provin din soiuri manipulate genetic. ... Cei mai in virsta stiti ca un mar nu arata nici pe departe ca merele de pe tejghelele de astazi. Merele "bio" nu sint uniforme, sint mici,au pete, viermi! Nu cred ca cineva le cumpara tintit pe acelea la pret dublu (cel putin) fata de cele frumoase!
Subscriu...cred ca asemenea tarani mai gasesti in Romania prin acele sate unde nici curent electric nu au, dar la produsele lor doar ei au acces.
In rest alimentele noastre bio sau ne-bio tot aia sunt...fructele la ora actuala oricat de mult le tii in casa nu se mai strica, pur si simplu se usuca...legumele am observat ca nu mai au seminte (ardeii, rosiile...), puii ca sa fie fragezi si gustosi sunt injectati chiar daca sunt hraniti doar cu porumb...etc

...si lista poate continua.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.08.2010, 13:54:50
teodor 21 teodor 21 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.06.2010
Mesaje: 10
Implicit te contrazici?

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Miracol in Muntele Athos
august 14, 2009 de simplyxpress

Uimitoarele fotografii se gasesc AICI:

http://vatopaidi.wordpress.com/2009/...from-eternity/

O prezentare biomedicala a primei minuni facute de Gheron Iosif Vatopedinul (Muntele Athos), care a zambit la 45 de minute dupa moartea sa

Materialul de fata prezinta un miracol care, din cate stim, este aproape unic in intreaga istorie a crestinismului. O persoana decedata (Gheron Iosif din Vatopedi) a zambit. E impresionant ca zambetul a avut loc la 45 de minute dupa moartea sa. Acest lucru este documentat prin fotografii. Au fost raportate multe minuni cu oameni decedati (profeti, sfinti, etc). Dar nu a existat pina acum o minune ca cea intamplata pe data de 1 iulie 2009 in sfanta si marea Manastire Vatopedi (Muntele Athos, Grecia)

Vedeti aici: De ce zambetul Parintelui Iosif vine din vesnicie?

In momentul decesului, toate organele isi intrerup functiile: inima, creierul, plamanii, muschii, etc. In ceea ce priveste muschii, este bine cunoscut faptul ca atunci cand cineva moare, muschii devin rigizi (rigiditate musculara). Din acest motiv, din momentul mortii, oricat ar incerca cineva, este foarte dificil sa miste (folosind metode normale) bratele sau alte parti ale trupului decedat. Acesta a fost si cazul Parintelui Iosif din Vatopedi; cand a murit, gura sa a ramas intredeschisa. Oricat de mult au incercat calugarii, ei nu au putut sa-i mentina gura inchisa (fotografiile relevante documenteaza acest fapt). Fenomenul (din punct de vedere biomedical) se datoreaza rigiditatii musculare mentionate anterior.
O persoana vie poate zambi deoarece muschii faciali se pot contracta. Dar nimeni, din cauza rigiditatii musculare, nu poate determina muschii faciali ai unui mort sa capete o astfel de pozitie, astfel incat persoana decedata sa zambeasca. Deoarece este imposibil ca cineva sa inchida gura unui cadavru (chiar daca o leaga), este mult mai greu de imaginat ca ar putea sa aduca muschii intr-o astfel de pozitie, incat gura celui mort sa zambeasca. (VatopaidiFriend:: Dar chiar daca nu ar fi existat rigiditatea musculara, fata unui om este ca din plastilina, pentru a putea “modela” un zambet?)
Conform cunostintelor stiintifice contemporane, nimeni, prin nici o metoda, nu poate determina o persoana decedata sa zambeasca. Pe de alta parte, daca ar fi existat aceasta posibilitate (si anume sa produci zambetul unui mort prin metode artificiale), aceasta ar fi fost aplicata si in cazul altor persoane decedate.
Aceasta este minunea cea mare care a avut loc in cazul Gheron Iosif din Vatopedi. Nu doar gura i s-a inchis, ci el a zambit. Mai impresionant chiar, este faptul ca zambetul sau a fost documentat (fotografiat) la 45 de minute dupa moartea sa. Pe linga aceasta, este surprinzator ca Parintele Efrem (egumenul Manastirii Vatopedi) a insistat ca monahii sa descopere fata batranului Iosif. A primit oare vreun semn de la Domnul?
Acum 2 ani, am fost binecuvantat sa-l intalnesc pe memorabilul parinte duhovnicesc Iosif din Vatopedi. La acel moment, el avea acelasi zambet pe care l-a avut dupa moartea sa, zambetul care vine din vesnicie.
”O, moarte, unde este boldul tau?”
Stiinta contemporana nu detine mijloacele pentru a analiza zambetul care vine din eternitate. Prin metodele omenesti, doar il poate inregistra sau fotografia. Mila Domnului si minunile nu pot fi investigate din punct de vedere stiintific, dar pot fi traite.

Vesnica pomenire parintelui Iosif din Vatopedi!

Roaga-te pentru noi!


Nota: acest text este traducerea in limba romana a articolului A simple biomedical presentation of the first miracle of Elder Joseph of Vatopaidi (Mount Athos), who smiled 45 minutes after his death publicat pe site-ul http://vatopaidi.wordpress.com.
Postat in Orthodox belief | 4 comentarii
Domnule andreicozia am citit cu interes postarea dvs. referitoare la minunea de la muntele athos, dar constat cu surprindere ca in raspunsul dat lui "iubirea" faci referire la firmele de imbalsamare si toaletare a mortilor. De ce nu ar fi o minune si in cazul "iubirea".
Alta dilema: in fotografie de la muntele athos cu parintele mort, acesta are mainile pe piept legate(in prima fotografie), iar in ultima fotografie apare intr-adrevar zambind, dar mana dreapta nu mai este legata si tine rama unei icoane. Ce puteti spune despre asta?Sa nu spuneti ca este opera "imbalsamatorilor", pentru ca nu am sa va cred.
In asteptarea unu9i raspuns care sa corespunda realitatii va doresc numai bine si Domnul Iisus Hristos sa vegheze asupra sufletelor noastre pacatoase. Amin!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.08.2010, 14:41:54
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Subscriu...cred ca asemenea tarani mai gasesti in Romania prin acele sate unde nici curent electric nu au, dar la produsele lor doar ei au acces.
In rest alimentele noastre bio sau ne-bio tot aia sunt...fructele la ora actuala oricat de mult le tii in casa nu se mai strica, pur si simplu se usuca...legumele am observat ca nu mai au seminte (ardeii, rosiile...), puii ca sa fie fragezi si gustosi sunt injectati chiar daca sunt hraniti doar cu porumb...etc

...si lista poate continua.
Contrazic putin. Socrii mei (langa Ploiesti, au curent electric, chiar si televiziune digitala :) ) cultiva rosii din seminte tinute de la un an la altul de 10 ani fara sa le trateze. Bineinteles, intr-un mic solar, pentru ca afara nu se mai face nimic din cauza ploilor acide.

Se poate, vointa insa trebuie!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.08.2010, 14:51:25
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Bine zis "putin!"

Parintii tai mai au materialul genetic necesar (cit o mai fi bun) dar pamintul si apa e tot.... de pe timpuri?
Si pe citi pot hranii pe linga ei ?
Si se pot intretine doar din munca lor?
Deci si eu te contrazic putin: nu se prea mai poate!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.08.2010, 15:15:42
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Parintii tai mai au materialul genetic necesar (cit o mai fi bun) dar pamintul si apa e tot.... de pe timpuri?
Si pe citi pot hranii pe linga ei ?
Si se pot intretine doar din munca lor?
Deci si eu te contrazic putin: nu se prea mai poate!
A, bineinteles ca lucrurile nu mai pot fi ca acum 20-30 de ani, desi pamantul si apa cred ca se pot regenera. Din pacate, oamenii nu mai vor sa se regenereze :).

Si intr-adevar, stilul de viata s-a schimbat. Oamenii nu se mai pot intretine din lucrul pamantului pentru ca au de platit curent, cablu, telefon etc. si astea nu se pot plati cu cartofi si rosii (in afara de cazul in care esti producator, dar nu vorbim de cazul acela).

Dar nu cred ca e cazul sa ne tulburam, ca nu ce intra in gura spurca pe om. Sunt mult mai multe care ne ies din gura si care sunt mult mai nesanatoase decat alimentele cu e-uri.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.08.2010, 16:09:26
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Dar nu cred ca e cazul sa ne tulburam, ca nu ce intra in gura spurca pe om. Sunt mult mai multe care ne ies din gura si care sunt mult mai nesanatoase decat alimentele cu e-uri.
Asta parca-i spusa de mine!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.08.2010, 20:46:46
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Contrazic putin. Socrii mei (langa Ploiesti, au curent electric, chiar si televiziune digitala :) ) cultiva rosii din seminte tinute de la un an la altul de 10 ani fara sa le trateze. Bineinteles, intr-un mic solar, pentru ca afara nu se mai face nimic din cauza ploilor acide.

Se poate, vointa insa trebuie!
Toata stima...dar crede-ma ca sunt cazuri izolate.
Eu am o prietena buna in Bucuresti, o cunosc de vreo 15 ani. Intre timp s-a casatorit si s-a mutat langa Bucuresti unde are ceva pamant de la socri, si-a facut un solar pentru legume pe care apoi le comercializeaza intr-o piata din Bucuresti.
A lasat serviciul si s-a apucat de agricultura, de munca campului...am tot respectul pentru ea, desi este fata cu 2 facultati, iar acum are niste maini ca te ia groaza.
Ideea este ca eu o mai vizitam la piata, mai cumparam de la ea ca o cunosteam, stiam ca ea munceste si are produse proaspete si curate...pana intr-o zi :))))) cand am aflat misterul :))))
Am vizitat-o la casa de la tara unde mi-a aratat solarul....fff frumos...si apoi mi-a povestit ca sa aiba marfa cat mai multa la vanzare o injecteaza (rosii, vinete, ardei...etc)...mi-a aratat absolut tot cum face...e munca grea dar cu banii castigati si-a facut casa cu etaj, si-a cumparat masina cu remorca...a muncit ea cu sotul ei pe branci ani de zile, nu a stiut ce este concediu sau zi libera...
Din pacate asta este agricultura taranului la ora actuala...zicem ca mergem sa cumparam de la tarani si cand colo, iei o mare plasa :)))))))
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muntele Athos geo.nektarios Calugarul 34 03.07.2013 16:41:20
Muntele athos ionitamihaela Generalitati 3 18.09.2012 15:50:00
Muntele Athos sunsray Generalitati 15 21.03.2010 23:40:54
Pelerinaj la Muntele Athos BogdanF2 Generalitati 7 08.11.2008 20:21:24