Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 10.11.2012, 21:53:25
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumim pentru frumosul citat... și pentru că ne-ai dat și răspunsul :)

Acum am dat eu peste un fragment pe care aș vrea să vi-l împărtășesc:

„Biblia e Cartea care cuprinde cărțile. Biblia, așadar, e Biblioteca; Biblioteca prin excelență, singură și singulară în dumnezeiasca ei omenitate. Orice bibliotecă din lume poate avea cuvinte despre Dumnezeu; Biblia e însăși rostirea lui Dumnezeu, anume pentru oameni și prin oameni. Inspirată de Duhul Sfânt, ea e Cartea devenită cărți.

Cu omul adamic Creatorul vorbea într`un singur limbaj; omul căzut n`a mai înțeles graiul îngerilor, și`ntru târziu s`a pomenit Moise că tocmai pe el, bâlbâitul, îl trimite Dumnezeu să le grăiască oamenilor cuvintele Sale.
– Cum o voi face, Doamne, de vreme ce sunt gângav?
– Tu, într`adevăr, ești, dar Aaron, fratele tău, nu e. Eu îți voi spune ție, tu îi vei spune lui, el le va spune oamenilor, și astfel tu vei fi pentru el ceea ce sunt Eu pentru tine.
Cuvântul devenise cuvinte, Teologia se făcuse filologie.

A mai trecut o vreme, Moise a mai primit o poruncă:
– Apucă-te și scrie totul într`o carte!

Și el a scris totul într`o carte. De aici, lunga și dramatica istorie a textului biblic, cu autori sacri sau profani, cu limbi originale sau derivate, cu graiuri uitate sau stâlcite, cu traduceri mai bune sau mai puțin bune, cu copiști atenți sau osteniți, cu tomuri, codici și colecții vrăfuite, cu studii și cercetări savante, cu evaluări semantice și ediții critice..., totul, în ultimă instanță, menit să-i redea filologiei transparența teologică prin care cuvintele redevin Cuvânt.

Așa stă Biblia în fața cititorului: ca o prescură care poate să rămână pâine dospită, poate deveni anafură sau se poate transfigura în Trup euharistic. Trepte de pătrundere, trepte de cunoaștere; trepte de cunoaștere, trepte de inițiere; trepte de inițiere, trepte de sfințenie: „chiar dacă L-am cunoscut pe Hristos după trup, acum nu-L mai cunoaștem astfel“ .
Reply With Quote
  #272  
Vechi 10.11.2012, 22:20:09
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Bartolomeu Anania .
Prefata la traducerea Bibliei.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 10.11.2012, 22:24:45
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da. N-a fost greu, nu-i așa?
Reply With Quote
  #274  
Vechi 10.11.2012, 22:38:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

"- Eu va spun ca un frate al meu a fost impuscat. Ticalosii!... Si acel om care l-a impuscat pe fratele meu mi-a cazut, cum se spune, in mana.
- A venit la dvs. sa se spovedeasca?
- Nu a venit el, eram eu intr-o functie mare... Eram in lume... Si puteam pur si simplu sa-l omor si eu pe el... Iar unui alt frate de-al meu - care avea pronirea de a-l omori, pentru ca acela facuse niste crime nemaipomenite - i-am spus sa nu indrazneasca cumva a se lega de el. Iar celui care il impuscase pe fratele meu i-am trimis vorba: Eu iti pun paza si la poarta. Cu niciun chip nu ai sa patesti nimic. Care mi-a fost justificarea? Am zis asa: daca eu ma razbun, Cerul nu mai e dator la mine, dar nici fratele meu nu mai e dator la mine. Si am vrut sa-mi fie Cerul dator si fratele care a fost omorat. Si l-am lasat in pace pe cel care l-a impuscat. A murit el, dupa ani de zile, de chinuri de constiinta sau de altceva. Dar, domnule, in lupta mea duhovniceasca - de padure, de celula, de chilie, de contact cu lumea de tot felul - asta ma ajuta foarte mult, pentru ca vreau mai degraba ca Dumnezeu sa ramana dator la mine decat sa ma razbun si sa raman la Dumnezeu dator foarte mult!"
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 11.11.2012, 13:20:29
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Părintele Arsenie Papacioc.
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #276  
Vechi 11.11.2012, 20:00:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
Părintele Arsenie Papacioc.
.

Asa este, foarte bine.
Poti posta urmatorul citat.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 12.11.2012, 10:29:18
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

"Lucrurile pe care le-am dorit eu, nu le-am putut obține niciodată cerându-le sau luptându-mă pentru ele. Cum poți să lupți pentru tandrețe? Sau pentru duioșie? Cel mult poți să le aștepți.”
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #278  
Vechi 12.11.2012, 10:36:28
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gracchus Vezi mesajul
"Lucrurile pe care le-am dorit eu, nu le-am putut obține niciodată cerându-le sau luptându-mă pentru ele. Cum poți să lupți pentru tandrețe? Sau pentru duioșie? Cel mult poți să le aștepți.”
Octavian Paler

Frumos citat!
Reply With Quote
  #279  
Vechi 12.11.2012, 10:45:09
Gracchus's Avatar
Gracchus Gracchus is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Octavian Paler

Frumos citat!
Da. Asteptam citatul
__________________
”Ființele raționale au fost înzestrate de Dumnezeu cu liberul arbitru, astfel încât nu suferă nici un fel de constrângeri în a se mișca după bunul lor plac în plan spiritual și în sfera moralității. Atât îngerii cât și oamenii înclină spre bine sau spre rău ca rezultat al unei dispoziții și decizii strict personale. Această libertate a lor este cel mai mare dar pe care l-au primit de la Dumnezeu.”
Reply With Quote
  #280  
Vechi 12.11.2012, 10:55:04
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iubirea hristică e, desigur, nelimitată, necondiționată, "îndelung răbdătoare". "Toate le suferă". În afară de opacitate și silnicie. Nu se impune cu forța, nu batjocorește libertatea aproapelui, fie el din preajmă sau din afară. Iubirea hristică nu se poate dărui pietrelor, firilor îndărătnice sau îndobitocite, răzvrătiților profesioniști și adormiților......
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Recunoasteti persoana VladCat Generalitati 745 20.10.2016 17:32:52
Citatul din Biblie care v-a marcat viata florina_drossu Despre Sfanta Scriptura 51 24.04.2014 20:33:38
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
Recunoasteti acest cantec? colaps Generalitati 4 22.06.2010 22:48:21